Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Βοήθεια με μοτέρ από απορροφητήρα κουζίνας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Angelo
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Βοήθεια με μοτέρ από απορροφητήρα κουζίνας

    Καλησπέρα συμφορουμήτες. Ήρθε νομίζω η ώρα για το πρώτο μου ποστ.

    Μιας και που ο απορροφητήρας που είχα στο χωριό μας άφησε χρόνους λόγω αυξομείωσης της τάσης από τη ΔΕΗ (σοκαριστικό ε; ), πήρα καινούριο και τον παλιό τον έλυσα για τα εξαρτήματα, και πιο συγκεκριμένα με σκοπό να πάρω το μοτέρ του, και να το χρησιμοποιήσω σε ένα enclosure που έχω φτιάξει για τον 3d εκτυπωτή μου όπου και θέλω να βάλω εξαερισμό. Έχω όμως κάποια θέματα. Πρώτον, έχω βρεί ένα schematic, αλλά δεν ξέρω αν είναι ακριβές. Εδώ είναι οι φωτό από το μοτέρ και το schematic που έχω βρει. Δεύτερον, επειδή είμαι αρκετά κοντά στο στάδιο του νεόφυτου, 1) δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι είδους/τύπου είναι το μοτέρ και 2), δεν είμαι σίγουρος αν αυτό δουλέυει, δεδομένου ότι στο κάτω πηνίο όπως φαίνεται στην πρώτη εικόνα, υπάρχει μια "βρωμιά" που δεν ξέρω αν προκλήθηκε από τη βλάβη, δλδ αν έλιωσε κάτι όταν αυξομειώθηκε η τάση, ή προκλήθηκε από την κανονική χρήση του απορροφητήρα και τα λάδια μπόρεσαν να περάσουν απ'τα φίλτρα και κατέληξαν να ακουμπήσουν εκεί. Πως μου προτείνετε να προχωρήσω στη συνδεσμολογία αν αυτό είναι δυνατόν να γίνει (αν δεν φαίνεται να είναι χαλασμένο δλδ), ή αν όχι, πως να το τεστάρω με ένα πολύμετρο και να επαληθεύσω/διαψέυσω ότι δουλέυει.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο και τη βοήθεια σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Ο απορροφητήρας είναι ένα μοτέρ και ένας διακόπτης, "άφησε χρόνους" τι εννοείς, ανάβεις τον διακόπτη και δεν λειτουργεί, ρίχνει την ασφάλεια ή τον ΔΔΕ, προσπαθεί να ξεκινήσει αλλά έχει φρακάρει το μοτέρ, δεν δουλεύουν κάποιες ταχύτητες?

    Μπορείς να μετρήσεις μεταξύ των τριών τυλιγμάτων (3 με 6, 3 με 7 και 3 με 8 όπως στο σχέδιο) για να βεβαιωθείς ότι δεν είναι βραχυκυκλωμένο κάποιο τύλιγμα. Μέτρα και μεταξύ ακροδεκτών και μεταλλικού σώματος για να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει βραχυκύκλωμα με το σώμα (γείωση).

    Η συνδεσμολογία είναι στο σχέδιο, τι σε μπερδεύει?

    Αν δεν είσαι σίγουρος ότι μπορείς να κάνεις δοκιμές χωρίς να κινδυνέψεις, ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!



    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Angelo
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο απορροφητήρας είναι ένα μοτέρ και ένας διακόπτης, "άφησε χρόνους" τι εννοείς, ανάβεις τον διακόπτη και δεν λειτουργεί, ρίχνει την ασφάλεια ή τον ΔΔΕ, προσπαθεί να ξεκινήσει αλλά έχει φρακάρει το μοτέρ, δεν δουλεύουν κάποιες ταχύτητες?
    Δυστυχώς ο απορροφητήρας βγήκε όταν δεν ήμουν εκεί, οπότε και δεν ξέρω τι ακριβώς γινόταν όταν το άναβες. Αν θυμάμαι καλά βέβαια, νομίζω ότι έκανε ένα θόρυβο σαν βουητό, τουλάχιστον έτσι μου το περιέγραψαν. Το θέμα είναι ότι ο απορροφητήρας είχε 2 μοτέρ μέσα και μάλλον αυτό το ένα που άφησε μέσα ο τύπος που το έβγαλε απ'τον τοίχο, παίζει να είναι και το χαλασμένο. Ένας απ'τους λόγους που ρωτάω να μάθω τι είδους είναι το μοτέρ, είναι ώστε αν όντως έχει χαλάσει το ένα από τα 2 πηνία, να το ξανατυλίξω και να δουλέψει (φαντάζομαι).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να μετρήσεις μεταξύ των τριών τυλιγμάτων (3 με 6, 3 με 7 και 3 με 8 όπως στο σχέδιο) για να βεβαιωθείς ότι δεν είναι βραχυκυκλωμένο κάποιο τύλιγμα. Μέτρα και μεταξύ ακροδεκτών και μεταλλικού σώματος για να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει βραχυκύκλωμα με το σώμα (γείωση). Η συνδεσμολογία είναι στο σχέδιο, τι σε μπερδεύει?
    Η ετικέτα του δικού μου λέει k31rp1136/50-60Hz/130W ενώ στο schematic k23-002-00/50Hz/110W. Αυτό είναι που με μπερδεύει. Το schematic το βρήκα από ένα πολωνικό σαιτ δημοπρασιών (αυτό εδώ) και δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι σωστό για το μοτέρ που έχω, ο τίτλος της αγγελίας δλδ με οδήγησε σε αυτό το schematic.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν είσαι σίγουρος ότι μπορείς να κάνεις δοκιμές χωρίς να κινδυνέψεις, ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!
    Εννοείται αυτό. Όπως είπα και στο αρχικό μου ποστ, είμαι αρκετά καινούριος με τα ηλεκτρικά, οπότε και δεν θέλω να ρισκάρω να κάνω βλακείες και να πάθω και τίποτα, για αυτό και ρώτησα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Από τη φωτο όπως βλέπω πρέπει να είναι καμένο το μοτερ

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Αν δεν μετρήσει την αντίσταση στα τυλίγματα δεν θα μάθουμε ποτέ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    τι να μετρήσει αφού έβγαλε τα σωθικά του στην επιφάνεια

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Angelo
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Μέτρησα με το πολύμετρο στα 2000Ω, με το μάυρο καλώδιο του πολύμετρου στο άσπρο του μοτέρ, και βάζοντας διαδοχικά το κόκκινο στο κίτρινο, γκρι και μάυρο, όλα σταθεροποιούνταν στις ενδείξεις των 14 μέχρι 16. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει θέμα, σωστά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς σημαίνει ότι έχει λιώσει το βερνίκι και έχουν βραχυκυκλώσει τα πάντα, 16Ω είναι πολύ μικρή αντίσταση για 240V τύλιγμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.486

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς σημαίνει ότι έχει λιώσει το βερνίκι και έχουν βραχυκυκλώσει τα πάντα, 16Ω είναι πολύ μικρή αντίσταση για 240V τύλιγμα...
    έχουν βραχυκυκλώσει τα πάντα, 16Ω είναι πολύ μικρή αντίσταση για 240V τύλιγμα .....και για τόσο μικρό κινητήρα θα έλεγα

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Angelo
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις. Έτσι, έρχομαι στην επόμενη ερώτηση μου. Αξίζει να πάρω καινούριο χαλκό και να το ξανατυλίξω μόνος μου? Ή δεν είναι θέμα τυλίγματος και είναι μη επισκευάσιμο?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεσμολογία μοτέρ απορροφητήρα
    By Δημήτρηςκα in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-16, 09:43
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-15, 19:11
  3. Βοήθεια με... απορροφητήρα
    By Ninetie in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 07:59
  4. Βοήθεια με 2 Μοτέρ
    By makatas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-11, 20:08
  5. Βοήθεια με ένα βηματικό μοτέρ.
    By Namkor in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-10, 14:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας