Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: μεταπτυχιακο αξιζει;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή μεταπτυχιακο αξιζει;

    καλησπερα εχω πτυχιο μηχανικου αυτοματιστη και εργαζομαι σε βιομηχανια ως ηλεκτρολογος συντηρητης. σκεφτομαι να κανω ενα μεταπτυχιακο που το ηθελα παντα αλλα να με βοηθησει να κυνηγισω και θεσεις εκτος βαρδιας σε εργοστασια. αξιζει πιστευετε να παρω ενα τετοιο χαρτι στον κλαδο ή μετραει κυριως η εμπειρια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Έιχα και εγώ τις ίδιες απορίες πριν 2-3 χρόνια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karabill93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα εχω πτυχιο μηχανικου αυτοματιστη
    Εχουμε το ιδιο πτυχιο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karabill93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εργαζομαι σε βιομηχανια ως
    Και εγω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karabill93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ηλεκτρολογος συντηρητης.
    Εγω στα Embedded, δεν έχω ιδεά περί συντηρήσεων κτλ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karabill93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αξιζει πιστευετε να παρω ενα τετοιο χαρτι στον κλαδο ή μετραει κυριως η εμπειρια;
    Οχι δεν αξίζει και προφανώς (όπως έγινε και σε εμένα) θα μάθεις ελάχιστα καινούργια πράγματα ή και καθόλου. Ο κάθε χρόνος προυπηρεσία ισούται με 10 μεταπτυχιακά και το γνωρίζουν καλά στη βιομηχανία αυτό. Κάποια μεταπτυχιακά στο εξωτερικό που συνδιάζουν και ένα εξάμηνο στη βιομηχανία έχουν νόημα αλλά απευθύνονται σε άλλες αγορές.

    Στα περισσότερα μάλιστα μεταπτυχιακά, οι καθηγητές έχουν μεσάνυχτα από τη τωρινή βιομηχανία. Εϊτε δεν έχουν δουλέψει ποτέ, είτε δούλευαν πριν 20 χρόνια.

    Τώρα εάν το θέλεις απλά για το χαρτί ή για επαγγελματικά δικαιωματα (που σαν πτυχίο αν θυμάμαι δεν έχουμε κανένα) καλύτερα δώσε κατατακτήριες για το νέο τμήμα (όπως έκανα και εγώ) Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης.

    6 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SProg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (14-04-20), vasilllis (14-04-20)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Σιγουρα αλλα δεν ξερω θα ήθελα να ασχοληθω περισσοτερο με scada plc και γενικότερα προγραμματισμο και για την ωρα αλλαζω οριακους επαγωγικους και βρισκω βραχυκυκλωματα.. δεν νομιζω οτι το θελω μια ζωη αυτο.. συγκεκριμένα σκεφτομουν ενα μαστερ στο RWTH Aachen στη γερμανια που εχει και 6μηνη industrial internship και θα μπορουσα μεσω επιλογης μαθηματων που εχει να παω και προς machine learning που παιζει απιστευτα πολυ στις μερες μας.. δεν ξερω υπάρχει ενα μπαχαλο στο μυαλο μου γενικότερα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Θυμάμαι όταν τελείωνα τη σχολή, όλοι ήθελαν με PLC ή SCADA να δουλέψουν. Οι 7 στους 10 δουλεύουν σεζόν και σε καφετέριες δυστηχώς.

    Εάν μπορείς να πας Γερμανία για μεταπτυχιακό και να μείνεις μετά εκεί, κάντο. Εάν πας με τη λογική να γυρίσεις πίσω, δε ξέρω αν έχει νόημα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάζεται να το σκεφτείς πολύ, είναι μονόδρομος, πας Aachen, πολύ καλή πόλη για σπουδές, το πανεπιστήμιο πάρα πολύ καλό εδώ δεν θα αλλάξει τίποτα μέχρι να βγεις στην σύνταξη. Πήγα μερικές φορές ένας απο τους δ/ντες( στους μηχανολόγους του πολυτεχνείου εκεί -ήταν πατέρας φίλου μου. Αλλά θα μείνεις εκεί αν γυρίσεις πίσω θα στεναχωρηθείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Καταλαβαίνω απόλυτα τον φίλο που έχει τον προβληματισμό και δυστυχώς συμφωνώ με τις απαντήσεις που δόθηκαν.
    Η μόνη συμβουλή φίλε μου αν δεν είσαι ικανοποιημένος από την δουλειά σου μην επαναπαύεσαι. Ψάξε να βρεις κάτι καλύτερο αν πιστεύεις οτι δεν έχεις να μάθεις κάτι παραπάνω ή να ανελιχθείς σε θέση.

    Μεταπτυχιακό ναι, για έξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Το μεταπτυχιακό συνήθως σημαίνει ότι κάποιος το πάει ένα βήμα παραπέρα, ψάχνεται δηλάδη και εστιάζει σε συγκεκριμένο πεδίο. Στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού είναι θετικό αυτό, εδώ θέλουν να ξέρεις λίγα απ'όλα.

    Βέβαια πολλοί το κάνουν για τον εαυτό τους, γιατί το γουστάρουν. Εάν είσαι σε αυτή τη κατηγορία, βρες καλύτερα κάποιο δωρεάν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SProg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεταπτυχιακό συνήθως σημαίνει ότι κάποιος το πάει ένα βήμα παραπέρα, ψάχνεται δηλάδη και εστιάζει σε συγκεκριμένο πεδίο. Στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού είναι θετικό αυτό, εδώ θέλουν να ξέρεις λίγα απ'όλα.

    Βέβαια πολλοί το κάνουν για τον εαυτό τους, γιατί το γουστάρουν. Εάν είσαι σε αυτή τη κατηγορία, βρες καλύτερα κάποιο δωρεάν.
    Δωρεαν ειναι εκει. Δινεις ενα συμβολικο ποσο των 280€/ ακαδημαϊκό εξάμηνο για καρτα ΜΜΜ και κατι για το Πανεπιστήμιο αν θυμαμαι καλα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SProg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεταπτυχιακό συνήθως σημαίνει ότι κάποιος το πάει ένα βήμα παραπέρα, ψάχνεται δηλάδη και εστιάζει σε συγκεκριμένο πεδίο. Στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού είναι θετικό αυτό, εδώ θέλουν να ξέρεις λίγα απ'όλα.

    Βέβαια πολλοί το κάνουν για τον εαυτό τους, γιατί το γουστάρουν. Εάν είσαι σε αυτή τη κατηγορία, βρες καλύτερα κάποιο δωρεάν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eximnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω απόλυτα τον φίλο που έχει τον προβληματισμό και δυστυχώς συμφωνώ με τις απαντήσεις που δόθηκαν.
    Η μόνη συμβουλή φίλε μου αν δεν είσαι ικανοποιημένος από την δουλειά σου μην επαναπαύεσαι. Ψάξε να βρεις κάτι καλύτερο αν πιστεύεις οτι δεν έχεις να μάθεις κάτι παραπάνω ή να ανελιχθείς σε θέση.

    Μεταπτυχιακό ναι, για έξω.
    Εδω δεν ειναι οτι δεν μ αρεσει η δουλεια απλα βλεπω τον εαυτο μου να μην το θελει να κανει για παντα βαρδια... δεν ξερω ειμαι αρκετα προβληματισμένος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    στην ελλάδα πάνω σε αυτον τον τομέα τα μεταπτυχιακά ειναι χαμηλού επιπέδου,
    εξαίρεση το πολυτεχνειο της πάτρας , αλλα δεν θα σε πάρουν, κοστιζει ακριβά, θελει καθημερινή παρακολούθηση, τρεχα γύρευε.
    Ουσιαστικά δεν νομιζω να παιζει καπιο ρολο να κανεις ενα χαμηλού επιπέδου μεταπυχιακό,
    αλλά στην ελλάδα του θεαθήναι μπορει να παιζει ρολο

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλμογραφος Pc-αξιζει?
    By vaggeros in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-16, 01:46
  2. Αξιζει
    By finos in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-15, 23:57
  3. Μεταπτυχιακο
    By nikos0608 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-10, 09:29
  4. Μεταπτυχιακο την γνωμη σας
    By billtech in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-09, 18:57
  5. Μεταπτυχιακο ηλεκτρονικων
    By jakektm in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-09, 18:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας