Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Πρόβλημα με τηλεφωνική γραμμή εντός του σπιτιού.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή Πρόβλημα με τηλεφωνική γραμμή εντός του σπιτιού.

    Καλησπέρα, θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας σχετικά με ένα παράλογο πρόβλημα που αντιμετωπίζω τις τελευταίες εβδομάδες και έχω φτάσει σε αδιέξοδο.

    Ύστερα από βίαιο τράβηγμα της κεντρικής πρίζας τηλεφώνου, αντιμετωπίζω τρελο πρόβλημα θορύβου μόλις συνδέεται οποιοδήποτε άλλο δωμάτιο πάνω στη γραμμή ακόμη και αν στην άλλη μεριά είναι στον αέρα το καλώδιο. Αν συνδέσω κοντινό δωμάτιο (απόσταση καλωδίου περίπου 6 μετρα) τότε ναι μεν υπάρχει θέμα αλλά όχι τόσο σημαντικό (αισθητή μείωση του SNR βέβαια).
    Το περίεργο επίσης είναι ότι το πρόβλημα εμφανίζεται ακόμη και αν συνδεθεί το ένα από τα δύο καλώδια του ζεύγους. Στην κεντρική πρίζα είναι συνδεδεμένο το ρούτερ.

    Άνοιξα το κουτί πάνω από την πρίζα καθώς και τα 2 επόμενα και έβγαλα τα καλώδια μέσα από τους τοίχους όπου δεν φαίνεται οπτικά κάποια ζημιά (είναι τα κλασσικά παλιά καλωδιακια μπλε/κόκκινο). Πάνω στις δοκιμές μου κάποια στιγμή το πρόβλημα έδειξε να εξαφανίζεται και εγώ άρχισα να ταρακουναω τα καλώδια και να τα τσακίζω κλπ μήπως ξανά δημιουργήσω το πρόβλημα, αλλά τιποτα. Οπότε και άρχισα να ξαναπερναω τα καλώδια πάλι στα μπουάτ και ακόμη και τότε το πρόβλημα είχε κάνει φτερά. Ωστόσο είχα ήδη σκεφτεί μια λύση ανάγκης που είχα εφαρμόσει εδώ και αρκετές μέρες καλού κακού. Να βάλω φιλτρακι κρυμμένο πίσω από την κεντρική πρίζα πριν συνδεθεί πάνω στη γραμμή το υπόλοιπο σπίτι. Αυτό έλυσε το πρόβλημα και μάλιστα προσφέρει και την ευκολία σύνδεσης τηλεφώνου οπουδήποτε στο σπίτι χωρίς φίλτρο Όμως επειδή τώρα ήθελα να στοκαρω τα κουτιά είπα να δοκιμάσω πάλι τι συμβαίνει χωρίς το φιλτρακι. Το πρόβλημα εμφανίζεται πάλι και εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά.
    Από την εισαγωγή των καλωδίων του ΟΤΕ στην πολυκατοικία ανεβαίνουν στο διαμέρισμα μου 3 ζεύγη, λέτε αν αλλάξω ζεύγος να λυθεί το πρόβλημα; Δυστυχώς δεν έχω καρφωτικο για ρεγκλετα και ενώ έχω βρει τα καλώδια μου δεν θέλω να το πειράξω πριν πάρω κι άλλες ιδέες.

    Αν θέλετε επιπλέον ανάλυση, πληροφορίες, δοκιμές, σχεδιάγραμμα της καλωδίωσης πείτε μου να ανεβάσω.

    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Ύστερα από βίαιο τράβηγμα της κεντρικής πρίζας τηλεφώνου, αντιμετωπίζω τρελο πρόβλημα θορύβου.....
    Δοκιμασες να αλλαξεις πριζα?

    Μπορει να χαλασες και το θυληκο RJ-11 του ρουτερ απο το βιαιο τραβηγμα (εκτος κι αν δεν ειχες το ρουτερ συνδεδεμενο).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Άλλαξα πρίζα, καλωδια, δοκίμασα άλλο splitter, και επιπλέον 2 router πριν κάνω εργοτάξιο το σπίτι. Δοκιμές έγιναν επίσης και με σκέτα βύσματα rj11 με καλωδια που κολληθηκαν απευθείας στα καλώδια της γραμμή κλπ κλπ.

    Ή κάτι μου έχει ξεφύγει, ή δε περνάει από το μυαλό μου, ή ενδέχεται να είναι άλλο το θέμα και όχι από το τράβηγμα της πρίζας (σύμπτωση με μικρότερες πιθανότητες από το να κερδίσω το τζόκερ), ή δε ξέρω τι άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    καλημερα δες τα πινακια σε καθε πριζα αν εχουν πιασει ΥΓΡΑΣΙΑ !! θα τα δεις τα τεσσερα πιν να εχουν πρασινιλα ,, σε ολες τις πριζες στα αλλα δωματια, το εχω δει σε πελατη μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Εφ οσον εχεις τα κουτια ανοικτα, δεν βαζεις νεο ραζιμ, να εχεις καινουργιο καλωδιο στην εγκατασταση σου?
    Και παρε ενα Κρονε για τις ρεγκλετες. Θα το χρησιμοποιησεις και στο μελλον. Μπορει το προβλημα σου να λυθει με την "ανανεωση" της εγκαταστασης (οπως περιγραφεις λυθηκε για λιγο κατα την διαρκεια των δοκιμων). Με ενα πολυμετρο και ενα μεγγερ, μπορεις να τσεκαρεις τις γραμμες σου

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris k Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα δες τα πινακια σε καθε πριζα αν εχουν πιασει ΥΓΡΑΣΙΑ !! θα τα δεις τα τεσσερα πιν να εχουν πρασινιλα ,, σε ολες τις πριζες στα αλλα δωματια, το εχω δει σε πελατη μου
    Ευχαριστώ, αλλά οχι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφ οσον εχεις τα κουτια ανοικτα, δεν βαζεις νεο ραζιμ, να εχεις καινουργιο καλωδιο στην εγκατασταση σου?
    Και παρε ενα Κρονε για τις ρεγκλετες. Θα το χρησιμοποιησεις και στο μελλον. Μπορει το προβλημα σου να λυθει με την "ανανεωση" της εγκαταστασης (οπως περιγραφεις λυθηκε για λιγο κατα την διαρκεια των δοκιμων). Με ενα πολυμετρο και ενα μεγγερ, μπορεις να τσεκαρεις τις γραμμες σου
    Νέο από ποιο σημείο και μετά όμως; Δεν έχω φτάσει στο κουτί που έρχονται μέσα στο διαμέρισμα και δεν είμαι καν σίγουρος ότι θα βρω αυτό το κουτί και αν έρχονται συνεχόμενα από το ισόγειο ή αν γίνονται ενώσεις πουθενά σε κουτιά στο κλιμακοστάσιο. Μεγγερ δεν έχω και η αλήθεια είναι ότι δε ξέρω καν πως λειτουργεί. Με πολύμετρο τι άλλο μπορώ να κάνω πέρα από μέτρηση αντίστασης; Που όμως αυτό προϋποθέτει να κόψω την γραμμή από κάτω για να είναι κενό το καλώδιο. Σε οποιοδήποτε άλλο ζεύγος κοίταξα την αντίσταση τους, ήταν άπειρη.
    Ραζιμ περνάνε ακόμη την σήμερον ημέρα? (μπράβο και έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ πως το λένε αυτό το καλώδιο). Ναι σκοπεύω να πάρω κρονε, αλλά δεν έχω ξανά πειράξει ρεγκλετα και φοβάμαι μη κάνω και καμιά μλκια και βρω κάνα μπελά στην πολυκατοικία. Αν και σαφώς έχω βρει τα ζεύγη μου με tracker και την γραμμή μου, και δεν έχω λόγο να πειράξω κάτι άλλο.

    Αυτό που με ξεπερνάει είναι ότι με ένα απλο φίλτρακι στην υπόλοιπη εγκατάσταση έχει εξαλειφθεί ο θόρυβος και λειτουργεί καμία εβδομάδα τώρα έτσι απροβληματιστα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από .::Nikos::. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που με ξεπερνάει είναι ότι με ένα απλο φίλτρακι στην υπόλοιπη εγκατάσταση έχει εξαλειφθεί ο θόρυβος και λειτουργεί καμία εβδομάδα τώρα έτσι απροβληματιστα.
    Εδω λοιπον ακολουθας τον πρωτο νομο του τεχνικου:

    Αν δουλευει, ΜΗΝ το πειραξεις!!

    Παντως, απο οτι καταλαβαινω, ελλειψη εμπειριας, αν θες να το ψαξεις περισσοτερο, θα χρειαστεις βοηθεια.
    Δεν ειναι κατι δυσκολο, αλλα καλο θα ηταν να το δεις την πρωτη φορα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δουλευει, ΜΗΝ το πειραξεις!!
    Θεμελιώδης Τεχνικός Νόμος, ισχύει αξιωματικά παντού και πάντα!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω λοιπον ακολουθας τον πρωτο νομο του τεχνικου:

    Αν δουλευει, ΜΗΝ το πειραξεις!!

    Παντως, απο οτι καταλαβαινω, ελλειψη εμπειριας, αν θες να το ψαξεις περισσοτερο, θα χρειαστεις βοηθεια.
    Δεν ειναι κατι δυσκολο, αλλα καλο θα ηταν να το δεις την πρωτη φορα...
    Μα για αυτό πειράζω έως εκεί που είμαι σίγουρος ότι μπορώ με αυτά που ξέρω. Πολύ ευχαρίστως να πάρω βοήθεια, αλλά δεν έχω ιδέα ποιος ηλεκτρολόγος θα γνωρίζει ή θα έχει και τον εξοπλισμό για να μετρήσει κάτι τέτοιο γιατί νιώθω πως "όλοι" θα είναι σε φάση, εφόσον σου πέρασα το καλώδιο τέλος δεν ξέρω τίποτα κάπου αλλού είναι το πρόβλημα (πράγμα που μπορώ να κάνω και εγώ εξάλλου). Αν έχεις να προτείνεις κάτι, κάποιον κλπ θα το έχω υπόψη μου σίγουρα. Προς το παρόν νιώθω πως πρέπει να ανοίξω και το επόμενο κουτί μήπως βρω το σημείο που έρχονται από κάτω τα καλώδια και να κόψω-ενώσω εκεί μέσα νέο καλώδιο. Όχι ότι με εμποδίζει κάτι να το κάνω αυτό από πιο πέρα διότι εξάλλου με το τράβηγμα αποκλείεται να έχει πληγωθεί το καλώδιο τόσο μακρυά... Απλά ήλπιζα να βρω κάπου ένωση ώστε να μην κόψω εγώ. Αν και η ένωση θα γίνει σίγουρα με κολλητήρι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VirusX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεμελιώδης Τεχνικός Νόμος, ισχύει αξιωματικά παντού και πάντα!!

    Ισχύει, αλλά θα προτιμούσα να δούλευε σωστά χωρίς αυτή την πατέντα, διότι αν θέλω να αλλάξω θέση το ρούτερ; Τρέχα γύρευε...
    Εντωμεταξύ νομίζω (και λέω νομίζω διότι πρώτον ύστερα από κάμποσες δοκιμές το έχασα... και δεύτερον Ενδέχεται σε εκείνη τη δοκιμή να είχε εξαφανιστεί το πρόβλημα) πως όταν μετακίνησα το ρούτερ στην τελευταία πρίζα του σπιτιού, και έβαλα απλά ένα σπλίτερ με μία συσκευή δεν είχα πρόβλημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Νικολα, ριξε καμια ερευνητικη εδω μεσα. Υπαρχουν ανθρωποι γνώστες, απο τους οποιους θα μαθεις κιολας.
    Απο το να πληρωσεις καποιον τυχαιο ηλ/γο στη γειτονια, καλυτερα να πιασει τοπο το μεροκαματο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεφωνική γραμμή.
    By gregpro in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-19, 18:14
  2. τηλεφωνική γραμμή?
    By Kostas852456 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-15, 16:57
  3. τηλεφωνική γραμμή ISDN
    By τομ in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-12, 12:31
  4. Τηλεφωνική Γραμμή
    By pousinis in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-12, 22:11
  5. συναγερμός και τηλεφωνική γραμμή
    By setes in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-10, 16:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας