Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ INVERTER Η ΓΕΝΝΗΤΡΙΑΣ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREECEPILOT
    Όνομα
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    75

    Question ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ INVERTER Η ΓΕΝΝΗΤΡΙΑΣ

    Παίδες καλησπέρα. Έχω μερικές ερωτήσεις και όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει :
    (1) Ποιες οι ανάγκες σε Kw για γεννήτρια για ένα κανονικό τυπικό σπίτι 100μ2 με τα γνωστά φορτία ,εάν θέλαμε να δουλέψει κάποιες μέρες ΜΟΝΟ με την γεννήτρια; Ας θεωρήσουμε ότι το σπίτι αυτό ,τώρα ''τρέχει'' με ΔΕΗ μονοφασική παροχή 35Α.

    (2) Εάν το ίδιο παραπάνω σπίτι το δουλεύαμε με φωτοβολταϊκά ή ανεμογεννήτρια ή συνδιασμό και των δύο , τί ισχύος θα έπρεπε να είναι αυτό το inverter ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    10kw καλα ειναι

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREECEPILOT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες καλησπέρα. Έχω μερικές ερωτήσεις και όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει :
    (1) Ποιες οι ανάγκες σε Kw για γεννήτρια για ένα κανονικό τυπικό σπίτι 100μ2 με τα γνωστά φορτία ,εάν θέλαμε να δουλέψει κάποιες μέρες ΜΟΝΟ με την γεννήτρια; Ας θεωρήσουμε ότι το σπίτι αυτό ,τώρα ''τρέχει'' με ΔΕΗ μονοφασική παροχή 35Α.

    (2) Εάν το ίδιο παραπάνω σπίτι το δουλεύαμε με φωτοβολταϊκά ή ανεμογεννήτρια ή συνδιασμό και των δύο , τί ισχύος θα έπρεπε να είναι αυτό το inverter ;;;
    Καλησπέρα και από μένα, επειδή είχα μελετήσει το σχετικό θέμα και για το σπίτι μου, εάν το καλοσκεφτείς τα φορτία από λάμπες και μικρές καταναλώσεις είναι.... τίποτα. Το μεγάλο πρόβλημα είναι με τα μεγαλα φορτία όπως κλιματιστικά, κουζίνα ψυγείο και θερμοσίφωνα. Εαν υπολογίσεις πόσα βατ τραβάνε αυτά τα φορτία την ώρα θα βγάλεις το μέγεθος της γεννητριας. Υπάρχει και η λύση με inverter όπου είναι συνδεδεμένο με την παροχή σου στα 220 και με κάποια παροχή από φωτοβολταϊκά, άρα μυλαμε για inverter με 2 εισόδους και μια έξοδο προσ κατανάλωση. Οποτε έχεις ανάγκη για μικρά φορτία σου την δινει την παροχή αυτή από τα φωτοβολταϊκά και μόλις του ζητήσεις μεγάλη παροχή σε ρεύμα σε γυρνάει αυτόματα σε ΔΕΗ χωρίς εσύ σαν χρήστης να βλέπεις πτώση τάσης από την αλλαγή! το άλλο θέμα όπως έγραψες είναι εάν θέλεις γεννητρια πόσες ώρες υπολογίζεις να την δουλεύεις???? Για μια ώρα ανάγκης είναι σωστή λύση, 1,2,3 ώρες? Γιατί εάν δεις τόση κατανάλωση σ καύσιμο έχει ανά ώρα θα το ξανασκεφτεις. Όπως και να έχει πιστεύω ότι το κόστος γενικά θα ξεπεράσει το 2.000 € για αρχή.... Και φυσικά εάν από το κόστος οποιο και να είναι ποτέ θα το κάνεις απόσβεση???? Τα ερώτηματα δικά σου

    Στάλθηκε από το Ulefone S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Δες εδώ
    https://www.victronenergy.gr/inverters-chargers/quattro

    τροφοδοτεί τα φορτία σου, από οτι έχεις, και ξεζουμίζει την γεννήτρια. Όρεξη να έχεις να χώνεις $$$$

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά, για αυτό ακριβώς το μηχάνημα έλεγα αλλά υπάρχει και σ πιο μικρό, Blue power όπως το λέγανε και πιο παλιά..... Είναι φοβερη λύση αλλά..... με κόστος

    Στάλθηκε από το Ulefone S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREECEPILOT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες καλησπέρα. Έχω μερικές ερωτήσεις και όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει :
    (1) Ποιες οι ανάγκες σε Kw για γεννήτρια για ένα κανονικό τυπικό σπίτι 100μ2 με τα γνωστά φορτία ,εάν θέλαμε να δουλέψει κάποιες μέρες ΜΟΝΟ με την γεννήτρια; Ας θεωρήσουμε ότι το σπίτι αυτό ,τώρα ''τρέχει'' με ΔΕΗ μονοφασική παροχή 35Α.

    (2) Εάν το ίδιο παραπάνω σπίτι το δουλεύαμε με φωτοβολταϊκά ή ανεμογεννήτρια ή συνδιασμό και των δύο , τί ισχύος θα έπρεπε να είναι αυτό το inverter ;;;
    Σε γενικες γραμμες με 10kva και προσεκτικη λειτουργια να μην λειτουργουν ταυτοχρονα τα φορτια ειναι δυνατον να δουλεψουν τα παντα.
    Ιδανικα 16 kva

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδώ
    https://www.victronenergy.gr/inverters-chargers/quattro

    τροφοδοτεί τα φορτία σου, από οτι έχεις, και ξεζουμίζει την γεννήτρια. Όρεξη να έχεις να χώνεις $$$$
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GIORGOSD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά, για αυτό ακριβώς το μηχάνημα έλεγα αλλά υπάρχει και σ πιο μικρό, Blue power όπως το λέγανε και πιο παλιά..... Είναι φοβερη λύση αλλά..... με κόστος

    Στάλθηκε από το Ulefone S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Aυτο απαιτει να εχει συνδεμένες μπαταρίες .Για λειτουργια ΔΕΗ-Η/Ζ ειναι περιττο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Βάζεις πολύ μικρή μπαταρία, ίσα ισα για την εκκίνηση της γεννήτριας. Σε σκάφη που το έχω συναντήσει "σκοτώνει". Ο στόχος είναι να μην καις την 2000VA γενήτρια όταν θες συνεχώς πχ 100W. θα τα πάρει από την μπαταρία, και στο επιθυμητό σημείο, θα εκκινήσει το ΗΖ ώστε να το φορτίσει πχ 80-90% (ή όπου είναι οικονομικότερο). Έχετε υπόψη οτι η "μικροπαραγωγή" ενέργειας μπορεί να είναι 5-10 φορές ακριβότερη από το δύκτιο. Κάποτε σε σκαφάκι είχαμε δει την κάθε kWh να μας κοστίζει 1-1.5€ !

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Απόστολε, τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις? Για ποιον κυρίως λόγο χρειάζεσαι ένα τέτοιο σύστημα?
    Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε γιατί ανάλογα με το πρόβλημα, η λύση μπορεί να έχει σημαντικές διαφοροποιήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREECEPILOT
    Όνομα
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GIORGOSD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από μένα, επειδή είχα μελετήσει το σχετικό θέμα και για το σπίτι μου, εάν το καλοσκεφτείς τα φορτία από λάμπες και μικρές καταναλώσεις είναι.... τίποτα. Το μεγάλο πρόβλημα είναι με τα μεγαλα φορτία όπως κλιματιστικά, κουζίνα ψυγείο και θερμοσίφωνα. Εαν υπολογίσεις πόσα βατ τραβάνε αυτά τα φορτία την ώρα θα βγάλεις το μέγεθος της γεννητριας. Υπάρχει και η λύση με inverter όπου είναι συνδεδεμένο με την παροχή σου στα 220 και με κάποια παροχή από φωτοβολταϊκά, άρα μυλαμε για inverter με 2 εισόδους και μια έξοδο προσ κατανάλωση. Οποτε έχεις ανάγκη για μικρά φορτία σου την δινει την παροχή αυτή από τα φωτοβολταϊκά και μόλις του ζητήσεις μεγάλη παροχή σε ρεύμα σε γυρνάει αυτόματα σε ΔΕΗ χωρίς εσύ σαν χρήστης να βλέπεις πτώση τάσης από την αλλαγή! το άλλο θέμα όπως έγραψες είναι εάν θέλεις γεννητρια πόσες ώρες υπολογίζεις να την δουλεύεις???? Για μια ώρα ανάγκης είναι σωστή λύση, 1,2,3 ώρες? Γιατί εάν δεις τόση κατανάλωση σ καύσιμο έχει ανά ώρα θα το ξανασκεφτεις. Όπως και να έχει πιστεύω ότι το κόστος γενικά θα ξεπεράσει το 2.000 € για αρχή.... Και φυσικά εάν από το κόστος οποιο και να είναι ποτέ θα το κάνεις απόσβεση???? Τα ερώτηματα δικά σου

    Στάλθηκε από το Ulefone S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Καλησπέρα. Το σκεπτικό είναι να μην υπάρχει καθόλου ΔΕΗ στην μέση για πάντα και να είσαι σίγουρος πως ότι και να κάψει μια γεννήτρια ,καμία σχέση δεν έχει με τα κερατιάτικα της ΔΕΗ!! Επίσης με λίγη σωστή κατανομή των φορτίων πιστεύω ότι μπορεί να επιτευχθεί οικονομία κλίμακας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREECEPILOT
    Όνομα
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδώ
    https://www.victronenergy.gr/inverters-chargers/quattro

    τροφοδοτεί τα φορτία σου, από οτι έχεις, και ξεζουμίζει την γεννήτρια. Όρεξη να έχεις να χώνεις $$$$
    Ενδιαφέρον φαίνεται....κόστος κτήσης ;; χαχαα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑΣ
    By antoniosb in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-21, 15:53
  2. autostart γεννητριας
    By digelia in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-15, 17:57
  3. κατασκευη γεννητριας
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-14, 10:56
  4. Εκκίνηση Γεννητριας
    By haf in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-12, 22:47
  5. Διεγερση γεννητριας.
    By GTSON in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-10, 21:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας