Σελίδα 1 από 13 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 125

Θέμα: Άδειες - πιστοποιήσεις για προϊόντα φωτισμού

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή Άδειες - πιστοποιήσεις για προϊόντα φωτισμού

    Γεια σας


    Ενδιαφέρομαι παράλληλα με την εργασία μου να ξεκινήσω σαν δεύτερη δραστηριότητα την κατασκευή ειδών διακόσμησης και φωτιστικών εσωτερικών χώρων με βασική πρώτη ύλη το ξύλο. Ασχολούμαι ήδη με αυτά σαν hobby καθότι η βασική μου εργασία είναι στον κλάδο της πληροφορικής.
    Οι ηλεκτρολογικές μου γνώσεις είναι αρκετές σε ότι απαιτείται για αυτές τις κατασκευές οι οποίες είναι κατά βάση με έτοιμα καλώδια (διακόπτη, φις).


    Δυσκολεύομαι λοιπόν στο να ξεδιαλύνω το νήμα με το τι χρειάζεται για ότι αφορά τα φωτιστικά σε επίπεδο πιστοποιήσεων, προδιαγραφών κλπ.
    Π.χ.
    Εφόσον πρόκειται για χειροποίητες κατασκευές απαιτείται να έχουν πιστοποιήσεις?
    Εάν ναι ποιες, και που θα πρέπει να απευθυνθώ για να τις αποκτήσω?
    Υπάρχει τρόπος να αποκτήσω πρόσβαση σε πρότυπα προδιαγραφών, κανονισμούς, νομοθεσίες ή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται να γνωρίζω?

    Οποιαδήποτε πληροφορία η κατεύθυνση θα μου ήταν πολύτιμη.
    Επίσης, η μορφή πώλησης που με ενδιαφέρει για την ώρα είναι η λιανική.


    Σας ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    καλημέρα.
    δεν είμαι ειδικός, αλλά φαντάζομαι οτιδήποτε απευθύνεται προς τους καταναλωτές χρειάζεται μια σχετική πιστοποίηση, τουλάχιστον όσο αφορά κάποια θέματα ασφάλειας.
    Μέχρι να σου απαντήσει εδώ κάποιος πιο σχετικός από μένα, μπορείς φαντάζομαι να ρίξεις μια ματιά στον ΕΛΟΤ:
    http://www.elot.gr/42_ELL_HTML.aspx
    http://www.elot.gr/540_ELL_HTML.aspx
    Από ένα απλό search Google βρήκα και αυτό
    http://www.electrologos.gr/news/349

    https://www.google.com/search?q=pist...hrome&ie=UTF-8

    Καλή συνέχεια, και καλή επιτυχία σου εύχομαι!

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Αν συνεργαστεις με καποιο μαγαζι κοιτα μηπως υπαρχει παραθυρακι να παρεις πιστοποιημενα ντουι, καλωδια κτλ και να αρκουν οι ηδη ετοιμες πιστοποιησεις και τις ξυλοκατασκευες να τις περασεις ως διακοσμητικα (και μη φρικαρουν μερικοι, ειναι παγιες τακτικες στο εμποριο αυτες που εφαρμοζονται και απο τις καλυτερες οικογενειες)

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    michalism (13-05-20)

  5. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Nick1974 ευχαριστώ για το tip.
    Καλώδια και ντουί που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής έχουν αγοραστεί από Leroy.
    Φαντάζομαι πως εννοείς κάποιο μαγαζί μικρότερης εμβέλειας ώστε να μπορώ να ζητήσω από τον ιδιοκτήτη κάποιο έγγραφο πιστοποίησης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον Μιχάλη, καλή συνέχεια και σε σένα!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ComboRed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nick1974 ευχαριστώ για το tip.
    Καλώδια και ντουί που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής έχουν αγοραστεί από Leroy.
    Φαντάζομαι πως εννοείς κάποιο μαγαζί μικρότερης εμβέλειας ώστε να μπορώ να ζητήσω από τον ιδιοκτήτη κάποιο έγγραφο πιστοποίησης?
    βασικα στις σελιδες του κατασκευαστη εχει και τις πιστοποιησεις.
    Στο marine/ industrial χωρο στο δινουν εντυπα και τα μαγαζια αλλα για απλα οικιακα πραγματακια αμφιβαλλω αν ο καθε εμπορακος ηλεκτρολογικου υλικου γνωριζει η θα μπει σε τετοιες διαδικασιες.
    Αν θα συνεργαστεις με καποιο μαγαζι με ειδη διακοσμησης εννοω για να τα πουλας

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ComboRed (13-05-20)

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    καμία πιστοποίηση δεν είναι απαραίτητη ή υποχρεωτική.
    Αυτός που μπορεί να ζητήσει πιστοποιήση είναι ο μεταπωλητής σου .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    καμία πιστοποίηση δεν είναι απαραίτητη ή υποχρεωτική.
    Αυτός που μπορεί να ζητήσει πιστοποιήση είναι ο μεταπωλητής σου .
    Καλησπέρα Βασίλη, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
    Εννοείς πως εφόσον πουλάω μόνο λιανική δεν έχω υποχρέωση να έχω πιστοποιημένα προϊόντα?
    Εάν το πουλήσω σε ιδιώτη και παρουσιάσει πρόβλημα πως θα αποδείξω πως το προϊόν είναι ok και ότι έγινε από λάθος χρήση πχ λάμπα με περισσότερα watt εάν δεν έχω κάποιου είδους πιστοποίηση για κανόνες ασφαλούς χρήσης? Δε θα πρέπει να συνοδεύεται από προδιαγραφές?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ComboRed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Βασίλη, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
    Εννοείς πως εφόσον πουλάω μόνο λιανική δεν έχω υποχρέωση να έχω πιστοποιημένα προϊόντα?
    Εάν το πουλήσω σε ιδιώτη και παρουσιάσει πρόβλημα πως θα αποδείξω πως το προϊόν είναι ok και ότι έγινε από λάθος χρήση πχ λάμπα με περισσότερα watt εάν δεν έχω κάποιου είδους πιστοποίηση για κανόνες ασφαλούς χρήσης? Δε θα πρέπει να συνοδεύεται από προδιαγραφές?

    Ο Βασιλης σιγουρα γνωριζει πολυ καλυτερα τον consumer χωρο (στο δικο μου χωρο και μια βιδα να βαλεις πρεπει να χει ενα σωρω πιστοποιησεις), και αν λεει δε χρειαζεται προφανως εννωει σαν ολοκληρωμενη συσκευη δε χρειαζεται. Απο κει και περα αν τα parts ειναι πιστοποιημενα (δε χρειαζεται να ειναι aerospace, απλα ενα CE να υπαρχει) αν κατι παει στραβα πχ με καποιο ντουι αυτο θα ειχε ετσι κι αλλιως την πιστοποιηση του.
    Λογικο θεωρω αφου σ αρεσει προφανως αυτο που κανεις να χρησιμοποιεις και καλα υλικα οποτε λιγο δυσκολο να υπαρξει καποιο σοβαρο θεμα (οκ, απο αστοχια μπορει οτιδηποτε να χαλασει, αλλα πχ δε θα παρει και φωτια)

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ComboRed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Βασίλη, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
    Εννοείς πως εφόσον πουλάω μόνο λιανική δεν έχω υποχρέωση να έχω πιστοποιημένα προϊόντα?
    Εάν το πουλήσω σε ιδιώτη και παρουσιάσει πρόβλημα πως θα αποδείξω πως το προϊόν είναι ok και ότι έγινε από λάθος χρήση πχ λάμπα με περισσότερα watt εάν δεν έχω κάποιου είδους πιστοποίηση για κανόνες ασφαλούς χρήσης? Δε θα πρέπει να συνοδεύεται από προδιαγραφές?
    Βασικα ολα τα προιοντα θελουν πιστοποιηση.Στο Ελλαδα αναφερθηκα εγω οτι δεν ειναι υποχρεωτικη.
    http://www.electrologos.gr/news/349
    δες εδω https://www.tuv-nord.com/gr/el/ekpai...ikes-syskeyes/
    Επισης και εδω https://www.exyppsamaras.gr/services...F%83%CE%B7-ce/

    Με λιγα νομιμος στην Ελλαδα δεν θα εισαι ποτε.Ακομα και ενα προιον να πιστοποιηθει οτι κατασκευαστηκε με τις ακολουθες προδιαγραφες,εσυ δεν μπορεις να κατασκευασεις αλλο γιατι θα πρεπει να εχεις πιστοποιηση iso ,θες ηλεκτρολογους κλπ.
    Κατασκευαζονται πινακες ηλεκτρολογογικοι απο εταιριες με 6 αλλοδαπους και iso του 2000.
    Με νομικα ζητηματα,μην το ψαχνεις ακομα και πιστοποιησεις να εχεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Βασιλης σιγουρα γνωριζει πολυ καλυτερα τον consumer χωρο (στο δικο μου χωρο και μια βιδα να βαλεις πρεπει να χει ενα σωρω πιστοποιησεις), και αν λεει δε χρειαζεται προφανως εννωει σαν ολοκληρωμενη συσκευη δε χρειαζεται. Απο κει και περα αν τα parts ειναι πιστοποιημενα (δε χρειαζεται να ειναι aerospace, απλα ενα CE να υπαρχει) αν κατι παει στραβα πχ με καποιο ντουι αυτο θα ειχε ετσι κι αλλιως την πιστοποιηση του.
    Λογικο θεωρω αφου σ αρεσει προφανως αυτο που κανεις να χρησιμοποιεις και καλα υλικα οποτε λιγο δυσκολο να υπαρξει καποιο σοβαρο θεμα (οκ, απο αστοχια μπορει οτιδηποτε να χαλασει, αλλα πχ δε θα παρει και φωτια)
    Καπως ετσι.Και οι μισοι ηλεκτρολογοι που δουλευουν στα καραβια εχουν πτυχιο λιμενεργατη...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 13 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-18, 09:08
  2. Dimmer για Film οπίσθιου φωτισμού
    By Terrabyter in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-18, 03:28
  3. Άδειες χρήσης νερού
    By Sted in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-15, 13:40
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-13, 20:15
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-13, 21:44

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας