Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 38

Θέμα: Η Οδύσσεια μια αγοράς usb tester

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαινεις οτι καμια σχεση οι 2 μηνες με τη μια βδομαδα...
    Και στα δύο το θέμα είναι το χρονικό όριο στο οποίο δεσμεύεται ο πωλητής.
    Και σε μένα και στον Sakan89 ξεπεράστηκε το χρονικό όριο, άρα κάποια σχέση υπάρχει.
    Είτε αυτό είναι μια εβδομάδα, είτε μια μέρα είτε δύο μήνες.
    (ο χρόνος παραλαβής είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του προϊόντος, διαφορετικό είναι το προϊόν που έχει χρόνο παράδοσης μια μέρα και διαφορετικό αυτό που έχει χρόνο παράδοσης δυο μήνες ακόμα και αν κατά τα λοιπά είναι πανομοιότυπα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στελιο με παρόμοιο τροπο λειτουργει το paypal.Ο Αγοραστης πληρωνει με την παραγγελια ο πωλητης με την παραδοση.
    Εννοεις οτι τα χρηματα ο πωλητης τα παιρνει με το που παραλαβει ο αγοραστης;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα, απλά ότι δεν παρέλαβες το αντικείμενο εντός του υπεσχημένου χρονικού ορίου.
    Έχει συμβεί σε εμένα, απλά μου έδωσε το paypal τα χρήματα χωρίς καμιά ερώτηση.
    Τότε εγώ γιατί την «έφαγα» με δέμα από Αγγλία; Ακριβώς το αντίθετο. Δυστυχώς πάνε χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στα δύο το θέμα είναι το χρονικό όριο στο οποίο δεσμεύεται ο πωλητής.
    Και σε μένα και στον Sakan89 ξεπεράστηκε το χρονικό όριο, άρα κάποια σχέση υπάρχει.
    Ας μας πει ο Sakan89 ποσες μερες παραλαβη ελεγε την στιγμη που παρηγγειλε. Το οτι μετα την παραγγελια αλλαξε κατασταση και ελεγε παραδοση σε 2-3 μερες δεν μου λεει κατι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε εγώ γιατί την «έφαγα» με δέμα από Αγγλία; Ακριβώς το αντίθετο. Δυστυχώς πάνε χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες...
    Ε...Στέλιο...εμείς έχουμε και κάποιο πρόσωπο στην κενωνία...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στελιο με παρόμοιο τροπο λειτουργει το paypal.Ο Αγοραστης πληρωνει με την παραγγελια ο πωλητης με την παραδοση.
    Αυτό που το είδες; Δεν περιγράφεται κάτι τέτοιο από το PayPal. Η πίστωση γίνεται άμεσα στο PayPal account του πωλητή. Απλά ένα επιπλέον επίπεδο ασφάλειας είναι και για τις δυο πλευρές με το ανάλογο αντίτιμο όμως (προμήθεια 3,4% + 0,35€ ανα συναλλαγή κ.α....)

    https://www.paypal.com/us/brc/articl...ks-for-sellers

    https://www.paypal.com/gr/webapps/mp...l#tableOfFees1

    Καθόλου ρεαλιστική η ιδέα σου. Μόνο σε μικροποσά μπορεί να εφαρμοστεί και για αυτό υπάρχει ήδη η αντικαταβολή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις οτι τα χρηματα ο πωλητης τα παιρνει με το που παραλαβει ο αγοραστης;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που το είδες; Δεν περιγράφεται κάτι τέτοιο από το PayPal. Η πίστωση γίνεται άμεσα στο PayPal account του πωλητή. Απλά ένα επιπλέον επίπεδο ασφάλειας είναι και για τις δυο πλευρές με το ανάλογο αντίτιμο όμως (προμήθεια 3,4% + 0,35€ ανα συναλλαγή κ.α....)

    https://www.paypal.com/us/brc/articl...ks-for-sellers

    https://www.paypal.com/gr/webapps/mp...l#tableOfFees1

    Καθόλου ρεαλιστική η ιδέα σου. Μόνο σε μικροποσά μπορεί να εφαρμοστεί και για αυτό υπάρχει ήδη η αντικαταβολή...
    απο τοτε που ξεκίνησε το paypal ετσι λειτουργεί.τα λεφτά φαινονται στον λογαριασμό του πωλητη αλλα ειναι κλειδωμενα,δεν μπορει να τα εκμεταλλευτεί.Πως νομιζετε δινει στον αγοραστή την δυνατότητα να του επιστραφουν τα χρήματα;

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τοτε που ξεκίνησε το paypal ετσι λειτουργεί.τα λεφτά φαινονται στον λογαριασμό του πωλητη αλλα ειναι κλειδωμενα,δεν μπορει να τα εκμεταλλευτεί.Πως νομιζετε δινει στον αγοραστή την δυνατότητα να του επιστραφουν τα χρήματα;
    Δεν ισχυει αυτο τουλαχιστον για το ebay. Οταν για παραδειγμα ο πωλητης εξαφανιστει, σβησει τα παντα απο ebay-paypal πως αποζημιωνεται ο αγοραστης; Απο πορους της paypal. Για του λογου του αληθες ποσες φορες εχουμε βρει πωλητη με μηδενικες πωλησεις να πουλαει κατι σε εξωφρενικα χαμηλη τιμη να το αγοραζουμε σκεπτομενοι: Ελα μωρε paypal ειναι δεν χανω κατι. Μετα απο λιγο ο πωλητης εξαφανιζεται και δεν αποκλειεται το ιδιο το paypal να ψαξει να σε βρει και να σου δωσει refund.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sakan89
    Όνομα
    Νάκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πουμε οτι επελεγες αντικαταβολη απλα θα εδινες 2-3 ευρω παραπανω, δε θα κερδιζες κατι. Με paypal δε θα αλλαζε κατι. Το καταστημα απ οπου το πηρες σε ποσες μερες ελεγε παραδοση στην περιοχη σου;

    Το κατάστημα απο την αρχή είπε ότι θα σταλεί μέσα στην εβδομάδα , την Τρίτη ξανα όταν πήρα τηλέφωνο για να δω τι γίνεται μου είπε πάλι ότι θα σταλεί μέσα στην εβδομάδα και ότι μάλιστα κοιτώντας απο το σύστημα της εταιρίας , βρίσκεται στο στάδιο συσκευασίας το οποίο στάδιο εγώ δεν το έβλεπα απο το site και μπορεί και την Τρίτη να σταλεί .

    Μετά ήρθε το μήνυμα το απόγευμα ότι αποστέλλετε με acs και ότι θα παραλάβω σε 2 με 3 εργάσιμες ημέρες όποτε είπα εντάξει οκ την στείλανε , αφού την στείλανε υπομονή θα έρθει , (όπως είπα έχω κάνει και άλλες παραγγελίες με την acs και αυτήν και την προηγούμενη εβδομάδα όλες στην μια μέρα κάναν να έρθουν απο Αθήνα στην Βέροια) , μετά όμως έφτασε η παρασκεύη , το πρωί μου είπε ότι μπορεί να παραλάβω και σήμερα και στην ερώτηση γιατί δεν έχει αποσταλεί ο αριθμός ιχνηλάτησης μου είπε ότι έχει κάποιο θέμα το σύστημα και ότι μόλις λυθεί θα μου σταλεί και σε εμένα να τον έχω .

    Το μεσημέρι μετά την επικοινωνία μου με την ACS εδώ στην Βέροια εάν έχει έρθει κάποιο δέμα ( μπορούν να δουν με τον αριθμό του κινητού εάν έχει έρθει κάτι χωρίς το tracking number αλλά αυτό ισχύει για τα τοπικά καταστήματα και έαν έχει έρθει το δέμα ) ξανά τηλέφωνο ότι τι γίνεται και μου είπε ότι το αργότερο το απόγευμα θα έχει σταλεί η παραγγελία .... Που όντως έφυγε απο το κατάστημα Παρασκευή και όχι την Τρίτη....

    Εγώ απο ότι καταλαβαίνω δύο είναι οι περιπτώσεις , ή δεν το είχαν και περίμεναν να το πάρουν απο τον προμηθευτή , ή απλά ξέχασαν να το στείλουν την Τρίτη και απλά έφτασε η Παρασκεύη το είχαν ξεχασμένο παίρνοντας τους ξανά τηλέφωνο το θυμήθηκαν και συγκινήθηκαν να το στείλουν .



    Τώρα όσον αφορά την αντικαταβολή , εάν την είχα επιλέξει , εφόσον δεν έχω πληρώσει κάτι , ανα πάσα στιγμή βλέποντας ότι περνάν οι ημέρες και δεν βλέπω φως στο τουνελ , τους λέω να ακυρώσουν και όλα καλά ούτε να παρακαλάω να μου στείλουν την παραγγελία γιατί τους έσκασα τα λεφτά , ούτε να κάθομαι μετά εάν για τον Χ Ψ λόγο δεν είναι δυνατή η εκτέλεση της να παρακαλάω , πότε θα ενημερώσει το λογιστήριο να με βάλουν εμένα τα λεφτά πίσω.

    Με το paypal όντως και εκεί μπορεί να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα αλλά εγώ προσωπικά πάντα βρήκα το δίκιο μου μέχρι σήμερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakan89 : 30-05-20 στις 22:52
    Το καλό θα νικήσει ...

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Αν δούλευε έτσι το πράγμα θα το ανέφεραν στη σελίδα παραπάνω όπως και στα νομικά... Είναι υποχρεωμένοι.

    Φυσικά είναι αδύνατο να δουλέψει κάτι τέτοιο. Ποιος έμπορος έχει stock ή τόσα κεφάλαια ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει; Και δεν μιλάω μόνο για τις ελληνικές μικροεπιχειρήσεις...

    Όσο για το πως βρίσκει τα χρήματα το PayPal πέρα από ιδίους πόρους, παίζουν ασφάλειες, νομικά τερτίπια... Για αυτό και οι εξωφρενικές προμήθειες ειδικά σε χώρες που θεωρούνται μεγαλύτερου ρίσκου, όπως η Ελλάδα, που πλέον έχουν αρχίσει να επιβαρύνουν τους πελάτες...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Amazon αγορές.
    By sotron1 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-17, 00:31
  2. Μια βοήθεια σχετικά με usb pic
    By ggiotop in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-14, 23:02
  3. Online αγορές......!!!!!
    By ts0gl1s in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-12, 23:56
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-10, 01:29
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-10, 18:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας