Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 44

Θέμα: Έλεγχος τηλεφωνικής γραμμής

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα αλλά και στις περισσοτερες χώρες του κόσμου όλους οι γραμμές είναι voip
    Τότε εγώ είμαι ο μοναδικός Έλληνας που συνεχίζω να έχω ISDN!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε εγώ είμαι ο μοναδικός Έλληνας που συνεχίζω να έχω ISDN!
    Ο ΟΤΕ πλέον το ISDN το υλοποιεί μέσω voip με τα modem/routers OXYGEN. Τα παλιά netmod νομίζω ότι έχουν καταργηθεί εντελώς. Αν εξακολουθείς να έχεις netmod τοτε σίγουρα είσαι από τους λίγους!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Το netmod είχε υλοποιηθεί για να υποστηρίξει έως 2 νούμερα στην ίδια γραμμή + ορισμένα MSN (αν δεν κάνω λάθος έως 8 ). Το τι ειχα τραβήξει ειναι απερίγραπτο. Να χάνει το modem το pc στα καλά καθούμενα και να μην δουλεύει με τίποτα. Στο δε σετάρισμα με 2 νούμερα ακόμα και οι τεχνικοί γνώριζαν ορισμένα βασικά πραγματα. Αν ήθελες να το συνδέσεις σε τηλεφωνικό κέντρο έπρεπε να είχες υπομονή γαϊδουρινή που λένε για να τα καταφέρεις. Παντως τώρα τελευταια θυμαμαι οτι ένας άλλος παροχος (πριν της voip) εδω στην περιοχή μου εδινε υπηρεσία που την ονόμαζε και αυτός isdn με μια συσκευη 2 γραμμών κάτι σαν τον netmod του ote.Δεν ξέρω πόσο περπάτησε αυτό και αν δεν κανω λάθος ήταν η WIND.

    Το μόνο θετικό θα έλεγα του nemod ήταν οτι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος είχες τηλέφωνο κανονικά από το ένα νούμερο.Σε αντίθεση με το voip που λόγο data τα χάνεις όλα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris_p : 26-07-20 στις 11:45

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε εγώ είμαι ο μοναδικός Έλληνας που συνεχίζω να έχω ISDN!
    δεν εχει σχεση αν ειναι isdn η pstn, η τηλεφωνια ετσι κι αλλιως ειναι VOIP.
    Οτι υπαρχουν isdn το χω ξανακουσει αλλα δε ξερω τι ακριβως κανουν. Την εποχη τους παντρευαν δυο γραμμές και αντι για 14Kbps ειχες νομιζω 120 και αντι να κατεβασεις μια ταινια σε μια βδομαδα την κατεβαζες σε 2 μερες. ( τώρα οποιος δε τα προλαβε αυτά και διαβάζει θα νομίζει πως δραπετευσαμε απ το Μεσαίωνα, αλλά καποτε αυτό ήταν μια πραγματικοτητα και δε σε ενόχλησε πολυ γιατί δεν είχες μετρό σύγκρισης) Σημερα πως λειτουργουν? Γιατι για να σου δινουν πανω απο 200 Μbps δε νομιζω. Για υψηλοτερες ταχυτητες αυτο που ξερω ειναι πως ο ΟΤΕ δινει καποιες επαγγελματικες ballanced 1000ρες σε τραγικες τιμες η σου δινει καποια υβριδικα unballanced που συνεργαζονται νομιζω και με δορυφορικο αλλα δεν εχω ασχοληθει ιδιεταιρα για να ξερω τι παιζει με αυτα τα συστηματα, αλλα οπως και να χει λογο iot εφ οσον οι 5G γραμμες ΩΦΕΙΛΟΥΝ και ΠΡΕΠΕΙ (και ελπιζουμε ) να γινουν ballanced θα πρεπει να γινει το ιδιο και με τις σταθερες γραμμες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 26-07-20 στις 16:31

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ πλέον το ISDN το υλοποιεί μέσω voip με τα modem/routers OXYGEN. Τα παλιά netmod νομίζω ότι έχουν καταργηθεί εντελώς. Αν εξακολουθείς να έχεις netmod τοτε σίγουρα είσαι από τους λίγους!
    ....Νομίζεις !!!
    Στο γραφείο έχουμε 20 ISDN γραμμές ΟΤΕ με το παλιό - καλό netmod. Εκείνο με την σειριακή πόρτα !!

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1JRT για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (26-07-20)

  7. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Νομίζεις !!!
    Στο γραφείο έχουμε 20 ISDN γραμμές ΟΤΕ με το παλιό - καλό netmod. Εκείνο με την σειριακή πόρτα !!

    .
    Δεν σας ειπε ο ΟΤΕ ότι πρέπει να τα ξυλώσετε?
    Ίσως να ακολουθουν διαφορετικη πολιτικη για μεγαλους πελατες. Σε ολους τους ιδιωτες παντως που γνωριζω τους εχουν ξυλωσει το netmod και μάλιστα τους έφεραν και στη "δύσκολη" θέση να δικαιολογηθουν για ποιο λόγο θέλουν το isdn.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nestoras : 26-07-20 στις 19:29
    FreeBsD For Ever

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Μην το παίρνετε δεδομένο οτι έχουν μπει παντού voip ,στην περιοχή αν και έχουν βαλει νέες κούτες σε όλη την Καλλιθέα στις τζιτζιφιές εχουμε μείνει με τα καφαο από το πάλαι πότε και εχουμε με το ζόρι vdsl
    μονο ο οτε δινει voip αλλα δεν τολμά να γυρίσει την γραμμή όταν δινει vdsl και αυτό μέχρι 30
    φυσικά υπάρχουν περιοχές που έχουν εξελιχθεί ας πούμε τεχνικά

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p270 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (26-07-20)

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Το netmod της Intracom ήταν ένα ISDN NT1 / TA (Network Termination type 1 / Terminal Adapter) για BRI (Basic Rate Interface) που σου έδινε 2 κανάλια των 64 Kbps (B channels) και 1 κανάλι των 16 Kbps για control (D channel). Οπότε μπορούσαν να μιλάνε ταυτόχρονα δύο άτομα ή να έχεις σύνολο 128 Kbps για data.

    MSN (Multiple Subscriber Number) αν θυμάμαι καλά ο ΟΤΕ έδινε μέχρι 8 (το ένα ήταν ο κεφαλικός αριθμός...)


    Υπήρχαν επίσης και οι PRI συνδέσεις για εταιρίες συνήθως που έδιναν περισσότερα κανάλια και υψηλότερο bitrate συνήθως για τηλεφωνικά κέντρα & video conference...


    Ψηφιακή σύνδεση την εποχή που δεν υπήρχε ακόμη το ADSL. Μεγαλείο! Πανάκριβο βέβαια αλλά όταν κατεβάζαμε με modems στις PSTN στα 14.400 baud (λιγότερο από 14.4 Kbps) ακούγαμε κάτι απίστευτες ταχύτητες με γραμμές T1 από Γερμανία μεριά και μας έτρεχαν τα σάλια... Ασύλληπτες ταχύτητες για την εποχή.

    Κάποια στιγμή έβαλα ISDN γιατί το σπίτι δεν είχε τηλέφωνο για πολλές ημέρες όταν έμπαινε το modem μπροστά!


    Από εκεί και πέρα υπάρχουν (ακόμη και σήμερα) μισθωμένα κυκλώματα με εγγυημένο bandwidth με το αντίστοιχο αντίτιμο βέβαια αφού φτιάχνεται κύκλωμα μόνο για την πάρτη σου...


    Σε ότι αφορά τη φωνή πλέον όλα είναι VoIP. Το πόσες γραμμές μπορείς να έχεις είναι θέμα bandwidth...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παιδιά απορία, σε τι χρησιμεύει σήμερα η isdn?
    Η λογική στην εποχή της ήταν να παντρευει δυο γραμμές για καλυτερη ταχυτητα και φυσικά αν κάποιος σηκώνει το τηλέφωνο να μην πεφτει το ιντερνετ (τώρα θυμήθηκα και τους download managers lol)
    Απ την εποχή της πρωτογονης ακόμα dsl αυτά ταν προβλήματα λύθηκαν οποτε τι ακριβώς κάνει μια isdn σήμερα?
    Και το να χεις ένα netmod πάνω σε ψηφιακές γραμμές μόνο ζημιά στο σήμα δε κανει?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Δεν παντρεύει δύο γραμμές. Σε μία γραμμή σου έδινε 2 κανάλια. Τα γράφω παραπάνω...

    Το ISDN είναι ψηφιακό. Βλ: https://en.wikipedia.org/wiki/Integr...igital_Network


    Τη σημερινή εποχή δεν έχει λόγο ύπαρξης... Μόνο για κάποια παλιά PBX υπάρχει αλλά σταδιακά όλα πάνε σε VoIP.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ste7ios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (26-07-20)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. εποπτεία τηλεφωνικής γραμμής
    By giwrgos9 in forum Internet / Δίκτυα / VOIP Τηλεφωνία
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-18, 08:56
  2. Paradox συνδεση τηλεφωνικής γραμμής
    By ddcgr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 16:16
  3. Έλεγχος τηλεφωνικής γραμμής με μΕ
    By Hary Dee in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-11, 02:35
  4. Προέκταση τηλεφωνικής γραμμής
    By deksterr in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-09, 14:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας