Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 42

Θέμα: Πωλητες ebay με ηλεκτρονικα εξαρτηματα

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Για ψάξτε το καλύτερα, η χρέωση είναι σχεδόν αόρατη. Βλέπεις την συναλλαγή π.χ. όπως παρακάτω σαν 2,96 Ευρώ στην ροή του λογαριασμού και την χρέωση συναλλάγματος την περνάει σαν διαφορετική χρέωση παρακάτω στο λογαριασμό.

    IMG_5390.jpg

    Οι τιμές είναι ότι νόμισμα δηλώσει ο πωλητής. Αν ο πωλητής έχει δηλώσει $ (προφανώς κατέχει λογαριασμό σε δολάρια όπου θα καταλήξουν τα χρήματα) η τράπεζά μας θα πληρώσει τον πωλητή σε δολάρια θα μετατρέψει το ποσό σε ευρώ και θα χρεώσει την κάρτα.
    Για να μην πληρώσετε ούτε σεντς σε έξοδα μετατροπής συναλλάγματος θα πρέπει να έχετε λογαριασμό σε συνάλλαγμα (στο ίδιο νόμισμα) στην Ελλάδα ή στο paypal. Διαφορετικά το paypal θα σας χρεώσει κάποιο πολύ μικρό ποσό επειδή χρεώνει την μετατροπή ως ποσοστό της αξίας συναλλαγής ενώ οι Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν flat 1 ευρώ. Δείτε την εικόνα, είναι από EUROBANK αλλά όλες οι τράπεζες χρεώνουν το ίδιο.

    Το πρόβλημα με το aliexpress είναι ότι δεν δέχεται paypal, τουλάχιστον παλιότερα σίγουρα αλλά δεν πιστεύω να άλλαξε κάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστό . Και μου είχε διαφύγει εντελώς . μέχρι και το καλοκαίρι του 2018 που ήταν η τελευταία μου «μεγάλη» παραγγελία , δε είχα θέμα με τελώνια . λογικά τώρα με τον covid λογικά οι έλεγχοι θα είναι ποιο εντατικοί . οπότε δε πιστεύω ότι θα αξίζει να το ρισκάρω .


    Ημιαγωγούς κτλ αγοράζω από mouser κατά κύριο λόγο και από τοπικά μαγαζιά με ηλεκτρονικά .
    Από το ebay θέλω Arduino esp32 , devboards οθόνες γραφικών και κειμένου κτλ .. πράγματα δηλαδή που δεν έχει το mouser .
    Κάνω δηλαδή ακριβώς αυτό :

    Η Farnell έχει έξοδα τελωνείου αν φύγει πάνω από το 20ρι € η παραγγελία ?
    5 ευρώ μεταφορικα όπως έγραψα εχει και τίποτα άλλο και την άλλη μέρα στην πόρτα σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ψάξτε το καλύτερα, η χρέωση είναι σχεδόν αόρατη. Βλέπεις την συναλλαγή π.χ. όπως παρακάτω σαν 2,96 Ευρώ στην ροή του λογαριασμού και την χρέωση συναλλάγματος την περνάει σαν διαφορετική χρέωση παρακάτω στο λογαριασμό.

    IMG_5390.jpg

    Οι τιμές είναι ότι νόμισμα δηλώσει ο πωλητής. Αν ο πωλητής έχει δηλώσει $ (προφανώς κατέχει λογαριασμό σε δολάρια όπου θα καταλήξουν τα χρήματα) η τράπεζά μας θα πληρώσει τον πωλητή σε δολάρια θα μετατρέψει το ποσό σε ευρώ και θα χρεώσει την κάρτα.
    Για να μην πληρώσετε ούτε σεντς σε έξοδα μετατροπής συναλλάγματος θα πρέπει να έχετε λογαριασμό σε συνάλλαγμα (στο ίδιο νόμισμα) στην Ελλάδα ή στο paypal. Διαφορετικά το paypal θα σας χρεώσει κάποιο πολύ μικρό ποσό επειδή χρεώνει την μετατροπή ως ποσοστό της αξίας συναλλαγής ενώ οι Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν flat 1 ευρώ. Δείτε την εικόνα, είναι από EUROBANK αλλά όλες οι τράπεζες χρεώνουν το ίδιο.

    Το πρόβλημα με το aliexpress είναι ότι δεν δέχεται paypal, τουλάχιστον παλιότερα σίγουρα αλλά δεν πιστεύω να άλλαξε κάτι.
    Όσες συναλλαγές και να έλεγξα στο aliexpress δεν έχω πληρώσει ποτέ έξοδα συναλλάγματος. Έλεγξα πιστωτικές Πειραιώς και Alphabank. Όλες οι συναλλαγές είναι σε ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billys7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσες συναλλαγές και να έλεγξα στο aliexpress δεν έχω πληρώσει ποτέ έξοδα συναλλάγματος. Έλεγξα πιστωτικές Πειραιώς και Alphabank. Όλες οι συναλλαγές είναι σε ευρώ.

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν χρεώνει ποτέ έξοδα συναλλάγματος.Ότι πληρώνω για αγορά,τόσο χρεώνει η τράπεζα. Όλες οι συναλλαγές μου είναι σε ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Εδώ δικές μου παραγγελίες:
    Αριστερά σε Δολάρια (πάνω δεξιά) από eBay, στον balance του PayPal έχω Ευρώ, οπότε φαίνεται η μετατροπή που έκανε για εμένα το PayPal από Ευρώ σε Δολάρια.
    Δεξιά αγοράζω σε Ευρώ οπότε δεν υπάρχει μετατροπή.


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (11-10-20)

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ψάξτε το καλύτερα, η χρέωση είναι σχεδόν αόρατη. Βλέπεις την συναλλαγή π.χ. όπως παρακάτω σαν 2,96 Ευρώ στην ροή του λογαριασμού και την χρέωση συναλλάγματος την περνάει σαν διαφορετική χρέωση παρακάτω στο λογαριασμό.

    IMG_5390.jpg

    Αυτή είναι μια δική μου συναλλαγή (τράπεζα Πειραιώς) με Aliexpress, δεν βλέπω πουθενά χρέωση συναλλάγματος:

    aliexpress_sunallagi.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι μια δική μου συναλλαγή (τράπεζα Πειραιώς) με Aliexpress, δεν βλέπω πουθενά χρέωση συναλλάγματος:

    aliexpress_sunallagi.jpg
    Ψάξε στην λίστα με τις χρεώσεις την αμέσως επόμενη ή την αμέσως προηγούμενη, μπορεί να είναι ξεχωριστή χρέωση.
    Και ένας φίλος μου που ψωνίζει υλικά από Κίνα μου επιβεβαίωσε την χρέωση του 1 ευρώ. Απλά δεν ξέρω ποια τράπεζα χρησιμοποιεί. Θα σας πω όταν μάθω.

    Τώρα παρατήρησα στην χρέωση το 'Luxembourg" 2,6 EURO. Προφανώς αυτή η συναλλαγή δεν θα έχει μετατροπή συναλλάγματος οπότε δεν θα έχει και αντίστοιχη χρέωση.
    Κάποιοι Ευρωπαίοι συνεννοούνται με Κινέζους πωλητές και κάνουν τριγωνική πώληση, αυτοί πουλάνε (οπότε η χρέωση είναι σε ευρώ) και ο κινέζος στέλνει και αυτοί πληρώνουν τον Κινέζο.(έχω γνωρίσει τέτοιο πωλητή από Βουλγαρία).
    Επίσης κάποιοι πωλητές από την κίνα βάζουν νόμισμα ευρώ και άλλοι λίρες Αγγλίας. Εγώ πούλησα κάποια πράγματα και έβαλα νόμισμα δολάριο ΗΠΑ και τα λεφτά μπήκαν στο paypal σε δολάρια ενώ το βασικό νόμισμα στο λογαριασμό μου είναι σε euro.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 11-10-20 στις 14:37
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    έψαξα λιγο το θεμα

    τελικα πλεον ζητάς απο τον πωλητή combined Shipping , σου στέλνει invoice και εκεί πληρώνεις .

    When you combine shipping, the seller will send you a combined invoice detailing all the items in your package.
    γινόταν και παλια αυτό ? πρώτη φάρα το πετυχαίνω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη finos : 11-10-20 στις 16:34

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    έψαξα λιγο το θεμα

    τελικα πλεον ζητάς απο τον πωλητή combined Shipping , σου στέλνει invoice και εκεί πληρώνεις .



    γινόταν και παλια αυτό ? πρώτη φάρα το πετυχαίνω...

    αρκετά χρόνια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε στην λίστα με τις χρεώσεις την αμέσως επόμενη ή την αμέσως προηγούμενη, μπορεί να είναι ξεχωριστή χρέωση.
    Και ένας φίλος μου που ψωνίζει υλικά από Κίνα μου επιβεβαίωσε την χρέωση του 1 ευρώ. Απλά δεν ξέρω ποια τράπεζα χρησιμοποιεί. Θα σας πω όταν μάθω.

    Τώρα παρατήρησα στην χρέωση το 'Luxembourg" 2,6 EURO. Προφανώς αυτή η συναλλαγή δεν θα έχει μετατροπή συναλλάγματος οπότε δεν θα έχει και αντίστοιχη χρέωση.
    Κάποιοι Ευρωπαίοι συνεννοούνται με Κινέζους πωλητές και κάνουν τριγωνική πώληση, αυτοί πουλάνε (οπότε η χρέωση είναι σε ευρώ) και ο κινέζος στέλνει και αυτοί πληρώνουν τον Κινέζο.(έχω γνωρίσει τέτοιο πωλητή από Βουλγαρία).
    Επίσης κάποιοι πωλητές από την κίνα βάζουν νόμισμα ευρώ και άλλοι λίρες Αγγλίας. Εγώ πούλησα κάποια πράγματα και έβαλα νόμισμα δολάριο ΗΠΑ και τα λεφτά μπήκαν στο paypal σε δολάρια ενώ το βασικό νόμισμα στο λογαριασμό μου είναι σε euro.
    Στο paypal, αν η μετατροπή συναλλάγματος γίνεται στην τράπεζα του πελάτη (δηλαδή δεν την κάνει το paypal) ισχύει αυτό που γράφεις και διαφέρουν οι χρεώσεις από τράπεζα σε τράπεζα.

    Στο aliexpress αν ρυθμίσεις το νόμισμα σου να είναι ευρώ, δεν χρεώνεσαι με έξοδα.

    Ψωνίζω αρκετά χρόνια και δεν έχω βρει έξοδα στο aliexpress.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-15, 15:51
  2. Ποιοτικά ηλεκτρονικα εξαρτηματα.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-15, 15:03
  3. Εξαρτηματα Laptop
    By electronic85 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 11:03
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-12, 01:06
  5. Μαγαζια με εξαρτηματα
    By nikoskourtis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-06, 23:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας