Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Γνώμες για αγορά οθόνης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη djtaz13
    Όνομα
    DjTaz13
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    66

    Question Γνώμες για αγορά οθόνης

    Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω μια καινούργια οθόνη υπολογιστή για μέση χρήση (κυρίως για browsing, ταινίες, εργασία - παροδικά, gaming - πιο σπάνια). Μετά από αναζήτηση και ψάξιμο έχω ψιλοκαταλήξει στην παρακάτω αλλά θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας και αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη οθόνη ελεύθερα. Το budget που διαθέτω είναι στα €350.

    https://www.skroutz.gr/s/21850734/AOC-Q27G2U.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    DjTaz13

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    τι καρτα γραφικων εχεις?
    144Hz σε συνδυασμο με τα 1440p ειναι εκεινα τα μεταξωτα σωβρακα που λεει η παροιμια (ασχετα αν ειναι πολυ οικονομικη λογο VA)

    Γενικα αν εισαι περιστασιακος gamer οπως λες τα 144Hz προσωπικα τα βρισκω ψιλοαχρηστα (βασικα και καμμενος gamer να εισαι αν δεν εχεις καρτα να τα ποιανει δε θα ωφελησουν σε κατι, και μονο οι First person shooter gamers πινουν νερο στο ονομα των 120/144).
    Τα 1440p σιγουρα ειναι καλα αν εχεις καρτα να τα σηκωνει (για τα games παντα, για οτιδηποτε αλλο δεν εχεις περιορισμους)
    Αν δεν εισαι των first person shooters και αν ο πρωταρχικος σκοπος ειναι browsing, διαβασμα, και gaming με ωραια ζωντανη εικονα (σε ΑΑΑ) τοτε η γνωμη μου ειναι πως τα IPS εξακολουθουν να ειναι τα καλυτερα panels, και απο κει και περα ριξε βαρος σε ιντσες (μια χαρα ειναι και τα 27ρια αλλα πλεον αρχιζουν να γινονται μοδα τα μεγαλυτερα, αν φυσικα η καρτα σηκωνει υψηλες αναλυσεις) και στην αναλυση (οσο αντεχει η καρτα σου)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 27-05-20 στις 00:29

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Εχω lg ips 27'' 1080p ειναι πολυ καλη
    αν πας σε παραπανω ιντσες πρεπει να ανεβεις σε αναλυση γιατι θα πιξελιαζει.
    μεχρι 27'' ομως τα 1080p ειναι οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεχρι 27'' ομως τα 1080p ειναι οκ.
    2020 εχουμε, το 1080 αρχισε να ειναι οτι ηταν το 720 πριν λιγα χρονια και το 1440 παει να γινει το mainstream (και πολυ καλως)
    Δε θα παρει τωρα 1080, ποσο μαλλον σε 27+ ιντσες (που αν ειχες δει 1080 27ρα διπλα σε 2κ θα ειχες δει μια χαρα τις διαφορες, και γενικα για πανω απο 24 ιντσες το 1080 δεν ηταν ποτε καλο ουτε στην εποχη του και θεωρητικα επρεπε να τη βλεπεις πανω απο 60-70 ποντους)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη djtaz13
    Όνομα
    DjTaz13
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω την κάρτα Sapphire Radeon Nitro R9 380 4GB αλλά κάποια στιγμή θα αλλάξω! Κοιτάω για πάνω από 2κ για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να πάω πιο κάτω σε ανάλυση. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν κοιτάω σωστά VA (είμαι περιστασιακός gamer δεν το θέτω ως κύρια δραστηριότητα) η αν πρέπει να δω κάποια οθόνη IPS.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Οσον αφορα τα υπολοιπα δεν υπαρχει θεμα. Τωρα οσον αφορα το gaming που ειναι και αυτο που χρειαζεται η καρτα γραφικων, η καρτα σου δεν ειναι οτι πιο συγχρονο αλλα αν εξαιρεσουμε τους τελευταιους ΑΑΑ τιτλους δε νομιζω να χει προβλημα με περιορισμους να σηκωσει 1440p. (περιορισμους εννωω φυσικα τις καταλληλες ρυθμισεις, δε τα βαζεις ολα στο max)
    Αν βεβαια αλλαξεις και πας σε κατι δυνατο δε θα εχεις απολυτως κανενα θεμα.
    Αν θες budget καρτα γυρω στα 400-450 ευρω η 5700 XT κατα τη γνωμη μου ειναι "η 2080 του φτωχου" κι οχι η 2070 που λενε μερικοι, την εχω σε εναν υπολογιστη και ετρεχα το jedi fallen order με average 60 fps με τα παντα max-αρισμενα σε 1440p (δεν ειναι κι ασχημα για μια οικονομικοτατη καρτουλα), ενω στο ESO χτυπαει πανω απο 100fps. Απο την 1080 που εχω στον αλλο υπολογιστη (οκ εκει ειναι 4Κ αλλα εχω συγκρινει στην ιδια οθονη) η καρτουλα χτυπαει στα ισα την 1080
    Τωρα οσον αφορα την οθονη, ναι καλυτερα κοιτα IPS και ασε τα Hz. Για να ποιασεις 144 Hz θες μια 2080 για να μην πω 2080ti και αν εισαι περιστασιακος gamer ειναι κουλο να δωσεις εναμισι χιλιαρικο για καρτα γραφικων. (βασικα αν εξαιρεσουμε τους fan των first person shooters ακομα και εντος της gaming κοινοτητας δε θεωρειται buy or die κατι τετοιο).
    Τωρα οσον αφορα ιντσες και αναλυση... οπως δειχνει το 1440p ειναι πλεον (η αρχιζει τεσπα να γινεται) η mainstream αναλυση ενω τα 1080 αρχιζουν να μας αποχαιρετανε σιγα σιγα. Επισεις οι ιντσες ανεβαινουν καθως και αρχιζουν να γινονται πιο προσιτες ακομα και για το απλο κοινο οι ultra wide οθονες.
    Δε ξερω αν σε βοηθανε αυτες οι πληροφοριες η σε μπερδευουν αλλα καλο ειναι να κανεις ενα επαναπροσδιορισμο αναγγων σε σχεση με το τι υπαρχει και με το τι θα ειναι futureproof (ακομα και οι βλαμμενοι που αλλαζουμε hardware σα τα πουκαμισα τις οθονες τις κραταμε το λιγοτερο μια τριετια να μην πω πενταετια, οποτε ειναι μια σημαντικη αποφαση)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη djtaz13
    Όνομα
    DjTaz13
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσον αφορα τα υπολοιπα δεν υπαρχει θεμα. Τωρα οσον αφορα το gaming που ειναι και αυτο που χρειαζεται η καρτα γραφικων, η καρτα σου δεν ειναι οτι πιο συγχρονο αλλα αν εξαιρεσουμε τους τελευταιους ΑΑΑ τιτλους δε νομιζω να χει προβλημα με περιορισμους να σηκωσει 1440p. (περιορισμους εννωω φυσικα τις καταλληλες ρυθμισεις, δε τα βαζεις ολα στο max)
    Αν βεβαια αλλαξεις και πας σε κατι δυνατο δε θα εχεις απολυτως κανενα θεμα.
    Αν θες budget καρτα γυρω στα 400-450 ευρω η 5700 XT κατα τη γνωμη μου ειναι "η 2080 του φτωχου" κι οχι η 2070 που λενε μερικοι, την εχω σε εναν υπολογιστη και ετρεχα το jedi fallen order με average 60 fps με τα παντα max-αρισμενα σε 1440p (δεν ειναι κι ασχημα για μια οικονομικοτατη καρτουλα), ενω στο ESO χτυπαει πανω απο 100fps. Απο την 1080 που εχω στον αλλο υπολογιστη (οκ εκει ειναι 4Κ αλλα εχω συγκρινει στην ιδια οθονη) η καρτουλα χτυπαει στα ισα την 1080
    Τωρα οσον αφορα την οθονη, ναι καλυτερα κοιτα IPS και ασε τα Hz. Για να ποιασεις 144 Hz θες μια 2080 για να μην πω 2080ti και αν εισαι περιστασιακος gamer ειναι κουλο να δωσεις εναμισι χιλιαρικο για καρτα γραφικων. (βασικα αν εξαιρεσουμε τους fan των first person shooters ακομα και εντος της gaming κοινοτητας δε θεωρειται buy or die κατι τετοιο).
    Τωρα οσον αφορα ιντσες και αναλυση... οπως δειχνει το 1440p ειναι πλεον (η αρχιζει τεσπα να γινεται) η mainstream αναλυση ενω τα 1080 αρχιζουν να μας αποχαιρετανε σιγα σιγα. Επισεις οι ιντσες ανεβαινουν καθως και αρχιζουν να γινονται πιο προσιτες ακομα και για το απλο κοινο οι ultra wide οθονες.
    Δε ξερω αν σε βοηθανε αυτες οι πληροφοριες η σε μπερδευουν αλλα καλο ειναι να κανεις ενα επαναπροσδιορισμο αναγγων σε σχεση με το τι υπαρχει και με το τι θα ειναι futureproof (ακομα και οι βλαμμενοι που αλλαζουμε hardware σα τα πουκαμισα τις οθονες τις κραταμε το λιγοτερο μια τριετια να μην πω πενταετια, οποτε ειναι μια σημαντικη αποφαση)

    Ευχαριστω παρα πολυ για την αναλυτικοτατη απαντηση σου. Κατι που δεν καταλαβα σχετικα με τον τυπο της οθονης μου λες να παω σε IPS με γνωμονα το gaming? Αν ναι τοτε επειδη δεν ειναι οτι ειμαι αυστηρος στην αναλυση ενος παιχνιδιου διοτι δεν παιζω τοσο συχνα τοτε θα προτιμησω μια VA (οσον αφορα τα Hz τις οθονης που ανεφερα απλα πιστευω οτι ειναι vfm οχι κατι αλλο). Αν το λες γενικοτερα οτι ειναι καλυτερα για μενα και τις αναγκες να παρω μια IPS τοτε οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    DjTaz13

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Κατ αρχας οσον αφορα το gaming hardware χωριζεται σε 2 κατηγοριες (οσον αφορα την πραγματικη λειτουργικοτητα, οχι αυτα που τα λενε gaming επειδη βαλαν λεντακια): στο εξειδικευμενο hardware πολυ υψηλης αποκρισης, συνηθως θυσιαζοντας την ποιοτητα, οπου αφορα 99.999% την πολυ ειδικη κατηγορια των first person shooter και στο hardware που δε διαφερει απ το non gaming hardware σε κατι αλλα εστιαζει στην ποιοτητα και εχει και αξιοπρεπη αποκριση.
    Οταν λοιπον βλεπεις οθονες 120/144Hz με VA η και ΤΝ πανελς αυτα αφορουν την πρωτη κατηγορια, και συνηθως αν δεν πας σε καμια rogue πχ να δωσεις 2 χιλιαρικα ειναι δυσκολο να εχει ιδια ποιοτητα μιας αντιστοιχης IPS
    Το IPS εξακολουθει να ειναι κατα τη γνωμη μου το ποιοτικοτερο πανελ οσον αφορα γωνιες θεασης και χρωμματικης ευκρινειας, ενω το ΤΝ ειναι λιγο πολυ απλα ενα γρηγορο πραμα αμεσης αποκρισης αλλα με ψιλοχαλια ποιοτητα.
    Το VA ειναι η προσπαθεια να συνδυαστουν τα πλεονεκτηματα των δυο ειδων.
    Τα IPS δεν εστιαζονται στο gaming, αλλα δεν παυουν να ειναι εξαιρετικα ΚΑΙ για gaming. (ειδικα αν παιζεις ΑΑΑ παιχνιδια που θες ωραια γραφικα ) αλλα και για οποιαδηποτε αλλη χρηση.
    Τα VA δεν ειναι κακα, αλλα στις χαμηλες κατηγοριες τιμης θα παρεις μεν την αποκριση των 120/144 (βασικα δε θα την παρεις λογο καρτας αλλα λεμε τωρα) αλλα η ποιοτητα της εικονας δε θα ειναι ιδα με μια καλη IPS

    Κι εγω gamer ειμαι και οχι περιστασιακος, αλλα επειδη δεν παιζω shooters (κατα βαση παιζω οτι ΑΑΑ κυκλοφορει) και αυτο που αποζηταω ειναι ποιοτητα γραφικων σε υψηλη αναλυση (οκ πλεον τα 1440 δε θεωρουνται υψηλη αλλα εχω 3-4 χρονια να αλλαξω οθονη), κι επειδη εκτος των αλλων με ενδιαφερει και η χρωμματικη αποδοση επειδη ασχολουμαι και λιγο με digital art η δικη μου επιλογη ειναι μια καλη IPS.

    διαβασε σε αυτα τα link τις διαφορες και θα καταλαβεις τι παιζει και για gaming και για οτιδηποτε
    https://www.portalaki.gr/texnologia/...-tn-va-ips-pls
    https://www.coolblue.nl/en/advice/ch...ing-panel.html

    Προσεξε, δε θα ελεγα οχι σε μια καλη VA (και δεν αποκλειεται να ειναι η επομενη επιλογη μου) αλλα μιλαω για κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/s/19573183/Sa...49RG90SSU.html που να μη θυσιαζει σχεδον τιποτα αλλα ξεφευγει τελειως απ την κατηγορια τιμης που ψαχνεις

    Τωρα αν θες μια καλη προταση γυρω στο budget σου 27 ιντσες με 2Κ αναλυση η γνωμη μου ειναι αυτη https://www.skroutz.gr/s/18451454/De...9DC-White.html (ειναι IPS, εχει HDR, και γενικα επειδη τη σειρα ultrasharp της DELL την εχω δοκιμασμενη αρκετα ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τη θεωρω πολυ καλη επιλογη, και πλεον ειναι πολυ VFM, παλιοτερα αυτη η σειρα ειχε 600-700+ ευρω, ΑΛΛΑ προσωπικα οταν αλλαξω -υποθετω κατα τα Χριστουγεννα που πεφτουν οι προσφορες- θα παω σε μεγαλη ulrawide)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 28-05-20 στις 08:18

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 02:19
  2. Αγορά οθόνης ή τηλεόρασης
    By xristosmetal in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-14, 20:26
  3. Αγορά LCD Οθόνης <3,5 inch. με vga
    By mpex2006km in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-12, 22:57
  4. Αγορά παλμογράφου - γνώμες
    By Tolaras in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-10, 00:56
  5. Αγορά κινητού... Παρακαλώ γνώμες...
    By phoenix_2007 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 11:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας