Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: [diy] φωτισμος δωματιου rgb

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Cool [diy] φωτισμος δωματιου rgb

    καλησπερα .
    σήμερα θα σας παρουσιάσω μια κατασκευή μου που έγινε τώρα της μέρες της καραντίνας
    πρόκειται για εναν controler για rgb λεντοταινιες , ο οποίος παίρνει εντολές από υπολογιστη( με προοπτική σε 2η φάση θα μπορεί να υπάρξει κάποια σύνδεση με smart lighting πρόγραμμα όπως aura sync ή razer chroma)

    το κύκλωμα είναι αυτό : Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Schematic_RGB_led_SCH_20200416182232.png Εμφανίσεις:  290 Μέγεθος:  75,6 KB τοποθετηθηκαν οι opto-cuplers για προστασία του arduino από τυχόν static που μπορεί να προέλθει από τη ταινία

    το arduino διαβάζει το χρωμα ως hex τιμή από τη σειριακή το μετατρέπει σε rgb pwm τιμές κι το γράφει στα registers του pwm .


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  rgb.jpg Εμφανίσεις:  246 Μέγεθος:  76,2 KBεδώ ειναι η πλακετουλα μέσα στο κουτάκι της .. διάφανο για να φαίνεται και η δουλειά μας ..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Annotation 2020-04-16 183700.png Εμφανίσεις:  235 Μέγεθος:  23,6 KBκαι αυτή ειναι η εφαρμογή στο pc . γραμμένη στη C# , "τραβαει" τις rgb τημες απο τους sliders κι το βαζει σε hex οπου κι το στελνει στο arduino . μπορω να στειλω και κατευθειαν hex αν θελω , ακομη πανω υπάρχουν κάποια preset χρώματα , δε μπορεί να τα ρυθμίσει ο χρήστης όμως . πρέπει να αλλάξει ο κώδικας (και αυτο ισως στα todo)


    ο κώδικας υπάρχει στο github μου, https://github.com/finos2/RGB-led-control

    ευχαριστώ για τον χρόνο σας , stay safe

    14 Not allowed! Not allowed!

  2. 9 μέλη ευχαρίστησαν τον finos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (16-04-20), billys7 (16-04-20), el greco 1 (16-04-20), kioan (16-04-20), mikemtb (16-04-20), Nemmesis (16-04-20), Panoss (16-04-20), selectronic (16-04-20), vasilisd (17-04-20)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    μπράβο πολύ ωραίος.. αυτές τις μέρες ασχολούμαι και εγώ με κάτι λεντοταινιες αλλά με τα ws2812b... και εγώ με το pc ξεκίνησα να τα δουλέψω αλλά στην τελική το παράτησα γιατί μου φαίνεται πιο πρακτικό να υπέρυθρες και ένα κοινό τηλεκοντρόλ που έχω από τις κινεζο-rgb λάμπες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη airgeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Keep walking....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπράβο πολύ ωραίος.. αυτές τις μέρες ασχολούμαι και εγώ με κάτι λεντοταινιες αλλά με τα ws2812b... και εγώ με το pc ξεκίνησα να τα δουλέψω αλλά στην τελική το παράτησα γιατί μου φαίνεται πιο πρακτικό να υπέρυθρες και ένα κοινό τηλεκοντρόλ που έχω από τις κινεζο-rgb λάμπες...
    με τα ws2801 εχω κανει αλλα κολπα .. φωτα πορειας για drone.. κτλπ

    το ir μου φαινετε πολυ φθινιαρικο .. εδω εχω βλεψεις για smartRoom

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τα ws2801 εχω κανει αλλα κολπα .. φωτα πορειας για drone.. κτλπ

    το ir μου φαινετε πολυ φθινιαρικο .. εδω εχω βλεψεις για smartRoom
    χαλαμε το θεμα του παιδιου.. θα τα πουμε στο θεμα που θα ανοιξω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα .
    σήμερα θα σας παρουσιάσω μια κατασκευή μου που έγινε τώρα της μέρες της καραντίνας
    πρόκειται για εναν controler για rgb λεντοταινιες , ο οποίος παίρνει εντολές από υπολογιστη( με προοπτική σε 2η φάση θα μπορεί να υπάρξει κάποια σύνδεση με smart lighting πρόγραμμα όπως aura sync ή razer chroma)

    το κύκλωμα είναι αυτό : Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Schematic_RGB_led_SCH_20200416182232.png Εμφανίσεις:  290 Μέγεθος:  75,6 KB τοποθετηθηκαν οι opto-cuplers για προστασία του arduino από τυχόν static που μπορεί να προέλθει από τη ταινία

    το arduino διαβάζει το χρωμα ως hex τιμή από τη σειριακή το μετατρέπει σε rgb pwm τιμές κι το γράφει στα registers του pwm .


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  rgb.jpg Εμφανίσεις:  246 Μέγεθος:  76,2 KBεδώ ειναι η πλακετουλα μέσα στο κουτάκι της .. διάφανο για να φαίνεται και η δουλειά μας ..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Annotation 2020-04-16 183700.png Εμφανίσεις:  235 Μέγεθος:  23,6 KBκαι αυτή ειναι η εφαρμογή στο pc . γραμμένη στη C# , "τραβαει" τις rgb τημες απο τους sliders κι το βαζει σε hex οπου κι το στελνει στο arduino . μπορω να στειλω και κατευθειαν hex αν θελω , ακομη πανω υπάρχουν κάποια preset χρώματα , δε μπορεί να τα ρυθμίσει ο χρήστης όμως . πρέπει να αλλάξει ο κώδικας (και αυτο ισως στα todo)


    ο κώδικας υπάρχει στο github μου, https://github.com/finos2/RGB-led-control

    ευχαριστώ για τον χρόνο σας , stay safe
    Καλημερα.
    Μαρεσε κατασκευη σου και οτι γραφεις κωδικα. Σε κωδικα εγω ασχετος , μονο μερικες διορθωσεις-πειραματισμοι-αλλαγες σε υπαρχων κωδικα.
    Θα μπορουσες να με βοηθησεις σε αναρτηση που εχω κανει ;
    https://www.hlektronika.gr/forum/sho...&highlight=rgb
    Απο πλευρας μου μπορω να σου στειλω atmega32 nano και esp8266 μεσω ταχυδρομειου, δικα μου εξοδα ολλα και κρατα τα .
    Θελω να φτιαξω ενα rgb strip ελεγχομενο μονο απο Wifi. Να "βλεπω" το ονομα Wifi, να συνδεομαι με κωδικο και να ελεγχω λεντοταινια.
    Εχω ψαξει youtoube , περναω προγραμμα μεσω arduino αλλα "παπαλα" εως εκει, δεν μπορω να κανω συνδεση μεσω Wifi , οτι προγραμμα Android και ναβαλα .
    Σευχαριστω για χρονο σου, συγνωμη αν ταλαιπωρησα, Καλη Ανασταση ναχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Μπραβο σου Βαγγελη.
    Συγχαρητηρια κι απο μενα για την κατασκευη σου.
    Καλη ανασταση σε ολους.

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. DIY Home Computer με DIY CPU σε VHDL (Cyclove IV FPGA). Lion system
    By llion in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-19, 14:27
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-18, 22:34
  3. ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΕΝΩΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ 0,75ΚW 1ΚW
    By Panagiotis1988 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-17, 20:26
  4. αλλαγη φωτισμου δωματιου-εργαστηριου
    By smoke0man in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-16, 02:55
  5. ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΕ ΦΩΤΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ
    By nikelioum in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-14, 23:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας