Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: Baofeng uv 5r

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    memostrikas
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσέκαρε στο μενού την τιμή στην ρύθμιση του Squelch. Λογικά σύμφωνα με όλα τα κινέζικα φορητά πρέπει να παίρνει τιμές από 0 (τελείως ανοιχτό) μέχρι 9 (μέγιστη φίμωση). Βάλε το στο 1, αν δεν είναι σε αυτή την τιμή.
    Μήπως γνωρίζεις αν χρησιμοποιείτε (που δε νομίζω) Tone Squelch στις επικοινωνίες σας?
    Δεν γνωρίζω αυτό που λες.
    Πάντως το Squelch είναι στο μηχανάκι στο 3 από οταν το αγόρασα.
    Θα το βάλω στο 1 και θα δω.
    Ευχαριστώ για την βοήθεια σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    memostrikas
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Αυτό έγινε από το μαγαζί ποττ το πήρα, και έχει τις συχνότητες του 888s μέσα, που τις περάσαν με pc όπως μου είπαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    memostrikas
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 888 από το εργοστάσιο δεν έχουν τις γνωστές PMR συχνότητες αλλά ένα διαφορετικό σετ. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να διαβαστεί πρώτα από το λογισμικό το σετ του 888 και μετά να περαστεί ένα ίδιο σετ στο 5r. Αν δεν έγινε αυτό θα υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι δύσκολο αλλά πρέπει να το κάνει κάποιος που γνωρίζει.
    Αυτό έγινε από το μαγαζί που το πήρα, και έχει τις συχνότητες του 888s μέσα, που τις περάσαν με pc όπως μου είπαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από memostrikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω αυτό που λες.
    Πάντως το Squelch είναι στο μηχανάκι στο 3 από οταν το αγόρασα.
    Θα το βάλω στο 1 και θα δω.
    Ευχαριστώ για την βοήθεια σας!
    Οπότε μάλλον δεν χρησιμοποιείτε Tone Squelch.
    Αν και δεν θα δεις μεγάλη διαφορά στο squelch από το 3 μέχρι το 1, έχε υπόψιν σου ότι όλα αυτά τα κινέζικα δεν «ακούνε» και πάρα πολύ καλά γενικά, ειδικά στις συχνότητες UHF όταν δεν υπάρχει οπτική επαφή και μεσολαβούν εμπόδια ανάμεσα όπως πχ πολλές τοιχοποιίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    memostrikas
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε μάλλον δεν χρησιμοποιείτε Tone Squelch.
    Αν και δεν θα δεις μεγάλη διαφορά στο squelch από το 3 μέχρι το 1, έχε υπόψιν σου ότι όλα αυτά τα κινέζικα δεν «ακούνε» και πάρα πολύ καλά γενικά, ειδικά στις συχνότητες UHF όταν δεν υπάρχει οπτική επαφή και μεσολαβούν εμπόδια ανάμεσα όπως πχ πολλές τοιχοποιίες.
    Παρατήρησα το εξής: πείραξα στο μενού την ρύθμιση TPX και απο high το έβαλα low και το πρόβλημα μου φάνηκε να λύθηκε(για όσο το δοκίμασα).
    Αυτό όντως παίζει κάποιο ρόλο;
    Επίσης ενώ το έβαλα στο low, όταν κλείνω το μηχανάκι και το ανοίγω ξανά η ρύθμιση επανέρχεται στο high.
    Γιατί δεν μένει η ρύθμιση που του βάζω;
    Επίσης να ρωτήσω το wide και το narrow τι ρόλο παιζουν;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από memostrikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατήρησα το εξής: πείραξα στο μενού την ρύθμιση TPX και απο high το έβαλα low και το πρόβλημα μου φάνηκε να λύθηκε(για όσο το δοκίμασα).
    Αυτό όντως παίζει κάποιο ρόλο;
    Μάλλον εννοείς την ισχύ εκπομπής (TXP). Ποιο πρόβλημα λύθηκε; Δλδ δεν σε ακούνε με high power (5W) και σε ακούνε με low power (1W);

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από memostrikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ενώ το έβαλα στο low, όταν κλείνω το μηχανάκι και το ανοίγω ξανά η ρύθμιση επανέρχεται στο high.
    Γιατί δεν μένει η ρύθμιση που του βάζω;
    Αυτό είναι το μεγάλο μειονέκτημα όλων των κινέζικων φορητών ασυρμάτων. Δεν έχουν ανεξάρτητη επιλογή ισχύος.
    Δλδ αν θελήσεις να αποθηκεύσεις ένα κανάλι σε μια μνήμη, θα πρέπει να το αποθηκεύσεις 2 φορές. Μία φορά σε low power (1W) και ακόμη μία σε high power (5W).
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΣΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙΑ (ΜΝΗΜΕΣ).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από memostrikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να ρωτήσω το wide και το narrow τι ρόλο παιζουν;
    Είναι η διαυλοποίηση καναλιού (space channel). Στους ασυρμάτους σε διαμόρφωση FM η διαυλοποίηση wide καλύπτει εύρος 25 kHz ενώ η narrow το μισό δλδ 12,5 kHz. Υπάρχει και η medium στα 20 kHz η οποία είναι διαθέσιμη κυρίως σε επαγγελματικούς π/δ.
    Αυτό σημαίνει ότι αν εκπέμπεις πχ στη συχνότητα 145 MHz με wide, τότε καλύπτεις ένα εύρος 25 kHz (δλδ 12,5 kHz πάνω και 12,5 kHz κάτω από την κεντρική συχνότητα των 145 MHz), τουτέστιν στο φάσμα από 144,9875 MHz μέχρι 145,0125 MHz.
    Ενώ αν εκπέμπεις στην ίδια συχνότητα (145 MHz) με narrow, τότε καλύπτεις εύρος 12,5 kHz (δλδ 6,25 kHz πάνω και 6,25 kHz κάτω από την κεντρική συχνότητα των 145MHz), δλδ καλύπτεις το φάσμα από 144,99375 MHz μέχρι 145,00625 MHz.
    Αυτό εξυπηρετεί στο ότι αν σε μια υποζώνη (πχ VHF) χρησιμοποιούν όλοι διαυλοποίηση narrow, τότε μπορούν να δημιουργηθούν περισσότερα κανάλια (δλδ τα διπλάσια απ' ότι αν χρησιμοποιούσαν διαυλοποίηση wide) και έτσι να τα χρησιμοποιούν περισσότερα άτομα χωρίς να παρεμβάλλονται μεταξύ τους.
    Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που έγινε η μετάβαση σε ψηφιακές διαμορφώσεις (digital modes) στην επίγεια τηλεόραση και προσεχές και στο επίγειο ψηφιακό ραδιόφωνο (DAB+).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 14-09-20 στις 02:49

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    memostrikas
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον εννοείς την ισχύ εκπομπής (TXP). Ποιο πρόβλημα λύθηκε; Δλδ δεν σε ακούνε με high power (5W) και σε ακούνε με low power (1W);


    Αυτό είναι το μεγάλο μειονέκτημα όλων των κινέζικων φορητών ασυρμάτων. Δεν έχουν ανεξάρτητη επιλογή ισχύος.
    Δλδ αν θελήσεις να αποθηκεύσεις ένα κανάλι σε μια μνήμη, θα πρέπει να το αποθηκεύσεις 2 φορές. Μία φορά σε low power (1W) και ακόμη μία σε high power (5W).
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΣΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙΑ (ΜΝΗΜΕΣ).


    Είναι η διαυλοποίηση καναλιού (space channel). Στους ασυρμάτους σε διαμόρφωση FM η διαυλοποίηση wide καλύπτει εύρος 25 kHz ενώ η narrow το μισό δλδ 12,5 kHz. Υπάρχει και η medium στα 20 kHz η οποία είναι διαθέσιμη κυρίως σε επαγγελματικούς π/δ.
    Αυτό σημαίνει ότι αν εκπέμπεις πχ στη συχνότητα 145 MHz με wide, τότε καλύπτεις ένα εύρος 25 kHz (δλδ 12,5 kHz πάνω και 12,5 kHz κάτω από την κεντρική συχνότητα των 145 MHz), τουτέστιν στο φάσμα από 144,9875 MHz μέχρι 145,0125 MHz.
    Ενώ αν εκπέμπεις στην ίδια συχνότητα (145 MHz) με narrow, τότε καλύπτεις εύρος 12,5 kHz (δλδ 6,25 kHz πάνω και 6,25 kHz κάτω από την κεντρική συχνότητα των 145MHz), δλδ καλύπτεις το φάσμα από 144,99375 MHz μέχρι 145,00625 MHz.
    Αυτό εξυπηρετεί στο ότι αν σε μια υποζώνη (πχ VHF) χρησιμοποιούν όλοι διαυλοποίηση narrow, τότε μπορούν να δημιουργηθούν περισσότερα κανάλια (δλδ τα διπλάσια απ' ότι αν χρησιμοποιούσαν διαυλοποίηση wide) και έτσι να τα χρησιμοποιούν περισσότερα άτομα χωρίς να παρεμβάλλονται μεταξύ τους.
    Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που έγινε η μετάβαση σε ψηφιακές διαμορφώσεις (digital modes) στην επίγεια τηλεόραση και προσεχές και στο επίγειο ψηφιακό ραδιόφωνο (DAB+).
    Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!
    Με ακούνε κανονικά και με high και με low, απλά εγώ δεν ακούω όλες τις συνομιλίες της ομάδας και το έβαλα σε low μήπως λέω έφταιγε αυτό.
    Δλδ είμαστε ο 1 2 3 άτομα που μιλάμε. Με καλεί ο 1 και μιλάμε κανονικά, αλλά οταν ο 3 μιλάει στον 1 εγώ ο 2 δεν ακουω τι του λέει και απλά ακούω την απάντηση του 1. Ολοι τούς όμως εμένα με ακούν καθαροτατα.
    Επίσης παρατήρησα ότι αυτό συμβαίνει όταν είμαι μακριά τούς.
    Οταν είμαι κοντα τούς είναι όλα οκ.
    Παλιότερα που είχα 888s ναι μεν είχε παράσιτα η επικοινωνία, αλλά άκουγα όλους τι λέγανε εστω και με παράσιτα.
    Για να καταλάβετε εχθές ήμουν μαζί με τον συνάδελφο δίπλα δίπλα και ενώ από το δικό τού 888s ακουγόταν ο προϊστάμενός, το δικό μου βουβό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη esertas
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από memostrikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιότερα που είχα 888s ναι μεν είχε παράσιτα η επικοινωνία, αλλά άκουγα όλους τι λέγανε εστω και με παράσιτα.
    Για να καταλάβετε εχθές ήμουν μαζί με τον συνάδελφο δίπλα δίπλα και ενώ από το δικό τού 888s ακουγόταν ο προϊστάμενός, το δικό μου βουβό.
    Αυτό μάλλον γίνεται επειδή το 5R δεν έχει καλή ευαισθησία. Μείωσε το squelch η πάρε κεραία με καλύτερη απολαβή στην συχνότητα που το δουλεύεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    memostrikas
    Εγγραφή
    Aug 2020
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esertas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μάλλον γίνεται επειδή το 5R δεν έχει καλή ευαισθησία. Μείωσε το squelch η πάρε κεραία με καλύτερη απολαβή στην συχνότητα που το δουλεύεις.
    Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!
    Το squelch το έχω στο 1 πλέον και κεραία που λες, ποία μου προτείνεται να πάρω;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Transeiver Baofeng UV-5R.
    By firewalker in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-19, 11:44
  2. Baofeng uv-5ra
    By johntsep in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 23:36
  3. Προγραμματισμός BAOFENG
    By sotiris12 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 19:09
  4. Baofeng
    By johntsep in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-16, 20:58
  5. Προβλημα με baofeng uv-5r
    By franki28gr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 22:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας