Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Πρόβλημα σε switching τροφοδοτικό Samsung τηλεόρασης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Petros
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Πρόβλημα σε switching τροφοδοτικό Samsung τηλεόρασης

    Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια χαλασμένη τηλεόραση. Δεν αξίζει κάν η επισκευή της 22 ιντσών τηλεόραση LED έιναι. Απλά έχω τρέλα με τα ηλεκτρονικά και της πλακέτες και είπα να ασχοληθώ να την επισκευάσω και επειδή έχω φάει μία βδομάδα είπα να ζητήσω την βοήθεια σας.

    Ανοίγοντας το σασί της, είδα στην πλακέτα του τροφοδοτικού της έναν σκασμένο πυκνωτή τον οποίο τον άλλαξα. Ο καμμένος πυκνωτής είναι ο CM804 που φαίνεται στο διαγραμμα που έχω επισηνάψει πιο κάτω. Μετά αφού δεν διορθώθηκε το πρόβλημα έκανα έναν έλεγχο με το πολύμετρο και είδα ότι στο ολοκληρωμένο STR6052 υπάρχει βραχυκύκλωμα ανάμεσα στο VCC και το GND του (Pin4 Pin5). Το αποκόλλησα απο την πλακέτα και το τσέκαρα ξανα και όντως μου έδειχνε ανάμεσα στο VCC και στο GND ωμική 2Ωμ. Αγόρασα άλλο ολοκληρωμένο το έβαλα στην πλακέτα αλλά πάλι το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

    Στην συνέχεια έκανα κάποιες μετρήσεις. Είδα ότι φτάνει κανονικά τάση 230VAC στην είσοδο του τροφοδοτικού και στην είσοδο της ανορθωτικής γέφυρας και στην έξοδο της είχε 320VDC οπότε είναι καλά μέχρι εκεί. Στην έξοδο του τροφοδοτικού δεν είπάρχει καμία τάση. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι στο STR6052 η τάση στο VCC (Pin4) είναι 9,50 VDC. Ψάχνοντας στο Datasheet είδα ότι η τάση του VCC πρέπει να είναι από 13,8VDC εώς 16VDC. Στη σελίδα 13 του Datasheet λεεί ότι στην εκκίνηση όταν το φορτίο στην έξοδο είναι μικρό, το surge voltage (δεν κατάλαβα τι είναι αυτό) προκαλεί απρόβλεπτο feedback. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η τάση στo VCC να μειωθεί και άμα πέσει κάτω από τα 8V τότε το ολοκληρωμένο σταματά να λειτουργεί. Για να μην συμβεί αυτό υπάρχει μια λειτουργία Bias assist που βοηθάει την τάση να παραμείνει στο Vbias=9,5V.

    Αν έχω καταλάβει σωστά την λειτουργία του STR6052, διότι έχω λιγες γνωσεις πάνω στα switching τροφοδοτικά, είναι ότι έχει έσωτερικά ένα MOSFET το οποίο ανοιγοκλείνει σε κάποια συχνότητα και οδηγεί το προτέυων του μετασχηματιστή με τάση 320V σε και συχνότητα κάτι KHz. Και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχοντας VCC στα 9,5V δεν ανοιγοκλείνει κάθόλου το MOSFET.

    Οποιδήποτε βοήθεια και γνωμη είναι δεκτή

    STR6052 datasheet https://www.semicon.sanken-ele.co.jp...05xs_ds_en.pdf
    Διαγραμμα του τροφοδοτικού με το STR6052 https://drive.google.com/file/d/1NSs...ew?usp=sharing

    PCB τροφοδοτικού
    20200625_180352.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    612

    Προεπιλογή

    Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, όπως άλλωστε και πολλοί άλλοι στο internet. Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα να το φτιάξω.

    Είχα πετύχει ένα forum στα Γαλλικά (ας είναι καλά ο Google) και είχε πολλές πληροφορίες για το πως την επισκεύασε. Ψάξε λίγο, υπάρχουν πολλοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα. Δες τις διόδους κοντά στον πυκνωτή που έσκασε, καθώς και τις zenner smd που έχει απο πίσω.

    Ο πυκνωτής που έσκασε φαίνεται να είναι μέρος του snubber καθώς είναι συνδεμένος μεταξύ DRAIN και SOURCE του MOSFET και δεν καταλαβαίνω τι θα μπορούσε να τον κάνει να σκάσει...

    Επίσης για να το δοκιμάσεις καλό θα ήταν να συνδέσεις και την έξοδό του στην τηλεόραση, καθώς υπάρχουν κάποια σήματα που χρειάζονται για να ανάψει το τροφοδοτικό...

    Περιμένω νέα σου για να το "πιάσω" και εγώ... ότα αξιωθώ και βρω χρόνο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Petros
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, όπως άλλωστε και πολλοί άλλοι στο internet. Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα να το φτιάξω.
    Είχα πετύχει ένα forum στα Γαλλικά (ας είναι καλά ο Google) και είχε πολλές πληροφορίες για το πως την επισκεύασε. Ψάξε λίγο, υπάρχουν πολλοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα. Δες τις διόδους κοντά στον πυκνωτή που έσκασε, καθώς και τις zenner smd που έχει απο πίσω.
    Ο πυκνωτής που έσκασε φαίνεται να είναι μέρος του snubber καθώς είναι συνδεμένος μεταξύ DRAIN και SOURCE του MOSFET και δεν καταλαβαίνω τι θα μπορούσε να τον κάνει να σκάσει...
    Επίσης για να το δοκιμάσεις καλό θα ήταν να συνδέσεις και την έξοδό του στην τηλεόραση, καθώς υπάρχουν κάποια σήματα που χρειάζονται για να ανάψει το τροφοδοτικό...
    Περιμένω νέα σου για να το "πιάσω" και εγώ... ότα αξιωθώ και βρω χρόνο...

    Εχω ψάξει αρκετα στο ιντερνετ. Δοκιμασα τα περισσοτερα που βρήκα. Στους περισσότερους απλά αλλάξαν το ολοκληρωμένο και δούλεψε. Έχω τσεκάρει μέχρι στιγμής τις διόδους DM801 DM802 και την DM803 είναι μια χαρά. Επίσης τσέκαρα και το optocoupler. Αντικατέστησα και τον πυκνωτή CM808 διότι τα είχε φτήσει και αυτός. Τις ζενερ της έχω τσεκάρεις όσο είναι πάνω στο pcb και φένονται Οκ με το πολύμετρο. Άλλα το σώστο είναι να τις απόκολλήσω απο το PCB και να τις ελέγξω πάλι. Το έχω συνδέσει και στην τηλεόραση το ίδιο πραμα γίνεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    οι ζενερ δειχνουν να ειναι πιο κυριοι υποπτοι, και αν δε τις εχεις τσεκαρει με ταση δε μπορεις να εισαι σιγουρος αν ειναι καλες. Με πολυμετρο δε γινεται να τσεκαρεις ζενερ και να σαι σιγουρος, και σιγουρα οχι πανω στην πλακετα
    Επισεις προσωπικα τον cm807 θα τον αλλαζα χωρις κανεναν ελεγχο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Petros
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι ζενερ δειχνουν να ειναι πιο κυριοι υποπτοι, και αν δε τις εχεις τσεκαρει με ταση δε μπορεις να εισαι σιγουρος αν ειναι καλες. Με πολυμετρο δε γινεται να τσεκαρεις ζενερ και να σαι σιγουρος, και σιγουρα οχι πανω στην πλακετα
    Επισεις προσωπικα τον cm807 θα τον αλλαζα χωρις κανεναν ελεγχο
    Αυτο θα κανω αμα είναι θα αποκολλήσω της ζενερ και θα τις τεστάρω. Θα με ζορισουν γιατί είναι SMD χαχα Επίσης τον CM807 που λες κάποιο λάθος κάνεις δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος στο διάγραμμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Petros
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Λάθος μου τον βρήκα τον CM807. Τον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή λες. Τον έχω αλλάξει ήδη γιατι πέθαμένος ήταν που τον μέτρησα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Δες την UF4007. Λογικά πρέπει να είναι βραχυκυκλωμένη και μέσα από αυτή (και μέσα από το τύλιγμα) να μετράς την RM802 (2,2Ωμ) στα ποδαράκια της τάσης του STRW6052.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    βονιτσα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Βλεπω εχει πυκνωτη 100μφ στα 450βολτ αυτο συμαινει κυκλωμα pfc ,τι ταση μετρας στον πυκνωτη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον γιωργος 1968 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    klik (27-06-20)

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Petros
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από γιωργος 1968 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλεπω εχει πυκνωτη 100μφ στα 450βολτ αυτο συμαινει κυκλωμα pfc ,τι ταση μετρας στον πυκνωτη?
    320-330V μετράω σωστές τιμές είναι νομίζω

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Petros
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες την UF4007. Λογικά πρέπει να είναι βραχυκυκλωμένη και μέσα από αυτή (και μέσα από το τύλιγμα) να μετράς την RM802 (2,2Ωμ) στα ποδαράκια της τάσης του STRW6052.
    Μπα όχι την έχω μετρήσει εκτός πλακέτας και είναι μια χαρά. Μετρώντας τα τυλίγματα του μετασχηματιστή μου βγάζει αντίσταση κάτω από 1ΩΜ. Αλλα άμα δεν κάνω λάθος έτσι είναι αυτοί οι μετασχηματηστές.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Switching τροφοδοτικό 9v
    By ane.pagtzo in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-18, 23:11
  2. Επισκευή τηλεόρασης Samsung LE26C450E1W
    By Crane in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-17, 23:19
  3. Ανακατασκευή τηλεόρασης Samsung 2033HD
    By angel_grig in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-16, 20:34
  4. Led driver vs switching τροφοδοτικό
    By The_Control_Theory in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-15, 14:10
  5. Switching τροφοδοτικό από ebay
    By kx5 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-09, 15:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας