Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Ένδειξη Λειτουργίας Αντλιών νερού

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.947

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης αν λειτουργήσει παραπάνω ώρα και ρουφήξει αέρα , μετά όταν ξεκινήσει δεν αντλεί και πρέπει να την ανοιγοκλείσω 2 3 φορές να φύγει ο αέρας για να ξεκινήσει κανονικά . Πρέπει επομένως να λειτουργεί τόσο ώστε να βγάζει το νερό και να σταματάει πριν πάρει αέρα.
    Σε περιπτώσεις σαν και την δική σου είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς υποβρύχια αντλία ακαθάρτων υδάτων. Δεν θα έχεις το πρόβλημα της εκκίνησης και μπορείς να αδειάζεις τα νερά σχεδόν όλα, και με το φλοτέρ θα δουλεύει αυτόματα χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τίποτε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.340

    Προεπιλογή

    Ωραιοι οι αυτοματισμοι και οι διπλες αντλίες, αλλα ολα αυτα προυποθετουν να υπαρχει και ρευμα (την ωρα της κακοκαιρίας.....)

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Στη συγκεκριμένη περίπτωση η "δεξαμενη" είχε διαστάσεις περίπου 40 χ 40 χ 40 εκατοστά , αλλά βγάζει νερό από κάτω . Με ειδική τοποθέτηση στο φλοτέρ αφήνει γύρω στα 20 εκατοστά νερό ενώ εγώ θέλω να αφήνει το πολύ 5 εκατοστά . Ολες οι αντλίες που εχω δει θέλουν να ειναι μέσα στο νερό και εκεί ειναι το πρόβλημα , δεν έχουμε τόσο βάθος .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη haf
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    215

    Προεπιλογή Ένδειξη Λειτουργίας Αντλιών νερού

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cycler Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσω ρεύματος προς την αντλία γίνεται ευκολότερα με κάτι τέτοιο:
    https://www.banggood.com/DC-12V-5A-O...r_warehouse=CN
    Θέλει απλά 12V και σου βγάζει επαφή για το συναγερμό σου.
    Αυτό φαίνεται καλή λύση απλά η ερώτηση μου είναι κατά πόσο χρησιμεύει από τη στιγμή που οι αντλίες έχουν ξεχωριστή τροφοδοσία και βρίσκονται συνεχώς υπό τάση και η ενεργοποίηση της λειτουργίας τους γίνεται από το φλοτέρ που είναι ενσωματωμένο στο κεφάλι της αντλίας.

    Αυτό το όργανο δινει ένδειξη για τάση 220 ή για τα φορτία που περνάνε όταν ξεκινήσει η αντλία να λειτουργεί.?

    Στη δεύτερη περίπτωση νομίζω ότι μου κάνει αφού θεωρητικά θα ενεργοποιεί τον ρελε όταν λειτουργεί η αντλία και όχι όταν απλά είναι υπό τάση, σωστό?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να βάλεις κάτι "γενικό" πάνω στην κοινή γραμμή κατάθλιψης των αντλιών τότε χρήσιμος θα είναι ένας διακόπτης ροής όπως ο παρακάτω. Απλά συνδέεις την επαφή του με ένα πράσινο λαμπάκι (230v) το οποίο ενεργοποιείται όταν περνά νερό που σημαίνει οι αντλίες λειτουργούν. Αν θέλεις κάτι ξεχωριστό για την κάθε μια ή βάζεις από έναν σε κάθε μια έξοδό τους (σωλήνωση) ή από την καλωδίωση του κάθε κινητήρα δώσε ρεύμα σε ένα ανεξάρτητο ρελέ για την κάθε μία και βάζεις ότι θέλεις στην έξοδό του.
    Οι διακόπτες ροής είναι αρκετά ευαίσθητοι έτσι ώστε αν υπάρχει δυσλειτουργία από κάποια αντλία θα το καταλάβεις "έγκαιρα"

    http://myungji.co.kr/pdf/1353653623.pdf


    Τον παραπάνω flow switch θα τον βρεις στο παρακάτω κατάστημα.
    Επιπλέον μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την NC επαφή του (που συνήθως έχει) σε κόκκινο λαμπάκι ως ένδειξη alarm
    Επίσης η ευαισθησία του ανοίγματος του μεταλλικού φύλλου είναι ρυθμιζόμενη.

    https://www.ergo-tel.gr/product_info...0200f5feaeca89
    Αυτή είναι η αμέσως επόμενη λύση!


    Sent from my iPad using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη haf : 31-05-20 στις 09:30

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη haf
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να βάλεις κάτι "γενικό" πάνω στην κοινή γραμμή κατάθλιψης των αντλιών τότε χρήσιμος θα είναι ένας διακόπτης ροής όπως ο παρακάτω. Απλά συνδέεις την επαφή του με ένα πράσινο λαμπάκι (230v) το οποίο ενεργοποιείται όταν περνά νερό που σημαίνει οι αντλίες λειτουργούν. Αν θέλεις κάτι ξεχωριστό για την κάθε μια ή βάζεις από έναν σε κάθε μια έξοδό τους (σωλήνωση) ή από την καλωδίωση του κάθε κινητήρα δώσε ρεύμα σε ένα ανεξάρτητο ρελέ για την κάθε μία και βάζεις ότι θέλεις στην έξοδό του.
    Οι διακόπτες ροής είναι αρκετά ευαίσθητοι έτσι ώστε αν υπάρχει δυσλειτουργία από κάποια αντλία θα το καταλάβεις "έγκαιρα"

    http://myungji.co.kr/pdf/1353653623.pdf


    Τον παραπάνω flow switch θα τον βρεις στο παρακάτω κατάστημα.
    Επιπλέον μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την NC επαφή του (που συνήθως έχει) σε κόκκινο λαμπάκι ως ένδειξη alarm
    Επίσης η ευαισθησία του ανοίγματος του μεταλλικού φύλλου είναι ρυθμιζόμενη.

    https://www.ergo-tel.gr/product_info...0200f5feaeca89
    Αυτή είναι η αμέσως επόμενη λύση!


    Sent from my iPad using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολες οι αντλίες που εχω δει θέλουν να ειναι μέσα στο νερό και εκεί ειναι το πρόβλημα , δεν έχουμε τόσο βάθος .
    ποιός το λέει αυτό; Οι βυθιζόμενες ακαθάρτων κάνουν αυτό που λες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό φαίνεται καλή λύση απλά η ερώτηση μου είναι κατά πόσο χρησιμεύει από τη στιγμή που οι αντλίες έχουν ξεχωριστή τροφοδοσία και βρίσκονται συνεχώς υπό τάση και η ενεργοποίηση της λειτουργίας τους γίνεται από το φλοτέρ που είναι ενσωματωμένο στο κεφάλι της αντλίας.

    Αυτό το όργανο δινει ένδειξη για τάση 220 ή για τα φορτία που περνάνε όταν ξεκινήσει η αντλία να λειτουργεί.?

    Στη δεύτερη περίπτωση νομίζω ότι μου κάνει αφού θεωρητικά θα ενεργοποιεί τον ρελε όταν λειτουργεί η αντλία και όχι όταν απλά είναι υπό τάση, σωστό?




    Αυτή είναι η αμέσως επόμενη λύση!


    Sent from my iPad using Tapatalk
    αυτο μετραει το ρευμα που διαρεει τον αγωγο οχι την ταση.θα ενερογποιειται δηλαδη οποτε τραβαει ρεύμα η αντλια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιός το λέει αυτό; Οι βυθιζόμενες ακαθάρτων κάνουν αυτό που λες!
    σε ακαθαρτων μόνο θυθιζομενες δεν υπαρχουν;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ακαθαρτων μόνο θυθιζομενες δεν υπαρχουν;
    Πιθανότατα όχι, αλλά δεν μας ενδιαφέρει. Γι αυτό που θέλεις είναι η βυθιζόμενη, με δικό της φλοτέρ και τραβάνε μέχρι τα 5cm κατά κανόνα. Το "βυθιζόμενη" σημαίνει ότι μπορεί να βυθιστεί, όχι ότι πρέπει να είναι βυθισμένη ολόκληρη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Βυθιζόμενη όρθια ακαθάρτων έχω,400 watt λέει αλλά παραπάνω απο 220 δεν έχω μετρήσει ,δέν ξέρω αν έχει κανένα κουσούρι ...

    Η παλιά 800 watt ( 10 ετών + ) δεν λειτούργησε μια φορά ( είχε κολλήσει απο την ακινησία ή από λάθος θέση φλοτερ μάλλον αποδείχθηκε αργότερα ) και παραλίγο να πλημμυρίσει το ασανσέρ. Είχε ρουφήξει και αρκετούς ασβέστες κλπ και λόγω ηλικίας λογικά εχουν ξεραθει τα λαστιχα μέσα και για να είμαι ήσυχος πήγα γρήγορα στο μόνο μαγαζί που ήταν ανοιχτό εκείνη την ώρα και πήρα μια δεύτερη εφεδρική , φτηνή πλαστική ,όρθια και αυτή ακαθάρτων , απ ότι βλέπω είναι όλες παρόμοιες , σαν να βγαίνουν από το ίδιο εργοστάσιο .

    Στην άντληση αν ξεκινήσει από στάθμη > 10 15 εκατοστά μάλλον λειτουργεί ΟΚ και το αντλεί όλο μέχρι τα 5 εκατοστά περίπου που είναι το άνοιγμα της ( κρατώντας με το χέρι το φλοτέρ όρθιο ) . Αν το νερό είναι λιγότερο όμως ( έχει αντλήσει το περισσότερο και κλείνοντας γυρίζει πίσω λίγο , δεν εχω προσδιορίσει ακριβώς την στάθμη ) θέλει αυτά τα ανοιγοκλεισίματα για να φύγει ο αέρας και να ξεκινήσει να αντλεί . Το σπουδαίο είναι όμως οτι στις οδηγίες λέει πως το φλοτέρ ενεργοποιείται στα 50 εκατοστά και λεει επίσης οτι θελει ανοιγολκλεισμα αν έχει αέρα γι αυτό και έκανα την πατέντα με την τηλεχειριζόμενη πρίζα . Και στην παλιά είχα βάλει με πατέντα το φλοτέρ χαμηλότερα , αλλά ποτε δεν καταφερα να ξεκινάει κάτω απο 20 30 πόντους .

    Δεν εχω βρει καμμια να έχει φλοτέρ τόσο χαμηλά , στα 5 - 10 εκατοστά πχ , αν ξέρεις κανείς κάτι ας προτείνει .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 31-05-20 στις 11:28

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Όσον αφορά το θεμα της ποιότητας, κυκλοφορέι πολλή σαβούρα, είναι η αλήθεια. Εγώ μετά από διάφορες δοκιμές κατέληξα στην Makita PF1010 (πολύ καλή σχέση ποιότητας / τιμής κατά την άποψή μου, και δεν με έχει κρεμάσει όπως άλλες).
    Τώρα το θέμα με το πόσο χαμηλά θα βάλεις το φλοτέρ... ναι, είναι δύσκολο να το έχεις να ενεργοποιείται στα 10cm, εκτός αν κάνεις πατέντα. Είναι όμως τόσο σημαντικό;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρίχνει θερμικο σε ζεύγος αντλιών
    By thespyros in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-18, 21:15
  2. Ένδειξη θερμοκρασίας νερού θερμοσίφωνα.
    By haf in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-15, 10:07
  3. Ένδειξη στάθμης νερού.
    By leosedf in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-15, 20:02
  4. Ένδειξη λειτουργίας βυθιζόμενης αντλίας (AC slave current indicator)
    By atmel in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-14, 12:52
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-14, 10:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας