Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: Δύσκολη απόφαση - εργασία στην Ελλάδα

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    φιλε ειναι πονηροι καιροι και θα σου ελεγα για κανενα λογο να μην χωριστεις την οικογενεια σου...! βαλε τα λεφτά σε δευτερη μοιρα. για τους ανθρωπους μας δουλευουμε οχι για τα λεφτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    [QUOTE=selectronic;895530
    2-3Κ είναι καλά (μέχρι πολύ καλά) για έναν νέο 20-25 χρονών [/QUOTE]

    Επειδη μου επεσαν τα μαλλια λιγο με αυτο, θα ηθελα μια επιπλεον αναλυση και κυριως αν αυτο εχει επαφη με την πραγματικοτητα. Γιατι νεος στα 20 (αρα και χωρις πτυχιο και εμπειρια) αντε σε κανενα call center να ειναι για 534€ + κανα 3ευρω υπερωρια στην καλυτερη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία, προ δεκαετίας εταιρία προσλάμβανε παιδιά με μηδέν εμπειρία για δουλειά εκτός έδρας, βγάζανε τον μήνα 1600-2000ευρώ, ανάλογα τον μήνα.
    Μιλάμε για απόφοιτους λυκείου που μόλις απολύθηκαν από τον στρατό...

    Μπορείς να δουλέψεις delivery σε σουβλατζίδικο και να βγάζεις 300ευρώ τον μήνα, μπορείς όμως και να πας να σε σκίζουν στην δουλειά και να βγάζεις μεροκάματο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Το ότι σου δίνουν 300 ευρώ δεν σημαίνει ότι δεν σε σκίζουν.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Δεν λέω ότι όποιος δουλεύει delivery κτλ είναι τεμπέλης και πρέπει να πρέπει να πάει να τραβάει καλώδια στην Πτολεμαΐδα να βγάλει χρήμα, δουλειές σαν αυτή που ανέφερα ήταν και περισσότερο τώρα είναι σπάνιες (αλλά υπάρχουν).
    Και φυσικά υπάρχουν άνθρωποι που πεθαίνουν στην δουλειά και ίσα που πληρώνουν τους λογαριασμούς τους, δυστυχώς...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    μείνεις φυσικά εκεί που είσαι απο εμένα αν οικονομικά είσαι σχετικά καλά και έχεις σταθερή δουλειά. σημαντικό είναι να είσαι και κοντά στην οικογένειά σου θεωρώ. Στη ζωή είναι σημαντική η καριέρα ώστε αλλά κυρίως για εμένα σημαντική είναι η οικογενειακή - προσωπική ζωή. Τέτοιες αλλαγές πιστεύω οτι θα πρέπει να γίνονται μόνο αναγκαστικά για λόγους βιοποριστικούς. Αν είσαι καλά οικονομικά εκει που είσαι θα έλεγα να μείνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία, προ δεκαετίας εταιρία προσλάμβανε παιδιά με μηδέν εμπειρία για δουλειά εκτός έδρας, βγάζανε τον μήνα 1600-2000ευρώ, ανάλογα τον μήνα.
    Μιλάμε για απόφοιτους λυκείου που μόλις απολύθηκαν από τον στρατό...

    Μπορείς να δουλέψεις delivery σε σουβλατζίδικο και να βγάζεις 300ευρώ τον μήνα, μπορείς όμως και να πας να σε σκίζουν στην δουλειά και να βγάζεις μεροκάματο.
    Αν θελεις μπορεις σε πμ να μου στειλεις που μπορω να απευθυνθω για εργασια να με σκιζουν ενα 10ωρο την ημερα 6 μερες τη βδομαδα και να παιρνω καθαρα κοντα στα 1000 με πτυχια και αρκετα χρονια προυπηρεσιας.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μισθός που μου προσφέρουν είναι €2000 καθαρά (after tax) €1000 εκτός έδρας συνολικά €3000 για αρχή καθώς επίσης και (company car) δεν ξέρω εάν αυτός ο μισθός είναι καλός για τα Ελληνικά δεδομένα (ενοίκια και διαβίωση)και οτιδήποτε άλλο , (παρακαλώ μην με παρεξηγήσεται ) στην Ελλάδα έρχομαι μόνο για διακοπές , η οποιαδήποτε γνώμη σας μετράει σας παρακαλώ
    Δε διαβασα μυνηματα και υποθετω πολλοι θα σου πουν "WOOOOOWWWW 3 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ" αλλα αυτο συμβαινει απλα επειδη η πλειοψηφια στην Ελλαδα εχει συνηθισει να ζει με μισθους πεινας οι οποιοι στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΙ απ οσα πραγματικα χαλανε ακομα και για απλη επιβιωση (σωστα το διαβασες, δε ξερω πως γινεται αλλα γινεται... δε θυμαμαι ακριβως εκεινο που ειχε πει ο Ροβεσπιερος για τους λαους που συνιθιζουν να ζουν στην φτωχια και τοτε ειναι τελειωμενοι, αλλα αυτο δυστυχως εχει συμβει σε πολυ επικινδυνο βαθμο στην Ελλαδα χαρη στους πολιτικους της, οι οποιοι μετα λεγαν με υφακι Μαριας Αντουανεττας πως "μαζι τα φαγαμε")
    3 Κ δεν ειναι καθολου κακος μισθος, αλλα δεν ειναι και κατι τοοοοοσο δελεαστικο για να σε κανει να ξενιτευτεις -2400 βγαζει ο πρωην ταξιτζης μου που δουλευει οδηγος στην cosco- Υποθετω βεβαια σου ειπαν τα γνωστα "ξεκινας με 3Κ και μετα θα παιρνεις χρηματα με το τσουβαλι" αλλα αυτα ΠΟΤΕ δεν ισχυουν! Οτι συμφωνια κανεις με αυτη μενεις συνηθως. (κι αν μετα ασπο κανα χρονο και βαλε καταφερεις καμια αυξηση θα ειναι καποιο γελοιο ποσο για 2 σουβλακια και μια μπυρα)
    Ξερω πως αν εισαι Ελευθερος επαγγελματιας οταν περνας περιεργες περιοδους (οπως αυτη που οι πολιτικοι αποφασισαν για το καλο μας να σταματησουν καθε δραστηριοτητα στον πλανητη) μια εμμισθη εργασια με καπως καλουτσικο μισθο ακουγεται δελεαστικη, ΑΛΛΑ οταν φευγεις απο καπου ο μισθος πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ για αυτο το καπου που ειναι η ζωη σου κι οχι για τη χωρα στην οποια πας να δουλεψεις. Τα 3Κ για την Αγγλια δεν ειναι τοσο καλα ωστε να δικαιολογουν αποστολες στο εξωτερικο βεβαια, και για την Ελλαδα ειναι ενας αξιοπρεπεις μισθος που εξασφαλιζει μια φυσιολογικη διαβιωση, αλλα μεχρι εκει. Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.
    Δεν ειμαι ουτε στην τσεπη σου ουτε στο σπιτι σου να ξερω τι προβληματα μπορει να εχεις, αλλα απλα ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ δεν αξιζει.
    Ξερω ανθρωπους που μενουν Γαλλια και δουλευουν δυτικη Αφρικη στα εργα υψηλης και μεσης τασης, αλλα βγαζουν 15-20 χιλιαδες, κατι που ειναι οντως δελεαστικο, οπως και πολλοι Ελληνες δουλευαν Κινα στις κατασκευες πλοιων για 11-15Κ κατι επισεις οκ που δικαιολογει απολυτα μια προσωρινη μεταναστευση.

    Στη μονη περιπτωση που αξιζει ειναι αν θες να ερθεις να ζησεις στην Ελλαδα και βρισκεις τη συγκεκριμενη δουλεια σαν καλο εισητηριο, ομως αυτο ειναι τελειως διαφορετικο θεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 14-07-20 στις 20:52

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    στο μεταξύ τωρα θα σβηστει μονο η δική μου παρατήρησεη οπως τις προαλλες σβηστηκε μονο ή επισυμανση μου ότι ξεφθγε το θέμα, αλλα εχει ρωτήσει κατι συγκεκριμένο ο ανθρωπος και θα πρεπει οι απαντήσεις να ήταν επι του θέματος....!

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας , πρόσφατα μου έγινε πρόταση για εργασία στην Ελλάδα από εταιρεία τού εξωτερικού,η εταιρεία αυτή ασχολείται με την παραγωγή και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας και πρόσφατα άνοιξε παράρτημα και στην Ελλάδα η πρόταση είναι αποκλειστικά για εμένα και δεν έχει να κάνει με εύρεση προσωπικού στην Ελληνική αγορά , η εργασία που μου προσφέρουν είναι (site manager)στα επιμέρους έργα και τερματισμός, μουφες (ενώσεις) υπόγειων και υποθαλάσσιων καλωδίων άνω των 100KVA (όχι εναέρια) αυτό μόνο για αρχή , η έδρα είναι στην Αθήνα αλλά η εργασία σε όλη την Ελλάδα (και όχι μόνο) σε χώρες της Ευρώπης , Αφρικής , και Ασίας όπου υπάρχουν (project) της εταιρείας (επιλογή δική μου) η εταιρεία μου προσφέρει (training) σε μεγάλο εύρος με επιλογή Αγγλία η Γαλλία , Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να φύγω από την Αγγλία όπου διαμένω εδώ και 30 χρόνια ,ατομικά και όχι οικογενειακά, μιας και η γυναίκα (Αγγλίδα) καί τά παιδιά δεν θέλουν να έρθουν για μόνιμα στη Ελλάδα , Επίσης δεν γνωρίζω το εργασιακό καθεστώς της Ελλάδας . Ο μισθός που μου προσφέρουν είναι €2000 καθαρά (after tax) €1000 εκτός έδρας συνολικά €3000 για αρχή καθώς επίσης και (company car) δεν ξέρω εάν αυτός ο μισθός είναι καλός για τα Ελληνικά δεδομένα (ενοίκια και διαβίωση)και οτιδήποτε άλλο , (παρακαλώ μην με παρεξηγήσεται ) στην Ελλάδα έρχομαι μόνο για διακοπές , η οποιαδήποτε γνώμη σας μετράει σας παρακαλώ
    Κάτσε εκεί (εδώ δηλαδή)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-15, 20:25
  2. Εργασία πάνω σε RF/Microwave Electronic στην Ελλάδα?
    By Λογικός in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 15:56
  3. Αναζήτηση Υλικών στην Ελλάδα
    By BASILIS971 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-13, 13:43
  4. Wi MAX στην Ελλάδα.
    By moutoulos in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-06, 09:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας