Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Εξοπλισμός και στήσιμο αρχάριου στα VHF

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Sledgehammer
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Wasteland
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Εξοπλισμός και στήσιμο αρχάριου στα VHF

    Καλησπέρα σε όλους!

    Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω τον ραδιοερασιτεχνισμό, αρχικά για την εισαγωγική κατηγορία (SY) και εδώ και αρκετό καιρό ακούω επαφές μέσω WebSDR. Έχω ήδη βρει τις ερωτήσεις για τις εξετάσεις του Υπουργείου όπως και ένα βιβλίο για ραδιοεπικοινωνίες και θα ξεκινήσω το διάβασμα άμεσα.

    Ψάχνοντας το forum μου λύθηκαν αρκετές απορίες αλλά μου γεννήθηκαν και νέες. Θα τις παραθέσω εδώ, ελπίζω να μην έχουν ειπωθεί ήδη πολλές φορές.

    Σκέφτομαι όταν πάρω την άδειά μου να ξεκινήσω με ένα VHF αυτοκινήτου που βλέπω είναι οικονομικά και με μια VHF κεραία, πάντα μέσα στα νόμιμα όρια της κατηγορίας.

    1. Μπορεί μια κεραία για Π/Δ βάσεως να συνδεθεί σε φορητό VHF αυτοκινήτου;
    2. Επειδή το διαμέρισμα που μένω δεν μου ανοίκει, αν βάλω την κεραία στο μπαλκόνι θα μπορώ να έχω επαφές ή θα είναι τόσο περιορισμένες που δεν θα έχει νόημα;
    3. Τι άλλο εξοπλισμό χρειάζομαι εκτός από Π/Δ, τροφοδοτικού, ομοαξονικού και κεραίας;
    3α. Μεταξύ κεραίας και Π/Δ εκτός του καλωδίου μεσολαβεί κάτι άλλο;
    4. Με τη γείωση της κεραίας τι μπορώ να κάνω; Όπως είπα δεν είμαι μόνιμος κάτοικος της πολυκατοικίας ώστε να εγκαταστήσω ξεχωριστή γείωση. Απ ότι κατάλαβα οι γειώσεις του ηλεκτρικού δικτύου των πολικατοικιών δεν είναι επαρκείς.
    5. Για καλιμπράρισμα της κεραίας, αν το λέω σωστά, θα χρειαστώ ξεχωριστό εξοπλισμό;

    Αυτά προς το παρών, ευχαριστώ εκ των πριοτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες και καλό ξεκίνημα.

    1. Μπορεί μια κεραία για Π/Δ βάσεως να συνδεθεί σε φορητό VHF αυτοκινήτου;

    Οχι γιατί η βάσεως έχουν μήκος και βάρος που δεν μπορεί να εγκατασταθεί στο αμάξι. Οι κεραίες αυτοκινήτου είναι μικρές και ελαφριές, με αντίστοιχη απόδοση.Μπες σε ένα eshop με εξοπλισμό και κοίτα τις διαστάσεις.

    2. Επειδή το διαμέρισμα που μένω δεν μου ανοίκει, αν βάλω την κεραία στο μπαλκόνι θα μπορώ να έχω επαφές ή θα είναι τόσο περιορισμένες που δεν θα έχει νόημα;

    Ακόμα και κεραία αυτοκινήτου να βάλεις θα κάνεις κάποιες κοντινές επαφές.Σε τι όροφο είσαι? Επειδή το έχω ζήσει κι εγώ αυτό τοποθέτησα μια κάθετη κεραία στην ακρη του μπαλκονιού και κάλυπτα μια χαρά το λεκανοπέδιο.Πάντα με μικρή ισχύ γιατί η αποστάσεις είναι μικρές.

    3. Τι άλλο εξοπλισμό χρειάζομαι εκτός από Π/Δ, τροφοδοτικού, ομοαξονικού και κεραίας;

    Μια γέφυρα στασίμων είναι η επόμενη αγορά σου.

    3α. Μεταξύ κεραίας και Π/Δ εκτός του καλωδίου μεσολαβεί κάτι άλλο;

    Η γέφυρα προαιρετικά.Πάντα για VHF.

    4. Με τη γείωση της κεραίας τι μπορώ να κάνω; Όπως είπα δεν είμαι μόνιμος κάτοικος της πολυκατοικίας ώστε να εγκαταστήσω ξεχωριστή γείωση. Απ ότι κατάλαβα οι γειώσεις του ηλεκτρικού δικτύου των πολικατοικιών δεν είναι επαρκείς.

    Αν κάνεις αυτό που σου είπα παραπάνω, με την κεραία και την μικρή ισχύ δεν θα χρειαστείς γείωση.

    5. Για καλιμπράρισμα της κεραίας, αν το λέω σωστά, θα χρειαστώ ξεχωριστό εξοπλισμό;

    Η κεραία είναι ήδη συντονισμένη στα 2 μέτρα και στα 70 εκατοστά οπότε δεν θέλεις κάτι άλλο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες!

    1. Ναι, μια κεραία βάσεως μπορεί να συνδεθεί σε ένα Π/Δ αυτοκινήτου (σε σταθερή εγκατάσταση στο σπίτι)
    2. Δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά αν είναι σχετικά ελεύθερη μπορεί να λειτουργήσει.
    3. Σχεδόν απαραίτητη είναι μια γέφυρα στασίμων.
    4. Για VHF/UHF δεν θα χρειαστείς γείωση πέρα από την ηλεκτρική γείωση του τροφοδοτικού σου. Οι ηλεκτρικές γειώσεις είναι ακατάλληλες για οποιαδήποτε RF χρήση.
    5. Για τη δουλειά αυτή θα χρειαστείς τη γέφυρα στασίμων που αναφέρω παραπάνω (αν η κεραία δεν είναι ήδη ρυθμισμένη).

    Επίσης, πολύ χρήσιμη θα είναι και η βοήθεια από κάποιον πιο έμπειρο ραδιοερασιτέχνη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  4. #4
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Sledgehammer
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Wasteland
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1EDG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι γιατί η βάσεως έχουν μήκος και βάρος που δεν μπορεί να εγκατασταθεί στο αμάξι. Οι κεραίες αυτοκινήτου είναι μικρές και ελαφριές, με αντίστοιχη απόδοση.Μπες σε ένα eshop με εξοπλισμό και κοίτα τις διαστάσεις.
    Εννοούσα το ανάποδο! Έναν Π/Δ αυτοκινήτου να τον συνδέσω με κεραία βάσεως! Αλλά μου απάντησε ήδη ο Ακρίτας.

    Όσο για το διαμέρισμα, είναι 2ου ορόφου και βλέπει σε κήπο με πολυκατοικίες τριγύρω. Αν και σχετικά σύντομα θα γίνει μετακόμιση σε άλλο σπίτι που ακόμα δεν ξέρω όροφο και που θα βλέπει

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Sledgehammer
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Wasteland
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Άλλη μια απορία σχετικά με τα στάσιμα, είδα αυτή την κεραία https://www.diamondantenna.net/x30a.html που έχει 3db gain στα VHF οπότε είμαι νομικά καλυμμένος. Αλλά στο site της εταιρίας λέει ότι είναι προσυθμισμένη από το εργοστάσιο, οπότε καταλαβαίνω ότι μια γέφυρα δεν είναι απαραίτητη. Αν όμως βάλω μια, θα κερδίσω κάτι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sledgehammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη μια απορία σχετικά με τα στάσιμα, είδα αυτή την κεραία https://www.diamondantenna.net/x30a.html που έχει 3db gain στα VHF οπότε είμαι νομικά καλυμμένος. Αλλά στο site της εταιρίας λέει ότι είναι προσυθμισμένη από το εργοστάσιο, οπότε καταλαβαίνω ότι μια γέφυρα δεν είναι απαραίτητη. Αν όμως βάλω μια, θα κερδίσω κάτι;
    Μπορείς να ελέγχεις ότι όλα είναι σωστά. Μιά γέφυρα είναι πάντα χρήσιμη και αργά ή γρήγορα θα τη χρειαστείς.

    2 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  7. #7
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Sledgehammer
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Wasteland
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8

Παρόμοια Θέματα

  1. Στήσιμο εξοπλισμού βραχέων και προβλήματα
    By basilhs26 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-19, 21:28
  2. εντελώς αρχάριος στα κυκλώματα
    By makr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-15, 16:24
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-14, 14:48
  4. Αρχάριος στα ηλεκτρονικά
    By stratos12 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-14, 10:06
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 15:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας