Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 64

Θέμα: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΟ + ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganagnost02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα με στεναχωρεις τωρα αγνωστης ποιοτητας η μπαταρια μου, που την ειχα παρει 244ευρω πριν 3 χρονια ..
    εχεις να μου προτεινεις καποιο mppt και Φ/Β καλα και οικονομικα ; και να αφησω και το 2ο πανω εννοεις ;
    για 2-3 μηνες το θελω καθε καλοκαιρι, απλα με τις φωτιες και την κακοκαιρια ειχε για 2-3 ημερες συννεφια και το γονατισε..

    Με Α/Γ επειδη εχω τα υλικα περισσοτερο να πειραματιστώ ηθελα οχι να αγορασω κατι ετοιμο.. εχει πολυ αερα στο χωριο..
    τωρα με 29 βαθμους και ζεστη δινει 2.5 μποφορ απο το μεσημερι κ μετα φτανει τα 5
    Δεν θέλω στενοχώριες!!
    Η μπαταρία σου έχει περίπου 850 - 900 κύκλους σε βάθος εκφόρτισης 50% και θεωρείται οριακά επαρκής για τέτοιες εφαρμογές. Με 3 χρόνια ήδη στην πλάτη της... να την περιμένεις.
    Ρυθμιστής ΜΡΡΤ και φωτοβολταϊκό 280WP βρίσκεις κάτω από 300 ευρώ. Αφήνεις το υπάρχων Φ/Β με τον ρυθμιστή που έχει τα οποία θα λειτουργούν παράλληλα.

    Η μελέτη και κατασκευή ανεμογεννήτριας είναι μία πολύ ευχάριστη ενασχόληση για κάποιον που θέλει να βελτιώσει τις γνώσεις του στην φυσική και διαθέτει τα 3 "Χ" (Χώρο, Χρόνο, Χρήμα).
    Για να φτάσεις να κατασκευάσεις αποδοτική και αξιόπιστη ανεμογεννήτρια θα χρειαστεί πολύς χρόνος και αρκετά δοκίμια (χρήμα) για να ανακαλύψεις απλά τον τροχό για μία ακόμη φορά. Αν έχεις τα παραπάνω προχώρα... Θα μάθεις πολλά και θα νοιώσεις δημιουργικός.
    Κάποιες βασικές αρχές εν συντομία:
    - Υπάρχουν λόγοι που επικράτησαν οι Α/Γ οριζόντιου άξονα έναντι αυτών καθέτου άξονα.
    - Ο άνεμος κάτω από 4 μποφόρ ΔΕΝ είναι αποδοτικός για καμία ανεμογεννήτρια καθώς η κινητική ενέργεια που διαθέτει είναι πολύ μικρή.
    - Κάθε ανεμογεννήτρια είναι ένας συμβιβασμός πολλών και αντιφατικών παραγόντων. Καμία Α/Γ δεν είναι καλή παντού.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alto2 (27-08-20), ganagnost02 (29-08-20)

  3. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.450

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μελέτη και κατασκευή ανεμογεννήτριας είναι μία πολύ ευχάριστη ενασχόληση για κάποιον που θέλει να βελτιώσει τις γνώσεις του στην φυσική και διαθέτει τα 3 "Χ" (Χώρο, Χρόνο, Χρήμα).
    Προσωπικά μου λείπουν τα 2 πρώτα (χώρος και χρόνος).

    Παρακάτω βλέπεις 4 μποφόρ? ή ..... (συνεχίζουμε να ακούμε τις μ@...ες των "ειδικών")
    https://www.youtube.com/watch?v=FYMZvnER0BQ&t=9s
    Δεν ξέρω με ποια κριτήρια το αποφασίζουν αυτό , αλλά πιστεύω ο τρόπος που χρησιμοποίησαν τις διαφορές μεταξύ οριζοντίου και καθέτου άξονα (ως προς το αντικειμενικό όφελος στην πράξη) είναι ότι νάναι. (αλλά και ολικά άσχετα από το είδος ανεμογεννήτριας οριζοντίου ή καθέτου άξονα για το "απαραίτητο" των άνω 4 μποφόρ).

    Δηλαδή θα έλεγες "μπλιάχ" για ανεμογεννήτρια καθέτου που με 0,5 μέτρο ανά sec και επί 24 ωρου βάσης είναι κάτι "που δεν συμφέρει" (σύμφωνα με τις μ@ ....ες "ειδικών" , έστω και αν δεν ανταποκρίνεται ως προς το μέγεθος των 2 αυτών διαφορετικών κατασκευών)
    Αλήθεια τα κριτήρια σύγκρισης πως αποφασίστηκαν?

    Αν είναι έτσι (στο να βάζουμε κριτήρια ότι ναναι ) τότε εγώ από πλευράς φωτοβολταικών θα έλεγα "μπλιάχ" αν αυτά λειτουργούν σε συννεφιές (και άρα είναι κάτι που θέλει "απαραίτητα " πλήρη ηλιοφάνεια , σαν αντιστάθμιση της μ@...ας για τα περί 4 και άνω μποφόρ ) και δεν "συμφέρουν" τα φωτοβολταικά .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 28-08-20 στις 02:01

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μελέτη και κατασκευή ανεμογεννήτριας είναι μία πολύ ευχάριστη ενασχόληση για κάποιον που θέλει να βελτιώσει τις γνώσεις του στην φυσική και διαθέτει τα 3 "Χ" (Χώρο, Χρόνο, Χρήμα).
    Εντάξει... υπάρχουν και κάποιοι ανεπίδεκτοι μάθησης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά μου λείπουν τα 2 πρώτα (χώρος και χρόνος).

    Παρακάτω βλέπεις 4 μποφόρ? ή ..... (συνεχίζουμε να ακούμε τις μ@...ες των "ειδικών")
    https://www.youtube.com/watch?v=FYMZvnER0BQ&t=9s
    Δεν ξέρω με ποια κριτήρια το αποφασίζουν αυτό , αλλά πιστεύω ο τρόπος που χρησιμοποίησαν τις διαφορές μεταξύ οριζοντίου και καθέτου άξονα (ως προς το αντικειμενικό όφελος στην πράξη) είναι ότι νάναι. (αλλά και ολικά άσχετα από το είδος ανεμογεννήτριας οριζοντίου ή καθέτου άξονα για το "απαραίτητο" των άνω 4 μποφόρ).

    Δηλαδή θα έλεγες "μπλιάχ" για ανεμογεννήτρια καθέτου που με 0,5 μέτρο ανά sec και επί 24 ωρου βάσης είναι κάτι "που δεν συμφέρει" (σύμφωνα με τις μ@ ....ες "ειδικών" , έστω και αν δεν ανταποκρίνεται ως προς το μέγεθος των 2 αυτών διαφορετικών κατασκευών)
    Αλήθεια τα κριτήρια σύγκρισης πως αποφασίστηκαν?

    Αν είναι έτσι (στο να βάζουμε κριτήρια ότι ναναι ) τότε εγώ από πλευράς φωτοβολταικών θα έλεγα "μπλιάχ" αν αυτά λειτουργούν σε συννεφιές (και άρα είναι κάτι που θέλει "απαραίτητα " πλήρη ηλιοφάνεια , σαν αντιστάθμιση της μ@...ας για τα περί 4 και άνω μποφόρ ) και δεν "συμφέρουν" τα φωτοβολταικά .
    υπάρχει καποιο γραφημα αποδοσης να δουμε;Διοτι οι περισσότερες Α/Γ δεν αποδίδουν χωρις ανεμο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.450

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει καποιο γραφημα αποδοσης να δουμε;Διοτι οι περισσότερες Α/Γ δεν αποδίδουν χωρις ανεμο.
    Δεν κατάλαβα την ερώτηση (εγώ αναφέρομαι στην σύγκριση ή αλλιώς στην "καταδίκη" των ειδικών) ότι οι καθέτου άξονα Α/Γ δεν έχουν στον ήλιο μοίρα , και δεν αναφέρομαι σε κάποια μοντέλα . Απλά θεωρώ ότι και οι καθέτου άξονα έχουν και αυτές μέλλον και δεν θεωρείται "τεχνικό " πρόβλημα λόγω απλά της κάθετης θέσης τους . Π.χ. κάνουν σύγκριση την καθέτου άξονα Α/Γ όπως είναι σε "χύμα" μορφή , έναντι της πλήρους μορφής της οριζοντίου άξονα Α/Γ (π.χ. δεν θέλουν να μας δείξουν και την σύγκριση της καθέτου άξονα Α/Γ με την πρόσθετη πατέντα βελτίωσης με τα εξωτερικά σταθερά πτερύγια , ή άλλες πιθανές πατέντες που θα φέρουν επίσης τις καθέτου άξονα Α/Γ ισάξιες με τις οριζοντίου άξονα Α/Γ.

    Για να προσγειώσω τον φίλο μας νηματοθέτη (Γιώργο) στις Α/Γ που αναφέρει στο 1ο ποστ (Α/Γ που είναι της μόδας με πτερύγια σε σχήμα φεγγαριού) δίνω τις αποδόσεις για δήθεν Α/Γ 400W
    Συνημμένο Αρχείο 81672
    και μια καθοδήγηση πίνακα μετατροπής των μποφόρ σε μέτρα ανά δευτερόλεπτο .
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...86%CF%8C%CF%81
    Για να καταλάβει ότι σε καθημερινή βάση θα έχει 3 έως 10W. Ενώ τα "κινέζικα" 400W θα τα δει μόνο όταν θα χαλάσουν τα όργανα μέτρησης. Απλά κοροιδεύουν.

    Γιαυτό του λέω ...."φτιάξε μας πρώτα πτερύγια γίγαντες " σαν αυτά που του πρότεινα παραπάνω , και βλέπουμε μετά τι ψάρια πιάνει σε χαμηλούς ανέμους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    τα Link δεν λειτουργουν.
    Εκανα μια τυχαια αναζητηση για ΑΓ καθετου αξονα.
    επεσα εδω http://www.verdeplus.gr/product.php?id=63
    ανοιξα αυτο http://www.verdeplus.gr/files/Aeolos...20Brochure.pdf
    και βλεπω στα 5,5m/sec (3 μποφορ) εχει αποδοση η 2Kw AΓ 300w.
    Πανω απο 4 μποφορ ξεκιναει να αποδιδει στην μιση ισχυ της.Υποτιθεται οτι ειναι αξιοπιστες οι μετρησεις του κινεζου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    sta 5,5μ/sec αποδιδει 350w https://energypower.gr/wp-content/up...istika12-1.pdf kai einai 1000w αυτη.
    Πανω απο 8m/sec ξεπερναει τα 60% της ισχυς της...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Μια και το συζηταμε αποδοση ΑΓ.png

    δειχνει για διαφορους τυπους(δυστυχως δεν ειναι τοσο καθαρογραμμενο) φτερωτων,την αποδοση τους σε σχεση με τον αερα που επικρατει στην περιοχη.
    Η κατω στηλη δειχνει εναν συντελεστη στην ταχυτητα του αερα ,η αριστερη ειναι ενας συντελεστης για την αποδοση της ΑΓ(οσο μικροτερος τοσο μικροτερη η αποδοση).
    Η πολυφτερη εχει το μεγαλυτερο ευρος αποδοσης.
    Οπως καταλαβαινεται δεν ειναι τυχαια η εγκατασταση καθετης η οριζοντιας διφτερης τριφτερης πολυφτερης κλπ.Σε μικρα εργα η ετησια αποδοση της ειναι σαν να παιζεις ΚΙΝΟ καθως ο 4 μποφορ αερας που ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι εχει τελικα αποδεικνυεται πολυ λιγος!!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.450

    Προεπιλογή

    Βασίλη για πες γνώμη για την παρακάτω Α/Γ
    https://www.youtube.com/watch?v=J9oDix7UVOE
    Είναι καθέτου άξονα ? ή οριζοντίου?
    1) Αν θεωρήσω στην παραπάνω κατασκευή ότι βγάζω μόνο τον κινητήρα με τα πτερύγια του και τα τοποθετήσω ως οριζοντίου (κλασσική περίπτωση οριζοντίου) αλλά σαν επιφάνεια (σκέτη με τα πτερύγια σε θέση οριζοντίου) έχει επιφάνεια ας πούμε μισό τετραγωνικό .
    2) Αν τα βάλουμε δίπλα δίπλα και τα 2 / ποιο από τα 2 θα έχει καλύτερη απόδοση? (υπόψιν ότι προβληματίζει στην θέση ως έχει στο βίντεο σε τοποθέτηση του ίδιου κινητήρα με τα ίδια πτερύγια κάθετα ) αλλά η επιφάνεια αυτήν την φορά είναι π.χ. 1 τετραγωνικό μέτρο λόγω τα σταθερά πτερύγια της βάσης.
    Άντε βγάλε άκρη εσύ μετά με τους πίνακες στο #18. (λογικά η κατασκευή του βίντεο θεωρείται καθέτου άξονα).
    Τι λες τώρα , ανατρέπονται ή δεν ανατρέπονται οι πίνακες .

    Βέβαια τώρα κάνουμε παιχνίδια με τις λέξεις , διότι το ίδιο πλεονέκτημα μπορεί να αποκτήσει με τα ίδια σταθερά πτερύγια του 1 τετραγωνικού για την τοποθέτηση οριζοντίως !

    Απλά δεν υφίστανται "πίνακες" και οι τοποθετήσεις "ειδικών" περί οριζοντίου Vs καθέτου ανήκουν σε συνταξιούχους αρπακόλες της τότε εποχής .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 29-08-20 στις 02:39

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Πετρο οι πινακες δεν ανατρεπονται.
    Καθετη και οριζοντια ειναι ο ΑΞΟΝΑΣ .Στο βιντεο απλα επιλεγει να αλλαξει την ροη του ανεμου..Εντυπωσιακο δεν λεω,του εδωσα ενα thumb up,αλλα δεν ειδα ενα ανεμομετρο,ενα βολτομετρο,ενα αμπερομετρο,μου θυμιζει λιγο τους μυλους που πουλαει το καροτσι με το μαλλι της γριας στα παιδακια.
    Τα φτερα εχουν αεροδυναμικο σχημα(σαν αυτο των αεροπλανων) συγκεκριμενο μηκος και επιφανεια.Με την επιφανεια του μπορουμε να υπολογισουμε ποση ενεργεια μπορουμε να παρουμε απο τον ανεμο.Δεν γινονται στην τυχη αυτα..Ακομα και αυτη η δημιουργια ροων επηρεαζει το συστημα.
    Επειδη θα παει μακρια η κουβεντα ανεβαζω υλικο(απο οτι βλεπω δωρεαν ειναι).
    μηχανολογων http://eclass.teipir.gr/openeclass/courses/MECH105/
    ηλεκτρολογων http://eclass.teipir.gr/openeclass/m...ELEC103&id=279 τ

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φωτοβολταικο με ανεμογεννητρια
    By el greco 1 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-14, 23:05
  2. Ανεμογεννητρια.
    By κκοστας in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-14, 03:38
  3. ανεμογεννητρια
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-13, 19:59
  4. ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By GT72 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-11, 17:08
  5. ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By TRIAC in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-09, 13:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας