Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 58

Θέμα: Παλιος Πομπος με EL504

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eskoef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ..οποτε η απευθειας ανορθωση του δικτυου σημαινει χωρις γειωση στο σασι?
    Νομιζω πως ειναι κομπλε απο αυτο ο πομπος,αλλα θα το δουμε.

    ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, μια χαρα μετασχηματιστη εχουν τα παλμοτροφοδοτικα, απλως δεν τον εχουν στα 50Hz.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (24-04-20)

  3. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSAKALI Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΧΙ , δεν ειναι καθολου φοβερο , ειναι μαλιστα πολυ διαδεδομενο,
    ολοι εχουμε συσκευες που χρησιμοποιουν ανορθωση δικτυου.(τροφοδοτικα PC, φορτιστες κ.α.)
    ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ ,και τελειως ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ , ειναι οτι εχει μεταλλικο σασι και
    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΙΩΣΗ.
    Κάνεις λάθος, όλα τα smps πάνω από 2-3W έχουν κανονικά μετ/στη και απομόνωση από το δίκτυο, το αν ανορθώνει πρώτα την τάση δικτύου είναι απλά η τοπολογία των τροφοδοτικών αυτών.
    Προσωπικά μόνο σε κάτι λάμπες οικονομίας, πάλι κάτι φαναράκια με μπλε λάμπες για τα έντομα και σε κάτι ηλεκτρικές μυγοσκοτώστρες που φορτίσουν απευθείας από πρίζα έχω δει τροφοδοτικό χωρίς μετ/στη (capacitor dropper). Α και σε κάτι φώτα ασφαλείας του κιλού (πινακίδα "EXIT")...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από B-B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορώ γιατί κάποιοι συμμετέχουν σε τέτοια συζήτηση αφού είναι αντίθετοι μ αυτές τις κατασκευές και μάλιστα προτίθενται να δώσουν και συμβουλές με ποιο τρόπο να επαναλειτουργήσει ενα τέτοιο μηχάνημα, αυτοί που είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν κατασκευάσει ποτέ τέτοια μηχανήματα και έχουν δει 504 μόνο σε φωτογραφία ή το πολύ σε καμμιά βιτρίνα ή ράφι κάποιου καταστήματος ηλεκτρονικών. Όπως στην άλλη συζήτηση με τον 100άρη ντουμπλεξ, είμαι σίγουρος ότι ούτε σε φωτογραφία έχουν δει τέτοιον ενισχυτή, ούτε ξέρουν πώς είναι εμφανισιακά. Α, τον είδαν σε φωτο γιατί ανέβασα κάποιες.
    Εγώ όπως είπες δεν ξέρω τίποτα και ποτέ δεν έχω φτιάξει μία κατασκευή, γι' αυτό και δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω τον φίλο.
    Μπορώ όμως να σχολιάσω όταν βλέπω (κατά την ταπεινή μου άποψη) ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ πράγματα να γράφονται.
    Και αν σε πείραξε το αστείο gif, να σου πω και συγνώμη να μην νομίζεις ότι σε κοροϊδεύω.
    Το ξέρω ότι έτσι ήταν πολλές κατασκευές εκείνη την εποχή, και το εσύ έπαιζες με τα 220V από 13 χρονών και ζεις, δεν σημαίνει ότι είναι καλή πρακτική. Και εγώ ξέρω άνθρωπο που καβαλάει μηχανές χωρίς κράνος εδώ και 40 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα, θα πω σε άλλον "δεν χρειάζεσαι κράνος βρε, λίγο προσοχή μόνο και είσαι άρχοντας" ???

    Τέλος πάντων αν ακόμα παίζουν τέτοια μηχανήματα δεν χρειάζεται να τα "χαλάσετε" και μαζί τις αναμνήσεις σας, ένας μετ/στης 240/240 σε ένα κουτί δίπλα στην πρίζα και μην πειράξεις βίδα στην κατασκευή σου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω ότι έτσι ήταν πολλές κατασκευές εκείνη την εποχή,
    δε ξερω σε ποια εποχη αναφερεσαι, αλλα προσωπικα γυρω στο 88 που ξεκινησα αυτο το χομπυ αυτες οι "τακτικες" με τις ανορθωσεις δικτυου ΔΕΝ ηταν καθολου διαδεδομενες, η μαλλον για να το πω οπως εχει ΚΑΝΕΙΣ απ οσους γνωριζα δεν ειχε κανει τετοια πραγματα (οκ, δε γνωριζα και ολους τους ραδιοπειρατες του πλανητη).
    Τα δε υλικα που υπηρχαν στο Μοναστηρακι απ τις Αμερικανικες βασεις και τις εκποιησεις του στρατου κυκλοφορουσαν με τους τονους και πουλιονταν σε τιμη χωμα, και με λιγες γνωσεις μπορουσες με μια βολτα την Κυριακη να φτιαξεις 50 ΕΡΤ !
    Τα σχεδια που βασιζονταν οι περισσοτεροι (στις αρχικες μου κατασκευες και εγω φυσικα, με σχεδια των 50 δραχμων απ τον pop) ηταν εντελως αχρηστα τεχνικα, αλλα οπως και να χει μετασχηματιστες ειχαν τουλαχιστο ολα οσα ειχα δει.
    Η μοδα με τις ανορθωσεις δικτυου πρεπει να ηταν πολυ παλια απο μεσαιατζηδες των 60s-70s και επανηλθε ως χμμμμ..."vintage"? γυρω στο 95-96 με την επανεκδοση κατι ανεκδιηγητων βιβλιων καποιου δηθεν καθηγητη ηλεκτρονικων που τωρα ασχολειται με new age ηλιθιοτητες (νομιζω μας εχει επισκευτει και στο φορουμ για να υπερασπιστει τις γελοιοτητες του), και ΕΝΩ ΥΠΗΡΧΑΝ ΥΛΙΚΑ (με 1000-5000 δρχ επαιρνες μετασχηματιστες millitary που σηκωναν ....ακομα και βραχυκυκλωμα για ωρα, σε κονσερβα μεσα σε λαδι η πισσα) κατι μπαρμπαδες ειδαν το "βιβλιο" θυμηθηκαν τα νιατα τους (κατι σαν τον "εμπειρο" φιλο μας εδω) και αρχισαν να κανουν μοδα τις στρακαστρουκες (και υπηρξαν και δυστυχηματα), οσον αφορα τα υλικα, επαναλαμβανω, με ελαχιστα χρηματα σηκωνες ολοκληρα κοντεινερ, και μιλαμε για 80s-90s, ολοι ειχαν λεφτα και πολυ περισσοτερα απο σημερα, και ολοι ειχαν και σταθμους (καθε τετραγωνο κυριολεκτικα ειχε τουλαχιστο δυο με τρια διπολακια και στα δυο τρια τετραγωνα εβλεπες και μια 5/8 η και καμια colinear). Τα δε μηχανηματα φτιαχνοντουσαν καθημερινα ειτε λαμπατα ειτε τρανζιστορικα, απο σχεδια περιοδικων, απο κιτ, απο τα παντα.
    Να φανταστεις οταν πρωτοακουσα για ανορθωσεις δικτυου ειχα ηδη αποφοιτησει αν θυμαμαι καλα στα μεσα 90s. Δυστυχως επειδη δε τις εζησες αυτες τις εποχες με αυτα που διαβαζεις εδω προφανως εχεις πολυ αρνητικη εντυπωση, ομως δεν ηταν καθολου ετσι (ακομα και τη σαβουρα την 504 που εκθειαζουνε απλα το 99% των ραδιοπειρατων εκεινης της εποχης την ειχαν απλα για κλωτσιες, απλα στην προτειναν πολλοι για ξεκινημα και καλα... με 1000-2000 δρχ επαιρνες 6146 και με 6000-13000 829Β και να μη σου πω οτι αν ηξερες ακρες επαιρνες με 1-2 χιλιαδες φαρακια και οχι 150ρια αλλα κιλοβατικα! -ναι τυγχανει να ειχα τετοιες ακρες- λες να λειτουργουσαν πολλοι με el504? οσο για τα υλικα που λεγαμε, στα μεσαια ολοι ειχαν πυκνωτες κενου αερος. Λες να καναν ανορθωσεις δικτυου απο αναγγη? απλα μια μοδα που επανεφερε ενας παπαρας με ενα βιβλιο που επανεκδοσε ηταν). Τωρα αν αναφερεσαι σε προ-80s δε ξερω τι γινοταν, αλλα απο τοτε υπηρξε μεγαλη μεταβατικη που δε δικαιολογει το 2020, οχι να προτεινει καποιος κατι τετοιο αλλα ουτε καν να το θυμαται, και αυτο ειναι που το κανει ακομα χειροτερο. (μια πολυ μικρη επιφυλλαξη αφηνω μονο στο οτι δε ξερω τι μηχανηματα κυκλοφορουσαν στην επαρχια που δεν ειχαν καθημερινη προσβαση σε υλικα οπως εμεις, αλλα και παλι δε νομιζω να ηταν και πολλοι που θα ειχαν μεινει με ανορθωσεις δικτυου)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 24-04-20 στις 22:04

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια τροφοδοτικα δεν εχουν μετασχηματιστη?
    Βλεπεις εστω και ενα χωρις? http://danyk.cz/s_atx_en.html

    μεταλικα σασι εχουν ολα φυσικα
    Δεν γραφω πουθενα οτι δεν εχουν μετασχηματιστη,
    ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ κανουν ολα , σε αυτο αναφερθηκε ο selectronic

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSAKALI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γραφω πουθενα οτι δεν εχουν μετασχηματιστη,
    ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ κανουν ολα , σε αυτο αναφερθηκε ο selectronic
    Σωστά, αλλά στο συγκεκριμένο σχέδιο λόγο της τεχνικής αυτής δεν υπάρχει απομόνωση από την τάση δικτύου, αυτό είναι το πρόβλημα.
    Και στο PSU του PC σου ανόρθωση δικτύου γίνεται, τα +5V του USB όμως δεν συνδέονται με την Φάση ή τον Ουδέτερο της πρίζας, εκεί υπάρχει απομόνωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, αλλά στο συγκεκριμένο σχέδιο λόγο της τεχνικής αυτής δεν υπάρχει απομόνωση από την τάση δικτύου, αυτό είναι το πρόβλημα.
    Και στο PSU του PC σου ανόρθωση δικτύου γίνεται, τα +5V του USB όμως δεν συνδέονται με την Φάση ή τον Ουδέτερο της πρίζας, εκεί υπάρχει απομόνωση.


    Η ανορθωση δικτυου δεν ειναι προβλημα , οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΙΩΣΗ ειναι, οι κουζινες , θερμοσυφωνες, τοστιερες κ.α
    δεν εχουν μετασχηματιστη...θα επρεπε να απαγορευονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eskoef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα με κανετε να σπασω την καραντινα να παω να τον φερω αμεσα...χαχαχαχα
    BTw τι σημαινει κατευθειαν ανορθωση ταση του δικτυου??? χωρις μετασχηματιστη???με μπερδευει λιγο αυτο γιατι δεν το εχω ξανακουσει..

    Σπασε την καραντινα και φερτο ...να γουσταρουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSAKALI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ανορθωση δικτυου δεν ειναι προβλημα , οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΙΩΣΗ ειναι, οι κουζινες , θερμοσυφωνες, τοστιερες κ.α
    δεν εχουν μετασχηματιστη...θα επρεπε να απαγορευονται.
    Ναι, όλα τα μεταλλικά σασί θα πρέπει για λόγους ασφαλείας* να είναι γειωμένα, και θεωρητικά μπορείς να φτιάξεις κατασκευή με τάση από το δίκτυο και πλαστικό ή μεταλλικό γειωμένο και απομονωμένο από Φάση ή Ουδέτερο σασί...

    *Το κυρίως μέτρο προστασίας είναι ο ΔΔΕ που ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει σε κάθε σπίτι, ο οποίος μόλις εντοπίσει "διαρροή" ρεύματος (ρεύμα που προέρχεται από την Φάση και δεν επιστρέφει στον Ουδέτερο) πάνω από κάποια mA, κόβει την παροχή τάσης στον πίνακα.
    Αν πχ η αντίσταση στην κουζίνα σου έχει διαρροή προς το σασί (ας πούμε ότι το μεταλλικό σασί είναι 100% ενωμένο με την Φάση), τότε:
    1) Αν ΔΕΝ είναι γειωμένο το σασί, τότε είναι υπό δυναμικό 240V και μόλις εσύ το ακουμπήσεις, θα πάθεις ηλεκτροπληξία (ένωση Φάσης με την Γη που πατάς) που θα ανιχνεύσει ο ΔΔΕ και θα κόψει το ρεύμα.
    2) Αν όπως πρέπει ΥΠΑΡΧΕΙ ένωση σασί με Γείωση, τότε με που θα συμβεί η διαρροή από την αντίσταση (προς την Γη που είναι ενωμένη με το σασί), θα την ανιχνεύσει ο ΔΔΕ και θα κόψει το ρεύμα (κλασσική περίπτωση "χάλασε η κουζίνα, μου ρίχνει τον ρελέ").

    -1 Not allowed! Not allowed!

  10. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, όλα τα μεταλλικά σασί θα πρέπει για λόγους ασφαλείας* να είναι γειωμένα, και θεωρητικά μπορείς να φτιάξεις κατασκευή με τάση από το δίκτυο και πλαστικό ή μεταλλικό γειωμένο και απομονωμένο από Φάση ή Ουδέτερο σασί...

    *Το κυρίως μέτρο προστασίας είναι ο ΔΔΕ που ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει σε κάθε σπίτι, ο οποίος μόλις εντοπίσει "διαρροή" ρεύματος (ρεύμα που προέρχεται από την Φάση και δεν επιστρέφει στον Ουδέτερο) πάνω από κάποια mA, κόβει την παροχή τάσης στον πίνακα.
    Αν πχ η αντίσταση στην κουζίνα σου έχει διαρροή προς το σασί (ας πούμε ότι το μεταλλικό σασί είναι 100% ενωμένο με την Φάση), τότε:
    1) Αν ΔΕΝ είναι γειωμένο το σασί, τότε είναι υπό δυναμικό 240V και μόλις εσύ το ακουμπήσεις, θα πάθεις ηλεκτροπληξία (ένωση Φάσης με την Γη που πατάς) που θα ανιχνεύσει ο ΔΔΕ και θα κόψει το ρεύμα.
    2) Αν όπως πρέπει ΥΠΑΡΧΕΙ ένωση σασί με Γείωση, τότε με που θα συμβεί η διαρροή από την αντίσταση (προς την Γη που είναι ενωμένη με το σασί), θα την ανιχνεύσει ο ΔΔΕ και θα κόψει το ρεύμα (κλασσική περίπτωση "χάλασε η κουζίνα, μου ρίχνει τον ρελέ").
    Μα αν παρατηρησεις καλα , αυτο γραφω και εγω, με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΙΟΛΑΣ,
    εσεις κολλησατε με τους μετασχηματιστες , και χωρις να δειτε καν το μηχανημα του φιλου, που μπορει να εχει και γειωση
    απλα μερικοι εχετε μια εμπαθεια με ενα...ανταλλακτικο ,που δεν την καταλαβαινω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Ναι, εγώ αναφερόμουνα γενικά στο "κατασκευή με τροφοδοσία ανορθωμένης τάσης δικτύου χωρίς μετ/στη", το thread του φίλου δυστυχώς (και με την δική μου συμβολή) έχει ξεφύγει...
    Εμένα προσωπικά δεν θα πείραζε να σβηστούν τα άσχετα με την επισκευή μηνύματα ή να μεταφερθούν σε άλλο thread...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΜΠΟΥ FM ΜΕ EL504
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-16, 02:23
  2. πομπος fm με την el504
    By kostassss in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 18:09
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-11, 09:07
  4. πομπος fm με τις EL34 και el504
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-06, 23:38
  5. πομπος fm με τις el504 & el36
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-06, 15:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας