Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Ελεγκτής Πιεστικού Νερού

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. ΝΟ και NC σημαίνει normal open και normal close. Το normal σημαίνει ότι η κατάσταση της επαφής σε ηρεμία (δηλαδή απενεργοποιημένη) είναι αυτή που δηλώνεται με τον όρο ΝΟ και NC. Δηλαδή ΝC σημαίνει σε ηρεμία κλειστή και όταν ενεργοποιηθεί ανοικτή. Επομένως δεν μπορεί η κατάσταση μιας επαφής να αλλάζει από ΝΟ σε NC ή το αντίθετο. Το να αναφέρεις την κατάσταση με το Ν μπροστά απλά μπερδεύει.
    Σωστά, για αυτό θα επεξεργαστώ το προηγούμενο μήνυμα και θα το αλλάξω τα NC σε Closed και τα NO σε Open, για να είναι πιο κατανοητό. Αν και έκανα σαφές ότι οι μετρήσεις έγιναν στην κατάσταση όπου υπήρχε η κατάλληλη πίεση και δεν υπήρχε ανάγκη να εκκινήσει η αντλία. Κατά τα άλλα δεν πρόκειται να ασχοληθώ παραπάνω με το πως λειτουργεί με τον δικό του ελεγκτή το πιεστικό, γιατί έχει και περίπτωση σφάλματος πέρα από την περίπτωση Ενεργοποίησης/Απενεργοποίησης και την περίπτωση Έλλειψης Νερού. Τώρα εάν το σφάλμα είναι η έλλειψη νερού του δικτύου ή κάτι άλλο δεν το γνωρίζω. Εγώ θα δώσω μια καθυστέρηση στην εκκίνηση, για να είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ζήτηση, μια μικρή καθυστέρηση στην απενεργοποίηση και σε περίπτωση που υπάρχει έλλειψη νερού να μην ενεργοποιείται το ρελέ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vampiris : 13-07-20 στις 00:13
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vampiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, για αυτό θα επεξεργαστώ το προηγούμενο μήνυμα και θα το αλλάξω τα NC σε Closed και τα NO σε Open, για να είναι πιο κατανοητό. Αν και έκανα σαφές ότι οι μετρήσεις έγιναν στην κατάσταση όπου υπήρχε η κατάλληλη πίεση και δεν υπήρχε ανάγκη να εκκινήσει η αντλία. Κατά τα άλλα δεν πρόκειται να ασχοληθώ παραπάνω με το πως λειτουργεί με τον δικό του ελεγκτή το πιεστικό, γιατί έχει και περίπτωση σφάλματος πέρα από την περίπτωση Ενεργοποίησης/Απενεργοποίησης και την περίπτωση Έλλειψης Νερού. Τώρα εάν το σφάλμα είναι η έλλειψη νερού του δικτύου ή κάτι άλλο δεν το γνωρίζω. Εγώ θα δώσω μια καθυστέρηση στην εκκίνηση, για να είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ζήτηση, μια μικρή καθυστέρηση στην απενεργοποίηση και σε περίπτωση που υπάρχει έλλειψη νερού να μην ενεργοποιείται το ρελέ.
    Νομίζω σκέφτεσαι σε λάθος κατεύθυνση.
    Εφόσον κρατάς τα αισθητήρια το πιο λογικό είναι να κατανοήσεις πλήρως πως λειτουργεί η δική του πλακέτα για να μπορέσεις να κάνεις δικό σου χειρισμό. Να ξέρεις ότι οι κινέζοι δεν βάζουν τίποτε περιττό που να αυξάνει το κόστος έστω και κατά ένα λεπτό. Αν η αντλία προσπαθεί να λειτουργήσει με την βρύση κλειστή (από λάθος χειρισμό της πλακέτας σου) τραβάει πολύ μεγάλο ζόρι με το κάψιμο της αντλίας πολύ πιθανό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vampiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Εγώ θα δώσω μια καθυστέρηση στην εκκίνηση, για να είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ζήτηση, μια μικρή καθυστέρηση στην απενεργοποίηση και σε περίπτωση που υπάρχει έλλειψη νερού να μην ενεργοποιείται το ρελέ.
    Από αυτά που γράφεις είναι φανερό ότι δεν έχεις κατανοήσει την λειτουργία. Μα είναι δεδομένο ότι υπάρχει ζήτηση από το άνοιγμα της βρύσης, αυτό το καταλαβαίνει από την αλλαγή της πίεσης και ξεκινά την αντλία. Αν καθυστερήσεις την αντλία ή θα δημιουργήσεις πρόβλημα στην λειτουργία ή στην χρήση (θα ανοίγεις την βρύση και το νερό θα έρχεται αργότερα)

    Σου εύχομαι πάντως καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Ο Ίταλός στο βίντεο του Youtube, που αναφέρω πιο πάνω, τα εξηγεί ωραία. Εάν τα έλεγε στα Αγγλικά, και δεν χρειαζόταν η αυτόματη μετάφραση, και
    δεν κρατούσε την κάμερα στο χέρι, να μας χαζέψει δηλαδή με τα κουνήματα πέρα δώθε, θα βγάζαμε άκρη πιο γρήγορα. Καταρχήν να πω ότι δεν έχω σκοπό
    να λειτουργήσω το πιεστικό πλήρως στο αυτόματο και 365 ημέρες το χρόνο, αλλά τους καλοκαιρινούς μήνες και σε συγκεκριμένες στιγμές. Κυρίως όταν κάνω καθαριότητα στην αυλή, όταν πλένω το αυτοκίνητο και για το μπάνιο μερικές φορές. Για τα υπόλοιπα η πίεση είναι υπέρ αρκετή το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Για αυτό έγραψα ότι δεν με ενδιαφέρει το πως ακριβώς δουλεύει ο δικός του ελεγκτής. Αυτό που ήθελα ήταν να αντιλαμβάνεται την ζήτηση ή μη, ώστε να μην τρέχω να το κλείνω, και μην δουλεύει σε περίπτωση που κοπεί το νερό και δεν το πάρω χαμπάρι. Για αυτό και έχω βάλει βάλει μια πρίζα με έλεγχο μέσω wifi, ώστε αφού εκτελέσω τις εργασίες μου, για να είμαι σίγουρος την απενεργοποιώ και ησυχάζω.

    Είχα γράψει, λοιπόν, τον κώδικα και έκανα τις συνδέσεις με βάση τα προηγούμενα. Έκανα όλες τις δοκιμές, άνοιγμα της βρύσης για ενεργοποίηση, κλείσιμο της βρύσης
    για απενεργοποίηση, κλείσιμο της βάνας για έλλειψη νερού και όλα δούλευαν κανονικά. Σήμερα, όμως, παρατηρώ ότι το πιεστικό μου δεν δουλεύει, αν και δεν
    υπάρχει διακοπή νερού. Πάει λέω, τα έφτυσε το Wemos, ούτε 24 ώρες δεν άντεξε. Το κουμπώνω στο laptop, φορτώνω άλλο τον κώδικα με το led που αναβοσβήνει,
    όλα καλά. Αρχίζω να μετράω τα σήματα, η επαφή που την ονόμαζα έλλειψη νερού, είναι Κλειστή και το μανόμετρο λίγο πάνω από το 1bar. Τελικά στο μήνυμα #9
    έκανα λάθος όταν έγραφα: "Η μια επαφή είναι για να ελέγχει την πίεση και η άλλη για την έλλειψη νερού". Υπάρχει μια μαγνητική επαφή για την ένδειξη ζήτησης νερού
    ή όχι και μια που επηρεάζεται από την πίεση του νερού. Στην δικιά μου περίπτωση αυτή που επηρεάζεται από την πίεση του νερού, είχε δηλωθεί ως έλλειψη νερού. Στο 1bar
    μου έδειχνε ότι δεν υπάρχει νερό και (καλώς) ο κώδικας δεν άφηνε το πιεστικό να εκκινήσει, αν και υπήρχε ζήτηση.

    Στην παρακάτω εικόνα, από το pdf που έδωσε ο sotron1 και από την αρχή του βίντεο του Ιταλού, φαίνεται ότι ο μαγνήτης Μ1 εκτελεί κάθετη κίνηση
    και μας δείχνει την ζήτηση νερού ή όχι. Αυτός ο μαγνήτης ενεργοποιεί τη μαγνητική επαφή που είναι στο πίσω μέρος της πλακέτας. Αντιθέτως ο μαγνήτης Μ2
    εκτελεί οριζόντια κίνηση, η θέση του επηρεάζεται από την πίεση του δικτύου και ελέγχει την επαφή στο πάνω μέρος της πλακέτας. Στην εικόνα φαίνεται ότι δεν υπάρχει ζήτηση νερού, ο Μ1 κρατάει την επαφή RD1 κλειστή, και ότι δεν υπάρχει νερό, ο Μ2 κρατάει την επαφή RD2 κλειστή, οπότε τουλάχιστον αυτά τα πέτυχα στο προηγούμενο μου μήνυμα.

    Εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός ότι τα πάντα στηρίζονται, βασίζονται και "υπολογίστηκαν" να λειτουργούν βάσει των δύο μαγνητικών επαφών. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο άλλο μέσω προστασίας σε περίπτωση που κάτι πάθουν αυτές οι επαφές, εκτός και εάν κάνω λάθος.

    Τέλος πάντων πήραμε και αυτή την παράμετρο υπόψη και εάν παρουσιαστεί κάτι άλλο θα ενημερώσω...

    Χωρίς τίτλο.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Σου εξήγησα την λειτουργία στο #10

    η οριζόντια κίνηση εξαρτάται από την πίεση και δείχνει την ζήτηση,
    Η κάθετη κίνηση εξαρτάται από την ροή και δείχνει την ύπαρξη νερού κατά την λειτουργία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. αυτοματισμός πιεστικού νερού
    By tsounakas in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-20, 07:53
  2. Ψηφιακός ελεγκτής για τον καυστήρα του ζεστού νερού χρήσης
    By kalarakis in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-18, 18:44
  3. Ελεγκτής σκίαστρου
    By atsimas in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-15, 18:23
  4. Ελεγκτής / Καθαριστής μπουζί
    By agis68 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-14, 15:56
  5. PID ελεγκτής
    By Mousakias in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-09, 00:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας