Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: Ένισχυτής Sansui παλιός κάει ασφάλειες αμέσως μόλις άλλαξα transistor εξόδου.

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tedsorvino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σαι καλά Μιχάλη. Θα το κοιτάξω

    Επί της ευκαιρίας αυτό με το tester λαμπτήρα για τον περιορισμό ρεύματος το έχει κάνει - δοκιμάσει κανείς?
    http://www.vintage-radio.com/projects/lamp-limiter.html
    Έχω χρησιμοποιήσει εγώ κάτι τέτοιο. Ρίξε μια ματιά εδώ.

    Γεια χαρά chipakos κι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Φόραγε από ένα 2SD313 κι ένα 2SB507 σε κάθε κανάλι και πήρα TIP41C και TIP42C για το ένα κανάλι. Μόλι έβγαλα το 2SD313 στο χαλασμένο κανάλι κι έβαλα το TIP41C (χωρίς ν'αλλάξω τ'άλλα) μου έμεινε.
    Μετά ξαναέβαλα πίσω το 2SD313 αλλά δεν έπαιρνε μπροστά, όπως περιέγραψα (έκαψα 4 ασφάλειες συνολικά στις δοκιμές).
    Νομίζω ότι εδώ αποτέλειωσες ό,τι είχε μείνει όρθιο. Ακόμά και αν ήταν του ίδιου τύπου θα έπρεπε να αλλάξεις και τα δυο. Πολύ περισσότερο όταν είναι διαφορετικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 31-05-20 στις 17:09
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω χρησιμοποιήσει εγώ κάτι τέτοιο. Ρίξε μια ματιά εδώ.



    Νομίζω ότι εδώ αποτέλειωσες ό,τι είχε μείνει όρθιο. Ακόμά και αν ήταν του ίδιου τύπου θα έπρεπε να αλλάξεις και τα δυο. Πολύ περισσότερο όταν είναι διαφορετικά.

    Χαχα...ίσως να μην έχεις δίκιο και να τη γλύτωσα με δύο ακόμα καμμένες διόδους και κάνα τρανζίστορ...σιγά σιγά θα δείξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό στα ac 24volt να βρίσκεις βραχυκυκλωμα με την γειωση, αφου ειναι ενα τυλιγμσ μετασχηματιστη στην ουσία.
    Αλλα γιατί να μετρήσεις πριν την ανόρθωση???
    Αν εχεις βραχυκύκλωμα στο dc με την γη, εκει πρέπει να εστιάσεις.
    Ολα αυτα με την προϋπόθεση οτι η γεφυρα ανορθωσης είναι καλή

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Τελικά ήταν κακιά τοποθέτηση του transistor. Δεν μόνωνε και ακούμπαγε ο συλλέκτης με την πλάτη γη. Αύριο θα βάλω αντιστάσεις και ασφάλειες και θα δοκιμάσω ξανά. Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια μέχρι στιγμής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tedsorvino : 31-05-20 στις 19:21

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Στις περιπτώσεις αυτές για να είμαστε σίγουροι πως η μόνωση ανάμεσα στον συλλέκτη και το σασί είναι σίγουρα σωστή, καλό είναι πριν δώσουμε τάση να κάνουμε πρώτα ωμομέτρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (01-06-20), tedsorvino (01-06-20)

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Σήμερα είμαι λίγο τυχερός.
    1) Άλλαξα ασφάλεια και άναψε κανονικά. Μέτρησα γύρω από τα τρανζίστορ και το bias. Ο Μιχαλης είναι σωστός εξ αρχής. Προς την 3.3k είναι το minimum.

    2) Το βραχυκύκλωμα οφείλονταν στο ότι δεν είχα μονώσει τη βίδα που κράταγε το transistor όταν έβαλα τα transistors (παλιό και νέο). Καμία σχέση με overbias κλπ.

    3) Δεν έχω κάψει τίποτα περισσότερο. Οπότε μην γινόμαστε και πολύ κινδυνολόγοι όταν γίνονται ατυχήματα. Θετική σκέψη. Βοηθάει.
    Τα παλια πρέπει να κάηκαν εντελώς στο κανάλι το άρρωστο. Αλλά με την αλλαγή Όλα όπως ήταν. ME TA NEA ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΣ.
    Ακουστικά ήχος κομπλέ. Δεξί κανάλι κομπλέ. Αριστερό πάλι χαμηλό με παραμόρφωση και χωρίς να ρυθμίζεται το bias.

    4) Εδώ έχω ένα κλειδί για τη συνέχεια. Μόλις κλείνω τον ενισχυτή Ο ήχος έρχεται στο κανάλι πεντακάθαρος στα ηχεια (καθώς πέφτει). Αυτό μήπως σημαίνει κάτι με τους πυκνωτές? Ποιούς πυκνωτές? Καμιά ιδέα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Εβαλα μπροστά δουλειά με παλμογράφο και γεννήτρια ήχου. Μια χαρά η προενίσχυση, και ήδη βλέπω μικρή διαφορά. Το σήμα στο "κακό κανάλι" αρχίζει να δυναμώνει αρκετά μετά το πρώτο διπλό τρανζίστορ και στον πυκνωτή δίπλα τον ηλεκτρολυτικό.
    Ο πυκνωτής είναι νέος, αλλά και το τρανζίστορ μοιάζει πως δεν μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα, αφού ακούγεται καλά ο ήχος από τ'ακουστικά.
    Λογικά πάω παρακάτω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tedsorvino : 01-06-20 στις 17:02

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    φιλε μου τις δοκιμες πρεπει αν τις κανεις με εργαστηριακο τροφοδοτικο με περιορισμο ρευματος για να μην χρειαζεται να αλλαζεις ασφαλειες και εξαρτηματα ολη την ωρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου τις δοκιμες πρεπει αν τις κανεις με εργαστηριακο τροφοδοτικο με περιορισμο ρευματος για να μην χρειαζεται να αλλαζεις ασφαλειες και εξαρτηματα ολη την ωρα.
    Σωστό. Και με τετοιo τις κανω τωρα. Απλά εχω μόνο dc δικάναλο κι όχι ac που χρειαζομουν προχτες.
    Αλλά άλλο ειναι το θέμα μου πλέον. Ξεπεράσαμε τις ασφάλειες - μπορεί να ξανάρθουν - ζω μ'αυτό...και με το γλομπο από αύριο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.340

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tedsorvino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέτρησα γύρω από τα τρανζίστορ και το bias.
    Πριν βάλεις σήμα και ηχεια, πρέπει να εισαι σωστος στις τάσεις και στα ρεύματα ηρεμιας.... Είσαι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν βάλεις σήμα και ηχεια, πρέπει να εισαι σωστος στις τάσεις και στα ρεύματα ηρεμιας.... Είσαι?
    Σωστό Mike. Ένα γρήγορο test έκανα. Κι αν δεν το έκανα δε θ'ανακάλυπτα πως για λίγα δευτερόλεπτα όλα δουλεύουν τέλεια όταν πέφτει η τάση...άρα ίσως κάτι παίρνει πολύ τάση.
    Γι'αυτό μετά δούλευα με τα 25v dc πάνω στις πηγές (για να δω λίγο με τον παλμογράφο). Αλλά η απλή κυματομορφή δεν πολυβοηθάει. Έμοιάζε παντου τέλεια - αλλά με κανονική μουσική...δεν ακουγοταν καλά στα ηχεία.
    Νομίζω ότι όλο το θέμα είναι γύρω από το bias ή κάποια ασυμβατότητα με τα transistors. O ήχος στ'ακουστικά ξαναήρθε μια χαρά και στα δύο κανάλια
    Μετά άρχισα μετρήσεις voltage και είδα κάποιες διαφορές να ξεκινάνε από τα transistors γύρω από το bias ποτενσιόμετρο (μπορεί να φταίνε κι άλλα πράγματα- αλλά εστιάζω εκεί)
    Τώρα πάει και το ένα τελικό στο καλό κανάλι (αυτό ξέρω πως έγινε)....γλίστρησε το χέρι πάνω στο ποδαρακι και το βραχυκύκλωσα με το probe οσο μέτραγα....Έλειψη ηρεμίας...Ελπίζω να έμεινε εκεί η ζημιά αυτή.
    Αύριο πάλι.
    Θαπάρω και θα βάλω και στα δύο TIP 41 -42.
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tedsorvino για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (01-06-20)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-10, 02:48
  2. Καλώς και ηρθά και αμέσως στο ψητό
    By theodoros1980 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-08, 20:18
  3. Sansui Ανακατασκευή
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-07, 16:25
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-06, 16:57
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-06, 15:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας