Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Αγορά πυκνωτων για ωρα αναγκης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή Αγορά πυκνωτων για ωρα αναγκης

    Γεια στην κοινοτητα και απο εμενα, θα ηθελα να μου προτεινετε σετ απο οτιδηποτε αλαζετε σε πλακετα
    και πιο πολυ πυκνωτες που ειναι και το πιο συχνο φαινομενο. Και θα ηθελα αν γινετε καποια καλη
    μαρκα γιατι θα ειναι για προσωπικη χρηση.
    Εσκασε ενας πυκνωτης σε μια tv και μεχρι να βρω πυκνωτη εδω στην Ροδο ειδα κ επαθα.
    Οποτε μετα απο εκει θα ηθελα να "στοκαρω" πυκνωτες ολων των volt kai mf, και ασφαλειες,mosfet
    και οτιδηποτε αλλο μπορει να χρειαστω σε ωρα αναγκης ωστε να μην ξανα ψαχνομαι.
    εχετε να προτεινετε καλα σετ ακομα και απ το εξωτερικο σε οτιδηποτε μπορει να συναντησουμε πανω στην
    πλακετα?? (δεν μιλαω για καποια εξειδηκευμενα που βρισκονται σπανια αλλα γενικα αυτα που χαλανε πιο συχνα)
    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Nichicon.
    Αλλα το στοκαρισμα δεν ειναι ιδανικη λυση αφου οι ηλεκτρολυτικοι εχουν ημερομηνια ληξης 10 χρονια απ την ημερομηνια παραγωγης

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nichicon.
    Αλλα το στοκαρισμα δεν ειναι ιδανικη λυση αφου οι ηλεκτρολυτικοι εχουν ημερομηνια ληξης 10 χρονια απ την ημερομηνια παραγωγης
    αυτό είναι στάνταρ? αν ισχυε κάτι τέτοιο θα έπρεπε όλες οι συσκευές (τηλεοράσεις, ραδιόφωνα, cd, πομποί, υπολογιστές) μετά απο 10 χρόνια να έχουν προβλήματα στην λειτουργία τους.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nichicon.
    Αλλα το στοκαρισμα δεν ειναι ιδανικη λυση αφου οι ηλεκτρολυτικοι εχουν ημερομηνια ληξης 10 χρονια απ την ημερομηνια παραγωγης
    Ναι έχω ακούσει για αυτούς. Έχει κανένα σετ εδώ στην Ελλάδα; δέκα χρόνια είναι αρκετά νομίζω. Δεν θα πάρω πολλούς από 2 στα κάθε volt. Υπάρχει Ελλάδα κανένα κατάστημα με αυτή τι μάρκα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Δεν μπορείς να "στοκάρεις" όπως λες υλικά "για πλακέτες", άντε σου χάλασαν κάτι πυκνωτές στην TV, παραγγέλνεις από ένα αξιόπιστο μαγαζί (πχ acdcshop) και αν τους έχει ετοιμοπαράδοτους το μαγαζί θα τους έχεις σε 1-2 μέρες στο νησί σου με courier.

    Άντε να αγοράσεις 50-100ευρώ πυκνωτές (που οι περισσότεροι θα πεθάνουν με τον καιρό καινούργιοι στα σακουλάκια τους), MOSFET που λες τι θα στοκάρεις ??? Θα ανοίξεις όλες τις συσκευές που έχεις και θα μαντέψεις για την κάθε μία ποιο από τα 85 διαφορετικά τρανζίστορ θα καεί?
    Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα (αν δεν είσαι μαγαζί τουλάχιστον), αν και όταν κάτι χαλάσει θα δεις τι ανταλλακτικά χρειάζεσαι και με 5 άντε 10ευρώ θα σου έρθουν σε μία-δύο μέρες.

    edit:
    Από μάρκες οι καλύτερες είναι Nichicon, Rubucon και κάποιες σειρές της Panasonic, αλλά καλοί είναι και οι Elna, Vishay, Epcos, ανάλογα την σειρά πάντα (low ESR, 105c, κτλ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 03-05-20 στις 12:59

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Α οκ κατάλαβα. Θα παραγγείλω από εκεί που μου έστειλες για την αλλαγή τώρα και δεν θα στοκαρω. Πολύ καλό σαιτ. Αν έχετε και παρόμοια με Nichicon πυκνωτές η Panasonic σαιτ, δοκιμασμένα αν θέλετε προτείνετε. Σας ευχαριστώ.
    Επίσης DC πυκνωτές δεν κάνουν για την δουλειά μου σωστά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Από όπου και να παραγγείλεις (Ελλάδα ή εξωτερικό) θα σου έρθει με courier στην πόρτα σου, το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι το τελωνείο και τα έξοδα αποστολής που σε κάποια μαγαζιά είναι αρκετά και δεν συμφέρει να κάνεις αγορά 5-10ευρώ (πχ Mouser).

    Το acdcshop αν δεν κάνω λάθος αγοράζει από tme, μπορείς να παραγγείλεις και απευθείας από αυτούς (tme.eu).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από captainrodos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Επίσης DC πυκνωτές δεν κάνουν για την δουλειά μου σωστά;...
    Ποια είναι η δουλειά?
    Υπάρχουν 100 είδη πυκνωτών για 100 διαφορετικές δουλειές πχ οι ηλεκτρολυτικοί γενικά έχουν πολικότητα αλλά υπάρχουν και χωρίς (bi-polar).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    οι πυκνωτές δεν είναι αντιστάσεις να πεις θα πάρω από δέκα κομμάτια και τέλος... σε κάθε χωρητικότητα έχεις και 10 τάσεις να πάρεις... έχεις τους 105 βαθμων έχεις τους low esr, επίσης έχεις με ίδια τάση και χωρητικότητα άλλες διαστάσεις ανάλογα τον χώρο που έχει η συσκευή σου.... όσο για τα τρανζίστορ που λες τα πράγματα είναι 10 φορές χειρότερα... στην τελική 2020 έχουμε με ηλεκτρομαγαζα πλέον να υπάρχουν πολλά... σε 2-3 μέρες τα έχεις στον χώρο σου... εγώ κάτι ανταλλακτικά που θέλω για κάτι ιταλικά μηχανήματα βρήκα ένα μαγαζί στην κερκυρα και πλέον έχω μάθει μέχρι και τα δρομολόγια και μπορώ να ταιριαξω έτσι την παραγγελία που να έχω τα πράγματα την επόμενη εργάσιμη... αν έχεις μαγαζί για να μην πρήζει ο πελάτης φτιάξε μια τηλεόραση να την δίνεις σε κάποιον που δεν μπορεί να ζήσει χωρίς τηλεόραση...

    1 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Να μείνουμε λίγο στο θέμα γιατί είδα κάτι που δεν ήξερα?! Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές έχουν ημερομηνία λήξης????
    Δεν θα έπρεπε να γράφουν κάτι??
    Τι είναι αυτό που φθείρεται όταν είναι αποθηκευμένοι??
    Τα 10 χρόνια που προανέφερε κάποιος έχουν βάση??

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από captainrodos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια στην κοινοτητα και απο εμενα, θα ηθελα να μου προτεινετε σετ απο οτιδηποτε αλαζετε σε πλακετα
    και πιο πολυ πυκνωτες που ειναι και το πιο συχνο φαινομενο. Και θα ηθελα αν γινετε καποια καλη
    μαρκα γιατι θα ειναι για προσωπικη χρηση.
    Εσκασε ενας πυκνωτης σε μια tv και μεχρι να βρω πυκνωτη εδω στην Ροδο ειδα κ επαθα.
    Οποτε μετα απο εκει θα ηθελα να "στοκαρω" πυκνωτες ολων των volt kai mf, και ασφαλειες,mosfet
    και οτιδηποτε αλλο μπορει να χρειαστω σε ωρα αναγκης ωστε να μην ξανα ψαχνομαι.
    εχετε να προτεινετε καλα σετ ακομα και απ το εξωτερικο σε οτιδηποτε μπορει να συναντησουμε πανω στην
    πλακετα?? (δεν μιλαω για καποια εξειδηκευμενα που βρισκονται σπανια αλλα γενικα αυτα που χαλανε πιο συχνα)
    Ευχαριστω
    Ο μονος τροπος να στοκαρεις , ειναι , οταν χρειαστεις καποιο ανταλλακτικο να παιρνεις τουλαχιστον 10δα.
    (αυτο αφορα μονο τους νεους επισκευαστες , για κατασκευες ειναι πιο απλα τα πραματα)

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συνδεση φωτιστικου εκτακτης αναγκης
    By kleima in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-16, 18:56
  2. ηρθε η ωρα για ενισχυτη με μοσφετ
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-14, 15:18
  3. Απορια για ρευμα πυκνωτων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-12, 22:29
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-11, 14:20
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-10, 20:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας