Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 47

Θέμα: Βοήθεια για γεννήτρια για αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άνθη
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    22

    Post Βοήθεια για γεννήτρια για αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα

    Καλησπέρα παιδιά,
    Καταρχήν συγχαρητήρια για αυτό το καταπληκτικό site! Έχω μια σημαντική ερώτηση σχετικά με την επιλογή της κατάλληλης γεννήτρια και ήθελα να απευθυνθώ σε σας για βοήθεια γιατί δεν υπάρχει κάποιος στην Πάφο της Κύπρου να με βοηθήσει!
    Έχουμε ένα αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα για σπίτι καθώς δεν έχουμε διασύνδεση με τη ΑΗΚ. Το σύστημα διαθέτει 16 πάνελ 195 Watt καθένα, ένα μετασχηματιστή Victron quattro 48V 5000, ρυθμιστή Tristar TS-60 με μόνιτορ και 24 μπαταρίες Opzs RES 2V 865 Ah. Νομίζω ότι το σύστημα μπορεί να παράγει 5Kw
    Εδώ και 8 χρόνια χρησιμοποιούμε μία γεννήτρια με μηχανή Honda χωρίς AVR 5.6 KW και χωρίς μίζα δηλαδή ξεκινούσε με σχοινί και αυτό ήταν πολύ δύσκολο γιατί εγώ που είμαι γυναίκα δεν μπορούσα να την ξεκινήσω και όταν το χειμώνα δεν είχε ηλιοφάνεια, περίμενα να σχολάσει ο σύζυγος μου το βράδυ με αποτέλεσμα να αποφορτίζονται οι μπαταρίες και να δημιουργείται πρόβλημα. Πριν δυο εβδομάδες χάλασε κιόλας για αυτό αποφασίσαμε να αγοράσουμε μια καινούργια με AVR και μίζα.
    Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αν έχετε κάποια γεννήτρια να μου προτείνεται γιατί αυτός που μας πούλησε την προηγούμενη σταμάτησε να φέρνει. Επίσης έχω τις εξής απορίες: Πετρελαιοκίνητη ή βενζινοκίνητη είναι η καλύτερη; Πόσα KW; Με μίζα βρίσκω μόνο πάνω από 6.5 Kw. μπορεί αυτό να μου δημιουργήσει πρόβλημα; Τι άλλο πρέπει να προσέξω ; Στην επαρχία υπάρχουν μόνο συγκεκριμένες μάρκες Kumatsugen, Lioncin και Kipor. Ποια είναι καλύτερη μάρκα; Επίσης υπάρχει κάποιο site το e-panagrotiki.gr που μου είπαν ότι τις φέρνουν στην Κύπρο. Μήπως να αγοράσω από εκεί γιατί πρόσεξα ότι είναι πολύ πιο φτηνές και έχω πιο πολλές επιλογές.
    Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά δεν ήξερα που αλλού να απευθυνθώ. ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία βοήθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    χωρις να θελω να γινωμαι ξερωλας και παντωγνωστης εχω ακουσει οτι υπαρχει γενητρια που μπωρει να ειναι / να ενσωματωθει πανω στα φωτοβωλταικα και να παιρνει αυτοματα οταν υπαρχει ζητηση

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Αφού έχεις quattro τα πράματα είναι σχετικά απλά. Ο μετατροπέας σου είναι πολύ "έξυπνος". Καταρχάς έχει φορτιστή 70Α@48V δηλ ~3.5kW Έχεις 865Αh μπαταρίες που σε 50%dod θέλουν γύρω στις 8-10ώρες για να φορτιστούν. Σε αυτές τις 8-10 ώρες, η γεννήτρια σου θα πρέπει να παράσχει και την υπόλοιπη ισχύ του σπιτιού. Και αυτό σε σχεδόν καθημερινή βάση του χειμώνα. Πιστεύω ότι αυτή η εντατική χρήση ταιριάζει καλύτερα σε μια αργόστροφη diesel γεννήτρια. Για την μίζα μην αγχώνεσαι, ο quattro εχει προγραμματιζόμενα 1-2 ρελέ, που θα μπορούσες να τα ορίσεις σε έναυση γεννήτριας, αν το φορτίο των μπαταριών πέσει κάτω από ένα όριο, ή αν η απορροφούμενη ισχύς υπερβεί μια τιμή. Το μόνο θέμα είναι να μην πάρεις γεννήτρια υπερβολικά μεγάλη! Ειδικά οι diesel όταν δουλεύουν σε χαμηλά φορτία (κάτω από το 1/3) αρχίζουν και έχουν θέματα (βερνίκωμα). Η βενζίνης είναι πιο ανεκτικές σε αυτό, αλλά δεν είναι για πολύωρη- μακροχρώνια χρήση

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    H honda ειναι μια κατηγορια απο μονη της.Πανακριβη σε αγορα εξαιρετικα αξιοπιστη.
    kumatsu kipor κλπ ειναι made in china,1/3 στην τιμη της honda.
    Στο ερωτημα ποιο καυσιμο ειναι ποιο καταλληλο,ο κινητηρας πετρελαιου ειναι πιο ακριβος,αντεχει 10πλασιες ωρες λειτουργιας.Οικονομικοτερο καυσιμο.
    Αν δεν διαθετεις το 800ρι για honda


    ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΠΗΚΕΣ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΡΟΤΙΚΗ??

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Μια Huyndai που δινει παντως βλεπω εχει 2,5 φορες πανω τιμη απο σκρουτζομαγαζο....Επελεξε αλλο μαγαζι καλυτερα..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    1. Αλλάξτε τον Tristar TS-60 με έναν σύγχρονο ρυθμιστή τύπου MPPT για να ανέβει η απόδοση των φωτοβολταϊκών κατά περίπου 30% και να βελτιωθεί η φόρτιση των μπαταριών κατακόρυφα.
    2. Μπορείς να εκτιμήσεις πόσες περίπου φορές χρειάζεται η υποβοήθηση της γεννήτριας κάθε χειμώνα?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άνθη
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    22

    Post

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    H honda ειναι μια κατηγορια απο μονη της.Πανακριβη σε αγορα εξαιρετικα αξιοπιστη.
    kumatsu kipor κλπ ειναι made in china,1/3 στην τιμη της honda.
    Στο ερωτημα ποιο καυσιμο ειναι ποιο καταλληλο,ο κινητηρας πετρελαιου ειναι πιο ακριβος,αντεχει 10πλασιες ωρες λειτουργιας.Οικονομικοτερο καυσιμο.
    Αν δεν διαθετεις το 800ρι για honda


    ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΠΗΚΕΣ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΡΟΤΙΚΗ??

    vasilllis σε ευχαριστώ για την σημαντική βοήθεια. Δεν υπάρχουν επιλογές στη επαρχία( honda ούτε για δείγμα)!! μόνο αυτές που έγραψα και είναι σε διπλάσια τιμή σε σχέση με το site και αυτοί τα φέρνουν στην Κύπρο. Οπότε η μόνη λύση είναι να φέρω γεννήτρια από την Ελλάδα με καράβι και να πληρώσω τα μεταφορικά! OXI βέβαια δεν μπήκα να διαφημίσω κανένα site! Μήπως ξέρεις αν υπάρχει άλλο site που να κάνει αποστολές στην Κύπρο; Οι Hyundai είναι καλύτερες; Δεν είναι κινέζικες; Βρήκα μια Hyundai στο Leroy Merlin της Κύπρου στα 960 ευρώ αλλά είναι βενζινοκίνηση. Σε παρακαλώ μπορείς να την δεις και να μου πεις αν είναι καλή; Σε ευχαριστώ και πάλι.
    https://www.leroymerlin.com.cy/gr/er...500w-61978693/

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άνθη
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Αλλάξτε τον Tristar TS-60 με έναν σύγχρονο ρυθμιστή τύπου MPPT για να ανέβει η απόδοση των φωτοβολταϊκών κατά περίπου 30% και να βελτιωθεί η φόρτιση των μπαταριών κατακόρυφα.
    2. Μπορείς να εκτιμήσεις πόσες περίπου φορές χρειάζεται η υποβοήθηση της γεννήτριας κάθε χειμώνα?
    genesis σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν το ήξερα ότι ο ρυθμιστής δεν είναι τύπου MPPT. Τον πήραμε 250 ευρώ.Είσαι σίγουρος γι αυτό; Σου υπενθύμίζω ότι εκτός του ότι είμαι γυναίκα() είμαι και εντελώς άσχετη με ηλεκτρολογικά (είμαι καθηγήτρια) Αν ναι τότε θα πρέπει να αγοράσω καινούργιο. Μήπως ξέρεις αν πρέπει να είναι και πάνω από 60 Α;Ξέχασα να σου πω ότι παραγγείλαμε ακόμα 2 πάνελ οπότε τώρα έχουμε 14 πάνελ Χ 195 W= 2.730‬ Πως τα υπολογίσεις; όσο για το πόσες φορές ξεκινάμε την γεννήτρια περίπου 1-2 φορές την εβδομάδα Δεκέμβρη, 2 φορές Γενάρη/Φλεβάρη και 1-2 φορές τον Μάρτη. Ευχαριστώ και πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anthi1 : 29-06-20 στις 19:28

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άνθη
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρις να θελω να γινωμαι ξερωλας και παντωγνωστης εχω ακουσει οτι υπαρχει γενητρια που μπωρει να ειναι / να ενσωματωθει πανω στα φωτοβωλταικα και να παιρνει αυτοματα οταν υπαρχει ζητηση
    Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν υπάρχουν τετοιου είδους επιλογές στην επαρχία!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άνθη
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    22

    Post

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχεις quattro τα πράματα είναι σχετικά απλά. Ο μετατροπέας σου είναι πολύ "έξυπνος". Καταρχάς έχει φορτιστή 70Α@48V δηλ ~3.5kW Έχεις 865Αh μπαταρίες που σε 50%dod θέλουν γύρω στις 8-10ώρες για να φορτιστούν. Σε αυτές τις 8-10 ώρες, η γεννήτρια σου θα πρέπει να παράσχει και την υπόλοιπη ισχύ του σπιτιού. Και αυτό σε σχεδόν καθημερινή βάση του χειμώνα. Πιστεύω ότι αυτή η εντατική χρήση ταιριάζει καλύτερα σε μια αργόστροφη diesel γεννήτρια. Για την μίζα μην αγχώνεσαι, ο quattro εχει προγραμματιζόμενα 1-2 ρελέ, που θα μπορούσες να τα ορίσεις σε έναυση γεννήτριας, αν το φορτίο των μπαταριών πέσει κάτω από ένα όριο, ή αν η απορροφούμενη ισχύς υπερβεί μια τιμή. Το μόνο θέμα είναι να μην πάρεις γεννήτρια υπερβολικά μεγάλη! Ειδικά οι diesel όταν δουλεύουν σε χαμηλά φορτία (κάτω από το 1/3) αρχίζουν και έχουν θέματα (βερνίκωμα). Η βενζίνης είναι πιο ανεκτικές σε αυτό, αλλά δεν είναι για πολύωρη- μακροχρώνια χρήση
    pstratos ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Από αυτά που είπες κατάλαβα μόνο ότι χρειάζομαι μια αργόστροφη diesel γεννήτρια. Δηλαδή πόσες στροφές; Πόσα Kw προτείνεις; Όπως έγραψα δεν έχουμε σύνδεση με την ΑΗΚ. Οπότε την χρησιμοποιούμε τους χειμερινούς μήνες. Δηλαδή δεν απορρίπτεις εντελώς βενζινοκίνητη; Τα υπόλοιπα δεν τα πολύ-κατάλαβα. Τι είναι το ρελέ; είπαμε είμαι γυναίκα και εντελώς άσχετη με ηλεκτρολογικά (μαγειρεύω όμως νόστιμα κυπριακά φαγητά!). Απλά ο σύζυγος δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα 12v
    By ganagnost02 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-22, 12:33
  2. Ερώτηση για αυτόνομο φωτοβολταϊκό
    By tbaitasis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-15, 10:51
  3. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα ερωτήσεις.
    By quotsopuerno in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-13, 07:01
  4. Ερώτηση για αυτόνομο με φωτοβολταϊκά
    By ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-12, 10:46
  5. Ερώτηση για αυτόνομο Air Condition με φωτοβολταϊκά
    By Lord Vek in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-11, 14:37

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας