Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ INVERTER Η ΓΕΝΝΗΤΡΙΑΣ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREECEPILOT
    Όνομα
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γενικες γραμμες με 10kva και προσεκτικη λειτουργια να μην λειτουργουν ταυτοχρονα τα φορτια ειναι δυνατον να δουλεψουν τα παντα.
    Ιδανικα 16 kva





    Aυτο απαιτει να εχει συνδεμένες μπαταρίες .Για λειτουργια ΔΕΗ-Η/Ζ ειναι περιττο.
    Αυτό κατάλαβα και εγώ...
    Καλή φάση οι μπαταρίες αλλά σε βάθος χρόνου χαλάνε εύκολα..ΕΚτός εάν φτιάξει κάποιος μία συστοιχία μπαταριών σαν του Καλογεράκη χιχχιχ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREECEPILOT
    Όνομα
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζεις πολύ μικρή μπαταρία, ίσα ισα για την εκκίνηση της γεννήτριας. Σε σκάφη που το έχω συναντήσει "σκοτώνει". Ο στόχος είναι να μην καις την 2000VA γενήτρια όταν θες συνεχώς πχ 100W. θα τα πάρει από την μπαταρία, και στο επιθυμητό σημείο, θα εκκινήσει το ΗΖ ώστε να το φορτίσει πχ 80-90% (ή όπου είναι οικονομικότερο). Έχετε υπόψη οτι η "μικροπαραγωγή" ενέργειας μπορεί να είναι 5-10 φορές ακριβότερη από το δύκτιο. Κάποτε σε σκαφάκι είχαμε δει την κάθε kWh να μας κοστίζει 1-1.5€ !
    ΈΧεις δίκιο για το κόστος του παραγώμενου ρεύματος αλλά αντιμετωπίζεται θεωρώ με μία σωστή υβριδική ίσως κατασκευή..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREECEPILOT
    Όνομα
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόστολε, τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις? Για ποιον κυρίως λόγο χρειάζεσαι ένα τέτοιο σύστημα?
    Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε γιατί ανάλογα με το πρόβλημα, η λύση μπορεί να έχει σημαντικές διαφοροποιήσεις.
    Σε θεωρητικό επίπεδο ,το σκεπτικό είναι ότι θα ήθελα το πατρικό μου να γίνει ΕΝΤΕΛΩΣ αυτόνομο όσων αφορά το ρεύμα σε πρώτη φάση. Κυρίως για χομπίστικους λόγους και πειραματισμού....
    ΔΕΝ είμαι ηλεκτρολόγος ΟΥΤΕ ηλεκτρονικός αλλά τρέφω μεγάλη αγάπη για ρεύματα και τα ηλεκτρονικά.... Πολλές φορές σε δικά μου έργα (ανακαινίσεις κάνω) έχω κάνει εξολοκλήρου τα ηλεκτρολογικά ή τους συναγερμούς και διάφορες άλλες πατέντες και μετά αναλαμβάνει κάποιος υπεργολάβος μου να με ελέγξει και να υπογράψει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREECEPILOT
    Όνομα
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Οπότε θεωρώ ότι το ερώτημά μου απαντήθηκε σε γενικές γραμμές. .... Ας πούμε τώρα ότι ήθελα να στρώσω τον πωπω μου κάτω και να κατασκευάσω ένα inverter μεγάλης ισχύος ...είναι εφικτό;; Υπάρχουν σχέδια; θα ήθελα σε αυτό το κομμάτι να αναφερθώ ξανά στον Καλογεράκη (είχα συχνότατη επικοινωνία μαζί του μιας και είμαστε συγχωριανοί) και δεν έχω λόγια να πω για αυτό το τελευταίο τέρας ινβέρτερ τέλειας απόδοσης που έφτιαξε....
    Δεν μπορώ πουθενά να βρω έστω την θεωρία με παραδείγματα για ινβέρτερ!! ότι έχω βρει στο διαδύκτιο έχει να κάνει με επίδειξη κατασκευής που μπορεί σε γενικές γραμμές να είναι κατανοητά κάποια πράγματα αλλά τι νόημα έχει εάν δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο βάζουμε τα περιφερειακά εξαρτήματα και τι ρόλο παίζουν στο κύκλωμα πχ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREECEPILOT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε θεωρητικό επίπεδο ,το σκεπτικό είναι ότι θα ήθελα το πατρικό μου να γίνει ΕΝΤΕΛΩΣ αυτόνομο όσων αφορά το ρεύμα σε πρώτη φάση. Κυρίως για χομπίστικους λόγους και πειραματισμού....
    Αν ήδη υπάρχει σύνδεση με την ΔΕΗ, μην την κόψεις, από οικονομικής πλευράς, δεν συμφέρει ούτε για αστείο. Αν το κάνεις για χομπιστικους λόγους, κράτα την δεη, και δούλεψε το σύστημα σου για αρχή παράλληλα, μη ξεμείνει ο πατέρας

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Κάποτε ένας "παππούς" μας έλεγε: Όταν σας έρχονται φαεινές ιδέες σκεφτείτε γιατί άραγε δεν το έχουν εφαρμόσει κάποιοι άλλοι πριν από εσάς. Τόσο σαΐνια είστε?

    Στο θέμα μας: Όλα κοστίζουν. Θές κάτι που να είναι αποδοτικό, αξιόπιστο, να προστατεύει τον εαυτό του, να προστατεύει τις συσκευές που τροφοδοτεί, να μην κάνει παράσιτα στο δύκτιο, να δέχεται όμως παράσιτα από άλλες διπλανές συσκευές, να μην σκοτώσει τον χρήστη του, να είναι φθηνό, και να μπορεί να φτιαχτεί και σχετικά σύντομα. Πόσες εργατο-ώρες νομίζεται οτι χρειάζονται? Α, και να περάσει και τις απαραίτητες πιστοποιήσεις. Πότε και σε πόσα κομμάτια θα αποσβεστεί αυτό το κόστος?

    Λέτε για τα κερατιάτικα της ΔΕΗ. Πόσο κοστίζει μια πηγή ενέργειας που είναι σχεδόν αδιάλειπτη (49 ημέρες έχει uptime, χωρίς UPS ένα μηχανάκι στο σπίτι μου), έχει ισχύ πχ 25kVA μέρα-νύχτα διαθέσιμη χωρίς να σε χρεώνει παρά μόνο για όση ενέργεια τραβήξεις? Μήπως τελικά η ΔΕΗ είναι φθηνή για αυτό που σου προσφέρει? Κάπου λέτε για γεννήτρια. Τι απόδοση έχουν οι μικρές έχετε δει? Στις πόσες ώρες service? και ένας μηχανικός απίκο? Κάποια στιγμή αξίζει να κάνει κανείς μια βόλτα από ένα μηχανοστάσιο πλοίου, μια ΔΕΗ σε μικρογραφία είναι με shaft gens, ΗΖ, εφεδρικά ΗΖ, πίνακες παραλληλισμού και φυσικά μερικοί μηχανικοί και ηλεκτρολόγοι να κάνουν τους μαέστρους. Μετά μαθαίνεις να εκτιμάς αυτά που στο σπίτι τα θεωρείς δεδομένα

    3 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (23-04-20), steliosb (24-04-20)

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREECEPILOT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε θεωρητικό επίπεδο ,το σκεπτικό είναι ότι θα ήθελα το πατρικό μου να γίνει ΕΝΤΕΛΩΣ αυτόνομο όσων αφορά το ρεύμα σε πρώτη φάση. Κυρίως για χομπίστικους λόγους και πειραματισμού....
    ΔΕΝ είμαι ηλεκτρολόγος ΟΥΤΕ ηλεκτρονικός αλλά τρέφω μεγάλη αγάπη για ρεύματα και τα ηλεκτρονικά.... Πολλές φορές σε δικά μου έργα (ανακαινίσεις κάνω) έχω κάνει εξολοκλήρου τα ηλεκτρολογικά ή τους συναγερμούς και διάφορες άλλες πατέντες και μετά αναλαμβάνει κάποιος υπεργολάβος μου να με ελέγξει και να υπογράψει.
    Ξεκινώ λέγοντας ότι από τεχνικής πλευράς είναι απολύτως εφικτό να κάνεις ότι έχεις στο μυαλό. Επί της ουσίας είναι αρκετά σπίτια που ηλεκτροδοτούνται εντελώς αυτόνομα και ο σχετικός εξοπλισμός έχει γίνει αρκετά προσιτός από οικονομικής πλευράς.

    Για ένα σπίτι που εξυπηρετείται από παροχή 230V/35A (8kW) εκτιμώ ότι ένας inverter με ονομαστική ισχύ γύρω στα 4 - 5kW είναι αρκετός αρκεί να γίνουν κάποιες ελάχιστες παρεμβάσεις και να εξοικειωθούν οι χρήστες στην ορθή διαχείριση των φορτίων μεγάλης ισχύος (π.χ. πάνω από 1,5kW).

    Η λύση της γεννήτριας ΔΕΝ είναι πλέον αποδεκτή ως μόνιμη και κύρια πηγή ηλεκτροδότησης για τους λόγους που ανάφερε ο pstratos. Αντίθετα, στην περίπτωση πλήρους αυτονόμησης είναι καλό να υπάρχει μία γεννήτρια ως εφεδρική πηγή και μόνο.
    Προς το παρόν, χάριν του πειραματισμού και για ένα αρχικό διάστημα θα ήταν πολύ βολικό να παραμείνει η παροχή της ΔΕΗ ως εφεδρική πηγή όπως προτείνει ο mikemtb.
    Επίσης, η ύπαρξη παροχής ΔΕΗ μας δίνει την δυνατότητα να μελετήσουμε την κατανάλωση των προηγούμενων ετών και να βγάλουμε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα και μεγέθη όπως την μέση ημερήσια κατανάλωση και πως αυτή μεταβάλλεται ανάλογα με την εποχή του έτους ή άλλες συνθήκες.

    Για να γίνει όλη η διαδικασία λίγο πιο οργανωμένα καλό θα ήταν να φτιάξεις μία αναλυτική λίστα όλων των ηλεκτρικών φορτίων του σπιτιού, με την ισχύ του καθενός αλλά και τον μέσο χρόνο χρήσης σε ημερήσια/εβδομαδιαία βάση ή βάσει της εποχής του έτους.
    Αυτό θα βοηθήσει επίσης για να εντοπίσεις τα φορτία που επιβαρύνουν περισσότερη το σύστημα είτε από πλευράς ισχύος είτε από πλευράς κατανάλωσης ενέργειας και πιθανές αλλαγές / επεμβάσεις που θα μπορούσαν να γίνουν ώστε να βελτιωθούν και τα δύο.
    Αναφέρω ενδεικτικά.
    - Αντικατάσταση παλαιών λαμπτήρων με λαμπτήρες LED.
    - Αντικατάσταση παλαιού ψυγείου (άνω της 15ετίας) με σύγχρονο ενεργειακής κλάσης Α++ και άνω.
    - Αντικατάσταση ηλεκτρικού θερμοσίφωνα με ηλιακό θερμοσίφωνα (αν δεν υπάρχει ήδη) και με ταυτόχρονη αντικατάσταση της αντίστασής του από 4kW που είναι συνήθως σε 2kW ή μικρότερη.
    - Χρήση κλιματιστικού μόνο για δροσισμό / ψύξη το καλοκαίρι (γιατί συμβαδίζει με την περίοδο υψηλής απόδοσης των φωτοβολταϊκών) και αντικατάστασή του από άλλο εναλλακτικό μέσο υψηλής απόδοσης για θέρμανση τον χειμώνα (π.χ. ενεργειακή ξυλόσομπα / τζάκι εφόσον υπάρχουν οι προϋποθέσεις)
    - Χρήση φυσικού αερίου ή υγραερίου για μαγείρεμα.

    Γενικά μιλώντας τα νέα μηχανήματα all-in-one όπως αυτό είναι ιδανικά για τέτοια εφαρμογή και με προσιτό κόστος.
    Ενδεικτικά το μοντέλο των 48V/5kW είναι inverter καθαρού ημιτόνου, φορτιστής από παροχή 230VAC (ΔΕΗ ή γεννήτρια) και ρυθμιστής φόρτισης MPPT που μπορεί να διαχειριστεί μέχρι 4kWp φωτοβολταϊκών. Επίσης, το μηχάνημα συνδέει και αποσυνδέει την εφεδρική πηγή (ΔΕΗ ή γεννήτρια) με ταχύτητα UPS μέσω εσωτερικού μεταγωγικού διακόπτη χωρίς να γίνεται διακοπή της παροχής από την πλευρά των φορτίων.

    Έστω ότι επιλέγεις να εγκαταστήσεις ένα τέτοιο μηχάνημα με μπαταρίες ονομαστικής χωρητικότητας γύρω στις 10kWh και 4kWp φωτοβολταϊκών (Φ/Β).
    Σε 1η φάση, με την παροχή της ΔΕΗ παρούσα, το σύστημα μπορεί να παραμετροποιηθεί έτσι ώστε να δίνει προτεραιότητα στην ενέργεια των Φ/Β και να τροφοδοτεί το σπίτι από αυτά φορτίζοντας ταυτόχρονα και την μπαταρία. Σε περίπτωση που για οποιονδήποτε λόγο η παραγωγή ενέργειας από τα Φ/Β δεν είναι αρκετή, το σύστημα χρησιμοποιεί την ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στις μπαταρίες κάνοντας εκφόρτιση μέχρι του ορίου που έχεις ορίσει. Αν φτάσει αυτό το όριο το σύστημα συνδέεται αυτόματα με την παροχή της ΔΕΗ και συμπληρώνει το έλλειμμα ενέργειας από αυτήν για όσο χρειάζεται.
    Δεδομένου ότι 4kWp Φ/Β είναι ικανά να δώσουν πάνω από 15kWh ημερησίως για το διάστημα ~Μαρτίου - Οκτωβρίου (εξαιρούνται οι ημέρες με συννεφιά οπότε η παραγωγή θα είναι ανάλογα μικρότερη), σε αυτό το διάστημα είναι πολύ πιθανόν ότι σχεδόν όλη η κατανάλωση θα μπορεί καλύπτεται από τα Φ/Β.
    Για να μπορεί να κρατηθεί το μέγεθος και το κόστος της μπαταρίας σε λογικά επίπεδα θα πρέπει να αποφεύγουμε την χρήση των ενεργοβόρων φορτίων κατά την διάρκεια της νύχτας ώστε η υποβοήθηση από την ΔΕΗ να είναι ελάχιστη ή μηδενική.
    Είναι λογικό ότι την περίοδο του χειμώνα και ειδικά για το "δύσκολο" διάστημα ~ αρχές Νοεμβρίου μέχρι ~ τέλη Φεβρουαρίου, επειδή η απόδοση των φωτοβολταϊκών είναι αρκετά μικρότερη σε σύγκριση με το καλοκαίρι, το σύστημα θα χρειάζεται συχνότερα και περισσότερη υποβοήθηση από τη εφεδρική πηγή.
    Έχοντας την παροχή της ΔΕΗ η διαδικασία αυτή μπορεί να γίνεται εντελώς αυτόματα και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μπορείς να έχεις πραγματικές μετρήσεις και ασφαλές συμπέρασμα ως προς το πόσο εφικτό θα ήταν να κόψεις εντελώς την ΔΕΗ και να την αντικαταστήσεις από μία γεννήτρια.
    Εν τω μεταξύ θα έχεις πετύχει 2 πράγματα. 1ον θα κάνεις σημαντική εξοικονόμηση ενέργειας λόγω των Φ/Β και 2ον σε περίπτωση διακοπής ρεύματος το σπίτι θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά λόγω των μπαταριών.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genesis : 24-04-20 στις 11:47
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (26-04-20)

  10. #18
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ξέχασα να γράψω ότι εάν κυνηγάς την τελείως αυτόνομη λύση υπάρχει και η αιολική λύση παράλληλα με τα φωτοβολταϊκά, η οποία εάν έχεις και σημείο μπορείς να έχεις μέρα και βράδυ ρεύμα αρκεί να μαζεύει αέρα η αιολική γεννητρια! Και μην φανταστείς ότι θα χρειαστείς και κανένα τέρας..... Σκέψου το και αυτό...

    Στάλθηκε από το Ulefone S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑΣ
    By antoniosb in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-21, 15:53
  2. autostart γεννητριας
    By digelia in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-15, 17:57
  3. κατασκευη γεννητριας
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-14, 10:56
  4. Εκκίνηση Γεννητριας
    By haf in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-12, 22:47
  5. Διεγερση γεννητριας.
    By GTSON in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-10, 21:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας