Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: UPS Η/Υ: Να φορτίζει μόνιμα ή μόνο όταν ανάβω τον Η/Υ;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή UPS Η/Υ: Να φορτίζει μόνιμα ή μόνο όταν ανάβω τον Η/Υ;

    Γειά σας!

    Ποιά είναι η καλύτερη λύση για την μακροζωΐα της μπαταρίας αλλά και του UPS?

    Όταν έβαλα την καινούρια μπαταρία το έκλεινα κάθε βράδυ γιατί δεν μου άρεσε που ήταν μόνιμα ζεστό...

    Μετά σκέφτηκα μήπως είναι χειρότερα να το ανάβω πριν ανοίξω τον υπολογιστή. (καθημερινή χρήση εννοείται...)

    Υπάρχουν γνώμες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Ο μπαταρίες μολύβδου χρειάζονται να διατηρούνται πάντα πλήρως φορτισμένες. Είναι το μόνο πράγμα που σταματάει τη φθορά από τη θειίκωση. Άλλο σημαντικό είναι η θερμοκρασία που δεν πρέπει να ξεπερνάει τους 25°C κάτι που δεν είναι ρεαλιστικό όμως στην οικιακή χρήση...

    Το πόσο θα σου κρατήσει το UPS (και η μπαταρία σε ο,τι αφορά τα της φόρτισης) είναι περισσότερο θέμα ποιότητας κατασκευής. Επίσης το κλείσιμο - άναμμα προκαλεί και αυτό φθορά...

    Πρακτικά δεν βλέπω να μπορείς να κερδίσεις κάτι.

    Προσωπικά αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή για μέρες το κλείνω για λόγους ασφάλειας περισσότερο (ωστόσο το κύκλωμα φόρτισης συνεχίζει να κάνει τη δουλειά του όσο είναι στην πρίζα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ste7ios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    innova (25-05-20)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Οι και να κάνεις, η μπαταρία δεν πρόκειται να ζήσει πάνω απο 2 με 5 χρόνια (ανάλογα την ποιότητα της μπαταρίας).
    Γι' αυτό. μην αγχώνεσαι. Κάνε ότι σου αρέσει. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην αποφορτιστεί τελείως η μπαταρία.
    Κατα τα άλλα, όταν είναι να πεθάνει η μπαταρία, θα πεθάνει.
    .

    4 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1JRT για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    innova (25-05-20)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Όπως είπε ο SV1JRT παραπάνω, απλά δέξου το γεγονός ότι οι μπαταρίες είναι αναλώσιμες στα UPS και κάθε μερικά χρόνια θέλουν άλλαγμα...

    Περί σβησίματος του UPS, εγώ κάνω ακριβώς αυτό ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ εδώ και τουλάχιστον 7-8 χρόνια στο φτηνιάρικο 850VA που έχω και μέχρι τώρα όλα καλά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν το κάνεις στο δικό σου δεν θα πάθει κάτι στον ένα μήνα...
    Όταν λέω "το σβήνω" εννοώ το κλείνω από τον διακόπτη του και "σβήνει" τελείως, κόβει την έξοδο τάσης στο PC και σταματάει την φόρτιση της μπαταρίας του, 100% Off.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    innova (25-05-20)

  8. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

    (πώς μπορώ να ξέρω αν και το δικό μου σταματάει τη φόρτιση αν κλείσω τον διακόπτη; φτηνό παλιό -δεν βλέπω μάρκα. Νομίζω πως το οτι παύει να θερμαίνεται είναι ένδειξη, σωστά; )

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Ναι, αν το σβήσεις τότε μετά από ώρα θα σταματήσει να είναι ζεστό. Το καλύτερο είναι να το ανοίξεις και να μετρήσεις με ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ (λόγο τάσης δικτύου στην πλακέτα και περίπτωση βραχυκυκλώματος της μπαταρίας) αν όντως σταματάει η φόρτιση στην μπαταρία όταν κλείνεις το UPS.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Στην πραγματικότητα ΚΑΝΕΝΑ UPS δεν σταματάει την "φόρτιση" της μπαταρίας όταν είναι στο "OFF".
    Απλά κλείνουν όλα τα κυκλώματα ΕΚΤΟΣ από την φόρτιση της μπαταρίας, ακριβώς για να μην αδειάζει η μπαταρία λόγω εσωτερικής και εξωτερικής αντίστασης.
    Ο μόνος τρόπος να σταματήσεις την φόρτιση σε ένα UPS είναι να το κλείσεις ΚΑΙ να το βγάλεις από την πρίζα. Αλλά έτσι ρισκάρετε να αδειάσει η μπαταρία και να χαλάσει. Επομένως δεν κερδίζετε ΤΙΠΟΤΑ απολύτως αν σβήνετε το UPS το βράδυ ή όταν φεύγετε ταξίδι.
    Απλά σας κάνει να νιώθετε καλύτερα......

    .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Στην πραγματικότητα ΚΑΝΕΝΑ UPS δεν σταματάει την "φόρτιση" της μπαταρίας όταν είναι στο "OFF"...
    Το δικό μου πάντως σταματάει την φόρτιση όταν το κλείνω από τον διακόπτη του μπροστά, σίγουρα τσεκαρισμένο 100%...

    edit:
    800VA είναι τελικά, το μοντέλο είναι αυτό και το έχω πάνω από 10 χρόνια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 25-05-20 στις 14:47

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου πάντως σταματάει την φόρτιση όταν το κλείνω από τον διακόπτη του μπροστά, σίγουρα τσεκαρισμένο 100%...

    edit:
    800VA είναι τελικά, το μοντέλο είναι αυτό και το έχω πάνω από 10 χρόνια...
    Γιάννη μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην φορτίζει μπαταρίες όταν το UPS είναι κλειστό...
    Πώς το τσέκαρες ??
    Αν το μέτρησες με πολύμετρο χωρίς την μπαταρία, δεν έκανες σωστή μέτρηση.
    Τα UPS μετράνε την μπαταρία πριν την φορτίσουν για να αποφύγουν δυσάρεστες καταστάσεις. Αν δουν ότι έχει μηδενική τάση μπαταρίας ΔΕΝ ξεκινάνε φόρτιση.
    Το σωστό είναι να βάλεις μία εκφορτισμένη μπαταρία -κάτω από 12V- και να μετρήσεις με κλειστό το UPS και στην πρίζα, αν δίνει 13+ volt στην μπαταρία.
    Αν δεν μετρήσεις αυξημένη τάση στους ακροδέκτες, τότε η μπαταρία δεν φορτίζει.
    -υποθέτω ότι σε αυτά τα 10 χρόνια που το έχεις, έχει φάει αρκετές μπαταρίες. Αν είσαι στην πρώτη, δεύτερη μπαταρία, τότε μάλλον δεν φορτίζει γιατί η μπαταρία πέθανε-

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Είναι πολύ εύκολο να μετρήσεις πότε κόβεται η παροχή τάσης στην μπαταρία, αφού όταν σταματάει η φόρτιση η τάση της μπαταρίας αρχίζει να πέφτει σιγά-σιγά και αντίστοιχα όταν ξεκινάει πάλι η φόρτιση βλέπεις ΑΜΕΣΩΣ την τάση να αυξάνεται, αρκεί η μπαταρία να είναι λιιιγο ξεφόρτιστη, οπότε πριν το τεστ κόβεις την παροχή του UPS και βάζεις ένα μικρό φορτίο στην έξοδο ώστε να δουλέψει 1-2 λεπτά το inverter και να αδειάσει λίγο την μπαταρία.
    Θα μπορούσες επίσης να μετρήσεις με αμπερόμετρο το ρεύμα φόρτισης...

    Το UPS πρέπει να το έχω περίπου 11 χρόνια, αφού το 2012 το είχα ήδη για 3-4 χρόνια, είχε ένα πρόβλημα τότε και είχα ποστάρει στο howtofixit.gr:
    https://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=64906

    Στην αρχή είχα αλλάξει 2-3 "νορμάλ" μπαταρίες (Ultracell 9AH), κάποια στιγμή άνοιξα μία πεθαμένη και την βρήκα τελείως στεγνή από υγρά οπότε άνοιξα την επόμενη σφραγισμένη σε μερικούς μήνες και είδα ότι όντως είχε πέσει η στάθμη και ένα μικρό κομμάτι από τις πλάκες ήταν στεγνές, οπότε συμπλήρωσα υγρά με σύριγγα, δεν θυμάμαι τι υγρό ήταν αλλά δεν ήταν απιονισμένο υγρό, κάτι που μου είχαν δώσει από μαγαζί με μπαταρίες (κάτι σαν το Flash ίσως?).
    Όμως δεν έλαβα υπόψιν μου ότι μετά το άνοιγμα δεν ξανασφραγίζει η μπαταρία, έβαλα τα ελαστικά καπάκια που είχε αλλά από κάπου έβγαλε αναθυμιάσεις και πολύ γρήγορα σκούριασε το λαμάκι που κράταγε την μπαταρία κάτω... Πέταμα λοιπόν η μπαταρία γιατί δεν θέλω αναθυμιάσεις στο δωμάτιο του UPS, αλλά μετά έβαλα μπαταρία μηχανής 9ΑΗ που μπορούσε να μπει σε άλλο χώρο (εξωτερικό) με μόλις ~1 μέτρο καλώδιο μέχρι το UPS!
    Και αυτές όμως δεν κρατάγανε πολύ, 2χρόνια με το ζόρι και ας συμπλήρωνα υγρά, τελικά πριν 2-3 χρόνια έκατσα και έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα εύκολο (δηλαδή να μην χρειάζεται να αλλάζω όλο το κύκλωμα φόρτισης), αλλά ή έριξα λίγο την τάση ή την ανέβασα (από ένα τριμμερ στην πλακέτα του UPS) δεν θυμάμαι ποιο αλλά μπορώ να μετρήσω την τάση "floating" του φορτιστή αν θες (νομίζω κάπου στα 13.6-13.7V), και τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα, η τωρινή Yuasa YB9 μπήκε 4/4/2018 και ακόμα είναι ΟΚ, τυχαία πριν 3-4 μέρες έγινε διακοπή για μερικά λεπτά και είχα χρόνο να σβήσω το PC κανονικά και χωρίς δράματα, έπρεπε να είχα πάει να μετρήσω και μέχρι τι τάση έπεσε η μπαταρία αλλά βαριόμουνα... Πάντως τα καλώδια ζεστάθηκαν λίγο ακόμα και με 1 λεπτό λειτουργίας.
    Όχι βέβαια ότι 2 χρόνια είναι ρεκόρ για μπαταρία UPS...
    Θυμάμαι ότι τότε που έψαχνα το σωστό είναι να φορτίζεις με παραπάνω τάση (>14V) την μπαταρία που και που για να φορτίζεται πλήρως, γιατί με τα 13.x που δίνουν σταθερά τα φτηνιάρικα UPS σαν το δικό μου δεν θα έχεις ποτέ καλό αποτέλεσμα. Αλλά τότε βράζει ο ηλεκτρολύτης οπότε πρέπει να συμπληρώσεις υγρά αλλά τα σωστά, οπότε πρέπει να έχεις μετρήσει τα υγρά με πυκνόμετρο (που ακόμα δεν έχω πάρει αν και είναι πάμφθηνα) και πάει μακριά η βαλίτσα...

    Όταν πεθαίνει η μπαταρία η τάση είναι καλή αλλά δεν μπορεί να δώσει ούτε 1Α ρεύμα οπότε είναι σαν να μην έχεις UPS, δεν βγάζει τάση εξόδου ούτε για δευτερόλεπτο....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 25-05-20 στις 15:57

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-21, 17:49
  2. ειδοποίηση για διακοπή ρεύματος μόνο όταν......
    By haris_216 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-17, 23:03
  3. Παράσιτα στα ραδιόφωνα όταν ανάβω μια λάμπα led.
    By kostas stathopoulos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-16, 19:53
  4. Εξασθενεί το σήμα από το ράδιο όταν ανάβω τα xenon
    By limas in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-15, 20:59
  5. led ένδειξη όταν φορτίζει συσκευή.
    By darthtony in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-13, 15:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας