Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Περί UPS και σωστού ελέγχου

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή Περί UPS και σωστού ελέγχου

    Καλημέρα στην ομάδα.

    Σίγουρα έχω ξαναρωτήσει πράγματα, εχω βρει λύσεις αλλά σκάνε διάφορα περίεργα καμιά φορά και δεν έχω τις γνώσεις

    Δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά έχω κάποιες γνώσεις και κάνω κάποια πράγματα. Φερνουμε κατι UPS Line-interactive στην δουλειά τα οποία είναι καλα και γενικά
    δεν έχω θέματα με επιστροφές και προβλήματα. Αλλά κάποιες φορές έρχονται πίσω για διάφορους λόγους

    Οι κύριοι λόγοι ειναι

    - Τα έχουν κακαρώσει οι μπαταρίες. Τις τσεκάρω και παρακολουθώ για 2-3 μέρες την φόρτιση, την αποφόρτιση και τον χρόνο που μπορεί να κρατήσει με ενα φορτίο στο 50% περίπου

    - Σε κάποια άλλα παρουσιάζει το εξής θέμα. Πέρα την πλακετα , υπάρχει η πλακέτα στο μπροστινό σημείο η οποία έχει το On/off Και τα leds. Σε κάποιες περιπτώσεις ενώ
    το Ups δουλευει κανονικά , κρατάει φορτίο και τα σχετικά, το ups Παραμένει ανοιχτό με κλειστό τον διακόπτη και βγαλμένο από το ρεύμα.. Δεν είναι θέμα της μπροστινής πλακέτας αλλά κάποιο βραχυκύκλωμα φαντάζομαι
    στην κεντρική

    - Πολλές φορές διαπιστώνω ότι υπό τάση η μια μπαταρία η και οι 2 καμιά φορά δείχνουν κάτι volt 17 και 18? Αυτό γιατί μπορεί να συμβαίνει? Θέμα μπαταρίας?

    Χτες παρέλαβα ένα με στραβωμένο το ενα ελασμα της γείωσης σε μια εξοδο και πιθανόν πήγαν να συνδέσουν συσκευή , ακουμπησε το έλασμα στο μεταλλικό που ειναι για τις πρίζες ασφαλείας και τα κακάρωσε

    Ασφάλεια οκ, η μια μπαταρία 17-18V (μετά από μια ώρα έκαιγε) , τώρα παρακολουθώ φόρτιση με 2 νέες αν και βλέπω ότι πάνω από 13,7 δεν ανεβαίνουν εδω και ώρα...και το Led της φόρτισης αναβοσβήνει (θέμα φόρτισης μάλλον?) Θα τις βγάλω πιο μετά να τις δω με τον φορτιστή

    Γενικά πλακέτα δεν πειράζω , μόνο αν είναι να αλλάξω καμια ασφάλεια στην πλακέτα (σαν αυτές που έχουν τα αυτοκίνητα) η κανα πυκνωτή αλλά και πάλι δεν μπλέκω πάντα γιατί μπορεί να έχει και άλλα θέματα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Βασικά δεν θεωρώ ότι ειναι κάποια σύνθετη κατασκευή αλλά θα βοηθούσε να είχα καποιον οδηγό (αν υπάρχει στο ιντερνετ κάτι ) για να εχω εναν μπουσουλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    τι ακριβως ζητας;να επισκευαζεις ups με οδηγιες απο εδω;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Από την στιγμή που πρόκειται για εργασία και ο πελάτης αυτό θα το πάρει και θα το βάλει σπίτι του σταματάν τα πειράματα. Και με αυτά που περιγράφεις πιο πάνω αν θες την γνώμη μου σταμάτησε να εμπορεύεστε τα συγκεκριμένα UPS πριν γίνει κανένα ατύχημα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΝΟΛΗΣ28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στην ομάδα.

    Σίγουρα έχω ξαναρωτήσει πράγματα, εχω βρει λύσεις αλλά σκάνε διάφορα περίεργα καμιά φορά και δεν έχω τις γνώσεις

    Δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά έχω κάποιες γνώσεις και κάνω κάποια πράγματα. Φερνουμε κατι UPS Line-interactive στην δουλειά τα οποία είναι καλα και γενικά
    δεν έχω θέματα με επιστροφές και προβλήματα. Αλλά κάποιες φορές έρχονται πίσω για διάφορους λόγους

    Οι κύριοι λόγοι ειναι

    - Τα έχουν κακαρώσει οι μπαταρίες. Τις τσεκάρω και παρακολουθώ για 2-3 μέρες την φόρτιση, την αποφόρτιση και τον χρόνο που μπορεί να κρατήσει με ενα φορτίο στο 50% περίπου

    - Σε κάποια άλλα παρουσιάζει το εξής θέμα. Πέρα την πλακετα , υπάρχει η πλακέτα στο μπροστινό σημείο η οποία έχει το On/off Και τα leds. Σε κάποιες περιπτώσεις ενώ
    το Ups δουλευει κανονικά , κρατάει φορτίο και τα σχετικά, το ups Παραμένει ανοιχτό με κλειστό τον διακόπτη και βγαλμένο από το ρεύμα.. Δεν είναι θέμα της μπροστινής πλακέτας αλλά κάποιο βραχυκύκλωμα φαντάζομαι
    στην κεντρική

    - Πολλές φορές διαπιστώνω ότι υπό τάση η μια μπαταρία η και οι 2 καμιά φορά δείχνουν κάτι volt 17 και 18? Αυτό γιατί μπορεί να συμβαίνει? Θέμα μπαταρίας?

    Χτες παρέλαβα ένα με στραβωμένο το ενα ελασμα της γείωσης σε μια εξοδο και πιθανόν πήγαν να συνδέσουν συσκευή , ακουμπησε το έλασμα στο μεταλλικό που ειναι για τις πρίζες ασφαλείας και τα κακάρωσε

    Ασφάλεια οκ, η μια μπαταρία 17-18V (μετά από μια ώρα έκαιγε) , τώρα παρακολουθώ φόρτιση με 2 νέες αν και βλέπω ότι πάνω από 13,7 δεν ανεβαίνουν εδω και ώρα...και το Led της φόρτισης αναβοσβήνει (θέμα φόρτισης μάλλον?) Θα τις βγάλω πιο μετά να τις δω με τον φορτιστή

    Γενικά πλακέτα δεν πειράζω , μόνο αν είναι να αλλάξω καμια ασφάλεια στην πλακέτα (σαν αυτές που έχουν τα αυτοκίνητα) η κανα πυκνωτή αλλά και πάλι δεν μπλέκω πάντα γιατί μπορεί να έχει και άλλα θέματα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Βασικά δεν θεωρώ ότι ειναι κάποια σύνθετη κατασκευή αλλά θα βοηθούσε να είχα καποιον οδηγό (αν υπάρχει στο ιντερνετ κάτι ) για να εχω εναν μπουσουλα
    Λετε (Δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά έχω κάποιες γνώσεις και κάνω κάποια πράγματα. Φερνουμε κατι UPS Line-interactive στην δουλειά τα οποία είναι καλα και γενικά
    δεν έχω θέματα με επιστροφές και προβλήματα. Αλλά κάποιες φορές έρχονται πίσω για διάφορους λόγους)

    και απο κατω βαζετε αρκετα προβληματα τελικα ,αρα τα ups εχουν προβληματα και καποια ειναι σοβαρα οπως η μπαταρια που εκαιγε
    γνωμη ειναι οτι δεν ειναι αξιοπιστα

    αν καταλαβα καλα θελετε μπουσουλα επισκευεις;
    αν ναι εφοσον δεν ειστε ηλεκτρονικος βρειτε καποιον τεχνικο να τα αναλαβει η καλυτερα μην τα φερνετε ,αν ειστε καταστημα ισως με αυτα να βγαλετε κακο ονομα

    τα παραπανω τα γραφω με καθε καλη διαθεση προς εσας

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Δεν μας είπε το ποσοστό των βλαβών. Αν πουλάνε 100 και στα 10 βγαίνουν τα παραπάνω, τότε μόνο για έρμα κάνουν. Αν πουλάνε 10.000 και τα 10 ήρθαν πίσω τότε μια χαρά είναι. Όλα είναι σχετικά. Αν ο πελάτης είναι ουγκανος και γ@μησε το schouko, ή κλώτσησε το διακόπτη on-off τι να σου κάνει το καημένο? ή αν η καθαρίστρια έβαλε την 2.000W σκούπα στο πολύμπριζο του UPS? ή ή ή......

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Απαντάω ξεχωριστά στον καθένα

    Vasillis. Δεν κάνω επισκευές. Δεν έχω τις γνώσεις και δεν μπλέκω με πλακέτες. Μια φορά άλλαξα ένα πυκνωτή και μια φορά μια ασφάλεια σε ενα που είχαμε εσωτερικά της εταιρίας και όχι πελάτη. Κάποια πράγματα ρώτησα . Αν ξέρετε μου απαντάτε.

    VirusX2 Σε πελάτες και ειδικά σε UPS δεν κάθομαι ποτε να επισκευάσω. Δεν ξέρω και δεν μπλέκω με τέτοια πράγματα. Καμιά ασφάλεια, καμια μπαταρία η καμια αλλαγή 2ης πλακέτας (πχ πλακετα On/off) . Με την κεντρική και με εισοδους εξοδους ρευματων και μετασχηματιστές δεν ασχολούμαι. Για το ποσοστό βλαβών απαντάω πιο κάτω

    p270. Ειπαμε οτι δεν θα ασχοληθώ με επισκευές. Το ποσοστό σφαλμάτων είναι μικρό. 7 ups σε 3 χρόνια με τις πωλήσεις να είναι πάνω από 500 κομμάτια νομίζω ότι ειναι καλό ποσοστό

    pstratos. Απάντησα πιο πάνω για το ποσοστό των βλαβών. Σε ευχαριστώ

    Από κει και πέρα στα περισσότερα που πέρασαν από τα χέρια εκτός από αυτά τα 7 , απλά μετά από 2 χρόνια και πλέον προχωρούσα σε αλλαγή μπαταριών στους πελάτες

    Σχετικά με αυτά τα 7. (Μιλάμε τώρα για UPS από 600VA μέχρι 3KVA)

    Τα 4 δούλευαν κανονικά αλλά ακόμα και εκτός πρίζας έμεναν ανοιχτά για κάποιο λόγο (το ένα μου ερώτημα)

    Το 5ο είχε θέμα με την LCD οθόνη (εδειχνε τα μισά). Την οποία την άλλαξα με νέα

    Τα άλλα 2 κάποιο θέμα στην πλακέτα και δεν φόρτιζαν οι μπαταρίες

    Σε μια περίπτωση πελάτη οπου το UPS τα είχε κακαρώσει, είχε καεί η ασφάλεια την οποία και άλλαξα και μια χαρά. Μετά από επικοινωνία με τον πελάτη έμαθα ότι ενας μαστορας στο server room έβαλε την πρίζα της ηλεκτροκόλλησης πάνω στο UPS γιατί το βρήκε εύκαιρο
    Σε άλλη περίπτωση οπου UPS τα κακάρωσε τελείως ο τελικός πελάτης είχε βάλει πάνω 2 Laser εκτυπωτές..Οπότε τι να σου κάνει το έρμο...

    Στην τωρινή περίπτωση μας ο πελάτης είχε στραβώσει το ένα έλασμα της γειωσης σε μια εξοδο οπως σας είπα. Αυτό μάλλον μετά από τοποθετηση πρίζας και ενώ λογικά το UPS ήταν στο ρεύμα πιθανόν και να ακουμπησε το έλασμα στα μεταλλικά στοιχεία της πρίζας που ειναι για τις πρίζες ασφαλείας.
    Με νέες μπαταρίες άνοιξε αλλά δεν φόρτιζαν.
    Με τις παλιές , η μια από αυτές ανέβαζε περίπου 17-18 τάση (Το άλλο μου ερώτημα)

    Οπου μπορώ θα κάνω μια κόλληση αν δω κάτι καμμένο . Εχω αλλάξει αρκετούς πυκνωτες στην ζωή μου πχ σε οθόνες και μητρικές. Οχι γιατί κάθησα να διαβάσω σχηματικά και διαγράμματα , ούτε γιατί κάθισα και μέτρησα πράγματα πάνω στην εκαστοτε πλακέτα. Αλλά γιατί θεώρησα ότι μπορεί να αλλάξω τον πυκνωτή που έχει σκάσει και να παίξει. Και στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτό ήταν το θέμα.

    Οπότε όπως καταλάβατε δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με μια πλακέτα και ειδικά σε UPS. Δεν κάνω πειραματισμούς γιατί δεν ξέρω κατα πρωτον αλλά και να ήξερα δεν μου το επιτρέπει η πολιτική του κατασκευαστη και ο χρόνος που θα φάω για να το κάνω αυτό τις ώρες εργασίας μου. Ελέγχω τις μπαταρίες και την φόρτιση τους με ένα πολύμετρο, το αφήνω πάνω , κάνω τις αλλες δουλειες μου και ριχνω και ματιές στον ασθενή..

    Οσο για αυτό ( Βασικά δεν θεωρώ ότι ειναι κάποια σύνθετη κατασκευή αλλά θα βοηθούσε να είχα καποιον οδηγό (αν υπάρχει στο ιντερνετ κάτι ) για να εχω εναν μπουσουλα )
    Δεν ζήτησα οδηγό επισκευής αλλά οδηγό βλαβών και προβλημάτων και τι μπορεί να φταίει.

    Οπότε πάμε πάλι από την αρχή... 3 ερωτήματα

    1) Γιατί ένα UPS μπορεί να μένει ανοιχτό ακόμα και εκτός πρίζας και ακόμα και να το έχεις κλείσει από τον διακόπτη?Και με νέες μπαταρίες
    2) Γιατί μια μπαταρία μπορεί να ανεβάζει 17-18 VOLT . Φταίει η μπαταρία η το κύκλωμα φόρτισης? Επίσης γιατί μπορεί να καίει πολύ μια μπαταρία? Ειναι θέμα μπαταρίας η κατι γινεται στο UPS?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΑΝΟΛΗΣ28 : 09-10-20 στις 01:23

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΝΟΛΗΣ28 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Vasillis. Δεν κάνω επισκευές. Δεν έχω τις γνώσεις και δεν μπλέκω με πλακέτες. Μια φορά άλλαξα ένα πυκνωτή και μια φορά μια ασφάλεια σε ενα που είχαμε εσωτερικά της εταιρίας και όχι πελάτη. Κάποια πράγματα ρώτησα . Αν ξέρετε μου απαντάτε.
    Keyword..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Με τον όρο Keyword και την υπογράμμιση της πρότασης το μυαλό μου πάει στο παρακάτω

    Πχ μπορεί να μου απαντήσει κάποιος από δω μέσα ...για το ερώτημα γιατί το UPS παραμένει ανοιχτό οτι μπορεί να φταίει μια αντίσταση η μια δίοδος η ένας πυκνωτής. Και εγώ να το δέσω κόμπο και να κάτσω να κάνω κολλήσεις και αποκολλήσεις
    σε UPS πελατών...
    Γιατί να το κάνω από την στιγμή που τα UPS τα αντικαθιστώ στους πελάτες και ο προμηθευτής όταν είναι εντός εγγύησης μου στέλνει νέο?

    Προσπαθώ να έχω μια σφαιρική άποψη σχετικά με το τι μπορεί να φταίει.

    Αν τα παραπάνω λογια δεν ισχύουν για αυτό που έγραψες και ήθελες να εννοήσεις κάτι άλλο ζητώ συγνώμη

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Μανωλη.
    Αν εχεις σκοπό να δουλέψεις με αυτα τα ups,μπορεις να κανεις μερικα σεμιναρια ωστε να μπορεις να κανεις μερικες μικρές επισκευές τυπου φταιει η πλακετα ενα ή η μπαταρία δυο.
    Καταρχην θεωρεις οτι το ups ειναι ενα και ολοι οι κατασκευαστες φτιαχνουν τα ιδια ,στις ιδιες πλακετες ,με τα ιδια εξάρτηματα(για αυτο δεν βλέπω σχεδια,φωτογραφιες κλπ)
    Κατα δεύτερον , ακόμα και ενα να είναι δεν υπάρχει κανενας οδηγος τυπου αλλαξε το κιτρινο εξαρτημα πίσω απο το πηνιο.ο ηλεκτρονικος γνωριζει τα εξαρτήματα,ξερει τι δουλεια κανουν ,και βαση αυτων μπορει να φτιαξει ενα μικρο σχέδιο ,με τμήματα της πλακετας που κανουν συγκεκριμένες δουλειες οπότε να επικεντρωνεσαι σε αυτα τα 10-20 εξαρτηματα.Σε αυτό θα σε βοηθήσουν τα σεμιναρια που θα κανεις εφοσον εχει μελετηθει το κύκλωμα του.Αν νομιζεις οτι αυτο μπορει να γινει δωρεαν ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ καθισα να πιω ενα καφε ας απαντησω στον φιλο , μου φαινεται δυσκολο.
    Ας απαντήσει και κανενας αλλος βεβαια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Ειναι σωστά αυτά που γράφεις.

    Εμπορευόμαστε αρκετά διαφορετικά προϊόντα στην εταιρία . Σε κάποια δεν μπορώ να επέμβω και ειδικά όταν είναι εντός εγγύησης. Πχ σε ενα switch το οποίο δεν ανάβει, δεν μπορώ να το ανοίξω και να κάθομαι να μετράω ρεύματα . Το αντικαθιστώ στον πελάτη και το χαλασμένο το στέλνω στον οίκο για να μου το πιστώσει.Εφοσον πρώτα έχω κάνει όλους τους απαραίτητους ελέγχους (δηλαδη να μην εχει χτυπηθεί , να μην ειναι σπασμένο κάπου, να μην έχουν στραβώσει τα pins στις εισόδους δικτύου και πολλά άλλα)
    Και γενικότερα για όλα τα προϊόντα που φέρνουμε έχω στήσει το εργαστήριο μου ,με 3-4 pc, οθόνες , εχω φτιάξει ξεχωριστό δίκτυο για τους ελέγχους και πολλά άλλα

    Παλαιότερα που μου έσκασε ένα προϊόν εκτός εγγύησης το οποίο είχε ενα τροφοδοτικό διπλής εξόδου εσωτερικά ο οίκος μου ζήταγε αρκετά λεφτά για να μου στείλει νέο τροφοδοτικό. Οπότε πήγα και πήρα ενα συμβατό ανοιχτού τύπου της meanwell,διάβασα το διάγραμμα του , το σύγκρινα με το μαμίσιο, και έκανα τις απαραίτητες γεφυρώσεις στο νέο για να δω . Τελικά έπαιξε. Αλλά το κόστος του νέου ήταν μεγάλο οπότε δεν προχωρήσαμε σε αλλαγή . Θα μπορούσα να του δώσω της meanwell αλλά ήταν μεγαλύτερη η πλακέτα του και δεν χώραγε μέσα στην συσκευή

    Με τα UPS δεν έχω προβλήματα γενικά, αλλά ειναι κάτι με το οποίο θέλω να μάθω. Δεν μπορώ να κάνω αλλαγές εξαρτημάτων ειδικά σε UPS πελατών. Και να ήξερα να το κάνω η να διαβάσω διαγραμματα κλπ κλπ δεν μας συμφέρει ούτε από πλευράς κόστους ούτε από πλευράς χρόνου. Και ειδικά όταν ειναι εντός εγγύησης. Αν ειναι μπαταρία το κοιτάω αλλά αν ειναι πλακέτα δεν μπορώ

    Έγραψα εδώ μέσα γιατί θέωρησα ότι τα ερωτήματα μου είναι απλά για αυτούς που ξέρουν. Θεώρησα δηλαδή ότι κάποιος γνώστης θα ξέρει να μου πει ένα δυο λόγους γιατι μια μπαταρία υπό τάση ανεβάζει τόσο πολύ ρεύμα. Η γιατί ένα UPS μπορεί να μένει ανοιχτό όταν ειναι εκτός ρεύματος (και να τρώει τις μπαταρίες)

    Οσο για το σεμινάριο καλό ειναι να μαθω πράγματα.
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-18, 02:57
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-15, 21:26
  3. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 00:30
  4. Περί Η.Ε.Δ. και Α.Η.Ε.Δ..
    By G-COM in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-09, 20:51
  5. Οργανο ελέγχου καλωδίων UTP με RJ 45 και RJ 11
    By stelios2000 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-08, 16:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας