Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Μονοφασικός κινητήρας (Αντλία)

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Ένα παράδειγμα για να το δούμε πιο αναλυτικά:
    Αν έχουμε μικροαυτόματο χαρακτηριστικής Β και ονομαστικού ρεύματος 10 Α και θέλουμε να δούμε σε πόσο χρόνο εκτελεί απόζευξη π.χ. στα 25,5 Α υπολογίζουμε τον«πολλαπλασιαστή του ονομαστικού ρεύματος» ως: 25,5:10=2,55
    Αυτή την τιμή βάζουμε στον οριζόντιο άξονα της χαρακτηριστικής για να ανέβουμε κατακόρυφα και στο σημείο που κόβουμε την χαρακτηριστική Β, να πάμε οριζόντια αριστερά, στον άξονα χρόνου, για να διαβάσουμε την τιμή του χρόνου απόζευξης.
    Για το παράδειγμά μας η τιμή αυτή είναι 1 s

    page 287 Β,C,D
    https://search.abb.com/library/Downl...7&ref_b=566532

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.487

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από largko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και στους 2 σας.
    Τώρα που την ξαναείδα έκανα ένα λάθος typo. Έχω ασφάλεια 25Α C.
    Επίσης στην αρχή δοκίμασα με 20Α τήξης και την έκαψε. Γ'αυτό μετά είπα να παίξω λίγο με αυτόματη.
    Το θέμα είναι να την πάω 25D? 30A C? Πολύ δεν είναι?

    Αν βοηθάει, όταν αποτυγχάνει και την ρίχνει, ξεκινάει με ένα βόμβο σαν να προσπαθεί να πάρει στροφή. 2-3 φορές που θα την ρίξει μετά είναι σαν να παίρνει την 1η στροφή και να ξεκινάει.
    Είναι μεγάλος όντως κινητήρας. Δεν τον έχω φτιάξει κάπου. Είναι εργοστασιακά έτσι. Είναι της Lepono.

    Επίσης όσο έχω δει έχει όντως 2 περιελήξεις. Είναι πολύ περίεργο. Πρώτη φορά το συναντάω. Οι επαφές είναι καλά σφιγμένες παντού (το λέω κ αυτό γιατί ξέρουμε τι σημαίνει μη σφιγμένη επαφή καλά).
    Γ'αυτό μου πάει σαν αίσθηση μην αδειάζουν οι πυκνωτές. Δηλαδή όσο ρίχνει ασφάλεια να προσπαθεί να γεμίσουν και μετά να είναι κομπλέ (λέω εγώ τώρα).

    Μήπως τον αποσυρναμολόγησες

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Σοφοκλής
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Όπως είπανε και οι προηγούμενοι, βάζεις μια αυτόματη ασφάλεια D25 (ή Κ25, αν πάρεις ΑΒΒ). Το καλώδιο σου πρέπει να είναι 6mm^2 και είσαι καλυμμένος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sofos7 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (23-06-20)

  5. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σουφλί
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους.
    Έκανα μια πρώτη δοκιμή με ασφάλεια D25. Αυτή τη φορά μου την ρίχνει 1 φορά. Στην 2η παίρνει κανονικά μπροστά. Θα δω λίγο και τι διατομή καλώδιο έχει για να το πάω σε 6mm.
    Θεωρείτε να πάω και κατευθείαν σε Κ25 ή να δω και το καλώδιο πρώτα?
    Ουσιαστικά αυτό που διαπιστώνω είναι ότι ζορίζεται στην εκκίνηση. Αν είναι άδειο από νερό και πάω να το πατήσω, δεν πέφτει ούτε την 1η φορά. Οπότε με το νερό μέσα ζορίζεται στην εκκίνηση.
    Νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    βονιτσα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Σαφως το ρευμα εκκινισης ειναι μεγαλο, οπως εγραψαν και τα παιδια βαζουμε ασφαλεια Κ .Τσεκαρε αν ο αξονας στρεφετε ελευθερα γιατι τα μονοφασικα δεν εχουν ικανη ροπη στρεψης στην εκκινηση και μετρα και τα αμπερ στη λειτουργει να δεις σε τι κατασταση ειναι το μοτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Καλημέρα!
    Καταρχήν, βεβαιώσου ότι η χωρητικότητα που «βλέπει» το μοτέρ, είναι πράγματι περίπου 110 μF +_5%. Είτε μέτρησε με καπασιτόμετρο, είτε αντικατέστησε με νέους πυκνωτές.

    Αν και δεν έχω αντιμετωπίσει / επιλύσει τέτοιο πρόβλημα σε αντλία, σε αντίστοιχο πρόβλημα σε συμπιεστή κλιματιστικού, εφάρμοσα περίπου την λύση Νο 1 που αναφέρεις, «β€¦ με πυκνωτή εκκίνησης που κόβει μετά από λίγο».
    Υπάρχει έτοιμη λύση: kit που περιέχει start capacitor, συνδεδεμένο μέσω Normally closed επαφής, και μόλις ο κινητήρας φτάσει σε ένα ικανό αριθμό στροφών, η επαφή γίνεται open, και ο πυκνωτής, δεν συμμετέχει πλέον στο κύκλωμα. Συνδέεται παράλληλα με τον υπάρχον πυκνωτή λειτουργίας.
    Έτσι, πετυχαίνεις α) μεγάλη αύξηση της ροπής εκκίνησης, και β) μείωση του ρεύματος εκκίνησης, αλλά και της διάρκειας εκκίνησης (άρα και του χρόνου που έχεις αυξημένο ρεύμα). Το β), θεωρητικά θα βοηθήσει στο να μην πέφτει ο μικροαυτόματος κατά την εκκίνηση.
    Ψάξε για «hard start kit»
    Και τέλος, ένας τελευταίος προβληματισμός: αυτά τα kit, χρησιμοποιούνται για μοτέρ συμπιεστών. Δεν ξέρω εάν χρησιμοποιούνται σε άλλες εφαρμογές (π.χ. αντλίας), αλλά εφόσον ο τύπος του μοτέρ είναι ίδιος (με πυκνωτή λειτουργίας), θεωρητικά, θα πρέπει να βοηθάνε.
    Επίσης, οι υπόλοιπες λύσεις που προτάθηκαν, δεν είναι λάθος, αλλά σε κάθε περίπτωση η μείωση του ρεύματος εκκίνησης και η αύξηση της ροπής είναι επιθυμητή.
    Εάν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να σου πω το ιστορικό του προβλήματος που αντιμετώπισα, και τις ενέργειες που έκανα για να καταλήξω στο ότι το hard start kit θα βοηθούσε, πριν ακόμα το παραγγείλω.
    Ευχαριστώ!

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. [Πωλείται / Μεταχειρισμένο] ανεμιστήρας μονοφασικός εξωτερικής μονάδας κλιματιστικού
    By klik in forum [Πωλούνται] Διάφορα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-20, 12:28
  2. 3Φασική παροχή,μονοφασικές καταναλώσεις
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-20, 00:11
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-15, 01:52
  4. Μονοφασικός επιτηρητής τάσης
    By Haros in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 13:57
  5. Μονοφασικός inverter
    By xtx in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-10, 01:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας