Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 58

Θέμα: Παλιος Πομπος με EL504

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kostas
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή Παλιος Πομπος με EL504

    Γεια σας και παλι.Ελπιζω να ειναι η σωστη ενοτητα εδω για το θεμα μου.
    Θα ηθελα να μαθω εαν ειναι εφικτο μεσω του φορουμ και αν καποιος εμπειρος σε κυκλωματα με την EL504 να με βοηθησει...
    Πριν 30 χρονια περιπου ειχα τρελλα με τα ηλεκτρονικα...Τωρα δεν εχω ιδιαιτερη σχεση εκτος των βασικων.Ασχολουμαι με αλλα οπως οι κατασκευες κλπκλπ..
    Τοτε λοιπον στα νειατα μου ειχα φτιαξει εναν πομπο FM με την EL504 και μαλλον την ειχα και σαν πομπο και σαν ενισχυση αν τα λεω καλα πλεον.
    Καποια στιγμη εκεινα τα χρονια και ενω δουλευε ο σταθμος,επρεπε να φτιαξω κατι αλλο για να το παραδωσω και επειδη ηταν επειγον αναγκαστηκα να βγαλω καποιες??? καποια??? κεραμικη αντισταση.
    Βλεπωντας τον σταθμο τα τελευταια χρονια πηρα την αποφαση να τον ξαναβαλω μπροστα,στο χωριο,σε περιοχη που δεν πιανει καν τους βασικους σταθμου (εκτος ΕΡΤ),ουτε καν ψηφιακη τηλεοραση δεν εχουμε παρα μονο δορυφορικη...
    Οταν τον ξαναειδα μετα απο χρονια στο κουτι θυμηθηκα πως ειχα βγαλει τις αντιστασεις,αλλα δεν θυμαμαι ουτε πως ηταν το κυκλωμα,ουτε το εχω πλεον και δεν ξερω καν τι τιμη ειχαν οι αντιστασεις ή η αντισταση..δεν θυμαμαι καν ποσες πηρα,ποσες ειχε...
    Ερωτηση μετα την συντομη περιγραφη...
    Αν ανεβασω φωτογραφιες μπορει καποιος απο εσας να "καταλαβει" τι χρειαζεται το κυκλωμα και που για να ξαναδουλεψει???
    Νομιζω πως φαινεται απο τα "κοψιματα" απο που εβγαλα τις αντιστασεις,αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
    Αν μπορει καποιος θα το θεωρησω τελειο...Το κυκλωμα ειναι στον αερα.
    Το προβλημα ειναι πως λογω καραντινας δεν μπορω να κατεβω στο χωριο να βγαλω καλες φωτο,αλλα ξεκιναω το ποστ να υπαρχει και μολις κατεβω θα σας ανεβασω τις φωτο.
    Αυτα προς το παρον και θα περιμενω τις πρωτες απαντησεις σας με χαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    φιλε μου μιλαμε για το κλασικο σχεδιο. μια αναζητηση στο google και θα βρεις αυτο που θελεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    στειλε φωτο το μηχανημα κυριως απο κατω να δουμε τι λειπει. υπαρχει το κλασικο σχεδιο αλλά υπαρχουν και οι παραλλαγες του. να δουμε πώς το ειχες φτιαξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    ενδεικτικα καποια σχεδια με παραλλαγες που στην ουσια είναι ιδια. να δουμε το μηχανημα σου

    00001.jpg00002.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη B-B : 22-04-20 στις 23:53

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    φίλε μου μήπως να μην ασχοληθείς με την λάμπα γιατι όπως είπες δεν έχεις καλή γνώση ηλεκτρονικών. Αυτα τα κυκλώματα συνήθως δουλεύουν με απλή απευθείας ανόρθωση δικτύου και είναι επικίνδυνα για ηλεκτροπληξία. Μήπως να πάρεις κανα έτοιμο μικρό Pll για να κάνεις και την πλάκα σου? (φυσικά πάντα σε φορτίο dummy load)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη egokeros4
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Αν και την EL34 την ειχα για Driver σε 811 ΑΜ ( Ηλικία γάρ....) μάλλον μπορώ να βοηθήσω. Ανέβασε φωτογραφίες. Πάνω κ κάτω απ το σασσί. Αν μπορείς βάλε οτι τιμές βλέπεις, σε Μ/τή, κλπ. Και πρόσεχε, ελπίζω να έχει Μετασχηματιστή, αν όχι, άστο καλύτερα μη σκοτωθείς, ή αγόρασε έναν 220/300 -100VA κ βλέπουμε. Πρώτα ανέβασε φωτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kostas
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
    Θα απαντησω σε ολους μεσω αυτης της απαντησης.
    Εχω βρει αρκετα σχεδια,αλλα σε κανενα δεν υπηρχε καποια τιμη της κεραμικης αντιστασης.
    Το πρωτο που βλεπω με τιμες ειναι αυτο που ανεβασατε εδω.
    Μετασχηματιστης υπαρχει 1000% αλλα δεν θυμαμαι τι τασεις βγαζει.
    Μπορω να μετρησω αν ειναι ασφαλες να βαλω ρευμα ενω λειπουν αυτες οι αντιστασεις και δεν ξερω πως ακριβως ειναι η συνεχεια του κυκλωματος.
    Οντως εχω αφησει τα ηλεκτρονικα,αλλα ξερω τι παιζει να το πω ετσι λαικα...
    Οντως θελω να κανω την πλακα μου και σκεφτηκα να παρω εναν "κινεζο" με 30-40 ευρω,αλλα οταν τον ειδα προσφατα τον παλιο μου πομπο μου ηρθαν αναμνησεις και ειπα να δωσω μια ευκαιρια τοσο σε αυτον οσο και σε εμενα για να θυμηθω τα νειατα μου.Και επισης σαν φορο τιμης στον φιλο που τον ειχαμε μαζι οταν ειμασταν σχεδον παιδια και "χαθηκε" μετα απο λιγο καιρο...
    Βεβαια αν υπαρχει κινδυνος για να παω να τον συναντησω (χαχαχαχα) θα προτιμησω τον "κινεζο"...
    Μολις αρθουν οι απαγορευσεις για μετακινησεις σε αλλους νομους της χωρας θα κατεβω.
    Ελπιζω να γινει μεσα στον Μαιο.
    Σας ευχαριστω και θα ανεβασω τις φωτο στην πρωτη ευκαιρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Δεν μιλάνε για μετασχηματιστές νημάτων λυχνιών αλλά για υψηλής τάσης. Οταν το έβαζες στην πρίζα δοκίμαζες με δοκιμαστικό και μετά άλλαζες την πολικότητα;(ανάποδα την πρίζα μην πάει η φάση στο σασί)Προσοχή αν είναι τέτοια κατασκευή μην την δοκιμάσει κάποιος άσχετος με το άθλημα και .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη satland
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    127

    Προεπιλογή

    Kωστη βγαλε μερικεs φωτο καθαρεs απο κατω 3-4 και μια απο πανω και θα σε βοηθησουμε ολοι να το κανειs

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eskoef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια αν υπαρχει κινδυνος για να παω να τον συναντησω (χαχαχαχα) θα προτιμησω τον "κινεζο"...
    .
    κοιτα, απ τη μια εχεις ενα "κυκλωμα" που ειναι
    1. ΛΑΘΟΣ (δεν βασιζεται σε καποιο γνωστο ταλαντωτη, δε χρησιμοποιει πολλαπλασιασμο συχνοτητας οπως θα οφειλε για τοσο ψηλα, τα μηκη των καλωδιωσεων σε σχεση με τη συχνοτητα ειναι τεραστια κτλ κτλ κτλ, συν φυσικα οτι χωρις να το δω ξερω πως ειναι προχειροκατασκευη)
    2. ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ (εχει υψηλες τασεις λειτουργιας χωρις λογο, δεν εχει φιλτρα απορριψης αρμονικων, δεν εχει φιλτρα emi, κτλ κτλ κτλ)
    3. ΑΠΑΡΧΑΙΩΜΕΝΟ (ακομα και για τα στανταρ της εποχης του Β Παγκοσμιου πολεμου το συγκεκριμενο κυκλωμα ειναι απαρχαιωμενο. Η λαμπα που χρησιμοποιει ηταν για σαρωση τηλεορασεων κι οχι RF, φυσικα δεν ειναι stereo, φυσικα η ποιοτητα διαμορφωσης δεν εχει σχεση με τα στανταρ της εποχης, αλλα ουτε και της "εποχης του" αφου υλοποιειται απλα με μια βαρικαπ οτι να ναι προκειμενου να κανει μεταβολη συχνοτητας, κι επι πλεον ο ιδιος ο "πομπος" ειναι αυτοταλαντωτος, κατι που ισως ειχε λογικη την εποχη που ο Μαρκονι πειραματιζοταν με τα ραδιοκυμματα αλλα οχι μετα απ αυτοκτλ κτλ κτλ και φυσικα τα ιδια τα υλικα του ειναι γερασμενα, και πρωτ απ ολα οι πυκνωτες του).

    κι απ την αλλη εχεις ενα κανονικοτατο, φυσιολογικοτατο συγχρονο pll με τα φιλτρα του, τη σταθεροτητα του, την ασφαλεια του την σωστη του σχεδιαση (η τεσπα ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ πιο σωστη απ τα "σχεδια" των "επιστημονων του Μοναστηρακιου" ), τις κανονικες του προσαρμογες (συνηθως broadband), την κανονικη στερεοφωνικη του διαμορφωση με κανονικη ποιοτητα (πιθανον και εντος προδιαγραφων) κτλ κτλ κτλ...

    Η συγκριση των δυο μηχανηματων ειναι σα να προσπαθησουμε να συγκρινουμε ενα τηλεγραφο της εποχης του Λουκυ Λουκ (η μαλλον ουτε καν... μαλλον το πειραμα με τα σπιρτοκουτα και την κλωστη) με ενα iPhone!

    Για μενα αν σε εποιασε η νοσταλγια και ο παλιμπαιδισμος που λιγο πολυ ολοι εχουμε περασει, παρε κατι σωστο εστω και Κινεζακι και κανε την πλακα σου χωρις προβληματα (βεβαια ακομα καλυτερα και νομιμοτατα φτιαχνεις ενα ιντερνετικο σταθμο, και τουλαχιστο αυξανεις τις πιθανοτητες να εχεις ακροατηριο κατα πολυ, αλλα τεσπα αυτο ειναι αλλο θεμα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 23-04-20 στις 16:06

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΜΠΟΥ FM ΜΕ EL504
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-16, 02:23
  2. πομπος fm με την el504
    By kostassss in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 18:09
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-11, 09:07
  4. πομπος fm με τις EL34 και el504
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-06, 23:38
  5. πομπος fm με τις el504 & el36
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-06, 15:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας