Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 38 από 38

Θέμα: Η Οδύσσεια μια αγοράς usb tester

  1. #31
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sakan89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατάστημα απο την αρχή είπε ότι θα σταλεί μέσα στην εβδομάδα , την Τρίτη ξανα όταν πήρα τηλέφωνο για να δω τι γίνεται μου είπε πάλι ότι θα σταλεί μέσα στην εβδομάδα
    ....
    Που όντως έφυγε απο το κατάστημα Παρασκευή...
    Η Παρασκευή εντός της εβδομάδας δεν είναι;

    Αυτό δηλαδή που έλεγε απο την αρχή το κατάστημα, τηρήθηκε.

    Sent using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sakan89
    Όνομα
    Νάκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα.



    Η Παρασκευή εντός της εβδομάδας δεν είναι;

    Αυτό δηλαδή που έλεγε απο την αρχή το κατάστημα, τηρήθηκε.

    Sent using Tapatalk

    Το κατάστημα την ΤΡΙΤΗ και όχι την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ενημέρωσε ότι η παραγγελία έχει φύγει απο το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ με ACS και ότι θα παραλάβω σε 2 με 3 εργάσιμες ημέρες απο την ACS.... Το κατάστημα τελικά την έστειλε την Παρασκεύη όπου μέχρι το πρωί έλεγε ότι η παραγγελία έχει φύγει απο την Τρίτη .

    Τέλος πάντων όλα καλά , όλα ωραία τελικά απο ότι κατάλαβα είμαι παράλογος και ανυπόμονος{που δεν είμαι} μιας και θα έπρεπε να πιστέψω ότι η παραγγελία όντως είχε φύγει από το κατάστημα την Τρίτη και να περίμενα ποιος ξέρει και 1 , 2 εβδομάδες μέχρι πότε θα θυμόντουσαν να την στείλουν .

    Για αυτόν τον λόγο ας κλείσει το θέμα εδώ σας ευχαριστώ για την εποικοδομητική συζήτηση προσωπικά έχω ενημερώσει και την Διαχείριση να διαγράψει το συγκεκριμένο θέμα μιας και δεν προσφέρει κάτι .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakan89 : 31-05-20 στις 08:11
    Το καλό θα νικήσει ...

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Φίλε sakan89 συγνώμη αλλά είσαι υπερβολικός. Αντί να φύγει Τρίτη έφυγε Παρασκευή. Οκκκκ.. δεν έκανε και κανένα μήνα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τοτε που ξεκίνησε το paypal ετσι λειτουργεί.τα λεφτά φαινονται στον λογαριασμό του πωλητη αλλα ειναι κλειδωμενα,δεν μπορει να τα εκμεταλλευτεί.Πως νομιζετε δινει στον αγοραστή την δυνατότητα να του επιστραφουν τα χρήματα;
    Μόνο σε καινούριους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχυει αυτο τουλαχιστον για το ebay. Οταν για παραδειγμα ο πωλητης εξαφανιστει, σβησει τα παντα απο ebay-paypal πως αποζημιωνεται ο αγοραστης; Απο πορους της paypal. Για του λογου του αληθες ποσες φορες εχουμε βρει πωλητη με μηδενικες πωλησεις να πουλαει κατι σε εξωφρενικα χαμηλη τιμη να το αγοραζουμε σκεπτομενοι: Ελα μωρε paypal ειναι δεν χανω κατι. Μετα απο λιγο ο πωλητης εξαφανιζεται και δεν αποκλειεται το ιδιο το paypal να ψαξει να σε βρει και να σου δωσει refund.
    αυτο διαβασα .Εμενα παντως μου ειχε κλειστα τα χρήματα οσες πωλησεις εχω κανει απο ebay,προφανως μεχρι να παραλαβει ο αγοραστής;δεν ξερω.Νομιζα οτι ισχυει σε ολους αυτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δούλευε έτσι το πράγμα θα το ανέφεραν στη σελίδα παραπάνω όπως και στα νομικά... Είναι υποχρεωμένοι.

    Φυσικά είναι αδύνατο να δουλέψει κάτι τέτοιο. Ποιος έμπορος έχει stock ή τόσα κεφάλαια ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει; Και δεν μιλάω μόνο για τις ελληνικές μικροεπιχειρήσεις...

    Όσο για το πως βρίσκει τα χρήματα το PayPal πέρα από ιδίους πόρους, παίζουν ασφάλειες, νομικά τερτίπια... Για αυτό και οι εξωφρενικές προμήθειες ειδικά σε χώρες που θεωρούνται μεγαλύτερου ρίσκου, όπως η Ελλάδα, που πλέον έχουν αρχίσει να επιβαρύνουν τους πελάτες...
    Καλα για το stock ή το κεφαλαιο το αφηνω ασχολιαστο.Εχουμε κανει τον καθε γυφτο μαγαζατορα.
    Η αντικαταβολη στην Ελλαδα κανει πανω απο μηνα να πληρωθει ο πελατης της,


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο σε καινούριους.
    δεν το ηξερα αυτο

    https://www.paypal.com/us/smarthelp/...1-days-faq3289
    αναφερεται σχετικα σε καινουργιους πωλητες

    Μεγαλη βλακεια αυτο παντως.Ποιος ο λογος να εχουμε τον νταβατζη τοτε ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sakan89
    Όνομα
    Νάκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε sakan89 συγνώμη αλλά είσαι υπερβολικός. Αντί να φύγει Τρίτη έφυγε Παρασκευή. Οκκκκ.. δεν έκανε και κανένα μήνα..
    Λοιπόν για τους κυρίους που δεν μπαίνουν στον κόπο ΚΑΝ να διαβάσουν το αρχικό thread , το thread το ξεκίνησα την Παρασκευή στις 16.48 θέλοντας να δω , να μάθω απο συμφορίτες τι παίζει , εάν τύχει και τελικά δεν στείλουν την παραγγελία ποτέτι μπορώ να κάνω όχι για να κράξω ότι αα το κακό το μαγαζί τελικά την έστειλε Παρασκευή και απο την αρχή να μου έλεγαν ότι θα την έστελναν έτσι , δεν θα είχα κανέναν πρόβλημα. Μέχρι και τις 18.00 της Παρασκευής δεν είχε έρθει κανένα tracking number οπότε είπα κάτι γίνεται δεν είναι φυσιολογικά όλα αυτά , δεν την έχουν στείλει , στις 18.40 μετά ήρθε και είδα το mail ότι όντως Παρασκευή έφυγε η παραγγελία .

    Δεν έχω κανένα κάψιμο με την παραγγελία να μου έρθει ΑΥΡΙΟ , έχω κάνει παραγγελίες απο ebay , alliexpress κλπ έχω περιμένει μήνες , ξέρω τι σημαίνει αναμονή .

    Αλλά όταν σου λένε ότι η παραγγελία έχει φύγει την Τρίτη με ACS στο site να γράφει delivered να γράφει τα ίδια , έχει φτάσει Παρασκευή και δεν έχει έρθει τίποτα και μετά πάλι στο τηλέφωνο το πρωί της Παρασκευής ότι η παραγγελία όντως έχει φύγει Τρίτη αλλά με δικαιολογίες ότι δεν μπορούν να στείλουν το tracking number και το μεσημέρι μετά να αλλάζουν τραγούδι , ότι θα την στείλουν το αργότερο το απόγευμα δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό εκεί είπα κάτσε κάτι δεν πάει καλά γιατί 4 ημέρες έπεφτε το δούλεμα ότι η παραγγελία έχει φύγει . Αλλά όπως κατάλαβα όλα αυτά ήταν φυσιολογικά και εγώ ήμουν ο υπερβολικός

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakan89 : 31-05-20 στις 09:25
    Το καλό θα νικήσει ...

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Το ebay/paypal δεν κλείνει τα account άμεσα. Αντίθετα υπαρχει μια περίοδος 60 ημερών για απλό account και μετά από αυτό άλλες 60 μέρες inactive. Αυτό γίνεται για να γίνει εκκαθάριση τυχόν συναλλαγών και αμφισβητησεων. Σε επαγγελματικα account μπορεί να είναι και περισσότερο, δεν το γνωρίζω.

    Οπότε είναι λίγο δύσκολο να χάσεις τα λεφτά σου από εκεί.

    Το βασικό πρόβλημα και στην περίπτωση του φίλου αλλά και στο ebay είναι ο χρόνος παράδοσης. Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, ο πωλητής/κατάστημα βάζει ένα όριο αρκετά μεγάλο, της τάξης του μήνα+, άσχετα αν τις περισσότερες φορές το δέμα έρχεται σε πολύ μικρότερο χρόνο. Αυτό γίνεται απλά για να είναι καλυμμένος για τέτοιες περιπτώσεις καθυστερήσεων. Και ούτε από ebay/paypal μπορείς να κάνεις κάτι, πριν εξαντληθεί το χρονικό όριο που έχει ορισθεί.

    Στις 2 3 φορές που έτυχε να μην έρθει κάτι, πήρα τα λεφτά μου πίσω κανονικότατα, απλά με καθυστέρηση. Τώρα πχ περιμένω ένα μικροφωνακι με παραγγελία πριν το Πάσχα. Αφού δεν ήρθε ως τώρα δεν πρόκειται να έρθει, απλά περιμένω αναγκαστικά μέχρι 20/6 γιατί ως τότε είχε ορίσει ο πωλητής ότι είναι πιθανό να έρθει και δεν μπορείς να ζητήσεις επιστροφή ως τότε.

    Με το θέμα της επιστροφής και από ελληνικά καταστήματα μέσω paypal ήταν μια χαρά οι επιστροφές. Το βασικότερο θέμα είναι η καθυστέρηση που έχεις εάν χρειάζεσαι τα αντικείμενα άμεσα. Αν περιμένεις 1/2 εργάσιμες όπως "διαφημίζει" το κατάστημα και έρθουν σε 7/8/10 μέρες πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αλλά έχεις χάσει πολύτιμο χρόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Κατι τελευταιο να ρωτησω εγω; Απο την ημερα που πατησες το κλικ της παραγγελιας μεχρι την ημερα που το παρελαβες ποσες μερες περασαν; Οταν εδωσες την παραγγελια σε ποσες μερες ελεγε οτι θα παραδοθει; Οχι τι σου ειπε στο τηλεφωνο.....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Amazon αγορές.
    By sotron1 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-17, 00:31
  2. Μια βοήθεια σχετικά με usb pic
    By ggiotop in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-14, 23:02
  3. Online αγορές......!!!!!
    By ts0gl1s in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-12, 23:56
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-10, 01:29
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-10, 18:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας