Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: Αλλαγή λωριδοταινίας LED σε επίτοιχο φωτιστικό

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή Αλλαγή λωριδοταινίας LED σε επίτοιχο φωτιστικό

    Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με κυκλώματα LED, θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθειάς σας.
    Είχα αγοράσει πριν 2-3 χρόνια αυτό το LED φωτιστικό για χρήση στο μπάνιο.
    Έχει μήκος 120cm, με Chip 76SMD που παρέχουν Λευκό Φως 4000k, με φωτεινότητα 2800 Lumen, στα 36W 230V.

    Εδώ και λίγες μέρες παρατήρησα ότι είχαν καεί 2-3 από τα LED και χθες παρέδωσαν πνεύμα τελείως! Δεν ανάβει κανένα...
    Το βλέπω όμως σαν ευκαιρία για να αλλάξω τα χαλασμένα LED με άλλα... υπερυψηλής φωτεινότητας και ταυτόχρονα χαμηλότερης κατανάλωσης LED ψυχρού φωτισμού, (6000K).
    Έχω βρει κάποιες ταινίες LED που φαίνεται να με ικανοποιούν σε όλα τα χαρακτηριστικά που θέλω.

    - LED ΤΑΙΝΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2835 16W/M IP20 ALPHALED 120SMD - ALPHALED

    - LED Ταινία V-TAC 18W 240 led smd 2835/m High Lumen Ψυχρό Λευκό 6400Κ 5M 2166

    - Ταινία LED Λευκή Professional Series 5m 20W/m 12V 60LED/m 5730 SMD 2560lm/m 120° IP20 Ψυχρό Λευκό 6000k

    - ΜΗ-ΑΔΙΑΒΡΟΧΗ ΕΥΚΑΜΠΤΗ ΤΑΙΝΙΑ LED SMD5730 120 LEDs HIGH LUMENS IP20 5m ΨΥΧΡΟ ΛΕΥΚΟ V-TAC

    Οι πρώτες δύο έχουν LED Chip 2835, ενώ οι άλλες 5730.
    Αυτό που δε γνωρίζω, είναι αν παίζει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ασυμβατότητας με το κύκλωμα τροφοδοσίας του φωτηστικού μου.
    Βέβαια αυτό σηκώνει περισσότερα Watt (36) από τα Watt που καταναλώνουν οι παραπάνω ταινίες LED (18W ανά μέτρο) αλλά ταυτόχρονα βλέπω ότι από το κύκλωμα του φωτιστικού βγαίνουν 4 καλώδια σύνδεσης σε κάθε άκρη, (αντίστοιχα 4 επαφές έχει και η λωριδοταινία LED του φωτιστικού στις άκρες του), τη στιγμή που οι ταινίες LED που έχω βρει έχουν μόνο 2 επαφές στις άκρες τους...!
    Αν ήταν RGB LED θα το καταλάβαινα, αλλά δεν είναι! Εν τέλη παίζει κάποιο ρόλο στην αλλαγή που σκοπεύω να κάνω ή απλά πρέπει να βρω ποια από τα 4 καλώδια του κυκλώματος δίνουν 12V να συνδέσω μόνο αυτά και τα άλλα 2 που θα περισσέψουν να τα αγνοήσω; (μονώσω)

    Παραθέτω και μια εικόνα του φωτιστικού, μιας και το άνοιξα.

    Το φωτιστικό ανοιγμένο.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corduroy27 : 01-10-20 στις 17:11

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω ως προς τις λεντοταινίες που θέλω να βάλω και παρέθεσα στο αρχικό post!
    Πιθανόν ο σύντομος χρόνος ζωής των LED του φωτιστικού να οφείλεται στην υψηλή συγκέντρωση υγρασίας του μπάνιου!
    Μάλλον είναι σοφότερο να δώσω κάτι παραπάνω και να στραφώ σε πιο... στεγανές επιλογές, επιπέδου τουλάχιστον IP65 και όχι τις εντελώς απροστάτευτες IP20 σαν αυτές που είχα στο νου μου...

    Το ερώτημα φυσικά παραμένει, ως προς τη συνδεσμολογία...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή Ballast σε φωτιστικό φθορίου
    By Achileas7 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 11:57
  2. Αλλαγή μετασχηματιστή σε φωτιστικό
    By Underdogg in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 10:41
  3. Φωτιστικό led
    By kwstakhs in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 10:05
  4. Αλλαγή λάμπας σε φωτιστικό πάγκου
    By hemer76 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-13, 16:32
  5. Αλλαγή ballast σε φωτιστικά (?)
    By mits in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-12, 23:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας