Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Ηχητική εγκατάστση σε σχολική αίθουσα-παρακαλώ βοήθεια

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή Ηχητική εγκατάστση σε σχολική αίθουσα-παρακαλώ βοήθεια

    Γεια χαρά σε όλους
    Είμαι εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
    Στο σχολείο μας (γυμνάσιο) προσπαθούμε να εγκαταστήσουμε σε κάθε αίθουσα σταθερό υπολογιστή με βίντεο προβολέα και ηχεία.
    Το κομμάτι των υπολογιστών και των ηχείων το έχω αναλάβει εγώ

    Για υπολογιστές μπήκαν κάτι Dell 755
    Στο κομμάτι του ήχου, επειδή ο προϋπολογισμός είναι πολύ περιορισμένος, ανέλαβα να το υλοποιήσω εγώ με υπάρχοντα υλικά


    Σκέφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω ηχεία που κατά καιρούς μάζευα από συστήματα mini stereo που πήγαιναν για απόσυρση, αλλά και από γονείς μαθητών που τους κάλεσα να συνεισφέρουν με παλιά ηχεία.
    Μερικά από τα ηχεία τα βλέπετε εδώ.
    20200921_093902.jpg



    Σε κάθε αίθουσα θα έμπαινε ένα ηχείο, άρα ήθελα μονοφωνικό ενισχυτή
    Για να τα οδηγήσω πήρα 15 πλακέτες ενισχυτών 60 watt-maximum (και καλά) προς 2,2 ευρώ το τεμάχιο από ebay σαν αυτούς


    Για να τροφοδοτήσω τους ενισχυτές είχα κάνει αρχικά την σκέψη να δώσω ρεύμα από το τροφοδοτικό του υπολογιστή, αλλά δεν περίσσευε καμία έξοδος τροφοδοσίας 12 βολτ, οπότε έπρεπε να κανιβαλίσω το τροφοδοτικό και να πάρω παράλληλα από το καλώδιο που δίνει είτε στο επεξεργαστή είτε στην μητρική. Αυτό όμως δεν το ήθελα διότι


    1) Τα μηχανήματα είναι σε εγγύηση
    2) Δεν ήξερα αν θα προκαλούσα αστάθεια στην λειτουργία του υπολογιστή
    3) Δεν ήξερα αν η ισχύς του τροφοδοτικού αρκούσε να τροφοδοτήσει υπολογιστή και ενισχυτή
    Τελικά αποφάσισα να τα δώσω ρεύμα από ανεξάρτητα τροφοδοτικά που είχα από παλιούς υπολογιστές IBM netvista σαν αυτό


    Άνοιξα το τροφοδοτικό, έκοψα τα επιπλέον καλώδια, ένωσα πράσινο με μαύρο για να δουλεύει το τροφοδοτικό και στο τέλος συνέδεσα τον ενισχυτή τον οποίο και «βόλεψα» εντός του κουτιού του τροφοδοτικού. Στο τέλος προέκυψε αυτό.

    20200925_112426.jpg

    Το μειονέκτημα είναι ότι το τροφοδοτικό-ενισχυτής από την στιγμή που θα μπουν στην πρίζα δουλεύουν διαρκώς.
    Ο ήχος δοκιμάστηκε και είναι αξιοπρεπής για τα δεδομένα μίας τάξης και τις ανάγκες ενός μαθήματος που απλά θέλει κάποια στιγμή ήχο σε ένα βίντεο ή μία εκπαιδευτική εφαρμογή.
    Τέλος μεταξύ των ηχείων που μου έφεραν γονείς είναι και αυτά τα sony
    Δύο στήλες SS-TS12 (85 watt έκαστη στα 6 ohm)
    Και ένα subwoofer SS-WS13 (150 watt στα 3 ohm)



    Ερωτήσεις
    1) Έκανα καλά που έδωσα ανεξάρτητη τροφοδοσία στους ενισχυτές των 60 watt;
    2) Έκανα καλά που την πλακέτα του ενισχυτή την «βόλεψα» εντός τροφοδοτικού;
    3) Υπάρχει κάποια φτηνή λύση (στην λογική της αρχικής πατέντας) που θα μπορούσε να οδηγήσει τα sony ηχεία. Θα μπορούσε το subwoofer που είναι στα 3 ohm να οδηγηθεί από ενισχυτή 4ohm;
    4) Οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση και συμβουλή είναι καλοδεχούμενη

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ba99297 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Για τα τροφοδοτικά που δουλεύουν συνέχεια αν δεν έχουν ενσωματωμένο διακόπτη πάνω στο τροφοδοτικό βάλτε ένα διακόπτη πορτατίφ πάνω στο καλώδιο.
    Για τα ηχεία sony 60W προτείνω ένα μεταχειρισμένο ενισχυτή όπως π.χ. εδώ https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=97033 ή από το facebook ή από site αγγελιών.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    437

    Προεπιλογή

    Ενδιαφεροντα τα πλακετακια των τελικων ,τα εχω δει κι εγω & θελω να τα δοκιμασω. Το μονο που μπορει να εχεις θεμα ειναι απο θορυβο ή παρασιτα απο το smps τροφοδοτικο ,ή και απο τον ιδιο τον υπολογιστη. Οσο για την ενταση & την ισχυ δε θα χρειαστεις πανω απο 10-20 βατ για τη δουλεια αυτη οποτε μια χαρα ειναι το pc-smps. Πες μου εντυπωσεις απο το πλακετακι ,εγω θελω να το δουλεψω με 24 βολτ να δω τι ψαρια πιανει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια, εξαιρετική δουλειά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d.antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφεροντα τα πλακετακια των τελικων ,τα εχω δει κι εγω & θελω να τα δοκιμασω. Το μονο που μπορει να εχεις θεμα ειναι απο θορυβο ή παρασιτα απο το smps τροφοδοτικο ,ή και απο τον ιδιο τον υπολογιστη. Οσο για την ενταση & την ισχυ δε θα χρειαστεις πανω απο 10-20 βατ για τη δουλεια αυτη οποτε μια χαρα ειναι το pc-smps. Πες μου εντυπωσεις απο το πλακετακι ,εγω θελω να το δουλεψω με 24 βολτ να δω τι ψαρια πιανει.

    Φίλε μου το value for money δεν νομίζω να υπάρχει. Φυσικά είναι κινεζιές αλλά όσο τα έχω δουλέψει, δουλεύουν αξιοπρεπέστατα. Πρόσεξε στο ebay μπορεί να τα βρεις από 2,3 μέχρι 11 ευρώ, ψάξου. Εγώ τα βρήκα εδώ https://www.ebay.com/itm/333600087433?ul_noapp=true. Απότα 15 τεμάχια που πήρα το ένα δεν δούλευε, αλλά μπορεί να έκανα εγώ καμιά πατατιά. Πάντως ο κινέζος είναι πρόθυμος να το αντικαταστήσει. Μπορείς με δύο τέτοια να υλοποιήσεις και στερεοφωνικό ενισχυτή. Βέβαια είναι class d, αλλά κάνει πολύ καλή δουελεια και μάλιστα δέχονται τροφοδοσία από 8-24 βολτ, οπότε έυκολα βρίσκεις να τα τροφοδοτήσεις. Από θόρυβο που ρωτάς ναι έχουν ελάχιστο ο οποίος όμως χάνεται μέσα στην τάξη. Αν το δουλέψεις με κανένα τροφοδοτικό φορητού (19 volt) νομίζω δεν θα έχεις θέμα. Εγώ τελικά δεν τα δούλεψα με το τροφοδοτικό του υπολογιστή της τάξης, αλλά με χωριστό τροφοδοτικό υπολογιστή από παροπλισμένους υπολογιστές. το τροφοδοτικό του υπολογιστή δεν άφηνε κάποια αναμονή για 12 βολτ, οπότε έπρεπε να κόψω καλώδια και δεν ήθελα γιατί τα μηχανήματα (αν και refurbished 10ετίας) είναι εντός διετούς εγγύησης. Αν έδινα από τον υπολογιστή τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο συμμαζεμένα και πιο σωστά υπό την έννοια ότι ο ενισχυτής θα δούλευε όσο δούλευε ο υπολογιστής. Τώρα έτσι όπως είναι δουλεύει συνεχώς. Δεν έβαλα καν διακόπτη λόγω κόστους. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ba99297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου το value for money δεν νομίζω να υπάρχει. Φυσικά είναι κινεζιές αλλά όσο τα έχω δουλέψει, δουλεύουν αξιοπρεπέστατα. Πρόσεξε στο ebay μπορεί να τα βρεις από 2,3 μέχρι 11 ευρώ, ψάξου. Εγώ τα βρήκα εδώ https://www.ebay.com/itm/333600087433?ul_noapp=true. Απότα 15 τεμάχια που πήρα το ένα δεν δούλευε, αλλά μπορεί να έκανα εγώ καμιά πατατιά. Πάντως ο κινέζος είναι πρόθυμος να το αντικαταστήσει. Μπορείς με δύο τέτοια να υλοποιήσεις και στερεοφωνικό ενισχυτή. Βέβαια είναι class d, αλλά κάνει πολύ καλή δουελεια και μάλιστα δέχονται τροφοδοσία από 8-24 βολτ, οπότε έυκολα βρίσκεις να τα τροφοδοτήσεις. Από θόρυβο που ρωτάς ναι έχουν ελάχιστο ο οποίος όμως χάνεται μέσα στην τάξη. Αν το δουλέψεις με κανένα τροφοδοτικό φορητού (19 volt) νομίζω δεν θα έχεις θέμα. Εγώ τελικά δεν τα δούλεψα με το τροφοδοτικό του υπολογιστή της τάξης, αλλά με χωριστό τροφοδοτικό υπολογιστή από παροπλισμένους υπολογιστές. το τροφοδοτικό του υπολογιστή δεν άφηνε κάποια αναμονή για 12 βολτ, οπότε έπρεπε να κόψω καλώδια και δεν ήθελα γιατί τα μηχανήματα (αν και refurbished 10ετίας) είναι εντός διετούς εγγύησης. Αν έδινα από τον υπολογιστή τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο συμμαζεμένα και πιο σωστά υπό την έννοια ότι ο ενισχυτής θα δούλευε όσο δούλευε ο υπολογιστής. Τώρα έτσι όπως είναι δουλεύει συνεχώς. Δεν έβαλα καν διακόπτη λόγω κόστους. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    5 25 m to 5 25 female 2-550x550.jpgΜε ένα τέτοιο καλώδιο μπορείς να προσθέσεις επιπλέον έξοδο από το τροφοδοτικό του PC, το παρεμβάλεις σε μια τροφοδοτούμενη συσκευή π.χ. σκληρό δίσκο και παίρνεις μια τροφοδοσία ακόμη. Το καλώδιο αυτό θα μπορούσες και να κόψεις για να τροφοδοτήσεις τον ενισχυτή μιας και δεν ανήκει στο PC αλλά είναι πρόσθετο.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    5 25 m to 5 25 female 2-550x550.jpgΜε ένα τέτοιο καλώδιο μπορείς να προσθέσεις επιπλέον έξοδο από το τροφοδοτικό του PC, το παρεμβάλεις σε μια τροφοδοτούμενη συσκευή π.χ. σκληρό δίσκο και παίρνεις μια τροφοδοσία ακόμη. Το καλώδιο αυτό θα μπορούσες και να κόψεις για να τροφοδοτήσεις τον ενισχυτή μιας και δεν ανήκει στο PC αλλά είναι πρόσθετο.
    Φίλε το έχω υπόψιν αυτό το καλώδιο αλλά δεν υπάρχει χρήμα. Θέλω 15 τέτοια από περίπου 4 ευρώ το ένα κάνουν 60 ευρώ. Μέχρι τώρα η εγκατάσταση μου κόστισε μόλις 35 ευρώ για τα ενισχυτάκια. πολεμάμε με νύχια και με δόντια να δημιουργήσουμε ανθρώπινες συνθήκες στα σχολεία. Δυστυχώς ο κόσμος πέφτει στην παγίδα του κοινωνικού αυτοματισμού και εύκολα αμολάει τις λέξεις "τεμπέληδες" χαραμοφάηδες" κλπ. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολο είναι να μιλάς με μάσκα 45 λεπτά για 3-4 μαθητικές ώρες συνεχόμενες. Αυτό όμως είναι εκτός ανάρτησης. Ίσως σε μια άλλη κουβέντα. Ευχαριστώ για την συμμετοχή σου

    3 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Συγχαρητηρια για την κινηση σου με τον εξοπλισμο. Το πιο απλο και φθηνο για να σβήνεις τα τροφοδοτικα ειναι να παρεμβαλεις ενα μικρο διακοπτακι μεταξυ πρασινου/γείωσης, πχ:

    https://www.ebay.com/itm/20pcs-250V-...QAAOSw4EJcu3bt

    ή πιο ευκολο στην εγκατασταση:
    https://www.ebay.com/itm/10pcs-Mini-...4AAOSwF1dUTgWl

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ba99297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε το έχω υπόψιν αυτό το καλώδιο αλλά δεν υπάρχει χρήμα. Θέλω 15 τέτοια από περίπου 4 ευρώ το ένα κάνουν 60 ευρώ. Μέχρι τώρα η εγκατάσταση μου κόστισε μόλις 35 ευρώ για τα ενισχυτάκια. πολεμάμε με νύχια και με δόντια να δημιουργήσουμε ανθρώπινες συνθήκες στα σχολεία. Δυστυχώς ο κόσμος πέφτει στην παγίδα του κοινωνικού αυτοματισμού και εύκολα αμολάει τις λέξεις "τεμπέληδες" χαραμοφάηδες" κλπ. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολο είναι να μιλάς με μάσκα 45 λεπτά για 3-4 μαθητικές ώρες συνεχόμενες. Αυτό όμως είναι εκτός ανάρτησης. Ίσως σε μια άλλη κουβέντα. Ευχαριστώ για την συμμετοχή σου
    Αφενός από το site που πήρα την φωτογραφία τα πουλούσε 1,9 Ευρώ, αφετέρου αυτό το καλώδιο δεν χρησιμοποιείται πλέον αφού όλοι οι σύγχρονοι υπολογιστές έχουν γυρίσει σε συνδέσεις SATA. Υποθέτω αν πάτε σε μαγαζί που επισκευάζει υπολογιστές θα έχουν να σας χαρίσουν αρκετά από αυτά. Επιπλέον έτσι λύνετε και το πρόβλημα του κλεισίματος του ενισχυτή και παρακάμπτεται το κόστος του διακόπτη.

    Κάποια χρήματα πάντα χρειάζονται έστω και από χορηγία. Όλο και κάποιος γονέας μπορεί να έχει σχέση με υπολογιστές είτε ο ίδιος είτε μέσω της επιχείρησης του.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Προσοχη στις πλακετες ενισχυτων αν μπουν τελικα στο κουτι τροφοδοσιας διοτι εκει μεσα υπαρχουν 230v. Σκεψου να μπει μια σαυρα και να προξενησει διαρροη απο τα 230 v ac ή τα 310vdc προς τα καλωδια των ηχειων ή το jack εισοδου...
    Τα τροφοδοτικα που θα ειναι τοποθετημενα;

    Αν συμβει αστοχια σε οποιοδηποτε τροφοδοτικό υπαρχει περιπτωση να βρεθεις μπλεγμένος. Τα δικαστηρια δεν αναγνωριζουν την καλη προθεση...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ip camera παρακαλώ για βοήθεια
    By BASILHSSAM in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-18, 11:35
  2. Λίγη βοήθεια παρακαλώ;
    By FreeEnergy in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 19:26
  3. βοήθεια για arduino παρακαλώ
    By gcostas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 21:22
  4. Παρακαλώ βοήθεια για RF τσοκ.
    By gcostas in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-14, 17:34
  5. Data acquisition με pc software, βοήθεια παρακαλώ!
    By Μixalis in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-05, 19:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας