Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Ελεύθερες συχνότητες για αποστολή και λήψη δεδομένων.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή Ελεύθερες συχνότητες για αποστολή και λήψη δεδομένων.

    Ελπίζω να το έβαλα για αρχή στο σωστό νήμα. Anyway..

    Η απορία μου είναι η εξής: Υπάρχουν ελεύθερες συχνότητες για την αποστολή δεδομένων μεταξύ 2 stations σε half-duplex mode σε απόσταση μερικών χιλιομέτρων?

    Για παράδειγμα (και το πραγματικό μου πρόβλημα) θέλω να φτιάξω ένα weather station στο οποίο θέλω να λαμβάνω και να μου στέλνει κάποια δεδομένα σε ενα δέκτη ο οποίος μπορεί να βρίσκεται αρκετά χιλιόμετρα μακριά. Wifi και γενικά κατευθυντικές κεραίες δεν μου κάνουν διότι δεν υπάρχει οπτική επαφή.

    Προσπάθησα να το ψάξω αλλά δεν έβγαλα άκρη και είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν πολύ πιο ικανά άτομα εδω μέσα να με καθοδηγήσουν!

    Η μπάντα των Pmr στην ισχύ του 0.5W δεν νομίζω να μου κάνει μιας και είναι για ήχο και εγώ θέλω δεδομένα (τα οποία θα είναι κρυπτογραφημένα). Και στην ισχύ των 10mw δεν μου αρκεί.

    Σκέφτηκα για LORA τα οποία υπάρχουν σε διάφορες μπάντες απο 433-868-915 για την ακρίβεια αυτά καλύπτουν μεγάλο εύρος με πολύ μεγάλη ευαισθησία στον δέκτη στα 100mW (+20dbm). Επίσης έχουν το πλεονέκτημα οτι μπορώ να αναμεταδώσω το σήμα στο lorawan network.

    Για να μην μακρηγορώ ποιες συχνότητες είναι ελεύθερες για το lora (νμζ ευρώπη ειναι 868?) σε ποια ισχύ και με τι bandwidth?
    Γενικά αν θέλω να φτιάξω ένα δικό μου σύστημα σε ποιες συχνότητες μπορώ να στείλω δεδομένα?
    Τα τηλεκατευθυνόμενα σε τι συχνότητες δουλεύουν και σε τι ισχύς (πιάνουν αρκετά χιλιόμετρα).
    Και ιδανικά ηλεκτρικοί πίνακες για απομακρυσμένο έλεγχο τι πρωτόκολλα και συχνότητες χρησιμοποιούν (χρειάζονται άδεια?) ?

    Βρήκα ένα pdf απο την εεττ αλλά δεν έβαλα τόσο πολύ άκρη.

    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη michaelcom : 06-06-20 στις 22:57
    Η απόδοση του software αντιτίθεται στον νόμο του Moore...

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michaelcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτηκα για LORA τα οποία υπάρχουν σε διάφορες μπάντες απο 433-868-915 για την ακρίβεια αυτά καλύπτουν μεγάλο εύρος με πολύ μεγάλη ευαισθησία στον δέκτη στα 100mW (+20dbm). Επίσης έχουν το πλεονέκτημα οτι μπορώ να αναμεταδώσω το σήμα στο lorawan network.

    Για να μην μακρηγορώ ποιες συχνότητες είναι ελεύθερες για το lora (νμζ ευρώπη ειναι 868?) σε ποια ισχύ και με τι bandwidth?
    868MHz για Ευρώπη, αλλά στην μπάντα αυτή ισχύει περιορισμός 1% στο Duty Cycle. Αυτό σημαίνει ότι αν πχ εκπέμπεις 1sec πρέπει να σιωπάς για τουλάχιστον άλλα 99 seconds.

    Πέρα από αυτό το όριο, το The Things Network (που είναι και το πιο διαδεδομένο LoraWAN δίκτυο) έχει επιπλέον περιορισμό (Fair Access Policy) που επιτρέπει η κάθε συσκευή να εκπέμπει αθροιστικά έως και 30 sec ανά 24ωρο.

    Είναι λίγο μπερδεμένα τα όρια σε αυτή τη μπάντα, αλλά αν χρησιμοποιήσεις 868-868,6MHz ισχύει 25mW και 1% duty cycle

    Spoiler: 



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michaelcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα ένα pdf απο την εεττ αλλά δεν έβαλα τόσο πολύ άκρη.
    Ξεκίνα από το Εθνικό Κανονισμό Κατανομής Ζωνών Συχνοτήτων (ΕΚΚΖΣ) και δες και τα υπόλοιπα διευκρινιστικά εδώ.

    2 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Το είχα διαβάσει αυτό με το duty cycle, αλλα αυτο με το The Things Network δεν το ήξερα.. Δυστηχώς απ ότι φαίνεται το Lora δεν μου κάνει μιας και θέλω να στέλνω αρκετά δεδομένα δεν είναι πολλά σαν δεδομένα αυτα καθ' αυτά απλά απλά έχουν μεγαλύτερο duty cycle.

    Το 47b στην εικόνα τι ακριβώς είναι?

    Το πρόβλημα μου λύνεται μονάχα με το να αγοράσω κάποια συχνότητα (αν γίνεται αυτο?). Επίσης αν κάποιος έχει άδεια ραδιοερασιτέχνη μπορεί να το κάνει αυτό σε κάποιες νόμιμες μπάντες (εννοω να στέλνει δεδομένα και όχι ήχο).

    Επίσης τα RC που στέλνουν Pwm σήμα με αρκετή ισχύ σε τι συχνότητα δουλεύουν? ή δουλεύουν "παράνομα?"

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η απόδοση του software αντιτίθεται στον νόμο του Moore...

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michaelcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 47b στην εικόνα τι ακριβώς είναι?
    Νομίζω είναι εφαρμογές RFID

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michaelcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης αν κάποιος έχει άδεια ραδιοερασιτέχνη μπορεί να το κάνει αυτό σε κάποιες νόμιμες μπάντες (εννοω να στέλνει δεδομένα και όχι ήχο).
    Ίσως να μπορούσες εκπέμπεις μετεωρολογικά δεδομένα μέσω APRS όπως κάνουν αρκετοί σταθμοί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Εχω μπερδευτεί λίγο.

    Στην εικόνα σου όπως και εδώ ( https://en.wikipedia.org/wiki/Short-range_device#SRD860 ) βλέπω ότι στα 869.4-869.65 υπάρχει 10% duty cycle με 0.5W ισχύ το οποίο με καλύπτει.

    Και πιο συγκεκριμένα τα SX1276/77/79 δουλεύουν και μπορούν να ρυθμιστούν σε αυτήν την συχνότητα σε ισχύ 100mW.

    Μπορώ νόμιμα το το δουλέψω εκεί?

    Πάντως χίλια ευχαριστώ ήδη με έχετε βοηθήσει αρκετά στο να κατατοπιστώ λίγο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η απόδοση του software αντιτίθεται στον νόμο του Moore...

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michaelcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα 869.4-869.65 υπάρχει 10% duty cycle με 0.5W ισχύ το οποίο με καλύπτει.
    Για αυτήν την περιοχή πρέπει το σύστημα σου να υποστηρίζει Listen Before Talk (LBT) και Adaptive Frequency Agility (AFA).
    Ο πομπός πρέπει δηλαδή όταν θέλει να εκπέμψει να κάνει πρώτα ακρόαση για τυχόν κατειλημμένο κανάλι επικοινωνίας (carrier sense) και να εκπέμπει μόνον αν αυτό είναι ελεύθερο (θέλει ψάξιμο για λεπτομέρειες σχετικά με τον χρόνο ακρόασης). Επίσης η επιλογή του καναλιού επικοινωνίας είναι δυναμική.
    Αυτό σημαίνει πως αντίστοιχα και ο δέκτης πρέπει να έχει τη δυνατότητα να ακούσει σε όλα τα κανάλια μιας και δεν μπορεί να ξέρει από πριν πιο θα επιλέξει ο πομπός

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζω τι έχεις ήδη, σε ότι αφορά το υλικό, όμως αυτού του είδους οι επικοινωνίες ήταν καλές όταν δεν υπήρχε το διαδίκτυο.
    Τώρα με ένα gprs module έχεις τηλεμετρία, χωρίς μεσάζοντες, χωρίς δέκτη, χωρίς κεραίες, με ελάχιστο κόστος και με απευθείας αποστολή και ενημέρωση δεδομένων - ιστοσελίδας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτήν την περιοχή πρέπει το σύστημα σου να υποστηρίζει Listen Before Talk (LBT) και Adaptive Frequency Agility (AFA).
    Ο πομπός πρέπει δηλαδή όταν θέλει να εκπέμψει να κάνει πρώτα ακρόαση για τυχόν κατειλημμένο κανάλι επικοινωνίας (carrier sense) και να εκπέμπει μόνον αν αυτό είναι ελεύθερο (θέλει ψάξιμο για λεπτομέρειες σχετικά με τον χρόνο ακρόασης). Επίσης η επιλογή του καναλιού επικοινωνίας είναι δυναμική.
    Αυτό σημαίνει πως αντίστοιχα και ο δέκτης πρέπει να έχει τη δυνατότητα να ακούσει σε όλα τα κανάλια μιας και δεν μπορεί να ξέρει από πριν πιο θα επιλέξει ο πομπός

    Αυτό ίσως να μπορώ να το κάνω σε software το (LBT και AFA). Αλλα και πάλι, είναι όντως μπερδεμένα τα πράγματα.

    Το GPRS ναι-μεν καλο και τα Modems φθηνά, αλλά έχει τρεχούμενα έξοδα και η απόσταση που το θέλω είναι μερικά χιλιόμετρα οπότε αν καταφέρω να το κάνω χωρίς δίκτυο κινητής θα είμαι χαρούμενος.

    Υπάρχουν και άλλα προβλήματα με τα gprs όπως τα έξοδα του server για την στατική Ip κ.α.

    Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να υπάρξει κάποια άλλη λύση βέβαια παρ' όλα αυτά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η απόδοση του software αντιτίθεται στον νόμο του Moore...

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Πόσα δεδομένα στέλνει ένας μετεωρολογικός σταθμός και κάθε πότε ;
    Υπάρχουν αρκετοί μετεωρολογικοί σταθμοί στο ΤΤΝ πάντως και πολλές κατασκευές στο github ( lorawan weather stations ) , άρα υποθέτω οτι προλαβαίνουν και στέλνουν τις μετρήσεις με το απαιτούμενο duty cycle

    Eδω ενας έτοιμος "φτηνός " με υποστηριξη LoraWan . Πάντως αν ο καλός επώνυμος έχει 3000 ευρώ και ο compact 500 ευρώ , δεν νομίζω να είναι πρόβλημα τα 2 3 ευρώ τον μήνα για την SIM.

    https://www.baranidesign.com/meteohe...eather-station

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 08-06-20 στις 17:25

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα δεδομένα στέλνει ένας μετεωρολογικός σταθμός και κάθε πότε ;
    Υπάρχουν αρκετοί μετεωρολογικοί σταθμοί στο ΤΤΝ πάντως και πολλές κατασκευές στο github ( lorawan weather stations ) , άρα υποθέτω οτι προλαβαίνουν και στέλνουν τις μετρήσεις με το απαιτούμενο duty cycle

    Eδω ενας έτοιμος "φτηνός " με υποστηριξη LoraWan . Πάντως αν ο καλός επώνυμος έχει 3000 ευρώ και ο compact 500 ευρώ , δεν νομίζω να είναι πρόβλημα τα 2 3 ευρώ τον μήνα για την SIM.

    https://www.baranidesign.com/meteohe...eather-station
    Τον σταθμό τον φτιάχνω εγώ και περιέχει αρκετά αισθητήρια. Λόγο του ότι θέλω να φτιάξω analytics και να προσπαθήσω να βγάλω κάποια trends θέλω να έχω μια συνεχή και αμφίδρομη επικοινωνία το Lora θα μου έκανε υπο συγκεκριμένες προυποθέσεις αλλά δεν έχω δει ακόμα τον όγκο των δεδομένων και δεν έχω καταλήξει ακόμα πως θα το κάνω.

    Ίσως το πιο βολικό απ όλα να ήταν όντως ένα GPRS modem και με ένα Pi να έκανα τα πάντα, αλλά θα προτιμούσα να έπαιρνα τα δεδομένα και να τα επεξεργαζόμουν στο σπίτι μου στο pc μου για τον λόγο του ότι με αυτόν τον τρόπο να μην χρειάζεται κάθε φορά να πηγαίνω και να αλλάζω το πρόγραμμα στο Pi . Αν είναι να στέλνω τα δεδομένα απλά, τότε ίσως χρειάζομαι συνεχή επικοινωνία. Βέβαια ίσως να μου αρκεί το duty cycle και το data rate γενικότερα η ισχύς των 25mW δεν ξερω αν μου αρκεί.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάτσει να σκεφτώ πως ακριβώς θα στέλνω τα δεδομένα και τι όγκο πιάνουν. Ίσως το ιδανικότερο να ήταν συνδυασμός των δύο πχ με τον Lora να ανανεώνω την δυναμική Ip και με το gprs να στέλνω τα data. Απλά η sim κοστίζει 10-15 ευρώ το μήνα (εκτός αν μου ξεφεύγει κάτι δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια εξειδικευμένη λύση).

    Να ρωτήσω κάτι στα 433MHz μπορώ να στείλω τι ισχύει σε αυτήν την μπάντα διότι και εκεί τα βλέπω μπερδεμένα. Αλλού διαβάζω ότι μπορώ να στείλω απλά είναι γεμάτες αλλού διαβάζω οτι δεν μπορώ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η απόδοση του software αντιτίθεται στον νόμο του Moore...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-14, 16:08
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 15:32
  3. Αποστολή δεδομένων σε ATMEGA328 (FRAM)
    By acmilangr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-13, 21:25
  4. Ελεύθερες συχνότητες?
    By georgemailo in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-07, 08:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας