Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Ελεγκτής Πιεστικού Νερού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή Ελεγκτής Πιεστικού Νερού

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως ακριβώς δουλεύει η πλακέτα για το πιεστικό νερού που έχουμε στα σπίτια μας. Βλέπω ότι έχει δύο reed switches, μέσω των οποίων αντιλαμβάνεται εάν έχει πέσει η στάθμη του νερού, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως αντιλαμβάνεται ότι πλέον ο χρήστης δεν καταναλώνει νερό. Βασικά θέλω να αντικαταστήσω την πλακέτα με ένα Wemos D1 mini που έχω. Γίνεται αυτό που σκέφτηκα ή όχι;

    s-l1600-2-9-768x768.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Ο ελεγκτής ελέγχει την πίεση του νερού στο τμήμα στην έξοδο του πιεστικού (προς την κατανάλωση). Εάν η πίεση πέσει κάτω από ένα προκαθορισμένο όριο ξεκινά η αντλία, όταν φτάσει σε ένα άλλο όριο (πάλι προκαθορισμένο) σταματάει η αντλία. Στην λειτουργία αυτή βοηθάει και ενσωματωμένο δοχείο διαστολής

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    ¨Έχει κανένα τέτοιο δοχείο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΚΛΗΚΟΣ
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Αυτό το πλακετακι μου θυμίζει press control

    Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Είναι ακριβώς αυτό που φαίνεται στα δύο βιντεάκια: https://www.youtube.com/watch?v=ApDxrmIg9hY και https://www.youtube.com/watch?v=fjqezPeai0Y. Υπάρχει η πλακέτα και από πίσω ένας μαγνήτης που αναλόγως με την ρύθμιση και την πίεση του νερού μετακινείται και ενεργοποιεί τις δύο μαγνητικές επαφές. Οι δύο επαφές είναι σε διαφορετική θέση, η μία στο πάνω μέρος της πλακέτας και η άλλη στο κάτω. Άρα διαβάζουν διαφορετικές θέσεις του μαγνήτη. Μήπως η μία είναι για όταν υπάρχει διακοπή νερού και η άλλη για την λειτουργία του; Εγώ διάλεξα την μία, έδωσα μια καθυστέρηση στο Wemos, όταν δει για πέντε δευτερόλεπτα κλειστή την επαφή ξεκινάει την αντλία. Στην συνέχεια όταν δει για δέκα δευτερόλεπτα ανοικτή την επαφή, που σημαίνει ότι έπιασα την επιθυμητή πίεση να κόβει. Νόμιζα ότι θα υπάρχει ένα συνεχόμενο on-off της επαφής, για αυτό έδωσα αυτόν την χρονοκαθυστέρηση, αλλά από ότι φαίνεται ακόμη και με ανοικτή την βρύση, η αντλία πιάνει την επιθυμητή πίεση και παρά το ότι έχω ζήτηση, σταματάει η αντλία.

    Οπότε το ερώτημά μου είναι πως διάολο καταλαβαίνει ότι παρά το ότι έχω την επιθυμητή πίεση, υπάρχει ζήτηση και δεν πρέπει να κόψει; Μήπως είναι συνδυασμός και των δύο επαφών; Υπάρχει περίπτωση να μετράει το ρεύμα του κινητήρα η πλακέτα; Νόμιζα ότι θα πάρω καμιά 100αρια απαντήσεις, δεν έχει ασχοληθεί κάποιος άλλος με το ζήτημα;

    Ηλίας Α, είναι μόνο ο ελεγκτής και η αντλία, χωρίς το δοχείο διαστολής που φαίνεται στην φωτογραφία που ανέβασες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vampiris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ηλιας Α (12-07-20)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Η πλακέτα σου είναι από εδώ.

    https://www.pump.co.uk/downloads/presscontrol.pdf

    Καί εδώ.

    https://dabpumps.us/sites/dabpumps.u...NTROL%20TS.pdf


    Δεν χρειάζεται δοχείο διαστολής με αυτό τον ελεγκτή πίεσης.

    Υπάρχει και μηχανικό σχέδιο λειτουργίας στά manual για να καταλάβεις πώς δουλεύει.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotron1 : 12-07-20 στις 08:44

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sotron1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (12-07-20)

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΚΛΗΚΟΣ
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vampiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως ακριβώς δουλεύει η πλακέτα για το πιεστικό νερού που έχουμε στα σπίτια μας. Βλέπω ότι έχει δύο reed switches, μέσω των οποίων αντιλαμβάνεται εάν έχει πέσει η στάθμη του νερού, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως αντιλαμβάνεται ότι πλέον ο χρήστης δεν καταναλώνει νερό. Βασικά θέλω να αντικαταστήσω την πλακέτα με ένα Wemos D1 mini που έχω. Γίνεται αυτό που σκέφτηκα ή όχι;

    s-l1600-2-9-768x768.jpg
    Στο πίσω μέρος του presscontrol έχει ένα πλαστικό κάλυμμα , αν το αφαιρέσεις αυτό υπάρχει μια 17αρα βίδα η οποία τανυζει ένα ελατήριο όπου με την σειρά του ελέγχει μια μεβρανη, συνδεδεμένο είναι το νερό του δικτύου το οποίο έχει μια πίεση , όταν πέσει αυτή η πίεση κάτω από ένα όριο τότε νικάει την τάση φόρτισης του ελατηρίου το οποίο μετακινεί την μεβρανη που νομίζω φέρει μαγνήτη και έτσι εκκινεί τα reeds μαγνητικούς διακόπτες όπως είπες, και προσθέτει πίεση στις βρυσες μας αναρροφωντας νερό από ένα βαρελι. Ελπίζω να σε καλυψα .

    Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vampiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορώ να καταλάβω πως αντιλαμβάνεται ότι πλέον ο χρήστης δεν καταναλώνει νερό.
    Αυτό είναι πολύ απλό. Όταν η βρύση κλείσει από τον χρήστη, το νερό δεν έχει που να πάει οπότε γρήγορα αυξάνεται η πίεση. Η συσκευή έχει ένα μηχανικό μέρος (ελατήριο μεμβράνη άξονας μαγνήτες) που μετακινείται ανάλογα με την πίεση. Οπότε μόλις κλείσει η βρύση αυξάνεται η πίεση, μετακινείται ο άξονας με τους μαγνήτες και κλείνει το reed relay. Μετά αναλαμβάνει η πλακέτα να απενεργοποιήσει το ρελέ που ελέγχει την αντλία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vampiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά θέλω να αντικαταστήσω την πλακέτα με ένα Wemos D1 mini που έχω. Γίνεται αυτό που σκέφτηκα ή όχι;
    Λογικά γίνεται αν και δεν θα είναι αρκετά εύκολο. Θα πρέπει να διατηρήσεις την θέση των μαγνητών να τους διαβάζεις με τον μικροελεγκτή και να πράτεις ανάλογα.
    Αυτή η αλλαγή δεν θα σε οφελίσει σε κάτι, μιας και δεν θα μπορείς να ρυθμίσεις τίποτε (ηλεκτρονικά) αφού οι ρυθμίσεις γίνονται στο μηχανικό μέρος.

    Αν θες να καταργήσεις το μηχανικό μέρος (Ουσιαστικά καταργείς τελείως το υπάρχον σύστημα) θα πρέπει να το αντικαταστήσεις με κάποιο pressure sensor (ή αλλιώς pressure transduser). Διαβάζοντας την πίεση από αυτό μπορείς να πάρεις και ένδειξη της πίεσης σε οθόνη καθώς και να κάνεις την ρύθμιση που χρειάζεται για προσαρμογή σε μεγαλύτερα ύψη μέσα από το software.

    To δοχείο διαστολής δεν απαιτείται στο σύστημα αυτό αλλά αν προστεθεί θα μειώσει δραστικά τις εκκινήσεις της αντλίας στην περίπτωση που γίνεται τακτικό ανοιγόκλειμα της βρύσης. Αν προσθέσεις δοχείο διαστολής ουσιαστικά μετατρέπειες το σύστημα σε πιεστικό συγκρότημα και θα μπορείς να ρυθμίσεις τα όρια της πίεσης μέσω software στην περίπτωση πάντα που βάλεις αισθητήριο πίεσης.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    elektronio, αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω φίλε. Να κρατήσω τις μαγνητικές επαφές, αλλά αντί για τον δικό του ελεγκτή να οδηγώ την αντλία από το Wemos.

    Τελικά, μάγκες, είχα διαλέξει την λάθος επαφή για αυτό έκανε αυτά τα χαζά το σύστημα. Χθες παιδευόμουν μόνος, αλλά σήμερα είχα βοήθεια στο άνοιγμα/κλείσιμο της βρύσης και βρήκα πιο εύκολα της επαφές. Είναι όπως το περιέγραψα στο αρχικό μου μήνυμα. Η μια επαφή είναι για να ελέγχει την πίεση και η άλλη για την έλλειψη νερού. Ο έλεγχος της πίεσης γίνεται από μια Closed επαφή και σε αυτή την κατάσταση μας δείχνει ότι έχουμε την επιθυμητή πίεση, ενώ όταν γίνεται Open μας δείχνει ότι η πίεση έπεσε και πρέπει να ξεκινήσει η αντλία. Η σταθερή θέση (δηλαδή στη πλακέτα) της συγκεκριμένης μαγνητικής επαφής, σε συνδυασμό με την ρύθμιση του ελατηρίου/μαγνήτη, επιτρέπει το άνοιγμα και το κλείσιμο μόνο σε συγκεκριμένες θέσεις του μαγνήτη, δηλαδή δεν υπάρχουν συνεχόμενα on/off. Και η άλλη είναι Οpen και γίνεται Closed όταν η πίεση πέσει πολύ χαμηλά, οπότε και μας δείχνει ότι δεν υπάρχει νερό στο δίκτυο.

    Όλα καλά, απλά εκεί που γαμιέται η ιστορία είναι ότι με αυτή την επαφή που πρέπει να χρησιμοποιήσω, στην NC κατάσταση δουλεύει καλά, αλλά όταν πάει στην NO θέση, το Wemos δεν αντιλαμβάνεται ότι έχει ανοίξει και δεν εκκινεί η αντλία. Το πολύμετρο μου δείχνει 1,7V dc και κάτι kΩ σε μέτρηση αντίστασης, οπότε τοποθέτησα σε σειρά μια αντίσταση 10kΩ και προς στιγμήν φαίνεται να δουλεύει καλά. Τώρα το μόνο που μένει είναι να βάλω την επαφή για την έλλειψη νερού στο σύστημα και να δούμε πόσο θα αντέξει με αυτή την σύνδεση το πιεστικό. Με τα δικά του controller μου έκαιγε ένα λίγο πάνω από ένα χρόνο χρήσης.

    sotron1, το ένα από τα δύο PDF βοήθησε αρκετά. Να είσαι καλά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vampiris : 13-07-20 στις 00:10
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vampiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    elektronio, αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω φίλε. Να κρατήσω τις μαγνητικές επαφές, αλλά αντί για τον δικό του ελεγκτή να οδηγώ την αντλία από το Wemos.

    Τελικά, μάγκες, είχα διαλέξει την λάθος επαφή για αυτό έκανε αυτά τα χαζά το σύστημα. Χθες παιδευόμουν μόνος, αλλά σήμερα είχα βοήθεια στο άνοιγμα/κλείσιμο της βρύσης και βρήκα πιο εύκολα της επαφές. Είναι όπως το περιέγραψα στο αρχικό μου μήνυμα. Η μια επαφή είναι για να ελέγχει την πίεση και η άλλη για την έλλειψη νερού. (2) Ο έλεγχος της πίεσης γίνεται από μια ΝC και σε αυτή την κατάσταση μας δείχνει ότι έχουμε την επιθυμητή πίεση, ενώ όταν γίνεται NO μας δείχνει ότι η πίεση έπεσε και πρέπει να ξεκινήσει η αντλία. Η σταθερή θέση της συγκεκριμένης μαγνητικής επαφής, σε συνδυασμό με την ρύθμιση του ελατηρίου/μαγνήτη, επιτρέπει το άνοιγμα και το κλείσιμο μόνο σε συγκεκριμένες θέσεις του μαγνήτη, δηλαδή δεν υπάρχουν συνεχόμενα on/off. Και η άλλη είναι ΝΟ και γίνεται NC όταν η πίεση πέσει πολύ χαμηλά, οπότε και μας δείχνει ότι δεν υπάρχει νερό στο δίκτυο.

    Όλα καλά, απλά εκεί που γαμιέται η ιστορία είναι ότι με αυτή την επαφή που πρέπει να χρησιμοποιήσω, (1) στην NC κατάσταση δουλεύει καλά, αλλά όταν πάει στην NO θέση, το Wemos δεν αντιλαμβάνεται ότι έχει ανοίξει και δεν εκκινεί η αντλία. Το πολύμετρο μου δείχνει 1,7V dc και κάτι kΩ σε μέτρηση αντίστασης, οπότε τοποθέτησα σε σειρά μια αντίσταση 10kΩ και προς στιγμήν φαίνεται να δουλεύει καλά. Τώρα το μόνο που μένει είναι να βάλω την επαφή για την έλλειψη νερού στο σύστημα και να δούμε πόσο θα αντέξει με αυτή την σύνδεση το πιεστικό. Με τα δικά του controller μου έκαιγε ένα λίγο πάνω από ένα χρόνο χρήσης.

    sotron1, το ένα από τα δύο PDF βοήθησε αρκετά. Να είσαι καλά!
    1. ΝΟ και NC σημαίνει normal open και normal close. Το normal σημαίνει ότι η κατάσταση της επαφής σε ηρεμία (δηλαδή απενεργοποιημένη) είναι αυτή που δηλώνεται με τον όρο ΝΟ και NC. Δηλαδή ΝC σημαίνει σε ηρεμία κλειστή και όταν ενεργοποιηθεί ανοικτή. Επομένως δεν μπορεί η κατάσταση μιας επαφής να αλλάζει από ΝΟ σε NC ή το αντίθετο. Το να αναφέρεις την κατάσταση με το Ν μπροστά απλά μπερδεύει.

    2. Δεν υπάρχει επιθυμητή πίεση. Είναι ΟΝ/ΟFF. Όταν ο θαλαμίσκος νερού έχει πίεση πιέζεται το ελατήριο και ο μαγνήτης απομακρύνεται και δεν ενεργοποιεί το ΝC reed relay. (Άρα η επαφή κλείνει κύκλωμα).
    Όταν ανοίξει η βρύση η πίεση χάνεται σχεδόν ακαριαία οπότε το ελατήριο επαναφέρει το μαγνήτη σε θέση που ενεργοποιεί το ΝC reed relay (Άρα η επαφή είναι ανοικτή)

    Νομίζω ότι η γενική λειτουργία του διακόπτη είναι η παρακάτω:
    Ο έλεγχος της αντλίας γίνεται από το Ρελέ της αντλίας. Όταν είναι ενεργοποιημένο η αντλία δουλεύει και απενεργοποιημένο δεν δουλεύει. Για να ενεργοποιηθεί το ρελέ θα πρέπει να μην έχει πίεση ο θαλαμίσκος (Δηλαδή το ΝC reed relay να έχει ανοικτή επαφή - ενεργοποιημένο) και η επαφή του ΝΟ reed relay να είναι κλειστή (δηλαδή η πάνω βαλβίδα να είναι σηκωμένη).
    Αν το σύστημα είναι πιεσμένο το ΝC reed relay δεν επιτρέπει την αντλία να δουλεύει. Μόλις η βρύση ανοίξει η πίεση χάνεται οπότε το νερό ρέει και παρασύρει την βαλβίδα προς τα πάνω. Οπότε πληρούνται οι κανόνες για να λειτουργήσει η αντλία και παίρνει μπρος. Όταν η βρύση κλείσει, η πίεση αυξάνεται πιέζεται το ελατήριο και το ΝC reed relay απενεργοποιεί την αντλία. Η ροή σταματάει και η βαλβίδα πέφτει κάτω.
    Αν παρόλο που ενεργοποιήθηκε η αντλία δεν υπάρχει ροή νερού τότε η βαλβίδα δεν σηκώνεται και η αντλία απενεργοποιείται. Για να μην υπάρχει λάθος από την επαφή της βαλβίδας κατά την εκκίνηση και να προλάβει να στείλει νερό η αντλία, την επαφή της βαλβίδας την ελέγχει μετά από χρονική καθυστέρηση.

    Οπότε για να αντικαταστήσεις με τον Μ/Ε θα πρέπει να γράψεις πρόγραμμα που να κάνει τους παραπάνω ελέγχους και να κρατά και την χρονική καθυστέρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αυτοματισμός πιεστικού νερού
    By tsounakas in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-20, 07:53
  2. Ψηφιακός ελεγκτής για τον καυστήρα του ζεστού νερού χρήσης
    By kalarakis in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-18, 18:44
  3. Ελεγκτής σκίαστρου
    By atsimas in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-15, 18:23
  4. Ελεγκτής / Καθαριστής μπουζί
    By agis68 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-14, 15:56
  5. PID ελεγκτής
    By Mousakias in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-09, 00:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας