Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Ένισχυτής Sansui παλιός κάει ασφάλειες αμέσως μόλις άλλαξα transistor εξόδου.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή Ένισχυτής Sansui παλιός κάει ασφάλειες αμέσως μόλις άλλαξα transistor εξόδου.

    Γεια χαρά σε όλους.
    Έχω έναν παλιό ενισχυτή hi fi, Sansui AU-117 (περίπου 30W) που όταν τον έβαλα σε λειτουργία το ένα κανάλι έπαιζε καλά (το δεξί) και το άλλο έβγαζε πεθαμένο ήχο με παραμόρφωση.

    Τον άνοιξα και είδα πυκνωτές που έτρεχαν. Τους άλλαξα όλους τους ηλεκτρολητικούς. Τέσταρα και τα βασικά transistors εκτός πλακέτας (drivers, bias και εξόδου) και βρήκα ένα καμμένο και μια καμμένη αντίσταση με το μάτι. Το άλλαξα και όλα καλά στ'ακουστικά, αλλά στην έξοδο ακόμα παραμόρφωση. Οπότε λέω το πρόβλημα είναι στην έξοδο.

    Δοκίμασα να δω και το bias. Από το καλό κανάλι έβλεπα 20mA και 13mV (όπως ακριβώς έλεγε το manual που βρήκα) και από το αριστερό, το προβληματικό, έβλεπα 4.5mA. Κούνησα το bias pot αλλά τίποτα. Έλάχιστη αλλαγή (λιγότερο από 0.5mA) ακόμα κι όταν το πήγα στο κάθε τέρμα. Άρα λέω έχουμε χαλασμένα transistors εξόδου, ακόμα κι αν δείχνουν καλούτσικες ενδείξεις εκτός πλακέτας.

    Δεν έβρισκα τα (2) original για το αριστερό προβληματικό κανάλι και πήρα 2 που σίγουρα (όπως λένε κάποιοι σε διεθνές forum) δουλεύεουν στον συγκεκριμένο ενισχυτή. Άλλαξα το 1 απ'τα δύο και τον έβαλα σε λειτουργία. Αμέσως μου έκαψε την ασφάλεια. Έβαλα μια άλλη και πήγα το bias ποτενσιομετρο που είχα πειράξει στη θέση (που έβλεπα με το μάτι) που ήταν το καλό. Τον ξανάνοιξα και πάλι έκαψε ασφάλεια. Αποφάσισα να βάλω πίσω το παλιό transistor για να δω έστω το bias που είναι, αλλά πάλι μου έκαψε ασφάλεια.

    Σκέφτηκα πως είχα πρόβλημα πιθανόν από το πρώτο κάψιμο ασφάλειας στις διώδους ανόρθωσης. Τις έβγαλα (6 είναι) τις τέσταρα και βρήκα μια χαλασμένη. Είναι 10D (200v, 1A). Δεν είχα ίδια κι έβαλα μια 1N4003 (ίσως και 1Ν4002 δεν φαινόταν καλά αλλά το voltage στην ανόρθωση είναι 20V οπότε όλα καλά μου μοιάζουν).

    Πριν ξαναδοκιμάσω και κάψω και 5η ασφάλεια, σκέφτομαι αν μπορώ να φτιάξω κάτι τέτοιο για το ελληνικό ρεύμα κι αν θα είναι ασφαλές. https://www.youtube.com/watch?v=k5oNQ1etN2c.

    Επίσης με βάση την περιγραφή μου, που μοιάζει να έχω πρόβλημα και τι μπορώ να κάνω γι'αυτό ώστε να το φτιάξω χωρίς να κάψω ασφάλεια. Να σημειώσω πως δεν βλέπω πουθενά βραχυκύκλωμα (τεσταροντας με συνέχεια) και επίσης ότι έμπλεξα μόλις πείραξα το bias ποτενσιομετρο που δεν έδειχνε σωστά και μετά άλλαξα το transistor, χωρίς να το φέρω πίσω (που δεν ήξερα που είναι το πίσω αφού δεν κούναγε καθόλου). Τώρα με το μάτι είναι εκεί που είναι και το bias ποτ του καλού καναλιού, αλλά το μάτι δε λέει και τίποτα σε τέτοια θέματα.

    Ευχαριστώ για το χρόνο και το πιθανό ενδιαφέρον σας και ελπίζω να μη σας μπέρδεψα με την περιγραφή μου.

    ΥΓ. Για όποιον θέλει το σχηματικό το έχω, αλλά είναι μεγάλο για ανέβασμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Εχεις το Manual και έχεις και ένα κανάλι που λειτουργεί, επομένως μπορείς τουλάχιστον να συγκρίνεις. Για αρχή βάλε δύο καινούρια τρανζίστορ εξόδου , τα δικά του .Τι τρανζίστορ εξόδου φορούσε?? και τι του έβαλες??

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις το Manual και έχεις και ένα κανάλι που λειτουργεί, επομένως μπορείς τουλάχιστον να συγκρίνεις. Για αρχή βάλε δύο καινούρια τρανζίστορ εξόδου , τα δικά του .Τι τρανζίστορ εξόδου φορούσε?? και τι του έβαλες??

    Γεια χαρά chipakos κι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Φόραγε από ένα 2SD313 κι ένα 2SB507 σε κάθε κανάλι και πήρα TIP41C και TIP42C για το ένα κανάλι. Μόλι έβγαλα το 2SD313 στο χαλασμένο κανάλι κι έβαλα το TIP41C (χωρίς ν'αλλάξω τ'άλλα) μου έμεινε.
    Μετά ξαναέβαλα πίσω το 2SD313 αλλά δεν έπαιρνε μπροστά, όπως περιέγραψα (έκαψα 4 ασφάλειες συνολικά στις δοκιμές).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.341

    Προεπιλογή

    Το τριμερακι του ρεύματος ηρεμίας το πειραξες? Μήπως αυτό έχει χαλάσει και πάει το ρεύμα στο Θεό?

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Μπορεί να μην έχεις ζευγαρώσει τα 2 εξόδου αλλά και τα TIP41 κάνουν για Audio εφαρμογές. Οπότε σαν να λέμε ότι κάτι έγινε μόλις έβαλες πίσω το 2SD313. Η γνώμη μου είναι ότι έτσι όπως έχουν τα πράγματα και αφού είχες βρει αρχικά χυμένους πυκνωτές, πρέπει να πας ελέγχοντας ένα - ένα τα εξαρτήματα, και όταν ελεγχθούν ΟΛΑ να ενεργοποιήσεις τον ενισχυτή.Φυσικά ελέγχεις και το ρεύμα ηρεμίας. Επίσης να ξέρεις ότι η παραμόρφωση μπορεί να προέρχεται από την προ ενίσχυση του ενισχυτή, και λόγω φθοράς στους πυκνωτές πρέπει να γίνει οπωσδήποτε έλεγχος στην προ ενίσχυση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Θα ξαναβαζα τα ιδια transistor εξοδου (check και φανό αν ζοριστεις στο ψαξιμο και δεν βρισκεις).Πριν τα βαλεις , βασει σχεδιου, τσεκαρισε ρευματα και στην "χειροτερη" βαλε ακουστικα μετα την προενισχυση, ισα ισα νακους
    κατι, για τσεκαρισμα αν οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τριμερακι του ρεύματος ηρεμίας το πειραξες? Μήπως αυτό έχει χαλάσει και πάει το ρεύμα στο Θεό?

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Aν μιλάμε για το bias τρίμερ (εξάλλου δεν έχει άλλο), ναι δυστυχώς το πείραξα, αλλά επειδή δεν άλλαζε ενδείξεις από το "κακό" κανάλι, δεν το γύρισα στην αρχική ένδειξη - πριν το πειράξω δεν έκαιγε. Τώρα καιει ασφάλειες και δεν ξέρω πως να τον ξαναβάλω μπροστά. Το έχω πάει τέρμα αριστερά (σα να λέμε στις 7 η ώρα - στο 0 για κανονικά ποτενσιομετρα) για να κάνω μια τελευταία δοκιμή αργότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vagelis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ξαναβαζα τα ιδια transistor εξοδου (check και φανό αν ζοριστεις στο ψαξιμο και δεν βρισκεις).Πριν τα βαλεις , βασει σχεδιου, τσεκαρισε ρευματα και στην "χειροτερη" βαλε ακουστικα μετα την προενισχυση, ισα ισα νακους
    κατι, για τσεκαρισμα αν οκ.
    Πολύ παλιά transistors αλλά ίσως ο Φανός τα βρει σε λογικές τιμές. Καλές ιδέες για test. Αρκεί τώρα να μπορέσω να τον βάλω μπροστά γιατί προς το παρόν καίει συνέχεια ασφάλειες. Καμιά ιδέα πως να το κάνω αυτό? Να βγάλω όλα τα transistors εξόδου και να δοκιμάσω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.341

    Προεπιλογή

    Θα ξαναρωτησω. Το τριμερ το ελενξες αν λειτουργεί σωστά?
    Για να βάλεις μπρος, βάλε προσωρινά 2 αντιστάσεις στους συλλέκτες των τρανζίστορ εξόδου. Γύρω στα 200ωμ 5watt

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να μην έχεις ζευγαρώσει τα 2 εξόδου αλλά και τα TIP41 κάνουν για Audio εφαρμογές. Οπότε σαν να λέμε ότι κάτι έγινε μόλις έβαλες πίσω το 2SD313. Η γνώμη μου είναι ότι έτσι όπως έχουν τα πράγματα και αφού είχες βρει αρχικά χυμένους πυκνωτές, πρέπει να πας ελέγχοντας ένα - ένα τα εξαρτήματα, και όταν ελεγχθούν ΟΛΑ να ενεργοποιήσεις τον ενισχυτή.Φυσικά ελέγχεις και το ρεύμα ηρεμίας. Επίσης να ξέρεις ότι η παραμόρφωση μπορεί να προέρχεται από την προ ενίσχυση του ενισχυτή, και λόγω φθοράς στους πυκνωτές πρέπει να γίνει οπωσδήποτε έλεγχος στην προ ενίσχυση.
    Όχι ακριβώς. Κάτι έγινε μόλις πείραξα το bias τρίμερ στο "κακό" κανάλι, κι επειδή δεν είχα ενδείξεις δεν το ξαναπήγα στην αρχική θέση. Και μετά άλλαξα το transistor κι έβαλ το TIP41 και άρχισε να καίει ασφάλειες -ακόμα κι όταν ξανάβαλα πίσω το 2SD313.
    Το καλό είναι πως για 3 μέρες τσέκαρα τα περισσότερα μέρη (είσοδο, προενίσχυση κλπ.) και άλλαξα όλους τους ηλεκτρολυτικούς και 1-2 ανταλλακτικά (1 τρανζιστοράκι και μια καμμένη ασφάλεια). Στ'ακουστικά είχα καλό ήχο γι'αυτό πήγα πλέον στην μεγάλη έξοδο.
    Και τώρα μετά απ'αυτό με γυρίζει πίσω στην παροχή ρεύματος (που δεν είχε κανένα πρόβλημα σε κανένα τέστ) γιατί καίει ασφάλειες και μου κάψε και 1 δίοδο από τις 6 στο ρεκτιφιέ.
    Τώρα δεν μπορώ να κάνω κανένα τεστ γιατι απλά δεν μπορώ να τον βάλω μπροστά. Ίσως βγάλω όλα τα τελικά transistors και δοκιμάσω να τον ανάψω χωρίς αυτά (χωρίς ηχεία και ήχο).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-10, 02:48
  2. Καλώς και ηρθά και αμέσως στο ψητό
    By theodoros1980 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-08, 20:18
  3. Sansui Ανακατασκευή
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-07, 16:25
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-06, 16:57
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-06, 15:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας