Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: Switch Netgear 10/100 Mbps VS Tp Link TL-SG105 GigaBit

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή Switch Netgear 10/100 Mbps VS Tp Link TL-SG105 GigaBit

    Καλησπέρα σας,

    Έχω το Modem - router του OTE Speedport entry και θέλω να επεκτείνω τις lan θύρες του.

    Η ταχύτητα που κλειδώνω είναι περίπου 22 Mbps με συνθήκη έως 24.

    Αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν υπάρχει διαφορά έστω και λίγη αν θα χρησιμοποιήσω το Switch Netgear 10/100 Mbps ή το Tp Link TL-SG105 GigaBit.

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    κατ αρχας οσον αφορα το μοντεμ κομματι του speedport ειναι ενταξει, και στα 100 κλειδωνει μια χαρα (αν εχουμε το ιδιο) με γυρω στο 98ρι. (στο modem κομματι δε μπορεις να κανεις και πολλα αλλωστε, εκτος απ το να αναβαθμισεις τη γραμμη σου)

    Τωρα οσον αφορα το lan κομματι, που ειναι και το σημαντικοτερο αν εχεις πολλα πραγματα δικτυομενα μεταξυ τους, το ενσωματωμενο switch του speedport ειναι οπως ειδες για το αναθεμα (10/100) καθως και αυτα που εχεις ειναι επισεις 10/100 αρα δε κερδιζεις κατι, οποτε απλα παιρνεις ενα κανονικο 1000ρι switch -ακι με οσες ethernet εχεις αναγγη και φυσικα μερικες παραπανω, και τα κοννεξαρεις ολα εκει, και απλα κανεις μια ethernet link απ το switch σου σε μια απ τις ethernet του speedport (αν θες βεβαια βαζεις και ρουτερακι και απλα κρατας το speedport μονο ως μοντεμ, αλλα δε νομιζω να σε ενδιαφερει κατι τετοιου επιπεδου).
    Προσωπικα το χω κανει λιγο ...χμμμμ... πιο πολυπλοκο το ολο θεμα, αλλα ως μοντεμ ακομα κραταω το speedport.
    Επισεις οσον αφορα το wifi κομματι, ακομα κι ενα xiomi ρουτερακι των 30 ευρω να κολλησεις πανω του θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα, και στην ταχυτητα αλλα πολυ περισσοτερο στην αποσταση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 21-04-20 στις 20:33

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Επειδη το ακουω συχνα αυτο να θελουν 1000αρι switch για "πιο γρηγορο", τι στο καλο θα κανεις σπιτι σου που θα φανει η διαφορα απο το 100 στο 1000; Δε το λεω ειρωνικα απλα δεν μπορω να καταλαβω τη μανια που εχουν ολοι πια να ζητανε 1000αρια αξεσουαρ δικτυου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Νίκο το Speedport το έχω εκτός εκπομπής wifi και αντί αυτού έχω βάλει σε μία ethernet θύρα του το Access Point Tp Link mesh e4.
    Η διαφορά σε ταχύτητα wifi και σήματος πάρα πολύ μεγάλη.
    Όσο αναφορά το Lan κομμάτι, αν κατάλαβα καλά, να βγάλω τις ethernet από πάνω του και να τις ρίξω όλες στο 1000άρι Tp Link;
    Δηλαδή, το tp link θα κάνει καλύτερη διαχείριση στις συσκευές από ότι πάνω στο Speedport?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Χάρη η διαφορά από το το 100 στο 1000 είναι μικρή χρηματικά.
    Αν δίνει έστω και ένα 10% παραπάνω speed και κάνει καλύτερη διαρρύθμιση συσκευών (έχω συνολικά 8 πάνω ethernet), ε τότε για μένα αξίζει.

    Για αυτό ρωτάω.

    Υ.Γ. όπως και για το wifi που ανέφερα παραπάνω.
    Φαντάσου ότι ήθελα να αναβαθμίσω την γραμμή σε Fiber 50 ή 100, αλλά με το Mesh κουφάθηκα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Ναι σιγουρα χρηματικα ειναι πιο VFM. Αλλα, ποσες συσκευες ενσυρματες εχουμε που θα παιξουν κοντα στα 100 ωστε να σε περιοριζει; Δηλαδη και ΤΒ καθημερινα να μεταφερεις εκει περα θα πρεπει να εχεις SSD για να γραψεις πανω απο τα 100. Δεν ξερω αν καταλαβαινεις πληρως την απορια μου αλλα πιστευω σε οικιακες συνθηκες ειναι ανεκμεταλλευτο το 1000.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThanosGr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο αναφορά το Lan κομμάτι, αν κατάλαβα καλά, να βγάλω τις ethernet από πάνω του και να τις ρίξω όλες στο 1000άρι Tp Link;
    Δηλαδή, το tp link θα κάνει καλύτερη διαχείριση στις συσκευές από ότι πάνω στο Speedport?
    σωστα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη το ακουω συχνα αυτο να θελουν 1000αρι switch για "πιο γρηγορο", τι στο καλο θα κανεις σπιτι σου που θα φανει η διαφορα απο το 100 στο 1000; Δε το λεω ειρωνικα απλα δεν μπορω να καταλαβω τη μανια που εχουν ολοι πια να ζητανε 1000αρια αξεσουαρ δικτυου.
    Ολοι πλεον εχουν nas, cloud servers, υπολογιστες, ταμπλετακια λαπτοπακια + καμερες κτλ κτλ κτλ και πραγματα που stream-αρουν το ενα στο αλλο
    Παλια 1000 η και 10000 σε οικιακο περιβαλλον ηταν μονο για lan party αλλα σημερα θεωρω πως ειναι επιβεβλημενο (η ιδια η wd λεει για το mycloud home πως επιβαλλεται να δουλευει σε 1000ρα και απο προσωπικη εμπειρια ειδα πως σε 100ρα ειναι για το αναθεμα)
    Γενικα αν απλα εχεις ενα υπολογιστη σε μια lan εννωειται δε θα εχεις θεμα με την 100ρα αλλα αν εχεις συσκευες και δικτυο ειναι πλεον οχι απλα απαρχαιωμενη αλλα στα ορια του ακαταλληλου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σιγουρα χρηματικα ειναι πιο VFM. Αλλα, ποσες συσκευες ενσυρματες εχουμε που θα παιξουν κοντα στα 100 ωστε να σε περιοριζει; Δηλαδη και ΤΒ καθημερινα να μεταφερεις εκει περα θα πρεπει να εχεις SSD για να γραψεις πανω απο τα 100. Δεν ξερω αν καταλαβαινεις πληρως την απορια μου αλλα πιστευω σε οικιακες συνθηκες ειναι ανεκμεταλλευτο το 1000.

    Εχμμμμ... αλλο τα Mbps κι αλλο τα Mb/s... 1 Mbps ειναι 0.125 Mb/s https://www.gbmb.org/mbps-to-mbs (και μια 1000ρα δε τα ποιανει στο 100% ουτε αυτα) οποτε οχι ssd αλλα παμε σε ενα μηχανικο απ τους ΠΟΛΥ αργους.
    Εχεις μεταφερει πολλα TB μεσω LAN σε μια μερα? (με 100ρα ειναι ανεκδοτο και να το συζηταμε αλλα ακομα και με 1000ρα )

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 22-04-20 στις 04:29

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    στο lan σημερα και τα 1000 ειναι λιγα με 8k να ερχετε.
    Τα 48αρια managed και unmanaged switches απο NOS τα ξεφορτωνωντε για 3-5 ευρω κατι λεει αυτο(τα δινουνε για scrap).

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο lan σημερα και τα 1000 ειναι λιγα με 8k να ερχετε.
    Τα 48αρια managed και unmanaged switches απο NOS τα ξεφορτωνωντε για 3-5 ευρω κατι λεει αυτο(τα δινουνε για scrap).
    ελα ντε, το 4Κ streaming το χα ξεχασει... αντε να δουλεψει plex με απλο 100ρι (βασικα θα δουλεψει, αλλα θα βλεπεις ενα καρε τωρα, θα αναβεις τσιγαρο, και καπου στα τελειωματα θα φορτωνει το δευτερο)
    Για 8K ναι οκ θα αξιοποιηθουν οι 10000 θυρες που εχουμε (οσοι βλαμμενοι gamers εχουμε ) αλλα μεχρι να βγει υλικο σε τετοιες αναλυσεις υποθετω θα συνδεομαστε μεσω... αποικιας στον Αρη (εδω το χουν τερματισει και βλεπεις sci fi ταινια με εφε και τρελα cgi και στην πετανε στα 1080 και κατι χαζοκωμοδιουλες να τις βγαζουν 4K !!! )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 22-04-20 στις 04:34

  10. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη το ακουω συχνα αυτο να θελουν 1000αρι switch για "πιο γρηγορο", τι στο καλο θα κανεις σπιτι σου που θα φανει η διαφορα απο το 100 στο 1000; Δε το λεω ειρωνικα απλα δεν μπορω να καταλαβω τη μανια που εχουν ολοι πια να ζητανε 1000αρια αξεσουαρ δικτυου.
    Εγώ που έχω 1Gbps οπτική ίνα συμμετρική καλά κάνω και έχω RG58 10άρι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-15, 21:03
  2. Radio link με dip switch
    By john-k in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-11, 09:20
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-10, 20:26
  4. NETGEAR usb Wi-Fi & SMA
    By spyroslo in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-09, 21:33
  5. Netgear DG834GT
    By Mr.Linatsa69 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-08, 18:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας