Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Γερανός 4ος όροφος

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Επίσης θα επιβαρυνθεί πολύ η συμπεριφορά του κτιρίου σε ενδεχόμενο σεισμό. Ακόμα και χωρίς φορτίο, θα υπάρχει μια μάζα τουλάχιστον 1500kg επάνω στην ταράτσα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Λοιπον με βολευει και 200kg να σηκωνει ειπα 1000kg για να εχω αερα.
    Ηδη στην ταρατσα υπαρχει ενα καζανι γαλβανιζε νερου γεματο χωμα που ειναι 0.8m^3 αρα καπου 1.5-2T
    επισης εχει διαφορα πραματα (πχ βαρελια με χωμα για φυτα) που εχουνε και αυτα βαρος.
    Δεν εχει θεμα η ταρατσα σηκωνει και και 5 τονους ειναι πολυ βαρεως τυπου κατασκευη δεν εγινε οικονομια στα υλικα
    και εχει γινει κατασκευη πολυ παραπανω απο τις προδιαγραφες.
    Ο λογος που εγινε τετοια κατασκευη χωρις κολωνες στο σαλονι του 3ου ειτανε κυριως για λογους αισθητικης(ενιαιο σαλονι).
    Εχει προδιαγραφες να γινει επιπλεον οροφος... οποτε σηκωνει.
    Βασικα ολη πολυκατοικια εχει πολυ παραπανω προδιαγραφες απο αυτα που λενε οι καινουργιοι αντισεισμικοι κανονισμοι.

    Το θεμα λοιπον δεν ειναι στην αντοχη του κτιριου ειναι στο γερανο στην μεταλικη κατασκευη τι προδιαγραφες πρεπει να εχει τι συρματοσχοινο κτλπ
    στο μοτερ και το μειωτηρα δεν κολαω εχω αφθονη ισχυ.
    Αν μπορουσα να δω ας πουμε καποιο ετοιμο του τονου κατι σαν αυτο που θελω θα μπορουσα να καταλαβω στο περιπου τι μεγεθους κατασκευη χρειαζετε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηδη στην ταρατσα υπαρχει ενα καζανι γαλβανιζε νερου γεματο χωμα που ειναι 0.8m^3 αρα καπου 1.5-2T
    Πληροφοριακά ξέρεις πόσο είναι το φορτίοo ανα τετραγωνικό μέτρο που αντέχει η πλάκα σου? Συνήθως είναι 250-300kg / m^2
    !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ακούσει και ένα στρώμα νερού είναι εν δυνάμει ικανό να προξενήσει βλάβη στην πλάκα.
    αυτο ειναι υπερβολη αλλα ενα 600ρι ενυδρειο θελει μελετη για το που θα μπει (ασφαλεστερο ειναι κοντα σε κολωνες) και πρεπει να απλωνει το βαρος του με καταλληλο επιπλο ωστε να μην πεφτει σε ενα σημειο (αυτο μετα απο συζητησεις πριν χρονια με μηχανικο)
    Τωρα για 2 τονους ειναι θεμα... Δεν εχει σχεση ποσο αντεχει ολη η πλακα, ισως αντεχει πολλους τονους αλλα ποσο αντεχει ανα τετραγωνικο, και με ποιο τροπο μπορει να κατανεμηθει το βαρος σε περισσοτερα σημεια (ουσιαστικα μιλαμε για υπερκατασκευη)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι ολος ο 3ος τσελερ μονο 1 κολωνα λειπει απο κεντρο του σαλονιου ο υπολοιπος 3ος ειναι με κολωνες.
    Για αυτη την 1 κολωνα που λειπει απο τον 3ο ο 3ος εχει γινει χαμηλοταβανος και ακριβη ειδικη κατασκευη.
    Εκει που να μπει ο γερανος εχει υποστηριξη απο κολωνα απο κατω δεν θα μπει σε μη υποστηριζομενο σημειο.
    Τελος παντων θα παρω το μηχανικο που το εφτιαξε να μου πει για το θεμα τις στατικοτητας που ειμαι 99% βεβαιος οτι δεν εχει θεμα..

    Για το θεμα της μεταλικης κατασκευης του γερανου ενδιαφερομαι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Εγώ που έχω δει παρόμοιες κατασκευές με αναβατόρια έχουν βάλει κιλοδοκό που εξέχει προς τα έξω του κτιρίου οπότε το μοτέρ βρίσκεται στην άκρη του κιλοδοκού, και τα αντικείμενα ανεβαίνουν πολύ αργά με αλυσίδα.Ο κιλοδοκός είναι 3 μέτρα μέσα στο κτίριο στερεωμένος στο ταβάνι του τελευταίου ορόφου , και με αντιρίδες δίπλα από δοκάρι, και εξέχει 1.5 μέτρο απ έξω απ΄το κτήριο.Μέχρι και σήμερα ανεβάζουνε ηλεκτροκολήσεις στον τελευταίο όροφο και μετασχηματιστές μεγάλους για επισκευή.Είναι στάνταρ για 1 τόνο ή όλη κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    αν ψάξεις στο νετ υπάρχουν έτοιμες βάσεις για να πάρεις ιδέα για ταράτσα ή μπαλκόνι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που έχω δει παρόμοιες κατασκευές με αναβατόρια έχουν βάλει κιλοδοκό που εξέχει προς τα έξω του κτιρίου οπότε το μοτέρ βρίσκεται στην άκρη του κιλοδοκού, και τα αντικείμενα ανεβαίνουν πολύ αργά με αλυσίδα.Ο κιλοδοκός είναι 3 μέτρα μέσα στο κτίριο στερεωμένος στο ταβάνι του τελευταίου ορόφου , και με αντιρίδες δίπλα από δοκάρι, και εξέχει 1.5 μέτρο απ έξω απ΄το κτήριο.Μέχρι και σήμερα ανεβάζουνε ηλεκτροκολήσεις στον τελευταίο όροφο και μετασχηματιστές μεγάλους για επισκευή.Είναι στάνταρ για 1 τόνο ή όλη κατασκευή.
    Μπορεις να μου βρεις καποια φωτο να δω πως ειναι ?

    Μιλησα με το μηχανικο και μου ειπε οτι παρολο που ειναι καλη η κατασκευη το ασφαλες οριο που λενε οι κανονισμοι ειναι 200Kg/m^2
    Αν κανω κατανομη του φορτιου σε μεγαλυτερη επιφανεια τοτε μπορω παραπανω αλλα επειδη δεν κανω πειραματα
    με τη στατικοτητα θα περιοριστω τελικα σε 100-150kg ουτε στα 200 δε θα παω..
    Οποτε αλλαζουνε οι απαιτησεις και ψαχνω ποιο ελαφρια κατασκευη max 200kg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 27-05-20 στις 15:06

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Δεν έχεις δει γερανάκι οικοδομής?

    Συνήθως έχουν το πόδι που κάθονται τα αντίβαρα σχετικά κοντά στο κέντρο της κατασκευής, ας πούμε 1:1 με το μήκος της μπούμας που βγαίνει έξω. Εσύ αν θα το φτιάξεις μόνος σου μπορείς να κάνεις πιο μακρύ (και πλατύ) το πόδι, οπότε και θα χρειάζεται μικρότερο αντίβαρο (λόγο μεγαλύτερου μοχλού) αλλά και θα μπορείς να το απλώσεις πιο αραιά στην πλάκα.
    Μόνο να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι η κατασκευή σου είναι σωστή και δεν θα διαλυθεί με το Χ φορτίο...
    Από κάτω είναι πεζοδρόμιο, θα περνάει κόσμος?


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag;892399[COLOR=#0000cd
    ]Μπορεις να μου βρεις καποια φωτο να δω πως ειναι ?

    Μιλησα με το μηχανικο και μου ειπε οτι παρολο που ειναι καλη η κατασκευη το ασφαλες οριο που λενε οι κανονισμοι ειναι 200Kg/m^2
    Αν κανω κατανομη του φορτιου σε μεγαλυτερη επιφανεια τοτε μπορω παραπανω αλλα επειδη δεν κανω πειραματα
    με τη στατικοτητα θα περιοριστω τελικα σε 100-150kg ουτε στα 200 δε θα παω..
    Οποτε αλλαζουνε οι απαιτησεις και ψαχνω ποιο ελαφρια κατασκευη max 200kg
    [/COLOR]
    Πήγαινε στα 75Kg και με μια κατασκευή που προτείνει ο
    selectronic είσαι Ο.Κ

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 23:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας