Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: Δύσκολη απόφαση - εργασία στην Ελλάδα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή Δύσκολη απόφαση - εργασία στην Ελλάδα

    Καλησπέρα σας , πρόσφατα μου έγινε πρόταση για εργασία στην Ελλάδα από εταιρεία τού εξωτερικού,η εταιρεία αυτή ασχολείται με την παραγωγή και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας και πρόσφατα άνοιξε παράρτημα και στην Ελλάδα η πρόταση είναι αποκλειστικά για εμένα και δεν έχει να κάνει με εύρεση προσωπικού στην Ελληνική αγορά , η εργασία που μου προσφέρουν είναι (site manager)στα επιμέρους έργα και τερματισμός, μουφες (ενώσεις) υπόγειων και υποθαλάσσιων καλωδίων άνω των 100KVA (όχι εναέρια) αυτό μόνο για αρχή , η έδρα είναι στην Αθήνα αλλά η εργασία σε όλη την Ελλάδα (και όχι μόνο) σε χώρες της Ευρώπης , Αφρικής , και Ασίας όπου υπάρχουν (project) της εταιρείας (επιλογή δική μου) η εταιρεία μου προσφέρει (training) σε μεγάλο εύρος με επιλογή Αγγλία η Γαλλία , Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να φύγω από την Αγγλία όπου διαμένω εδώ και 30 χρόνια ,ατομικά και όχι οικογενειακά, μιας και η γυναίκα (Αγγλίδα) καί τά παιδιά δεν θέλουν να έρθουν για μόνιμα στη Ελλάδα , Επίσης δεν γνωρίζω το εργασιακό καθεστώς της Ελλάδας . Ο μισθός που μου προσφέρουν είναι €2000 καθαρά (after tax) €1000 εκτός έδρας συνολικά €3000 για αρχή καθώς επίσης και (company car) δεν ξέρω εάν αυτός ο μισθός είναι καλός για τα Ελληνικά δεδομένα (ενοίκια και διαβίωση)και οτιδήποτε άλλο , (παρακαλώ μην με παρεξηγήσεται ) στην Ελλάδα έρχομαι μόνο για διακοπές , η οποιαδήποτε γνώμη σας μετράει σας παρακαλώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Στην Ελλάδα να συνεχίσεις να έρχεσαι μόνο για διακοπές. Τέλος.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Γιαννη, τα 3.000€ για διαβιωση στην Ελλαδα ειναι μια χαρα. Οχι κατι το τρομερο ή εξωπραγματικο λαμβανοντας υποψη την εργασια σου, το οτι η οικογενεια θα ειναι στο εξωτερικο και εσυ θα πηγαινοερχεσαι. Να υποθεσω οτι μιλαμε για εργασιακη συμβαση μηχανικου χωρις δωρα-επιδοματα (δηλαδη 12*3000)?
    Μιλας για εργασιακη συμβαση με μισθο 2.500. Το after Tax θα στο αντισταθμισω με τα αεροπορικα εισητηρια....
    2.500€ με εταιρικο αυτοκίνητο (ειναι ενα σημαντικο μηνιαιο αλλα και ετησιο παγιο) για Ελλαδα ειναι αρκετα καλα. Χωρις να γινομαι αδιακριτος, στην Αγγλια δεν ειναι μισθοι που βρισκονται ευκολα?

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Εγώ με αυτά που διάβασα (μιας και λείπουν πολλά κριτήρια για απόφαση- πρόταση) το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι για να σε στείλει κάποιος υπεύθυνο έργων περιπλανόμενο σε ξένες χώρες πρέπει να δώσει μίνιμουμ 5000 μη εξαιρουμένων των έξτρα παροχών. Με το μίνιμουμ τονισμένο κάτι σαν να λέμε από εκεί και πάνω εξετάζουμε την προσφορά.

    Υ.Γ.
    και επιπλέον δεν θα συγκρίνεις το μισθό με το κόστος της ζωής εδώ αλλά με την έδρα σου. Αν σε στείλουν στην Μιανμάρ και σε δίνουν 500 ευρώ δεν σημαίνει ότι είναι καλά επειδή (υποθέτω) εκει οι μισθοί είναι χαμηλοί.

    8 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 14-07-20 στις 17:10
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnnyb (15-07-20)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Αδιάκριτη η ερώτηση, αλλά πιστεύω ουσιαστική: τώρα πόσα βγάζεις; Για να σε δελεάζουν τα 3000€, υποθέτω βγάζεις λιγότερα;
    Ή βλέπεις ότι στο μέλλον στην παρούσα δουλειά σου θα βγάζεις λιγότερα από την καινούρια;
    Δηλαδή η καινούρια έχει καλύτερες προοπτικές; (σταθερότητα και δυνατότητες εξέλιξης; )

    (γενικά μιλώντας, στην Αγγλία(γιατί με εκεί θα συγκρίνεις, όχι με Ελλάδα) τα 36000€, καθαρά, ετησίως, θεωρείται ένα μέσο εισόδημα, όχι κάτι το ιδιαίτερο, σωστά; )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 14-07-20 στις 17:56
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    3000 για ελλαδα για αυτη τη δουλεια ειναι λιγα και το λεω με το σκεπτικο οτι οι ηλεκτρολογοι εδω που παιζουνε με μεγαλη ισχυ χτυπανε στα αυτια
    πχ ηλεκτρολογος ηρθε σε συγγενη μου με το βοηθο του να του συνδεσει κατι μηχανηματα καπου 100kw και σε 3 ωρες ζητησε 700 μαυρα.
    (βεβαια εκανε και 30+30 λεπτα δρομο με το αμαξι)
    Γενικα εδω οι καλοι ηλεκτρολογοι περνουνε πολλα λεφτα για να σου πουνε καλημερα θελουνε 100.
    Αυτη η δουλεια ειναι σιγουρα πανω απο 5 και επειδη λες και για υποβρυχια θα ελεγα οτι ειναι για 10k

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 14-07-20 στις 17:55

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    πχ ηλεκτρολογος ηρθε σε συγγενη μου με το βοηθο του να του συνδεσει κατι μηχανηματα καπου 100kw και σε 3 ωρες ζητησε 700 μαυρα.
    (βεβαια εκανε και 30+30 λεπτα δρομο με το αμαξι)
    Αυτό που αναφέρεις είναι αμοιβή ελεύθερου επαγγελματία, όχι μισθός.
    Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε αμοιβή ελεύθερου επαγγελματία με μισθό.
    Ο Γιάννης αναφέρεται σε μισθό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Ναι ελευθερος επαγγελματιας αλλα σκεψου ποσα βγαζει το μηνα οταν ειναι σχεδον παντα φουλ.
    Ο μισθος σιγουρα ειναι λιγοτερος απο το ελευθερο αλλα και τα υποβρυχια projects ειναι πανακριβα οποτε τα 3k ειναι λιγα συγκρινοντας τι παιζει απο αλλους.
    Δεν εχει να κανει οτι ειναι ελλαδα στην ελλαδα επειδη οι εξιδικευμενοι ειναι ποιο δυσευρετοι η ιδια θεση μπορει να εχει παραπανω απολαβες ακομα και απο αγγλια.
    υποβρυχια&remote&>100kva δεν ταιριαζουνε με 3k

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νορβηγία
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Νομίζω οτι δεν αξίζει να αφήσεις την ζωή σου και την οικογένεια σου στην Αγγλία για έρθεις να δουλέψεις στην Ελλάδα , ακόμα και για 5.000€.
    Ισχύει οτι προαναφέρθηκε για κόστος εισιτηρίων , ενοίκιο, νέο νοικοκυριό , λογαριασμοί , κάτι να στείλουμε πίσω στην οικογένεια , καθώς και άλλα έξοδα που θα προκύψουν στην πορεία , π.χ. προσωπικό αυτοκίνητο γιατί πόσα πράματα να κάνεις με το εταιρικό. Πέρα απο το οικονομικό συνυπολογίζεις και το οτι αν και πολυεθνική εταιρεία , ο άμεσος προϊστάμενος σου θα είναι Έλληνας και αν έχει τις κακές συνήθειες που απέκτησαν πολλοί απο την κρίση (ή είχαν ήδη έμφυτες ) παίζει να σου κάνει την ζωή δύσκολη. ¨Άντε να δώσεις ρεύμα στον Χ πελάτη στην Δράμα, πετάξου και στην Θάσο που είναι δίπλα ( ) κάνεις δυο μούφες και όπως γυρνάς δες και μια έκτακτη βλάβη στην Λαμία" ......

    Επίσης δύσκολα θα παλέψεις την Ελληνική καθημερινότητα (εργασιακή ή μη )μετά απο 30 χρόνια στην Αγγλία.Μετά απο τόσο καιρό πράγματα που θεωρείς δεδομένα στο εξωτερικό μπορεί να είναι ακόμα μακρινό όνειρο για την πατρίδα.
    Σίγουρα το εξωτερικό δεν είναι παράδεισος , αλλά το βιωτικό επίπεδο στο εξωτερικό είναι σαφώς ανώτερο. Εν ολίγοις αν δεν συντρέχει σημαντικός προσωπικός /οικονομικός λόγος για να γυρίσεις , μείνε εκεί που είσαι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    3.000ευρώ για είσαι site manager (που σημαίνει ευθύνες) και η δουλειά να είναι συνέχεια "εκτός έδρας", δηλαδή αυτόν τον μήνα στην Καβάλα, μετά 15 μέρες στην Σύρο, μετά μια εβδομάδα στην Χαλκιδική και καπάκι Σπάρτη, είναι λίγα για εσένα.
    2-3Κ είναι καλά (μέχρι πολύ καλά) για έναν νέο 20-25 χρονών που θα γυρνάει την Ελλάδα να κάνει ενώσεις σε καλώδια (μιας και είπες για μούφες), αλλά για άνθρωπο με εμπειρία και σοβαρή δουλειά, νομίζω είναι λίγα...

    Το ότι θα χρειαστεί να αλλάξεις χώρα δεν το υπολογίζω, όπως και ότι θα είσαι μακριά από την οικογένειά σου (για πόσο καιρό???).

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-15, 20:25
  2. Εργασία πάνω σε RF/Microwave Electronic στην Ελλάδα?
    By Λογικός in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 15:56
  3. Αναζήτηση Υλικών στην Ελλάδα
    By BASILIS971 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-13, 13:43
  4. Wi MAX στην Ελλάδα.
    By moutoulos in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-06, 09:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας