Σελίδα 1 από 20 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 198

Θέμα: Ηλεκτρικά αυτοκίνητα το μελλον ή οχι;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannis.serres
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή Ηλεκτρικά αυτοκίνητα το μελλον ή οχι;

    Οπως ειχα γραψει λιγες μερες πιο πριν, μενω στην Γερμανία και βλεπω πολλα μερη που υπαρχουν να φορτισεις το αμαξι σου.
    Παρακολουθα εδω και καιρο την τεσλα
    Και δεν ξερω αν ειναι το μάρκετινγκ αλλα βλεπω οτι η τεσλα ειναι πολυ μπροστα απο αλλους κατασκευαστες.
    Αν ειχα την οικονομική δυνατότητα να αγορασω ενα τεσλα θα το ειχα κανει και ας εκανα παραπανω καιρο να φτασω ελλαδα οδικος λογω φορτισης στον δρομο κλπ.
    Εσεις πως το βλεπετε απο την μερια του επαγγελματία στο ειδος;
    Ειναι το μελλον;
    Οι Έλληνες θα αγοραζαν ηλεκτρικο αυτοκίνητο;
    Αξιζει η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και powerwall ωστε να εχεις δωρεαν μετακίνηση;

    Δεν ηξερα σε πιο μερος να γραψω και το εβαλα εδω αν είναι λαθος αν μπορει καποιος διαχειριστης να το μεταφερει.


    Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Απ' ότι φαίνεται τα σχετικά ενεργειακά lobby προωθούν την ηλεκτροκίνηση, αλλά με ακριβό κόστος για τους φορολογούμενους με βάση τις (ρεαλιστικές) οικονομικές συνθήκες που επικρατούν στην αγορά.
    Λογικό άλλωστε όπως και για κάθε νέα τεχνολογία, να ακριβοπληρώνεται. Αλλά έλα όμως που οι περισσότερες χώρες δεν αντέχουν τα κόστη των νέων τεχνολογιών, με ότι συνεπάγεται αυτό...
    https://www.in.gr/2020/06/21/greece/...ta-nea-ktiria/
    https://www.skai.gr/news/environment...ra-tis-eyropis

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis.serres Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξιζει η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και powerwall ωστε να εχεις δωρεαν μετακίνηση;
    Που βλέπεις δωρεάν μετακίνηση. (δεν ξέρω πως το βλέπεις εσύ ως όφελος , αλλά εγώ αισθάνομαι ήδη σαν να φορτίζω το μελλοντικό όχημα μου από τον φορτιστή του γείτονα)
    https://energyin.gr/2015/05/22/%CE%B...5%CF%8D%CE%BC/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 25-06-20 στις 05:43

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    ειναι ετσι κι αλλιως το μελλον και πολυ εχουμε μπαστακωθει στην εποχη της φωτιας.
    Το να φορτιζεις απο ηλιακο θεωρω πως ειναι ο σωστος τροπος διαφορετικα μεταθετεις τη ρυπανση απ την καυση της μηχανης σου σε αυτη του παροχου (οκ ο παροχος φυσικα χρησιμοποιει και πηγες ανανεωσιμης ενεργειας, αλλα χρησιμοποιει και αλλες και εδω στη μπανανια χαρησιμοποει μεχρι και ΛΙΓΝΙΤΗ!!!!! ).
    Ειτε ετσι ειτε αλλιως σε μια 20ετια δε νομιζω να υπαρχουν και πολλα οχηματα με μηχανες εσωτερικης καυσης. Επι του παροντος το μονο μεγαλο προβλημα ειναι οι μπαταριες αλλα σιγα σιγα (ναι δυστυχως με ρυθμους χελωνας) κι αυτες εξελισονται

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Πολλά τα πρόβληματα που πρέπει να λυθούν
    Το κόστος κτήσης
    Το κόστος αλλαγής των μπαταριών
    Το κόστος φόρτισης
    Που θα βάλω το φορτιστή. Που είναι και το βασικότερο για εμένα. Στη καλύτερη περίπτωση τώρα παρκάρω σε 100++ μέτρα από τη πόρτα μου και αν αργησω μετά την 21:00 μπορεί και σε άλλη γειτονιά.
    Και αν θέλω πχ να πάω Χανιά (158 Χιλ πήγαινε ) θα πρέπει να υπολογίσω και δυωρο διάλυμα για φόρτιση για την επιστροφή?
    Πολλά μαζεύονται που πρέπει να λυθουν

    3 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (27-06-20)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannis.serres
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά τα πρόβληματα που πρέπει να λυθούν
    Το κόστος κτήσης
    Το κόστος αλλαγής των μπαταριών
    Το κόστος φόρτισης
    Που θα βάλω το φορτιστή. Που είναι και το βασικότερο για εμένα. Στη καλύτερη περίπτωση τώρα παρκάρω σε 100++ μέτρα από τη πόρτα μου και αν αργησω μετά την 21:00 μπορεί και σε άλλη γειτονιά.
    Και αν θέλω πχ να πάω Χανιά (158 Χιλ πήγαινε ) θα πρέπει να υπολογίσω και δυωρο διάλυμα για φόρτιση για την επιστροφή?
    Πολλά μαζεύονται που πρέπει να λυθουν
    Εδω αυτην την στιγμη εχει σε διαφορα σημεια στην πολη θέσεις στάθμευσης με φορτιστές για δωρεάν φόρτιση-πάρκινγκ
    Σε μεγάλα σούπερ μαρκετ ΙΚΕΑ κλπ εχει παλι φορτιστές Δεν γνωρίζω αν είναι με πληρωμή ή οχι.
    Τώρα για αλλαγή μπαταρία είναι απαγορευτικό είναι το πιο ακριβό εξάρτημα στο αμάξι πάντα για Τέσλα λεω φαντάζομαι και σε άλλα.
    Αν χρειαστεί να κανεις τόσα χιλιόμετρα σε μια μέρα φαντάζομαι δεν βολεύει ακομα η ηλεκτροκίνηση.
    Κόστος κτήσης ειναι πολυ μεγάλο θέμα

    Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannis.serres
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που βλέπεις δωρεάν μετακίνηση. (δεν ξέρω πως το βλέπεις εσύ ως όφελος , αλλά εγώ αισθάνομαι ήδη σαν να φορτίζω το μελλοντικό όχημα μου από τον φορτιστή του γείτονα)
    https://energyin.gr/2015/05/22/%CE%B...5%CF%8D%CE%BC/
    Τώρα είναι ακριβά να κανεις τετοια επένδυση.
    Βλεπω εδω που δεν έχουν ήλιο τόσες μέρες και έχουν πολλα σπιτια ηλιακά πάνελ.
    Αυτό οτι περναμε ρευμα απο άλλες χώρες δεν το ήξερα να σε πω την αλήθεια

    Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Το μονο προβλημα με τα ηλεκτροκινητα ειναι οι μπαταριες και φυσικα ειναι το μελλον.
    Εγω θελω τα ηλεκτροκινητα βεβαια επειδη ειναι αθορυβα
    εχω στο πλανο να φτιαξω ενα μικρο 2-4kw(πατινι-καρτ-ποδηλατο) για εντος πολης και να παρω ενα μεγαλο κανονικο αυτοκινητο.
    Για μικρη ισχυ ειναι ιδανικη λυση τα ηλεκτρικα..
    αλλα και παλι εξαρτατε τη χρηση.. αν το χρησιμοποιεις αραια δεν συμφερει οικονομικα το ηλεκτρικο γιατι οι μπαταριες χαλανε και χωρις χρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Αν είμασταν μια χωρα που παραγει το μεγαλυτερο ποσοστο της ηλεκτρικης της ενεργειας απο "πρασινες" πηγες ενεργειας και εχει περισευμα να το καταλαβω(Σουηδία).Εδω θυμαμαι καλοκαιρια με καυσωνα που συνιστουσε η ΔΕΗ να μην ανοιγουν ολοι τα κλιματιστικα στις 15:00 γιατι εχει υπερφόρτωση το δικτυο.Τωρα τι θα συνιστουν; να μην φορτιζουμε τα αμαξια το μεσημερι καλοκαιριου που εχει αυξημενη καταναλωση στο ρευμα; Αν αυξηθει η χρηση ηλεκτρικων αυτοκινητων θα αυξηθει και η καυση λιγνιτη στην Ελλάδα (η πυρηνικης ενεργειας σε άλλες χώρες) και το αποτέλεσμα της ρύπανσης θα είναι χειρότερο.Σ ε δεκα χρονια δηλαδη θα εχει απεξαρτηθει η Ελλάδα απο το λιγνίτη πληρως, για την παραγωγη ηλεκτρικης ενεργειας; Μιλάμε για τεραστια ποσοτητα ηλεκτρικης ενεργειας που πρεπει να καλυφθει μόνο από "πράσινες πηγες" ενεργειας. Αν καταντήσουνε να χρήσιμοποιούμε τον λιγνίτη για να ανταποκριθούμε στα ηλεκρικα αυτοκινητα το περιβαλλοντικο αποτελεσμα θα ειναι καταστροφη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 25-06-20 στις 09:57

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι η ηλεκτροκίνηση είναι απλά η προετοιμασία για την μετά πετρέλαιο εποχή. Δεν μπορείς να περιμένεις να τελειώσει το πετρέλαιο για να ξεκινήσεις τα βήματα για να περάσεις σε νέα τεχνολογία. Οι εταιρίες επενδύουν σε έρευνα για την ηλεκτροκίνηση ώστε όταν έρθει η ώρα της μετάβασης να είναι έτοιμες και αν είναι δυνατόν πρωτοπόρες. Η έρευνα έχει ξεκινήσει πριν πολλά χρόνια, από το πρώτο κραχ του πετρελαίου, και μόλις τώρα έφτασε σε σημείο να μην είναι εντελώς απαγορευτικό το κόστος ενώ ο τρόπος χρήσης (φόρτιση) παραμένει ακόμη δισλειτουργικός. Οπότε τώρα κάνουν τα πρώτα βήματα μαζικής παραγωγής για την επιστροφή κάποιων χρημάτων της έρευνας. Άλλωστε μόνο η μαζική παραγωγή θα φέρει μείωση του κόστους και τμήμα φόρτισης στα βενζινάδικα.

    Πιστεύω στην παρούσα φάση είναι πιο πρακτικά τα υβριδικά που έχουν διπλό τρόπο λειτουργίας και διατηρούν την πρακτικότητα της αυτονομίας και του ανεφοδιασμού των κλασσικών αυτοκινήτων.

    Τα αυτοκίνητα εσωτερικής καύσης θα είναι κυρίαρχα για πολλά χρόνια ακόμη, αφού και άλλες λύσεις όπως η καύση αερίου θα καθυστερήσει το τέλος εποχής των υδρογονανθράκων.

    7 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (25-06-20)

Σελίδα 1 από 20 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-20, 20:02
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-16, 19:38
  3. Βιβλίο για αυτοκίνητα
    By rch in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-12, 13:32
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-08, 15:42
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-05, 18:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας