Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: Η Οδύσσεια μια αγοράς usb tester

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sakan89
    Όνομα
    Νάκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή Η Οδύσσεια μια αγοράς usb tester

    Γεια σας παιδιά , εδώ και καιρό έψαχνα ένα usb tester , με τα πολλά , είδα κάποια , κατέληξα συγκεκριμένα στο UNI-T 658D , το έψαξα στο google και είδα ότι ένα κατάστημα το είχε 4 ευρώ φθηνότερο από τους άλλους όμως το συγκεκριμένο δεν ήταν ούτε στο σκρουτζ ούτε στο bestprice , κάνω έναν λογαριασμό στο κατάστημα το παραγγέλνω και το πληρώνω με χρεωστική κάρτα ( μεγάλο λάθος ) .

    Σύνολο με τα μεταφορικά βγήκε 15.30 σαν τιμή πολύ καλή η συνέχεια όμως δεν είναι τόσο καλή .

    Η παραγγελία και η πληρωμή της έγινε το Σάββατο 23/05/2020 εν τω μεταξύ για κάποιον λόγο στο site τους έδειχνε ότι έχουν γίνει δύο παραγγελίες η μία ήταν πληρωμένη κανονικά η άλλη όχι , στέλνω mail την ίδια ώρα και την Δευτέρα 25/05 τηλεφωνώ στο κατάστημα της Αθήνας , το σήκωσε μια κυρία της είπα το πρόβλημα , λύθηκε και ρώτησα πότε θα το παραλάβω , μου είπε ότι μέσα στην εβδομάδα θα σταλεί και θα το έχω στα χέρια μου , όπως επίσης της τόνισα όπως έγραψα και στις παρατηρήσεις στην παραγγελία να μου σταλεί το tracking number , ναι βεβαίως μου είπε με ευχαρίστησε και το έκλεισε , στο mail δεν απάντησαν ποτέ.

    . Το πρωί της Τρίτης βλέπω ότι δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή , ξανά τηλέφωνο , αυτήν την φορά τηλεφωνώ στα κεντρικά της εταιρίας στο Ναύπλιο , όπου όπως αναφέρει το site εκεί γίνεται η διαχείριση των ηλεκτρονικών παραγγελιών . Έκπληκτος ακούω την ίδια φωνή , μου συστήνεται η ίδια κυρία προφανώς γίνεται εκτροπή κλήσης , την ρωτάω εάν έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα και τελικά πότε θα σταλεί , μου είπε στην αρχή για φόρτο εργασίας της αποθήκης λόγω covid 19 και ότι μέσα στην εβδομάδα θα σταλεί και θα μου δοθεί και το tracking number .

    Όντως το απόγευμα της Τρίτης η παραγγελία αλλάζει κατάσταση και αναγράφει ότι έχει σταλεί με acs και θα παραλάβω σε 2 με 3 εργάσιμες ημέρες λέω όλα οκ .

    Φτάνει σήμερα Παρασκευή χωρίς να έχω παραλάβει την παραγγελία αλλά και χωρίς να μου έχει σταλεί κάποιο tracking number χώρια ότι έχω στείλει πάλι mail χωρίς καμιά απάντηση , το πρωί τηλεφωνώ πάλι στο κατάστημα η ίδια κυρία και μου λέει ότι δυστυχώς έχει ένα πρόβλημα το σύστημα τους και ότι δεν μπορεί να δει το tracking number την ρωτάω εάν έχει φύγει η παραγγελία , μου απαντά ναι έχει φύγει την Τρίτη πιθανόν σήμερα Παρασκευή μου λέει θα παραλάβετε .

    Φτάνει το μεσημέρι , έχει περάσει και ο κουριερ της ACS για κάποια παραγγελία της κοπέλας μου η οποία ήρθε σε μια εργάσιμη από άλλο κατάστημα στην Αθήνα , τον ρωτάω εάν μπορώ να βρω άκρη χωρίς το tracking number και μου λέει ότι μπορώ να πάρω στο κατάστημα της Βέροιας να δούν με τον αριθμό του κινητού μου μου εάν έχει έρθει κάποιο δέμα , θα είναι περασμένο στο σύστημα του μαγαζιού εδώ στην Βέροια , παίρνω τηλέφωνο λέω στην κοπελιά τον αριθμό του κινητού μου που έχω δηλώσει στην παραγγελία βλέπει η κοπέλα ότι δεν έχει έρθει τίποτα .

    Ξαναπαίρνω στο κατάστημα που έκανα την παραγγελία στην Αθήνα το σηκώνει η ίδια κυρία που είχα μιλήσει από την αρχή , λέω ποιος είμαι και τα σχετικά με την παραγγελία και μου λέει ότι μέχρι το απόγευμα θα φορτωθεί η παραγγελία και την έχει βάλει να την παρακολουθεί και η ίδια και θα μου σταλεί και το tracking number μέχρι το απόγευμα , αρχίζουν να με γυρνούν λίγο τα αίματα στο κεφάλι ,της λέω καλά , είπατε την Τρίτη ότι έχει σταλεί όχι λέει σήμερα έφυγε από την αποθήκη μου λέει έφαγε ένα μικρό κράξιμο και έκλεισα το τηλέφωνο . Έχω κάνει παραγγελίες δικές μου την προηγούμενη μάλιστα εβδομάδα απο άλλα καταστήματα και με acs και με Γενική ταχυδρομική ήταν στην Βέροια την επόμενη εργάσιμη ημέρα.

    Η ερώτηση είναι τι μπορώ να κάνω , σε ποιον μπορώ να απευθυνθώ , συνηθίζω να πληρώνω μέσω paypal οπού 99% την βρίσκεις την άκρη χωρίς πολλά πολλά ή αντικαταβολή όταν δεν έχω κάποιο θάρρος με μαγαζιά που δεν ξέρω-γνωρίζω , αυτήν την φορά έκανα το λάθος και πλήρωσα με χρεωστική το ποσό είναι στα 15 ευρώ αλλά το γαμώτο είναι η κοροϊδία και το χάσιμο χρόνου . Απο Δευτέρα εφόσον δεν έχω κανένα αποδεικτικό στοιχείο ότι η παραγγελία έχει σταλεί , θα πάρω τηλέφωνο για την ακύρωση της αλλά επειδή από ότι βλέπω έχω μπλέξει θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένος για τις επόμενες κινήσεις μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    1. τηλ 1520
    2. Γενική Γραμματεία Καταναλωτή

    100% θα βγάλεις άκρη με ένα από τα δύο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sakan89 (30-05-20)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Αν στη στειλει εστω και καθυστερημενα δεν θα βγαλεις ακρη γιατι ουσιαστικα δεν υπαρχει θεμα. Ειναι τακτικη μερικων μικρων καταστηματων να καθυστερουν την αποστολη συνηθως γιατι δεν εχουν το προιον και περιμενουν να τους πληρωσεις για να το αγορασουν και να στο μεταπωλησουν.
    Οπως και να εχει οι αγορες απο το ιντερνετ θελουν υπομονη και στομαχι ειδικα αυτη την περιοδο που eshop's και μεταφορικες τρεχουν και δε φτανουν.

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Xarry για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sakan89 (30-05-20)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. τηλ 1520
    2. Γενική Γραμματεία Καταναλωτή

    100% θα βγάλεις άκρη με ένα από τα δύο.
    Όσο βγάλανε άκρη και οι άτυχοι που την πατήσανε και έκαναν καταγγελίες...
    https://www.dikaiologitika.gr/eidhse...ta-katanaloton

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Οκ, 99%.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Ποσο δυσκολο αραγε σε αυτη την σκατοχωρα που ζουμε ,να υποχρεωνουν τα eshop καταστηματα την υπαρξη καποιου λογαριασμου ,οπου σε συνεργασια με τις τραπεζες να εμφανιζονται τα λεφτα με την παραδοση??(κατι σαν paypal)
    Τι ειπα τωρα στην μπανανοχωρα....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sakan89 (30-05-20)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sakan89
    Όνομα
    Νάκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά εχθές το απόγευμα τελικά στάλθηκε η παραγγελία με ACS και όχι την Τρίτη όπως είχε πει η κυρία στην αρχή , μετά απο 7 ημέρες απο την μέρα της πληρωμής , 5 εργάσιμες , μου ήρθε και το tracking number , το φτιάξανε οι προγραμματιστές το σύστημα που είχε χαλάσει και δεν μπορούσε να μπει να δει η κυρία να με πει τον αριθμό γιατί απλά δεν υπήρχε αριθμός , οπότε απο Δευτέρα θα είναι Βέροια .

    Το θέμα είναι το δούλεμα που έφαγα μια εβδομάδα και ιδιαίτερα ακόμα και εχθές το πρωί που συνέχιζε το ίδιο παραμύθι ότι η παραγγελία έχει φύγει από την Τρίτη με ACS , όπως και η όλη συμπεριφορά σαν κάτι το φυσιολογικό να έχεις πληρώσει , να έχουν περάσει τόσες μέρες , να μην έχουν κάνει τίποτα , εσύ να είσαι ο κακός που παίρνεις τηλέφωνο και ενοχλείς και όλα καλά , που λέει ο λόγος και του χρόνου να το στέλνανε με την λογική την δική τους θα έπρεπε να ήμουν ευχαριστημένος.

    Σχετικά με το θέμα του φόρτου εργασίας των μεταφορικών εταιριών , από προσωπική εμπειρία αυτήν την περίοδο από άλλες παραγγελίες , με την ACS τις περισσότερες φορές απο Αθήνα --> Βέροια έρχονται σε μια εργάσιμη ημέρα , τώρα για την παράδοση στο σπίτι άλλες φορές πχ παραδίδεται σε εμένα την ημέρα που έχει έρθει στην Βέροια , όμως υπήρξαν φορές που πήγα εγώ ο ίδιος στο τοπικό κατάστημα να παραλάβω γιατί υπήρχε όντως όγκος δεμάτων και δεν ήταν δυνατόν να το φέρουν σε εμένα . Με την Γενική ταχυδρομική που επίσης χρησιμοποιώ και εκεί σε μια ημέρα έχουν έρθει από Αθήνα --> Βέροια αλλά για να παραδοθεί απο το τοπικό κατάστημα της Βέροιας σε εμένα η παραγγελία 99% μπορεί να κάνει και 2 ή 3 ημέρες οπότε κάθε φορά πάω και την παραλαμβάνω εγώ ο ίδιος .


    Το πάθημα μάθημα , αντικαταβολή ή paypal σε καταστήματα που δεν έχω ξαναψωνίσει .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Το καλό θα νικήσει ...

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Sakan89 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (30-05-20)

  12. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sakan89 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το πάθημα μάθημα , αντικαταβολή ή paypal σε καταστήματα που δεν έχω ξαναψωνίσει .
    Ας πουμε οτι επελεγες αντικαταβολη απλα θα εδινες 2-3 ευρω παραπανω, δε θα κερδιζες κατι. Με paypal δε θα αλλαζε κατι. Το καταστημα απ οπου το πηρες σε ποσες μερες ελεγε παραδοση στην περιοχη σου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με paypal δε θα αλλαζε κατι.
    Τι εννοείς δεν θα άλλαζε κάτι;
    Το paypal κατά κανόνα δικαιώνει τους πελάτες, πολύ δύσκολο πελάτης να χάσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Αλήθεια τι θα άλλαζε; Από την έναρξη της διένεξης (dispute) έχεις 20 ημέρες να το λύσεις με τον πωλητή ή όχι και μετά να πας για διεκδίκηση (claim) όπου το PayPal θα πάρει την απόφαση η οποία δεν είναι πάντα υπέρ σου. Πρέπει να αποδεικνύεται η ατασθαλία του πωλητή...

    Αυτό που παίχτηκε πρέπει να είναι περισσότερο θέμα ανοργανωσιάς, απουσία διαδικασιών, και μηχανισμών παρά δουλέματος. Αυτονόητα πράγματα, έτσι λειτουργεί δυστυχώς η πλειοψηφία των επιχειρήσεων στη χώρα μας... Λίγοι είναι αυτοί που δουλεύουν άψογα...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Amazon αγορές.
    By sotron1 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-17, 00:31
  2. Μια βοήθεια σχετικά με usb pic
    By ggiotop in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-14, 23:02
  3. Online αγορές......!!!!!
    By ts0gl1s in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-12, 23:56
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-10, 01:29
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-10, 18:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας