Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Πρόβλημα φόρτισης μπαταρίας μότο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Πρόβλημα φόρτισης μπαταρίας μότο

    Κύριοι καλημέρα. Θα ήθελα να σας πω και εγώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω σχετικά με τη φόρτιση της μπαταρίας στο μηχανάκι μου με την οποία γνώμη και βοήθεια δεκτή. Θα πάρω τα πράγματα από την αρχή. Έχω ένα modenas x-cite παπί τα φώτα του είναι σχεδόν ανύπαρκτα έτσι αποφάσισα να βάλω ένα προβολάκι led 20w. Η λάμπα της μάνας του είναι 35 watt. Αφού το σύνδεσα παρατήρησα ότι στο ρελαντί άναβαν κανονικά με ικανοποιητικό φως. ενώ όταν είχε κάποιες στροφές ο κινητήρας αυτά χαμήλωναν την ένταση τους και τρεμωπαιζαν. Έτσι αποφάσισα και πήρα καινούργια γραμμή ρεύματος μετά από τον διακόπτη βάζοντας μία ασφάλεια και ένα βολτόμετρο. Ενώ τα φώτα έφεγγαν κανονικά παρατήρησα ότι η μπαταρία δεν φόρτιζε από τα 11,8 volt σιγά-σιγά έπεσε έως τα 9.4volt με γκάζι. Με αποτέλεσμα Όλα τα ηλεκτρικά φώτα,κόρνα,φλας να έχουν τελειώσει ενώ τα φώτα όσο δούλευε ο κινητήρας δούλευαν κανονικά και ικανοποιητικά. Αποφάσισα και άλλαξα με καινούργια έναν ανορθωτή και μία μπαταρία. Τα volt που μου βγάζει τώρα είναι έως 13,2 με γκάζι ενώ στο ρελαντί γύρο στο 12,6 χωρίς κανένα φορτίο. Όταν άναψα τα φώτα η ένταση έπεσε στα 12,1 volt με γκάζι. Το ρεύμα αυτό φτάνει για να μου φορτίζει την μπαταρία; Θέλω να αναφέρω ακόμα κάτι, έχω βάλει ένα διακοπτάκι για λόγους ασφαλείας (κλοπής) κόβοντας το αρνητικό. Μήπως αυτό επηρεάζει την όλη κατάσταση. Ευχαριστώ πολύ περιμένω τις απαντήσεις σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Oxι δεν ειναι σωστη η ταση φορτισης.Οχι δεν επηρεαζει το διακοπτακι την ταση(αν ειναι ετσι οπως τα λες)
    Καποιο σχεδιο απο τα ηλεκτρικα του υπαρχουν?Ποσα καλωδια βγαζει απο την περιελιξη?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι το διακοπτάκι κάνει την ζημιά (δεν αφήνει να περάσουν αρκετά αμπέρ). Κάνε δοκιμή χωρίς το διακοπτάκι και αμέσως θα σου δείξει αν φταίει αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    εγω θα προτεινα να τα ξυλωσεις και να μετρησεις και παλι την μπαταρια να δεις αν εχεις σωστες φορτισεις. Αν σου κανει το ιδιο μαλλον εχεις προβλημα στην ανορθωση και το πηρες χαμπαρι τωρα που εκανες τις προσθηκες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Μιχάλη και εγώ modenas έχω. Να ξέρεις ότι είναι ευαίσθητα στα ηλεκτρικά της μπαταρίας. Το πιο πιθανό είναι να θέλεις αλλαγή το πηνίο φόρτισης το οποίο είναι εμβαπτιζόμενο στο λάδι. Η φόρτιση στα μηχανάκια αυτά πάει κάνα 14V - 14,5V σε γκάζια. Και πάντα η μέτρηση με την μπαταρία επάνω. Τώρα το πιο πιθανό αν είναι αυτό είναι γιατί σε αυτά τα μηχανάκια την στάθμη του λαδιού την τσεκάρουμε από το γυαλάκι στα πλάγια, το οποίο πολλές φορές δεν είναι ευδιάκριτο, άρα νομίζουμε ότι έχουμε λάδι αλλά στην ουσία δεν έχουμε αρκετό. Την έχω πατήσει και εγώ έτσι. Αν είναι αυτό είναι και ακριβό πληροφοριακά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kasikis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (01-08-20)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    πολυ σπανια να είναι η περιέλιξη,συνηθως ο ανορθωτης χαλαει.
    Επίσης δεν γνωριζω αν το κυκλωμα φώτων λειτουργει με ΑC η DC.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποφάσισα και άλλαξα με καινούργια έναν ανορθωτή και μία μπαταρία. Τα volt που μου βγάζει τώρα είναι έως 13,2 με γκάζι ενώ στο ρελαντί γύρο στο 12,6 χωρίς κανένα φορτίο. Όταν άναψα τα φώτα η ένταση έπεσε στα 12,1 volt με γκάζι.
    Είχε αναφέρει όμως την αλλαγή ανορθωτή και μπαταρίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος SV2DXJ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    367

    Προεπιλογή

    Και στο δικό μου Yamaha t50 town mate τα φώτα είναι AC (εναλλασσόμενο ) Μιχάλη κατά την γνώμη πρέπει να κάνει μετρήσεις κάποιος που γνωρίζει .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasikis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχε αναφέρει όμως την αλλαγή ανορθωτή και μπαταρίας.
    Με το τσιγκελι τα βγαζουμε του φιλου.Δεν αναφερει αν αυτα που μετραει ειναι πανω στην λαμπα η στην μπαταρια,αν ο ανορθωτης ειναι γνησιος ή απο Κίνα με 10€ κ.α.
    Σε γενικες γραμμες ομως όταν χαλασει μια περιελιξη συνηθως καιγεται .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ όλους για το τις απαντήσεις σας. Είχε δίκιο ο φίλος vasilllis. Είχα βάλει κινέζικο ανορθωτή με 10 ευρώ. Άλλαξα με γνήσιο 30 ευρώ και το πρόβλημα λύθηκε

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πατέντα φόρτισης μπαταρίας
    By Follow Security in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-19, 21:18
  2. Τρόποι φόρτισης μπαταρίας Ni-Cd από δραπανοκατσάβιδο.
    By kostas stathopoulos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-15, 14:46
  3. κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας από πάνελ
    By Mike_Lag in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-14, 11:26
  4. Κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας μολύβδου
    By st3v3n in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 15:05
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-10, 15:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας