Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Διαφορά μεταξύ αντιστάτη και του πηνίου στα 220V

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή Διαφορά μεταξύ αντιστάτη και του πηνίου στα 220V

    Γειά σας..

    Παρατηρούσα πολύ τα τρυπάνια, τους κινητήρες (και γενικά όποιοι κινητήρες δουλεύουν με AC, εκείνοι δηλαδή χωρίς μαγνήτες αλλά με πηνία) τελευταία, και μιλάω για τα παλιά αθάνατα καλά Bosch τρυπάνια των 900W+. Μετρούσα όλα τα πηνία, και είχαν μια αντίσταση στα 3Ω τα οποία είναι πολύ χαμηλή αντίσταση, σχεδόν ίση με βραχυκύκλωμα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν συνδέεται στο ρεύμα, δουλεύει κανονικά, δεν πετάει ούτε ασφάλεια ούτε τίποτα! Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο με τις αντιστάσεις.. Με το που βάλω μια αντίσταση στα 3,2Ω 50W/100W στα AC (αφού απομακρυνθώ βέβαια) πετάει ασφάλεια... Και τώρα προκύπτει η ερώτηση...

    Γιατί συμβαίνει αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 20-09-20 στις 22:03
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Γιατί η αντίσταση έχει μόνο ωμικό (πραγματικό) μέρος, συνεπώς στα 220V με 3,2Ω "τραβάει" κοντά στα 70Α.

    Στο πηνίο και τον πυκνωτή στα εναλλασσόμενα ρεύματα εισέρχεται η έννοια της εμπεδησης (σύνθετης αντίστασης) όπου έχει ωμική και επαγωγική/χωρητική συμπεριφορά.

    Για να γίνουν πλήρως κατανοητές αυτές οι έννοιες χρειάζεται σοβαρό μαθηματικό υπόβαθρο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VirusX2 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (20-09-20)

  5. #4
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Α μάλιστα... Η διαφορά στο αντιστάτη είναι ότι παίρνει ακαριαία τη τιμή Ι=V/R, ενώ το πηνίο παρουσιάζει μια καμπύλη στο γράφημα V/I. Ναι όμως αυτό ισχύει στις υψηλές συχνότητες.. Εδώ έχουμε 50Ηz. Ή δεν έχει σημασία αυτό (λόγω του ότι το πηνίο αποθηκεύει ενέργεια σε μορφή ηλεκτρομαγνητικού πεδίου)? Απλά είμαι κάπως μπερδεμένος με αυτό το θέμα, γιατί διάβασα ότι ο πυκνωτής μπλοκάρει το DC αλλά βραχυκυκλώνει στο ΑC, ενώ το πηνίο κάνει ακριβώς το αντίθετο, αλλά σε υψηλές συχνότητες... Μήπως μπερδεύομαι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VirusX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί η αντίσταση έχει μόνο ωμικό (πραγματικό) μέρος, συνεπώς στα 220V με 3,2Ω "τραβάει" κοντά στα 70Α.

    Στο πηνίο και τον πυκνωτή στα εναλλασσόμενα ρεύματα εισέρχεται η έννοια της εμπεδησης (σύνθετης αντίστασης) όπου έχει ωμική και επαγωγική/χωρητική συμπεριφορά.

    Για να γίνουν πλήρως κατανοητές αυτές οι έννοιες χρειάζεται σοβαρό μαθηματικό υπόβαθρο.
    Στα μαθηματικά είμαι χάλια! Το μισώ πολύ αυτό το μάθημα! Και αυτό γιατί μελετούσα αρκετές φορές τα μαθηματικά χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα... Απλά, είναι που η ύλη δεν με καλύπτει πλήρως, και έτσι έχω τεράστια κενά στα μαθηματικά.. Μέχρι τις εξισώσεις Β' βαθμού είμαι πολύ καλός... Από κει και πέρα.. Δεν καταλαβαίνω τίποτα... Είναι σαν μα λέμε ροκετ σαϊενς για μένα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α μάλιστα... Η διαφορά στο αντιστάτη είναι ότι παίρνει ακαριαία τη τιμή Ι=V/R, ενώ το πηνίο παρουσιάζει μια καμπύλη στο γράφημα V/I. Ναι όμως αυτό ισχύει στις υψηλές συχνότητες.. Εδώ έχουμε 50Ηz. Ή δεν έχει σημασία αυτό (λόγω του ότι το πηνίο αποθηκεύει ενέργεια σε μορφή ηλεκτρομαγνητικού πεδίου)? Απλά είμαι κάπως μπερδεμένος με αυτό το θέμα, γιατί διάβασα ότι ο πυκνωτής μπλοκάρει το DC αλλά βραχυκυκλώνει στο ΑC, ενώ το πηνίο κάνει ακριβώς το αντίθετο, αλλά σε υψηλές συχνότητες... Μήπως μπερδεύομαι?
    Είσαι μαθητής ΕΠΑΛ αν ναι ποια τάξη και ποια ειδικότητα

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  8. #7
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Τελείωσα το Επαλ εγώ. Τελείωσα τεχνικός ηλεκτρονικός. Είμαι ΤΕΙ εγώ τώρα.. Απλά εντάξει με τα μαθηματικά δεν τα πάω καλά.. Τέλος πάντων. Δεν καταλαβαίνω πάντως το πηνίο. Είναι ένα απλό καλώδιο τέλος πάντων..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, άλλο ένα παράδειγμα από τα πολλά του εκτρώματος Γαβρογλου...

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελείωσα το Επαλ εγώ. Τελείωσα τεχνικός ηλεκτρονικός. Είμαι ΤΕΙ εγώ τώρα.. Απλά εντάξει με τα μαθηματικά δεν τα πάω καλά.. Τέλος πάντων. Δεν καταλαβαίνω πάντως το πηνίο. Είναι ένα απλό καλώδιο τέλος πάντων..

    Φίλε μου άρχισε έστω και τώρα να διαβάζεις τα βιβλία του ΕΠΑΛ να αποκτήσεις τις βάσεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας..

    Παρατηρούσα πολύ τα τρυπάνια, τους κινητήρες (και γενικά όποιοι κινητήρες δουλεύουν με AC, εκείνοι δηλαδή χωρίς μαγνήτες αλλά με πηνία) τελευταία, και μιλάω για τα παλιά αθάνατα καλά Bosch τρυπάνια των 900W+. Μετρούσα όλα τα πηνία, και είχαν μια αντίσταση στα 3Ω τα οποία είναι πολύ χαμηλή αντίσταση, σχεδόν ίση με βραχυκύκλωμα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν συνδέεται στο ρεύμα, δουλεύει κανονικά, δεν πετάει ούτε ασφάλεια ούτε τίποτα! Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο με τις αντιστάσεις.. Με το που βάλω μια αντίσταση στα 3,2Ω 50W/100W στα AC (αφού απομακρυνθώ βέβαια) πετάει ασφάλεια... Και τώρα προκύπτει η ερώτηση...

    Γιατί συμβαίνει αυτό?
    Ο κινητήρας όταν είναι ακίνητος έχει μόνο ωμική αντίσταση (αυτή που μετράς). Μόλις περιστραφεί μετά από τάση στα τυλίγματά του η αντίσταση του αλλάζει σε μιγαδική η οποία είναι το πραγματικό μέρος (η ωμική αντίσταση) + το φανταστικό μέρος (εδώ θα πρέπει να ανοίξεις τα βιβλία για μεγαλύτερη ανάλυση). Με απλά λόγια η αντίσταση αλλάζει με την περιστροφή και ουσιαστικά αυξάνει γιατί προστίθεται το φανταστικό μέρος που δεν υπήρχε πριν.

    Αν μετρήσεις το ρεύμα που τραβάει ο κινητήρας θα παρατηρήσεις ένα ρεύμα κορυφής κατά την εκκίνηση που οφείλεται στο ότι ο κινητήρας έχει μόνο ωμική αντίσταση επειδή είναι ακίνητος. Αυτό όμως είναι στιγμιαίο και δεν προλαβαίνουν να καούν οι ασφάλειες, αμέσως μετά όταν αρχίσει να περιστρέφεται αυξάνεται σταδιακά με την αύξηση των στροφών η σύνθετη αντίσταση του και το ρεύμα πέφτει έως ότου φτάσει στο ρεύμα λειτουργίας το οποίο εξαρτάται από το φορτίο.
    Αν υπερφορτώσεις τον κινητήρα δηλαδή φρενάρεις τον άξονα τότε μειώνονται οι στροφές του με αποτέλεσμα να μειώνεται το φανταστικό μέρος της μιγαδικής αντίστασης οπότε αυξάνεται το ρεύμα που τραβάει. Αν δουλέψει πολύ ώρα έτσι ο κινητήρας θα καεί ή θα δουλέψει η προστασία του αν έχει.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαφορά μεταξύ Active και Passive 4-20mA loop??
    By nocturnal in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-20, 00:38
  2. διαφορά μεταξύ τρίμερ και ποντεσιόμετου
    By alexis22 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-15, 19:56
  3. Hot Air Rework: Η διαφορά μεταξύ 250W & 500W ?
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-12, 00:07
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-11, 20:40
  5. Μετατροπή από 220V σε 24V και πάλι σε 220V
    By cosecon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-10, 16:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας