Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 53

Θέμα: Παλμογραφος για αρχάριους.

  1. #21
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Muttley Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά παιδιά, εγώ τι κάνω;
    εσύ αποφεύγεις αυτό που είδες στο αλί γιατί έρχεται με κουριερ και περνάει 100% τελωνείο
    .

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Εχει link αυτο το component test για παλμογραφο ? ποσο κανει ?
    Εγω εχω το avr transistor tester και ειναι πολυ καλο για ξεκολλημενα εξαρτηματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσύ αποφεύγεις αυτό που είδες στο αλί γιατί έρχεται με κουριερ και περνάει 100% τελωνείο
    .
    Αν αξίζει τα λεφτά του, δεν έχω θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε μέρα το χρησιμοποιώ, κι όταν λέμε κάθε μέρα κυριολεκτώ.Αφού η επισκευή πλακετών σε επίπεδο εξαρτήματος είναι μέρος της δουλειάς μου.Κάποιοι δεν το γνωρίζουν ότι υπάρχει, επομένως δεν μου φαίνεται παράξενο αυτό που απάντησες.Εντάξει δεν λέω σε μία φεράρι δεν θα βάλεις σκάρα για να πας με την οικογένεια διακοπές οπότε φαντάζομαι για τον ίδιο λόγο μεγάλες εταιρίες δεν προσφέρουν αυτό το interface στον High Grade παλμογράφο. Ομως όταν ο άλλος κάνει την δουλειά του με αυτό??
    Αν θέλεις Δημήτρη ετοίμασε ένα βιντεο να δούμε τον χειρισμό και το αποτέλεσμα ειδικά σε εξαρτήματα εντός κυκλώματος. Έχω κι εγώ εδώ και πάρα πολλά χρόνια έναν παλμογράφο που είναι εφοδιασμένος με component tester αλλά πέρα από τα πολύ βασικά δεν βρήκα ποτέ να μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω. Ότι δηλ βλέπουμε στο βιντεο μετά το 02:00 που εκτός αυτών δείχνει και τον τρόπο λειτουργίας και πως μπορεί κάποιος να το πετύχει σε οποιοδήποτε παλμογράφο 2 καναλιών.


    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Κάποιοι δεν το γνωρίζουν ότι υπάρχει, επομένως δεν μου φαίνεται παράξενο αυτό που απάντησες....
    Δεν πολυκατάλαβα τι θες να πεις... αλλά μπορώ να πω ότι αν κάποιος δεν το δουλεύει δεν πάει να πει ότι δεν το γνωρίζει... αλλά ότι ίσως να μην το χρειάστηκε ποτέ για να βρει βλάβες τελικά, ακόμα και μέσα από ένα σχέδιο πριν αγγίξει το μηχάνημα! Κατά τα άλλα... σαφώς είναι ένα εργαλείο βοήθειας... μεν, αλλά όχι πανάκεια δε!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αυτόνομο tester κοντά στο 93 το παρουσίαζε ο Darlas σε σεμινάρια. Μάλιστα ήταν ρομποτικό και είχε δυνατότητα δημιουργίας database.
    Δούλευε με κάμερα για την αναγνώριση θέσης - pads και η λογική ανεύρεσης βλάβης ήταν να κάνει ταχύτατο έλεγχο και σύγκριση με την database.
    Ακριβό μηχάνημα και χρήσιμο σε μεγάλες πλακέτες, ειδικά αυτές που ήταν γεμάτες TTL.

    Πήρα την ιδέα και έκανα ένα απλό. Θεωρητικά έχεις εικόνα του τι component υπάρχει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικό.
    Το χρησιμοποίησα ελάχιστα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Αν υποτεθεί πως έχω να δαπανήσω 300€ για παλμογράφο και δεν υπάρχει θέμα χώρου στον πάγκο μου, θα με συμβουλεύεται να αγοράσω μεταχειρισμένο αναλογικό παλμογράφο ή κάποιον καινούργιο ψηφιακό; Γιατί από τα λεγόμενα σας κάτι τέτοιο καταλαβαίνω.

    θα μπορούσατε όμως αναφέρεται τα προτερήματα το ενός από τον άλλον παρακαλώ;

    Σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως παλμογράφο χωρίς Component tester δεν το θεωρώ ολοκληρωμένο όργανο μέτρησης.....Δεν πα να είναι ψηφιακό, να αποθηκεύει, να συγκρίνει, να εκτυπώνει. Την μισοχαλασμένη δίοδο δεν θα την βρεις ποτέ. Δεν θα καταλάβεις ποτέ ότι είναι μισοχαλσμένη και θέλει αντικατάσταση.Το ποτενσιόμετρο με μισοχαλασμένο δρομέα, αν δεν είναι πάνω στο κύκλωμα δεν θα το ΔΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ότι θέλει αντικατάσταση.Και πολλά ακόμη σε επίπεδο επισκευής.
    Συμφωνω παρολο που την επισκευη σε επιπεδο εξαρτηματος την εχω ψιλοπεριορισει τα τελευταια χρονια αρκετα.
    Την εποχη των tektronix (τοτε οι επισκευες σε επιπεδο εξαρτηματος ηταν καθημερινο φαινομενο) ειχα αγορασει ξεχωριστο component tester που το εβαζες και στα δυο καναλια και σου εβγαζε τις καμπυλες. Αν υπαρχουν ακομα αυτα δε το γνωριζω, αλλα αφου υπαρχουν παλμογραφοι χωρις component tester ενσωματωμενο φανταζομαι θα υπαρχουν


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως ένας agilent αξίας 2500+ ευρώ δεν έχει component tester, αντίθετα ένα πολύμετρο αξίας 30 ευρώ έχει. Με αυτή τη λογική να πετάξω τον παλμογράφο και να κρατήσω το πολύμετρο?

    πολυμετρα δεν εχουν component tester εκτος αν μιλαμε για graphic multimeters (απο τοτε που πηρα το πρωτο δε μπορω χωρις αυτο) που εχουν τουλαχιστο εναμισι-δυο χιλιαρικα και ουσιαστικα ειναι πολυμετρα ΚΑΙ παλμογραφοι και component testers 3 σε ενα.

    κατι τετοιο δηλαδη

    IMG_20200614_093956.jpg


    Το component tester δε σου δειχνει τις τιμες ενος εξαρτηματος αλλα αν αυτο το εξαρτημα εξακολουθει να ειναι αυτο που ηταν η αν εχει υποστει αλλοιωση η βλαβη, και αν το χρησιμοποιησεις λιγο και εξοικειωθεις μετα δε θα μπορεις κυριολεκτικα να δεις ενα κυκλωμα χωρις αυτο.
    Οι παλμογραφοι που δεν εχουν ενσωματωμενο το παιρνουν εξωτερικα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Component testers κυκλοφορουν και με 10 δολλαρια και νομιζω οτι εχουν περισσοτερες δυνατοτητες απο τον hameg (οσον αφορα στο θεμα του testing).
    ειναι σιγουρο πως μιλας για κατι αλλο...
    εχω δει οτι κατι κινεζικα παιχνιδια-παλμογραφοι εχουν κανα 20ρικο αλλα με αυτους δε φτιαχνεις component tester και ακομα κι αν ειχαν 2 καναλια με τριγκαρισμα σε διαφορετικες συχνοτητες κτλ και εστω κι αν υπηρχαν δε θα ηταν ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ισαξια με ενα Hameg.
    Για κατι αλλο μιλας προφανως. Το component tester ειτε ειναι εξωτερικο ειτε ενσωματωμενο στον παλμογραφο απαιτει ετσι κι αλλιως ενα καλο παλμογραφο 2 καναλιων για να υλοποιηθει και αν παρεις εξωτερικο δεν ειναι φθηνα εργαλεια (δε ξερω τωρα με τα china τι παιζει και αν κυκλοφορουν ακομα εξωτερικα αλλα γυρω στο 96 που ειχα παρει εξωτερικο ειχε 120000 δρχ, την εποχη που το πακετο τσιγαρων ειχε 220 δρχ οποτε σα να λεμε σημερα πανω απο 2000 ευρω)
    Ο λογος που πλεον δεν ειναι της μοδας (και ισως δεν εγινε και τοσο) ειναι πως πλεον δε γινονται επισκευες σε τετοιο επιπεδο (δε λεω τη μια φορα στο τοσο αλλα σε καθημερινο επιπεδο), αλλα εστω και για τη μια στο τοσο που θα πεις πως θα επισκευασεις μια πλακετα θα το εκτιμησεις πραγματικα. Σε κατασκευες ειναι εντελως αχρηστο βεβαια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελέγχει εξαρτήματα κολλημένα στο υπόλοιπο κύκλωμα και με 100% επιτυχία;
    Αυτό δεν είναι ελαφρώς αδύνατον εξορισμού;
    αν εξοικειωθεις ΝΑΙ (αν ειναι κατι που μπερδευεται στην καμπυλη το βλεπεις οποτε καταλαβαινεις αν πρεπει να ξεκολλησεις κατι).
    Ακομα κι αν εχεις 2 και 3 εξαρτηματα παραλληλα τα βλεπεις μια χαρα στις καμπυλες και καταλαβαινεις τι ειναι τι.
    Γενικα αν εξοικειωθεις με τις καμπυλες του δεν υπαρχει περιπτωση να μπερδεψεις ενα εξαρτημα με καποιο αλλο οσα κι αν ειναι παραλληλα. Εκει που φυσικα ειναι πιο περιορισμενες οι δυνατοτητες του ειναι αν εχεις καποια ΙΔΙΑ εξαρτηματα παραλληλα, δηλαδη πχ αν εχεις 2 τρανζιστορ. Αν δεις αλλοιωση δε ξερεις ποιο απ τα δυο ειναι το προβληματικο και πρεπει να ξεκολλησεις.
    Υπηρχαν -δε ξερω αν υπαρχουν ακομα- και component testers που συνοδευονταν με λογισμικο οπου εβαζες τα εξαρτηματα και εβλεπες ακριβως τι καμπυλες επρεπε να εχεις, οποτε αν η καμπυλη σου δεν ταιριαζε με την υπογραφη της σωστης καμπυλης ηξερες πως καπου εχεις θεμα και σε ποιο εξαρτημα. Τα συγκεκριμενα ειχαν 30.000.000 δρχ οποτε ουτε καν μπορουσε ενας κοινος θνητος να σκεφτει να αγορασει κατι τετοιο (εγω μονο σε εκθεση το χα δει αλλα ξερω πως ενα πουληθηκε Ελλαδα), και επισεις υπηρχαν κατασκευαστες οπως η Harris που εβγαζε marine πομποδεκτες που διναν στο service manual τις καμπυλες που πρεπει να δεις με component tester

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 14-06-20 στις 10:53

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Muttley Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υποτεθεί πως έχω να δαπανήσω 300€ για παλμογράφο και δεν υπάρχει θέμα χώρου στον πάγκο μου, θα με συμβουλεύεται να αγοράσω μεταχειρισμένο αναλογικό παλμογράφο ή κάποιον καινούργιο ψηφιακό; Γιατί από τα λεγόμενα σας κάτι τέτοιο καταλαβαίνω.

    θα μπορούσατε όμως αναφέρεται τα προτερήματα το ενός από τον άλλον παρακαλώ;

    Σας ευχαριστώ.
    Χθες ανακοίνωσε στο φορουμ το μέλος toni31 ότι πουλάει έναν Rigol DS1054Z. Μπορείς να έρθεις σε επαφή μαζί του και να συνεννοηθείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Παιδιά component tester για παλμογράφο πουλάει η aswo στην ελλάδα, https://shop.aswo.com/aswoShop/start...es?storeId=040 αλλά πρέπει να σαι επαγγελματίας.

    Όσο για αγορά παλμογράφου και τελωνείο τα λινκ είναι ενδεικτικά.Μπορεί να τους βρει λίγο πιο ακριβούς από το bangood,να τα παραγγείλει με priority line και δεν περνάει τελωνείο ή πάλι από bangood να τσεκάρει ένα κουτάκι κατά την διάρκεια της πληρωμής,που λέει ότι σου πληρώνουν το 60% αν σε πιάσει τελωνείο με κόστος 1 με 1,5 ευρώ.Οπότε αν πληρώσεις τελωνείο σου επιστρέφουν το 60 %.
    Επίσης στο aliexpress με το να διαλέξεις χώρα από όπου αποστέλεται,την Τσεχία,Γερμανία ,Ιταλία ή Γαλλία και δεν περνάει τελωνείο.Μέχρι πριν μια εβδομάδα έβρισκα πωλητή που έστελνε τον 7 ιντσών αφής μέσω Τσεχίας.Τώρα μάλλον ξεπούλησε,αν περιμένεις θα βρεις από Τσεχία ξανά.

    Ένα λινκ με οδηγίες πως κάνουμε αγορές από κίνα χωρίς τελωνείο.Στην μέση της σελίδας περίπου εξηγεί το priority line ως τρόπο αποστολής.Αν δεν επιτρέπεται από κανόνες του φόρουμ,παρακαλώ τους διαχειριστές να το διαγράψουν.Ευχαριστώ.

    Το ίδιο γίνεται και από ebay αν βρεις να το στέλνει από Αγγλία,Γερμανία ή Τσεχία.Δεν πληρώνεις τελωνείο.Απλώς στο ebay τα βρίσκω πολύ πιο ακριβά και δεν παραγγέλνω από εκεί.
    Έχω αγοράσει με αυτούς τους τρόπους και παλμογράφο και γεννήτρια συναρτήσεων χωρίς να με απασχολεί το τελωνείο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή παλμογράφου για αρχάριους
    By netpumber in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-15, 17:17
  2. Κατασκευή πομπού FM για αρχάριους
    By chrv80 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-14, 18:10
  3. Εργαλεία-όργανα για αρχάριους
    By billaros in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-12, 16:59
  4. τροφοδοτικό για αρχάριους....
    By jean in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-11, 21:44
  5. οδηγείες για αρχάριους
    By cartman in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-07, 02:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας