Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Έξοδος ενισχυτή με LM386

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή Έξοδος ενισχυτή με LM386

    Χαίρετε! Είμαι καινούριος στην ομάδα και λοιπόν θα ξεκινήσω με έναν προβληματισμό που μου φαίνεται πολύ αρχάριος.

    Το κύκλωμα είναι βασισμένο στον LM386
    LM386.png

    Η είσοδος είναι ημίτονο 1Khz με πλάτος 10vp-p από γεννήτρια συχνοτήτων.
    Τροφοδοτώ το κύκλωμα με 9V από Twintex τροφοδοτικό.
    Με το που ανοίξω την τροφοδοσία, μετράω με τον παλμογράφο στην έξοδο το σήμα μου να έχει μικρότερο πλάτος από της εισόδου αλλά σηκωμένο σε μια DC τάση (τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ από τον παλμογράφο).
    Τοποθετώ στην έξοδο ένα μεγάφωνο 6Ω (μετράω με το πολύμετρο) και η έξοδος "κατεβαίνει" από την DC τάση αλλά παραμένει μικρότερου πλάτους από της εισόδου.
    Η ένταση όμως της εξόδου είναι κατά πολύ υψηλότερη από της εισόδου στο μεγάφωνο.
    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει?
    Λογικά πίστευα πως η υψηλότερη ένταση θα σήμαινε και μεγαλύτερο πλάτος κυματομορφής.

    Σημειώνω πως στην εικόνα, η κίτρινη γραμμή είναι η είσοδος, ενώ η μπλε η έξοδος. Επίσης αριστερά βλέπεται χωρίς μεγάφωνο και δεξιά με το μεγάφωνο.
    Ευχαριστώ πολύ.

    both.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.354

    Προεπιλογή

    Το ποτενσιομετρο της εισοδου σε ποια θεση είναι? Μετρας πριν η μετα απο αυτό σαν είσοδο ?
    Μαλλον η εξοδος του Lm βγαζει καποια ταση και εχει τον πυκνωτη για να μην παει αυτη στο μεγαφωνο. Στον παλμογραφο ομως λογω της υψηλης εσωτερικης αντίστασης περναει αυτη η ταση...
    Εστω και. 1000 ωμ φορτίο αν ειχες αντι για μεγαφωνο θα δεις οτι θα εξαφανιζοταν αυτή η ταση!

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Η ταση εξοδου ειναι ψιλοαδιαφορη (κυμαινεται αναλογα με την εμπεδιση του φορτιου), αυτο που ενισχυεται ειναι βασικα περισσοτερο το ρευμα.
    Η ταση εισοδου ειναι σημαντικη και δεν πρεπει να ξεπερναει το οριο της παραμορφωσης, αλλα ειναι πολυ συνηθες να ειναι υψηλοτερη απ την ταση εξοδου (ειδικα σε μοσφετ μπορεις να δεις αρκετα υψηλες τασεις εισοδου, ενω στην εξοδο κλασικα μερικα βολτ σε πληρη ισχυ. Επισεις εξαρταται κι απ το ποση αντισταση εχει το ποτενσιομετρο που κανει τη διαιρεση εισοδου).
    Η dc ταση που βλεπεις δεν πρεπει να υπαρχει μετα τον πυκνωτη συζευξης. Αν εξακολουθει να υπαρχει πανω σε φορτιο υπαρχει θεμα με τον πυκνωτη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 26-08-20 στις 16:30

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,μεγάλο δεν είναι το πλάτος σήματος 10vP-P για το LM386;Τι ευαισθησία έχει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,μεγάλο δεν είναι το πλάτος σήματος 10vP-P για το LM386;Τι ευαισθησία έχει;
    Αν παιρνει μέτρηση στο 2 ποδαρακι είναι πολυ (αυτο το τσιπάκι το χαν κάποια vhf και αν θυμάμαι καλά στο 2 με γη μετράς κάτω από 1V ) αν όμως μετράει στο audio in μπορεί να είναι και φυσιολογικο.
    Σε γενικές γραμμές σε ένα ενισχυτή όταν αναφερόμαστε στη τάση οδήγησης ενώνουμε το audio in στον 47k (η τεσπα στον οποιο) τερματισμό του προενισχυτη.


    Ασχετο αλλά ΑΝ δεν κάνω λάθος το lm386 νομίζω είναι obsolate η τουλάχιστο κάποιες εκδόσεις του (η th έκδοση του τουλάχιστο πρεπει να ναι τουλάχιστο καμια 3ετια 5ετια)

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Κύριοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
    Κατέληξα να μετράω μια είσοδο μερικά μικροαμπέρ και μια έξοδο μερικές δεκάδες μιλιαμπέρ, οπότε να πως εξηγείται η αύξηση της έντασης στο ηχείο παρά την μείωση του πλάτους τάσης.

    Την είσοδο την μετράω πριν το ποτενσιόμετρο. Είναι ατόφια η έξοδος της γεννήτριας δηλαδή. Η έξοδος μου μετρήθηκε στο αρνητικό ποδαράκι του πυκνωτή σύζευξης.
    Το ίδιο πείραμα με τάση εισόδου ~120mVpp, απέδειξε μια αύξηση της τάσης εξόδου στα 400mVpp. Παρατηρώ παρ'όλα αυτά την έξοδό μου να ψαλιδίζεται στην αρνητική περίοδο όλο και περισσότερο αυξάνοντας την ένταση από το ποτενσιόμετρο.

    118610467_1850174705122942_8001519866658891564_n.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Ασυμετρια έχει δεν ψαλιδιζει

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη paris1969
    Όνομα
    Παρασκευάς
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στην παρέα,

    Από το datasheet του LM386 προκύπτει ότι η αναλογική τάση εισόδου πρέπει να είναι max 0,4v p-p συνεπώς τα 10v p-p είναι εκτός των ορίων του κατασκευαστή.
    Επίσης υποθέτω ότι η τάση τροφοδοσίας θα πρέπει να είναι πάντα μεγαλύτερη από το προς ενίσχυση σήμα.
    Διορθώστε με εάν κάνω λάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον paris1969 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-08-20)

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris1969 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα,

    Από το datasheet του LM386 προκύπτει ότι η αναλογική τάση εισόδου πρέπει να είναι max 0,4v p-p συνεπώς τα 10v p-p είναι εκτός των ορίων του κατασκευαστή.
    Επίσης υποθέτω ότι η τάση τροφοδοσίας θα πρέπει να είναι πάντα μεγαλύτερη από το προς ενίσχυση σήμα.
    Διορθώστε με εάν κάνω λάθος.
    Αφου μετράει στο audio input και όχι στο 2 ποδαρακι μια χαρά είναι η ταση (ανάλογα τη θέση του ποτσενσιομετρου βέβαια).

    Όσον αφορά το τελευταίο περι τάσης τροφοδοσίας, σε ένα pp ενισχυτή τάξης ΑΒ (η se τάξης Α) ισχυει. Σε άλλες περιπτωσεις πχ με γεφυρωμενους pp (μπορεί να είναι και στο ίδιο τσιπάκι) η τάξης d κτλ δεν ισχυει. Στο συγκεκριμένο τσιπ λογικά πρεπει να είναι έτσι όπως το λες (δε νομίζω να χει μέσα κάτι παραπανω απο ενα pp)



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φίλιππας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πείραμα με τάση εισόδου ~120mVpp, απέδειξε μια αύξηση της τάσης εξόδου στα 400mVpp. Παρατηρώ παρ'όλα αυτά την έξοδό μου να ψαλιδίζεται στην αρνητική περίοδο όλο και περισσότερο αυξάνοντας την ένταση από το ποτενσιόμετρο.
    Στην κυματομορφη που δείχνεις δεν υπάρχει ψαλιδισμος.
    Για να το φτάσεις να ψαλιδισει πρεπει να χαμηλώσεις πολυ την τροφοδοσία και να δώσεις αρκετή τάση εισοδου


    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτης τασης LM386
    By δημητρης14 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-17, 14:19
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-17, 00:57
  3. Έξοδος για ακουστικά σε ενισχυτή
    By kotsos___ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-15, 15:18
  4. Ενισχυτής ήχου με το LM386
    By jzls in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-13, 19:49
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-12, 21:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας