Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: αγορά πολυμέτρου!

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νορβηγία
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κατασκευαστης υποστηριζει τους συνεργατες/δικτυο προμηθευτων και προτιμα να πουλανε αυτοι παρα αυτος απευθειας οποτε βαζει ελαφρως μεγαλυτερη τιμη για να "μην τον προτιμησουν".
    Η brymen.eu δεν φαίνεται σε κανένα σημείο να είναι σελίδα του κατασκευαστή , πέρα απο το όνομα δεν αναφέρει σε κανένα σημείο ( π.χ. στο Terms and conditions ) οτι είναι επίσημος μεταπωλητής/αντιπρόσωπος της Brymen,ούτε στο site της μητρικής εταιρείας υπάρχει κάποια παραπομπή για επίσημο αντιπρόσωπο στην Ευρώπη (που είναι η εντύπωση που αποκομίζει κανείς βλέποντας το brymen.eu ) .
    Οπότε μιλάμε για δυο ιδιώτες, ανεξάρτητους απο τον κατασκευαστή που ρυθμίζουν τις τιμές τους όπως κρίνει ο καθένας, η ΤΜΕ με το σκεπτικό μιας μεγάλης εταιρείας με κατάλογο εκατοντάδων χιλιάδων προϊόντων και η brymen.eu μόνο με τον κατάλογο των προϊόντων που διαθέτει.

    @mitsinas

    Μήπως γνωρίζετε αν η εταιρία αυτή σχετίζεται με την extech ??
    Extech μπορείς να βρεις και απο Ελλάδα στην netscope.
    Σαν εταιρείες δεν νομίζω πως συνδέονται.
    Πέρα απο αυτά έχω πάρει το μικρότερο ΒΜ257s απο ΤΜΕ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Neuraxia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η brymen.eu δεν φαίνεται σε κανένα σημείο να είναι σελίδα του κατασκευαστή , πέρα απο το όνομα δεν αναφέρει σε κανένα σημείο ( π.χ. στο Terms and conditions ) οτι είναι επίσημος μεταπωλητής/αντιπρόσωπος της Brymen,ούτε στο site της μητρικής εταιρείας υπάρχει κάποια παραπομπή για επίσημο αντιπρόσωπο στην Ευρώπη (που είναι η εντύπωση που αποκομίζει κανείς βλέποντας το brymen.eu ) .
    Οπότε μιλάμε για δυο ιδιώτες, ανεξάρτητους απο τον κατασκευαστή που ρυθμίζουν τις τιμές τους όπως κρίνει ο καθένας, η ΤΜΕ με το σκεπτικό μιας μεγάλης εταιρείας με κατάλογο εκατοντάδων χιλιάδων προϊόντων και η brymen.eu μόνο με τον κατάλογο των προϊόντων που διαθέτει.

    @mitsinas



    Extech μπορείς να βρεις και απο Ελλάδα στην netscope.
    Σαν εταιρείες δεν νομίζω πως συνδέονται.
    Πέρα απο αυτά έχω πάρει το μικρότερο ΒΜ257s απο ΤΜΕ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
    Με λίγα λόγια υποστηρίζεις ότι το brymen.eu είναι ένα τυχαίο site που απλά "έτυχε" να έχει το ίδιο όνομα με τη μάρκα "brymen" κι ότι τα sites:

    brymen.com και brymen.eu δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους παρόλο που στο "about us" γράφουν τα εξής:

    brymen.com :

    2020-05-17_21h35_59.png

    brymen.eu :

    2020-05-17_21h36_09.png

    Δηλαδή: υπάρχουν στην taiwan δύο διαφορετικοί κατασκευαστές πολυμέτρων με το ίδιο brandname κι ότι ο ένας είναι και μεταπωλητής των οργάνων του άλλου... ή απλά παράγει ΠΙΣΤΑ αντίγραφα και τα πλασάρει σαν δικά του? Δε μπορώ να κατάλαβω τι συμβαίνει. Το ότι μπορεί να μην έχουν ενημερωμένο το site τους πάντως μου φαίνεται πιο πιθανό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νορβηγία
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Συνονόματε αυτό που λέω οτι συμβαίνει είναι πως το Πολωνικό κατάστημα χρησιμοποιεί συνειδητά το όνομα και το λογότυπο της μητρικής εταιρείας χωρίς όμως να υπάρχει κάπου αναφορά οτι είναι εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος.Ένας είναι φυσικά ο κατασκευαστής, απλά το brymen.eu δεν φαίνεται να το επίσημο κατάστημα μεταπώλησης στην Ευρώπη.Ίσως να υπάρχει κάποια συμφωνία κυρίων απο πίσω , αλλά γενικά μου κακοφαίνεται που κάτι τέτοιο δεν είναι ξεκάθαρο και αυτό επισήμανα. Πέρα απο τις ομορφιές περί σχεδιασμού, ποιότητας, και τι πολλά γραφεία που έχουμε κτλ δεν βλέπω πουθενά κάτι επίσημο περί αντιπροσώπευσης ούτε στο ένα ούτε στο άλλο site .

    Εσύ αν ήσουν αντιπρόσωπος/εισαγωγέας ενός οποιοδήποτε οίκου και έστηνες μια επιχείρηση πάνω σε αυτό δεν θα ήθελες να φαίνεται οτι είσαι ο επίσημος, εξουσιοδοτημένος, αποκλειστικός όπωςθεςπέστο αντιπρόσωπος, να έχεις την απευθείας υποστήριξη του κατασκευαστή και να το δείχνεις στον υποψήφιο αγοραστή? Δεν νομίζεις οτι θα έδινε κύρος και αξιοπιστία στην επιχείρηση σου?

    Τέσπα , πλατειάζουμε και δεν υπάρχει λόγος.

    Αν ο φίλος πάρει τελικά το Brymen ας μας πει εντυπώσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Πριν 3 μέρες συνάδελφοι κουβέντιαζαν για τα Brymen και ψήνονταν να τσιμπησουν μερικά από Πολωνία μεριά...Ετοιμάζονται να κάνουν ομαδική παραγγελία στο site της Brymen στη Πολωνία εννοείται.
    edit: Η παραγγελία έγινε. Μόλις παραλάβουν θα ξέρουμε εντυπώσεις.
    Το αν είναι επίσημος αντιπρόσωπος ή όχι ο Πολωνός ή η ΤΜΕ δε το πολυψάξανε,αλλά δε φαίνονται και για μούφα.Και σέρβις διαθέτουν,και καλιμπράρισμα/πιστοποίηση αναλαμβάνουν κλπ.

    Μέηλ πάντως στο εργοστάσιο της Taiwan έστειλα να δω τι παίζει...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosxlvbros : 15-07-20 στις 09:07
    Radio Control Service Futaba-JR-Hitec-Sanwa-Airtronics-Multiplex-ΚΟ-Propo.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nassosxlvbros για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (14-07-20)

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Επίσης ένα εξίσου πολύ καλό και ανθεκτικό πολύμετρο είναι το Extech EX570 που το φέρνει η NS market εδώ Ελλάδα.Δε το λες φτηνό βέβαια,αλλά είναι αξιοπρεπέστατο για τα λεφτά του,,ανθεκτικό και ακριβέστατο.

    Edit: όσο έγραφα ήρθε μεηλ απο NS πως το πολύμετρο δεν υπάρχει σε στοκ


    0 Not allowed! Not allowed!
    Radio Control Service Futaba-JR-Hitec-Sanwa-Airtronics-Multiplex-ΚΟ-Propo.

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spirtos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Δεν έχω ψωνίσει μέχρι τώρα από εκεί οπότε δεν έχω άποψη, αλλά δες και εδώ:

    https://www.welectron.com/Brymen-BM869s-Multimeter_3

    Εχω την εντύπωση ότι κάνει δωρεάν παράδοση εντός EU

    Γενικά, επειδή τελευταία έψαχνα και εγώ για αγορά Brymen, νομίζω ότι έχει τις πιο χαμηλές τιμές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μητρός τε και Πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστίν η Πατρίς

    2+2=5 (for extremely large values of 2!)

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spirtos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω ψωνίσει μέχρι τώρα από εκεί οπότε δεν έχω άποψη, αλλά δες και εδώ:

    https://www.welectron.com/Brymen-BM869s-Multimeter_3

    Εχω την εντύπωση ότι κάνει δωρεάν παράδοση εντός EU
    Γενικά, επειδή τελευταία έψαχνα και εγώ για αγορά Brymen,νομίζω ότι έχει τις πιο χαμηλές τιμές.
    Ναι και αυτός έχει πολύ καλές τιμές,ειδικά αν παραγγείλεις μόνο ένα,το είδαν κι αυτό,αλλά σε ομαδική αγορά με τιμολόγιο,ο Brymen.eu έρχεται λίίίίγο πιο φτηνά ...
    -No shipping cost for order over 300€...

    https://brymen.eu/shop/bm869s/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Radio Control Service Futaba-JR-Hitec-Sanwa-Airtronics-Multiplex-ΚΟ-Propo.

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Πάντως αυτό που παράγγειλα ήρθε κανονικά και μέχρι στιγμής φαίνεται μια χαρά!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Σήμερα μου ήρθε μέηλ από το εργοστάσιο. Ο Πολωνός-λέγε με Brymen.eu- είναι ο επίσημος resaler / αντιπρόσωπος με service,πιστοποίηση/calibration της Brymen εδω και δεκαετίες.... : http://www.biall.com.pl/en/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosxlvbros : 21-07-20 στις 08:09
    Radio Control Service Futaba-JR-Hitec-Sanwa-Airtronics-Multiplex-ΚΟ-Propo.

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    UPDATE Ξανά μανά...

    Οι 2 τεχνικοί που το αγόρασαν μόνο καλά λόγια έχουν να πουν.
    Αλλά για να είμαστε απόλυτα αντικειμενικοί ας που με τις πρώτες διαπιστώσεις στη χρήση:

    α) Αρκετά ογκώδες* μεν χωρίς και να το λες και "άχαρη γκουμούτσα" δε..Βέβαια περισσότερο το λες χορταστικό σε οθόνη και μέγεθος,παρά ενοχλεί..Απλά σε κάνα μικρό /μεσαίο βαλιτσάκι θα στριμωχτεί κάπως...Δε το λες και σούπερ φορητό με λίγα λόγια...
    β) Ακριβέστατο και ταχύτατο σχεδόν σε όλες τις μετρήσεις. Παρουσιάζει μια μικρή αδράνεια όταν μετράς AC+DC.
    γ) Ο επιλογέας θέλει λίγο δουλίτσα από άποψη εργονομίας....άσε που μου φαίνεται λίγο μικρός σε σχέση με το μέγεθος......Ειδικά αν δουλεύεις συνέχεια με το κλασικό Fluke 175-177,ε, σου φαίνεται ΠΟΛΥ μικρός...
    δ) Έχει άριστα καλώδια,ακόμα και σε κρύο καιρό είναι μαλακά σα να κρατάς ύφασμα.
    ε) Φαίνεται πολύ στιβαρή κατασκευή, που υπόσχεται αντοχή στο χρόνο.
    ζ) Οι μετρήσεις σε χαλασμένα υλικά-πχ πυκνωτές- δίνουν πιο πραγματική τιμή στο εξάρτημα σε σχέση με το Fluke και πιο κοντά με το καπασιτόμετρο άρα είσαι πιο σίγουρος ότι πραγματικά το υλικό που μετράς έχει βλάβη και δες σου δείχνει ότι το υλικό μπορεί να να μην φταίει...

    Γενικά άριστη αγορά ,και για τα λεφτά του σίγουρα μια από τις καλύτερες επιλογές.Φτάνει σε βάθος χρόνου να δείξει αντοχή και αξιοπιστία.

    *Στη φωτό δίπλα στο Fluke...

    Θα συνεχίσω εν καιρώ...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!
    Radio Control Service Futaba-JR-Hitec-Sanwa-Airtronics-Multiplex-ΚΟ-Propo.

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον nassosxlvbros για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (11-12-20), selectronic (11-12-20)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά πολυμέτρου
    By Garfield in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 22:01
  2. Αγορά πολυμέτρου
    By rch in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-14, 18:09
  3. Αγορά πολυμέτρου.
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 21:11
  4. Αγορά πολυμέτρου!
    By liferange in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 21:56
  5. Αγορά πολυμέτρου Fluke ή Agilent
    By Googlis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-11, 13:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας