Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Μίξη αερίων

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή Μίξη αερίων

    Θελω αεριο αργο για κολληση αλουμινιου με mig αλλα θελω να κολλαω και σιδερα που θελουνε μιξη αργου και λιγου CO2.
    To ερωτημα ειναι μπορω να παρω 2 φιαλες Ar & CO2 ξεχωρα και να κανω εγω τη μιξη ?
    Θελω να παρω διαφορετικες φιαλες γιατι χρειαζομαι το καθαρο αργο και για κοπη με hd plasma.
    Υπαρχει δυνατοτητα με απλο εξοπλισμο να κανεις κανεις μιξη 82%Ar 18%Co2 ?
    Επισης που μπορω να βρω μανομετρα-ρυθμιστες ροης-βανες κτλπ σε καλες τιμες για να βαλω στις φιαλες (50Lt - 200bar)
    Επειδη εδω που ρωτησα τοπικα μου λενε για 250 την αδεια φιαλη (πιστοποιημενη) χωρις φπα υπαρχει απο αλλου ποιο φτηνα(διαφορα > 30ευρω)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω ότι κερδίζεις κάτι αμα κάνεις εσύ την μίξη.

    Δηλαδή τι να έχεις δυο μπουκάλες μια αργόν και μια γκοργκόν, τι να έχεις μια αργό και μια CO2.

    Απο όλα αυτα που λες πρέπει να έχει φοβερό εργαστήριο, επταξονικά ρομπότ, γερανούς, πλάσμα ...

    δεν βάζεις και καμια φωτό να δούμε?

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Όχι δεν μπορείς να κάνεις μίξεις. Αν οι φιάλες που σου λένε είναι καινούργιες και αμεταχείριστες είναι καλή η τιμή. Όσο για μειωτήρες μη ψάχνεις για φθηνά. Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα το ακριβότερο και όχι το φθηνότερο. Γενικά επειδή μιλάμε για υψηλές πιέσεις να ψάξεις για "σωστούς" προμηθευτές-συνεργάτες στην περιοχή σου που να μπορούν να σου προσφέρουν πιστοποιημένα υλικά. Μην μπαίνεις στην λογική του "που θα βρω φθηνότερο" αλλά που θα βρω "σοβαρό προμηθευτή" που να συνεργάζεται με "καλή" εταιρία παραγωγής-εμφιάλωσης. Είναι ζήτημα ασφάλειας.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mitsis : 05-08-20 στις 21:06

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Μιξη δηλαδη με τιποτα ε?
    Θελω μιξη για να μπορω να αλλαζω το ποσοστο co2 και επειδη φιαλες co2 βρισκω
    φτηνες μεταχειρισμενες απο εμφιαλωτηριο αναψυκτικων(μπορει να μου δωσουνε και χαρισμα)
    ειναι ποιο ευελικτο νομιζω να το εχεις σε ξεχωρες φιαλες οταν το θες μονο για ιδια χρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    Για μίξη θα χρειαστείς μίξερ
    https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&ei=muUqX9-oOsWurgTcu4-IAw&q=welding+gas+mixer&oq=welding+gas+mixer&gs_lc p=CgZwc3ktYWIQDDIECAAQRzIECAAQRzIECAAQRzIECAAQRzIE CAAQRzIECAAQRzIECAAQRzIECAAQR1AAWABgzd9DaABwAngAgA EAiAEAkgEAmAEAqgEHZ3dzLXdpesABAQ&sclient=psy-ab&ved=0ahUKEwjf3f7vxITrAhVFl4sKHdzdAzEQ4dUDCAs
    Ρυθμιστές να πάρεις επώνυμους GLOOR, HARRIS, OXYTURBO...και προτίμησε με ροόμετρο (αν δεν κάνεις μίξη μόνος σου)
    Κατά την γνώμη μου μίξερ θα άξιζε αν ασχοληθείς με
    https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=tri+mix+welding+gas
    ή αν έχεις μόνο κανένα τραγικό προμηθευτή βιομηχανικών αερίων κοντά σου

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Βασικα δεν θελω μιξη ακριβειας.. δηλαδη δεν με νοιαζει αν χανει 1-3% και θελω να γινετε "on the fly" χωρις εξτρα φιαλη
    Αν δεν παρω μικτη που φανταζομαι οτι θα κοστιζει πολυ και εχω μονο 2 ροομετρα 1 σε καθε φιαλη
    δεν μπορω να κανονισω τη ροη σε καθε φιαλη και μετα σε ενα μικρο buffer θαλαμο με ενα ανεμιστηρακι να τα μιξαρω ?
    Ξαναλεω οτι δεν θελω κατι ακριβειας απλα βιαζομαι τωρα να αγορασω φιαλες και δεν ξερω αν πρεπει να παρω
    corgon η argon+co2 γιατι μελλοντικα θα χρειαστω σιγουρα σκετο argon για tig και plasma.
    Επισης τωρα μου κανανε προσφορα καινουργια φιαλη γεματη argon 250+φπα και co2 θα μου χαρισουνε μια παλια φιαλη μονο το γεμισμα θα πληρωσω

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι κερδίζεις κάτι αμα κάνεις εσύ την μίξη.

    Δηλαδή τι να έχεις δυο μπουκάλες μια αργόν και μια γκοργκόν, τι να έχεις μια αργό και μια CO2.

    Απο όλα αυτα που λες πρέπει να έχει φοβερό εργαστήριο, επταξονικά ρομπότ, γερανούς, πλάσμα ...

    δεν βάζεις και καμια φωτό να δούμε?
    Μάλλον είναι απαγορευτικό
    notice.png

    1 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Υπαρχουνε διαφοροι λογοι που δεν βαζω φωτο αλλα δεν ειναι του παροντος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω αεριο αργο για κολληση αλουμινιου με mig αλλα θελω να κολλαω και σιδερα που θελουνε μιξη αργου και λιγου CO2.
    To ερωτημα ειναι μπορω να παρω 2 φιαλες Ar & CO2 ξεχωρα και να κανω εγω τη μιξη ?
    Θελω να παρω διαφορετικες φιαλες γιατι χρειαζομαι το καθαρο αργο και για κοπη με hd plasma.
    Υπαρχει δυνατοτητα με απλο εξοπλισμο να κανεις κανεις μιξη 82%Ar 18%Co2 ?
    Επισης που μπορω να βρω μανομετρα-ρυθμιστες ροης-βανες κτλπ σε καλες τιμες για να βαλω στις φιαλες (50Lt - 200bar)
    Επειδη εδω που ρωτησα τοπικα μου λενε για 250 την αδεια φιαλη (πιστοποιημενη) χωρις φπα υπαρχει απο αλλου ποιο φτηνα(διαφορα > 30ευρω)
    Η Hypertherm έχει μίκτες για το πλάσμα της αλλά όχι για τα αέρια που θέλεις εσύ. Ισως να μην υπάρχει πρόβλημα.Κοίταξέ το.Πάντως γίνεται αυτό που ζητάς.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απομάκρυνση αερίων κατά την κόλληση με καλάι
    By hobbistas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-20, 11:55
  2. Μίξη σήματος επίγειας και modulator
    By jester7 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 23:09
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 12:29
  4. Μίξη Δύο Συστημάτων Ηχου 5.1
    By geobest in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-06, 12:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας