Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 125 από 125

Θέμα: Άδειες - πιστοποιήσεις για προϊόντα φωτισμού

  1. #121
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θα απευθυνθω τους δυο φιλους ανωθεν που αναφερουν οτι σε περιπτωση ατυχήματος ποιος θα φερει την ευθυνη σε ενα μη πιστοποιημενο προιον και θα ρωτησω με την σειρα μου:Ενα πιστοποιημενο προιον σε απαλλάσσει απο ευθυνες ή θα αποφανθεί το δικαστηριο;

    ΥΓ .Δεν διαφωνω για τις πιστοποιήσεις,απλα αναφερω πως λειτουργει η αγορα.

    θα αποφανθεί το δηκαστήριο , η ευρωπαική οδηγία λέει ξεκάθαρα οτι πρέπει να έχεις τεχνικό φάκελο και να τον δώσεις οταν σου ζητηθεί , όταν έχεις και ενα τεστ εργαστηριού είσαι πιο safe αν γινει το κάκο.
    τα ιδια ισχύουν και με τους εισαγωγείς , ο εισαγωγέας εχει την ευθύνη οχι ο κινέζος , ούτε ο κατασκευαστής εκτός ευρώπης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #122
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Τώρα τα γυρίσαμε ότι δε χρειάζεται αλλά καλό είναι να τεστ... Ότι να ναι, αφου τρελανες τον άνθρωπο πρωτα ότι για να κάνει αυτή τη δουλειά πρεπει να έχει μια αποθήκη νεφρά να δίνει.


    Btw δεν έχω θέμα με τον άνθρωπο που εφτιαξε μια φορά κάποιο ηλεκτρονικό συστημα πλοιου και το πιστοποιησε (γέφυρας που δε χρειάζεται καν να παει Αγγλια γιατί και το light marine certificate καλυπτει και τη σημαία και το νηογνώμονες) και μπραβο του, δεν ειμαστε κανένας "μασσωνικος" Χωρος που να μη θέλουμε να μπαινουν οι εκτός (τουλαχιστο οι περισσοτεροι) αλλά είναι αστείο που εσυ το θεωρείς ως κάτι προς προσκυνημα τη στιγμή που ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ του συναφιου μου αυτά τα κάνουμε κατά κόρον, και για την ακρίβεια ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ (και κάποιοι μεγάλοι του στυλ C&A, Marac κτλ το χουν ρουτίνα ακόμα και σε καθημερινή βάση) ειτε για τυποποιημενα πραματα είτε custom και όχι μόνο light marine αλλά και heavy που θέλει "τιμονακι" από Αγγλια (αν δεις τέτοιο φάκελο θα πεσεις να τον προσκυνας σαν ιθαγενης που είδε καθρεφτάκι αφου σε εντυπωσιάζουν τόσο αυτά τα πραματα). (βασικα στη γεφυρα δε ξερω τι εκανε, αλλα η φωτα ναυσιπλοοιας, η τιμονι, η κανα κομματι του ums, η αυτοματες στεγανες πορτες η κανα σπριγκλερακι, η στην πιο βαρια περιπτωση cpp/manoevering -αν ειναι το τελευταιο θα του βγηκε η πιστη αν δεν ειναι του χωρου, τα υπολοιπα ειναι βατα- δεν υπαρχει κατι αλλο να μην ειναι τυποποιημενο, αλλα επαναλαμβανω μπραβο του γιατι αν δεν εισαι του χωρου ειναι πολυ δυσκολες οι διαδικασιες και αν δεν εχεις βοηθεια/καθοδηγηση εχουν και πολυ μεγαλο κοστος ) το θεμα δεν ειναι τι ειναι ο δηκηγορος σου, ουτε καν τι εισαι εσυ αλλα τι καθεσαι και λες απ την αρχη σε ενα ανθρωπο που εχει μια επιχηρρηματικη ιδεα παιρνοντας κι ενα υφος 45000 καρδιναλιων οτι εισαι ειδικος και ουσιαστικα του λες να πεταει χιλιαρικα δεξια κι αριστερα αλλιως να πα να γ....θει κι αυτος και οι επιχηρηματικες του δραστηριοτητες λες και ειναι το πλαισιο!
    Επισεις πλακα εχει αυτό το "δεν εμπιστευομαι κανέναν" Εννοώντας φυσικά το Επιμελητήριο.... εεεε.... Ξέρεις ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ για αυτες τις υπηρεσίες, δικαίωμα σου σαν υπάλληλος να θεωρείς ότι ξέρεις παραπανω για το ποιες υπηρεσίες κάνουν τι αλλά το τι νομίζεις δεν έχει σχέση με το τι συμβαινει


    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 28-05-20 στις 12:57

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (28-05-20)

  4. #123
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τα γυρίσαμε ότι δε χρειάζεται αλλά καλό είναι να τεστ... Ότι να ναι, αφου τρελανες τον άνθρωπο πρωτα ότι για να κάνει αυτή τη δουλειά πρεπει να έχει μια αποθήκη νεφρά να δίνει.


    Btw δεν έχω θέμα με τον άνθρωπο που εφτιαξε μια φορά κάποιο ηλεκτρονικό συστημα πλοιου και το πιστοποιησε (γέφυρας που δε χρειάζεται καν να παει Αγγλια γιατί και το light marine certificate καλυπτει και τη σημαία και το νηογνώμονες) και μπραβο του, δεν ειμαστε κανένας "μασσωνικος" Χωρος που να μη θέλουμε να μπαινουν οι εκτός (τουλαχιστο οι περισσοτεροι) αλλά είναι αστείο που εσυ το θεωρείς ως κάτι προς προσκυνημα τη στιγμή που ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ του συναφιου μου αυτά τα κάνουμε κατά κόρον, και για την ακρίβεια ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ (και κάποιοι μεγάλοι το χουν ρουτίνα ακόμα και σε καθημερινή βάση) ειτε για τυποποιημενα πραματα είτε custom και όχι μόνο light marine αλλά και heavy που θέλει "τιμονακι" από Αγγλια (αν δεις τέτοιο φάκελο θα πεσεις να τον προσκυνας σαν ιθαγενείς που είδε καθρεφτάκι αφου σε εντυπωσιάζουν τόσο αυτά τα πραματα). (βασικα στη γεφυρα δε ξερω τι εκανε, αλλα η φωτα ναυσιπλοοιας, η τιμονι, η αυτοματες στεγανες πορτες η κανα σπριγκλερακι, η στην πιο βαρια περιπτωση cpp/manoevering -αν ειναι το τελευταιο θα του βγηκε η πιστη αν δεν ειναι του χωρου, τα υπολοιπα ειναι βατα- δεν υπαρχει κατι αλλο να μην ειναι τυποποιημενο, αλλα επαναλαμβανω μπραβο του γιατι αν δεν εισαι του χωρου ειναι πολυ δυσκολες οι διαδικασιες και αν δεν εχεις βοηθεια/καθοδηγηση εχουν και πολυ μεγαλο κοστος ) το θεμα δεν ειναι τι ειναι ο δηκηγορος σου, ουτε καν τι εισαι εσυ αλλα τι καθεσαι και λες απ την αρχη σε ενα ανθρωπο που εχει μια επιχηρρηματικη ιδεα παιρνοντας κι ενα υφος 45000 καρδιναλιων οτι εισαι ειδικος και ουσιαστικα του λες να πεταει χιλιαρικα δεξια κι αριστερα αλλιως να πα να γ....θει κι αυτος και οι επιχηρηματικες του δραστηριοτητες λες και ειναι το πλαισιο!
    Επισεις πλακα εχει αυτό το "δεν εμπιστευομαι κανέναν" Εννοώντας φυσικά το Επιμελητήριο.... εεεε.... Ξέρεις ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ για αυτες τις υπηρεσίες, δικαίωμα σου σαν υπάλληλος να θεωρείς ότι ξέρεις παραπανω για το ποιες υπηρεσίες κάνουν τι αλλά το τι νομίζεις δεν έχει σχέση με το τι συμβαινει


    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    παλι δεν καταλάβες , δεν ειναι υποχρεωτικό αλλά πρέπει να το έχεις , εγώ θα το έβγαζα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να ειμαι ύσηχος οτι δεν θα μου τη φέρει κάποιος.
    Φυσικά αν γινει το κακό δεν θα πας εσύ στη δικαστήριο να τον ξελασπώσεις
    Θα τυποποιούσα αποστάσεις , υλικά κτλ και θα το εβγαζα για να εχω εναν ωραίο φάκελο. Φυσικά πάντα πρεπει να διαβάσεις το en.
    Το καταλάβαμε εισαι ηλεκτρολόγος αλλά εμείς σχεδιάζουμε ηλεκτρονικά, δεν ειναι κακό να μην ξερεις , κακό ειναι να λες ανακρίβειες και να νομίζεις οτι ξέρεις ,( επειδή εισαι ηλεκτρολόγος στα καράβια?).
    Το τι λες εσύ εχει μικρή σημασία μιας και είσαι άσχετος επι του θέματος, υπάρχει ευρωπαική οδηγία , οποιος ξέρει γράμματα τη διαβάζει και αναλαμβάνει τις ευθύνες του.
    Το ωραίο τις υπόθεσεις ειναι που θεωρείς χαζούς ολους τους κατασκευαστές και εισαγωγείς που κάνουν τα τεστ και τους έχω δει πολλές φορες στα εργαστήρια,δεν μου φάνηκαν χαζοί πάντως.
    εσύ φυσικά είσαι ο μεγας έξυπνος και λες οτι δεν χρειάζεται οκ . Το 90/100 των κινέζικων λεντ τροφοδοτικών δεν περνάνε τα lvd τεστ, οπως ειπα ανοίγει το τροφοδοτικό και δεν παιζει το ράδιο και δεν ειναι καθολου υπερβολή

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 28-05-20 στις 13:16

  5. #124
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    παλι δεν καταλάβες , δεν ειναι υποχρεωτικό αλλά πρέπει να το έχεις , εγώ θα το έβγαζα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να ειμαι ύσηχος οτι δεν θα μου τη φέρει κάποιος.
    Φυσικά αν γινει το κακό δεν θα πας εσύ στη δικαστήριο να τον ξελασπώσεις
    Θα τυποποιούσα αποστάσεις , υλικά κτλ και θα το εβγαζα για να εχω εναν ωραίο φάκελο. Φυσικά πάντα πρεπει να διαβάσεις το en.
    Το καταλάβαμε εισαι ηλεκτρολόγος αλλά εμείς σχεδιάζουμε ηλεκτρονικά, δεν ειναι κακό να μην ξερεις , κακό ειναι να λες ανακρίβειες και να νομίζεις οτι ξέρεις , επειδή εισαι ηλεκτρολόγος στα καράβια.
    Το τι λες εσύ εχει μικρή σημασία μιας και είσαι άσχετος επι του θέματος, υπάρχει ευρωπαική οδηγία , οποιος ξέρει γράμματα τη διαβάζει και αναλαμβάνει τις ευθύνες του.
    Το ωραίο τις υπόθεσεις ειναι που θεωρείς χαζούς ολους τους κατασκευαστές και εισαγωγείς που κάνουν τα τεστ και τους έχω δει πολλές φορες στα εργαστήρια,
    εσύ είσαι ο μεγας έξυπνος και λες οτι δεν χρειάζεται. Το 90/100 των κινέζικων λεντ τροφοδοτικών δεν περνάνε τα lvd τεστ, οπως ειπα ανοιγει το τροφοδοτικό και δεν παιζει το ράδιο και δεν ειναι καθολου υπερβολή
    μπορεις να ξεφυγεις και να συνεχισεις το πολυαγαπημενο σου ξεκατινιασμα οσο θες, δε μου καιγεται καρφι.
    Ας σταθουμε ομως στο

    δεν ειναι υποχρεωτικό αλλά πρέπει να το έχεις
    Αν δεν ειναι υποχρεωτικο δεν ειναι υποχρεωτικο.
    Το τι "πρεπει" και τι δεν "πρεπει" αστο να το κρινει ο ιδιος που βαζει τα ωραια του λεφτα για τις δραστηριοτητες του, και που αν πετυχει θα παρει και κανα δυο παιδια να τα γλυτωσει απο τα πλαισια και τους βασσιλοπουλους η ακομα χειροτερα απο κανα lidl
    Το τι θα κανες εσυ μπορεις να το πεις απλα συμβουλευτικα οχι με ολο αυτο το συνοθυλευμα παραπληροφορησης μεσα απ τη σταυροφορια που ξεκινησες




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καταλάβαμε εισαι ηλεκτρολόγος αλλά εμείς σχεδιάζουμε ηλεκτρονικά,


    ενω πιο πριν

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    κακό ειναι που δουλεύω στο πλαίσιο ? απο τεχνικός υπολογιστών , έφτασα να φτιάχνω τον τεχνικών φακελο των πύργων και τα πηγαίνω μαλιστα στα εργαστήρια, οπότε ξέρω απο πρώτο χέρι τι γινεται.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεχνικός υπολογιστών είμαι όχι κανένας άσχετος , τέλοσπαντων


    Η επιστημη σηκωνει τα χερια της ψηλα... ποιασ τ αυγο, κουρεφτο, καντου περμαναντ, βαλε και κερια να κανεις ατμοσφαιρα καντου ενα μασαζακι και ριχτου κι ενα π....


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 28-05-20 στις 15:31

  6. #125
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω το τι ακριβώς γίνεται στην Ελλάδα (σχετικά με τα νομικά πλαίσια) γράφω όμως το τι γίνεται στην Αγγλία , υπάρχουν ασάφειες (πόρτες και παραθυρακια) σχετικά με το εμπόριο τέτοιων κατασκευών , για παράδειγμα αγορά και πώληση μεταχειρισμένων η ανακατασκευασμένων (portable appliance) ο νόμος σε κατοχυρώνει να πουλάς ότι συσκευή θέλεις χωρίς τη υπάρξει κάποιου είδους certificate, έτσι κάλιστα κάποιος θα μπορούσε να πουλήσει ένα φωτιστικό , φωτιστικά σαν μεταχειρισμένο η ανακατασκευασμένο χωρίς να υποστεί καμία νομική συνέπεια, και εδώ έρχεται το PAT certificate (portable appliance test certificate) το certificate αυτό πουθενά δεν αναφέρει εάν η συσκευή έχει CE label η όχι , υπάρχει έλεγχος μηχανικής αντοχής και λειτουργίας της συσκευής, ηλεκτρικός έλεγχος με διάφορα τεστ, τί συσκευή είναι , serial number , ελενχος καλωδίου και Φις , σε γενικές γραμμές εάν η συσκευή είναι απόλυτα ασφαλής στην λειτουργία της , με αυτό το certificate κατοχυρώνεις ότι αυτό που πουλάς είναι απόλυτα ασφαλής . Δεν προσπαθώ να πάρω θέση για τό τί είναι σωστό και τι λάθος (κάθε λογικός άνθρωπος καταλαβαίνει τι είναι σωστό νομικά και ηθικά) απλά τουλάχιστον για εδώ στην Αγγλία μέσω αυτού του certificate εξασφαλίζεις ότι αυτό που πουλάς , ασχέτως εάν έχει CE label η όχι είναι απόλυτα ασφαλής

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alpha uk : 28-05-20 στις 14:07

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον alpha uk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (28-05-20), vasilllis (28-05-20)

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-18, 09:08
  2. Dimmer για Film οπίσθιου φωτισμού
    By Terrabyter in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-18, 03:28
  3. Άδειες χρήσης νερού
    By Sted in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-15, 13:40
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-13, 20:15
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-13, 21:44

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας