Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34

Θέμα: Δύσκολη απόφαση - εργασία στην Ελλάδα

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Ο manager director του παραρτήματος στην Ελλάδα είναι Έλληνας και προσωπικός φίλος , ζούσε εδώ για αρκετά χρόνια και έχει την Αγγλική νοοτροπία σε θέματα εργασίας , το δε προσωπικό μέχρι τώρα απαρτίζεται από άτομα με πολυετή εμπειρία στο εξωτερικό και γνώμονες της Ελληνικής πραγματικότητας , τα χρήματα που μου προσφέρουν δεν είναι όντως αυτά που μπορώ να βγάλω εδώ άλλωστε μου το είπε και ο ίδιος. Η γυναίκα μου είναι οικονομικά ανεξάρτητη , έχει την δική της δουλειά (education department) της Αγγλίας οπότε Χριστούγεννα , Πάσχα, καλοκαιρινές διακοπές και επιμέρους εβδομαδιαίες (4) διακοπές στην σχολική χρονιά μπορεί να έρθει μαζί με τα παιδιά στην Ελλάδα . 30 χρόνια εκτός Ελλάδος είναι πολλά υπάρχει σωματική και ψυχική κούραση, η έλλειψη ελεύθερης ώρας για κάτι προσωπικό που να με ευχαριστήσει μου έχει κάνει τη ζωή μονότονη , αισθάνομαι ότι έχω εγκλωβιστεί στο τούνελ της καθημερινότητας και έτσι η Ελλάδα μου φαίνεται σαν ένα είδος (escape). Αυτό που με φοβίζει πολύ έχει να κάνει με την Ελληνική νοοτροπία στο θέμα της εργασίας , το αλαζονικό εγώ έναντι του εμείς είναι εμφανείς παντού και δημιουργεί (εμφυτεύει) προβλήματα στο πέρας της οποιαδήποτε εργασίας , το καλοκαίρι όταν κατεβαίνω στην Ελλάδα και έχω να κάνω διάφορες προσκοπικές εργασίες έχω πάντα πρόβλημα συνεννόησης, και έτσι αντί για (escape) η Ελλάδα μου γίνει ισόβιο (depress) μου προσφέρθηκε (εάν θέλω βέβαια) να έρθω δοκιμαστικά για ένα χρονικό διάστημα και εάν μου αρέσει να κάτσω , εάν δεν μου αρέσει να γυρίσω πίσω , εάν γίνει όμως αυτό θα έχει σοβαρή επίπτωση στην εδώ εργασία μου

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Ρε Γιαννη, μηπως αυτο που θες ειναι απλα διακοπες?
    Βαλε 3-4-5-6 χιλιαρικα στη τσεπη και πηγαινε μια Κροατια τον Αυγουστο (ειναι αρκετα για ενα μηνα, εκει δεν εχουν ευρω, και δε νομιζω ποτε να κανουν την ηλιθιοτητα ) για ηλιο θαλασσα και κρεπαλες -καλυτερα απο Ελλαδα - και με τα ρεστα το Σεπτεμβρη κανε κι ενα πολιτισμικο τουρ κατα Βουδαπεστη μερια -θεωρησε τη το φθηνο Παρισι-. Δε ξερω βεβαια τι φαση περνας αλλα επειδη λιγο πολυ λογο επαγγελματος με διαρκεις μετακινησεις εχω γινει λιγο ζωντανος τουριστικος οδηγος απλα κανω μια προταση για ενα ωραιοτατο reset γιατι μ αυτα που λες μαλλον αυτο θες (η τεσπα ετσει δειχνει).
    Αν δε σε καλυψει και δε γεμισεις μπαταριες μετα απ αυτο τοτε ελα να ζησεις εδω με τα 3 χιλιαρικα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.953

    Προεπιλογή

    Λάβε σοβαρά υπόψη το συνταξιοδοτικό σου. Αν μπλέξεις με τις υπηρεσίες της Ελλάδας δεν θα μετανιώσεις που γύρισες αλλά που γεννήθηκες.
    Με την δουλειά που σου προσφέρθηκε είσαι ΟΚ, αν στραβώσει και μείνεις εκτός τελείωσες, θα ψάχνεις για προγράμματα κοινωνικής εργασίας σε κανένα δήμο. (Δύσκολο να σε προσλάβουν λόγω ηλικίας)
    ΟΚ είναι φίλος σου αλλά συνήθως η πραγματικότητα ποτέ δεν είναι όπως σου τα υποσχέθηκαν. Ειδικά οι συνθήκες.

    Η πρόταση μου είναι να συνταξιοδοτηθείς και μετά μοίρασε τον χρόνο σου όπως θέλεις. Αν επιστρέψεις οικογενειακά θα καταστρέψεις και το μέλλον των παιδιών σου, έχεις πολλά να σκεφτείς εκτός από τα λεφτά.

    6 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.870

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που με φοβίζει πολύ έχει να κάνει με την Ελληνική νοοτροπία στο θέμα της εργασίας , το αλαζονικό εγώ έναντι του εμείς είναι εμφανείς παντού και δημιουργεί (εμφυτεύει) προβλήματα στο πέρας της οποιαδήποτε εργασίας , το καλοκαίρι όταν κατεβαίνω στην Ελλάδα και έχω να κάνω διάφορες προσκοπικές εργασίες έχω πάντα πρόβλημα συνεννόησης, και έτσι αντί για (escape) η Ελλάδα μου γίνει ισόβιο (depress) μου προσφέρθηκε (εάν θέλω βέβαια) να έρθω δοκιμαστικά για ένα χρονικό διάστημα και εάν μου αρέσει να κάτσω , εάν δεν μου αρέσει να γυρίσω πίσω , εάν γίνει όμως αυτό θα έχει σοβαρή επίπτωση στην εδώ εργασία μου


    Ο Έλληνας κακή νοοτροπία; ΑΛΑΖΟΝΑΣ; Αδύνατον...Μα...άραγε...πώς σου 'ρθε;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διαβασα μυνηματα και υποθετω πολλοι θα σου πουν "WOOOOOWWWW 3 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ" αλλα αυτο συμβαινει απλα επειδη η πλειοψηφια στην Ελλαδα εχει συνηθισει να ζει με μισθους πεινας οι οποιοι στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΙ απ οσα πραγματικα χαλανε ακομα και για απλη επιβιωση (σωστα το διαβασες, δε ξερω πως γινεται αλλα γινεται... δε θυμαμαι ακριβως εκεινο που ειχε πει ο Ροβεσπιερος για τους λαους που συνιθιζουν να ζουν στην φτωχια και τοτε ειναι τελειωμενοι, αλλα αυτο δυστυχως εχει συμβει σε πολυ επικινδυνο βαθμο στην Ελλαδα χαρη στους πολιτικους της, οι οποιοι μετα λεγαν με υφακι Μαριας Αντουανεττας πως "μαζι τα φαγαμε")



    Θα στο πω λακωνικά: ΚΑΤΣΕ ΕΚΕΙ. (κι έλα εδώ μόνο για διακοπές, να βγάλουμε και κάνα φράγκο κι εμείς οι ιθαγενείς )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 14-07-20 στις 22:26
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Μάλλον θες διακοπές.
    Ο φίλος σου θα κοιτάξει το συμφέρον της εταιρείας και όχι το δικό σου. Αν κοιτάξει το δικό σου κυνδινευει η καρέκλα του.
    Αφού στις διακοπές δεν μπορείς να τα βρεις με τους Έλληνες γιατί πιστεύεις ότι θα είναι διαφορετικά τώραΟ μισθός του αντίστοιχου στην Αγγλία πόσος είναι? Να είσαι σίγουρος ότι θα ψάξουν για άτομα εδώ στην Ελλάδα και μετά θα σου δώσουν πόδι.
    Ποιος σου είπε ότι θα έχεις ελεύθερο χρόνο αν τρέχεις από πόλη σε πόλη
    Γυναίκα και παιδιά καλά κάνουν και δεν θέλουν να έρθουν. Τα παιδιά είναι αγγλακια πρέπει να μάθουν σε μια νέα νοοτροπία και μια νέα γλώσσα Άσε που δεν θα έχουν μέλλον εδώ Τα δικά μας φεύγουν εξωτερικό όσα μπορούν. Από την άλλη λες ότι η γυναίκα σου είναι οικονομικά ανεξάρτητη. Όπως γράφεις έχει μια πολύ καλή θέση. Άρα πρέπει να αρχίσει από το μηδέν και να ξαναχτίσει ότι έχει φτιάξει μέχρι τώρα. Άρα οικονομικό πρόβλημα μάλλον δεν υπάρχει στην οικογένεια, εκτός και υπάρχει κάτι που εσύ ξέρεις Εμείς δεν θέλουμε να μάθουμε.
    Κάτσε εκεί που είσαι
    Αν συνεχίζεις να το σκέφτεσαι κάνε ένα κρυο μπανιο και αμέσως ένα ζεστό
    Αν συνεχίζεις να το σκέφτεσαι πάρε άδεια και κάνε ένα τουρ όπως σου είπαν οι προηγούμενοι
    Δυστυχώς η Ελλάδα δεν είναι ο παράδεισος όπως τον βλέπεις στις διακοπές.
    Και τελευταίο ερώτημα σε πια εφορία θα ανήκεις ?
    Στην Ελλάδα υποχρεουσε να δίνεις αλλά όχι να περνεις ανάλογες παροχές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (15-07-20)

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Κατά την άποψή μου το να ξενιτευτεί κάποιος χωρίς την οικογένεια και να ζει σαν εργένης είναι εντελώς λάθος.
    Μπορεί να το κάνεις μόνο για μικρό και συγκεκριμένο διάστημα και για σοβαρούς λόγους.
    Π.χ για ένα χρόνο με την προϋπόθεση ότι κάθε μήνα θα βρίσκεσαι με την οικογένεια , γιατί έχεις δάνειο και θες να το μηδενίσεις, γιατί θα πάρεις τα 2χ 3χ κλπ
    Έχω φίλους συναδέλφους που το έκαναν και το κάνουν ακόμα.
    Υπάρχουν σοβαρές παράπλευρες απώλειες. Όταν θα γυρίσεις, αν γυρίσεις, πολύ πιθανόν να μην βρεις αυτά που άφησες.
    Όταν πριν μερικά χρόνια έκλεισα το ένα βιβλιάριο ενσήμων, και ετοίμαζα το βιογραφικό σε πολύ γνωστό οργανισμό για πολλά Κ€, πριν πατήσω το enter κάθισα και ζύγισα τι ακριβώς ζητάω. Τα χρήματα είναι κάτι, δεν είναι όλα.

    -Για το οικονομικό θα ακούσεις διάφορα, ακόμα και από αυτούς που μπορεί να είναι άνεργοι η που θα χρειαστεί να δουλέψουν 4-5 μήνες για να πάρουν αυτά που γράφεις.

    -Τίποτα δεν χαρίζεται χωρίς αντάλλαγμα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (15-07-20)

  9. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την άποψή...
    Υπάρχουν σοβαρές παράπλευρες απώλειες.....
    ..... δεν είναι όλα.
    ..

    ερχομαι στα λόγια σου . ποσο μεγάλες αλήθειες... παρολα αυτα μαλλον υπάρχει διαφορετικη προσέγγιση μεταξύ ημών και υμών στο τι ειναι οικογένεια ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    Ειναι μεγαλο το ρισκο να ερθεις εδω.

    Η ελλαδα ειναι ενας καδος ονειρων φιλε μου που μονο χειροτερος γινεται και στα εργασιακα ειναι μαυρο σκοτος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θελεις μπορεις σε πμ να μου στειλεις που μπορω να απευθυνθω για εργασια να με σκιζουν ενα 10ωρο την ημερα 6 μερες τη βδομαδα και να παιρνω καθαρα κοντα στα 1000 με πτυχια και αρκετα χρονια προυπηρεσιας.....
    πριν μερικα χρονια , ειχα παει για συνέντευξη σε μια εταιρεια που ειχε αντιπροσωπεία αισθητήρων.
    Ο πρωτος μισθος ηταν 1200ε, μάλιστα η κορη του αφεντικου μου ειπε δεν εχουμε κανει καμια μείωση μεσα στη κριση και δεν θελουμε οι εργαζομενοι μας να κατάβουν οτι εχουμε οικονομική κρίση
    Μετά όντως τσέκαρα με κάποιο τρόπο οτι ο χαμηλότερος μισθός στην εταιρεία ηταν 1200-1300 καθαρά.
    Υπάρχουν τετοιες δουλείες αλλα είναι σπάνιες και πολλές φορες πανε στόμα στόμα σε καλούς "κύκλους"
    γενικά οι δουλειές μοιράζονται ανα κοινωνική τάξη, δεν γινεται ενα παιδι που μενει κηφησιά να δουλεψει για 600ε, δεν παει καν , τόσα παίρνει χαρτζιλίκι τη βδομάδα.
    Οι γονεις που εχουν κύκλο θα το σπουδάσουν και πρώτη δουλειά θα ειναι σχεδόν διευθυντής, αυτά τα ειδα με τα μάτια μου σε κάποιες κοινές παρέες που ειχα με παιδιά που ήταν απο "καλές" οικογένειες.Δεν είπα οτι δεν ήταν ικανά τα παιδιά αλλά είχαν άλλες ευκαιρίες

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.870

    Προεπιλογή

    Ακη, έτσι που το πας σε λίγο θα ανακαλύψεις και την...Αμερική...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-15, 20:25
  2. Εργασία πάνω σε RF/Microwave Electronic στην Ελλάδα?
    By Λογικός in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 15:56
  3. Αναζήτηση Υλικών στην Ελλάδα
    By BASILIS971 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-13, 13:43
  4. Wi MAX στην Ελλάδα.
    By moutoulos in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-06, 09:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας