Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: 220V AC Led Indicator

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη geobest
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα , Ελλάδα
    Μηνύματα
    66

    Lightbulb 220V AC Led Indicator

    Καλησπέρα,

    θέλω να βάλω ένα ενδεικτικό Led σε μια συσκευή και όταν έχει Ρεύμα (220V AC) να ανάβει, έχω βρεί το παρακάτω θεωριτικό :


    όπου :


    • D1 = 1N4007
    • D2 = 1N4007
    • D3 = 1N4007
    • D4 = 1N4007
    • R2 = 1M-1/2W
    • R1 = 470R-1/2W
    • C1 = 220nF-275vAC
    • D5 = 5mm. Blue or White LED


    Πηγή : https://www.eeweb.com/mains-operated...uit-schematic/

    θα ήθελα τη βοήθεια σας ώστε να μπορώ να βάλω ότι Led θέλω, γνωρίζοντας δηλαδή τα V και τα mA του Led τι πρέπει να αλλάξω και πως μπορώ να το υπολογίζω ανάλογα το LED.

    Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geobest : 14-10-20 στις 23:17

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Δεν ξεκινάς με μικρές μπαταρίες να πειραματιστείς με τα LED και αφήνεις τα 230V του δικτύου για αργότερα;

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη geobest
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα , Ελλάδα
    Μηνύματα
    66

    Talking 220V AC Led Indicator

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VirusX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξεκινάς με μικρές μπαταρίες να πειραματιστείς με τα LED και αφήνεις τα 230V του δικτύου για αργότερα;


    Πάμε τώρα στο θέμα μας, μετά από ψάξιμο και αρκετό διάβασμα, με βάση κάποια θεωρητικά που βρήκα έφτιαξα το παρακάτω, ίσως είναι υπερβολικό για να δίνει ρεύμα σε ένα Led αλλά είναι αρκετά αξιόπιστο.

    Untitled-1.jpg

    INPUT 220v AC 50Hz

    C1 : 0.68 uF / 400V (X-Rated)
    R1 : 1 MΩhm (3 Watt με 5 Watt)
    R2 : 100 Ωhm (3 Watt με 5 Watt)
    BR1 : 1000v, 1A, Bridge Rectifier ή 4 x 1N4007
    C2 : 470 uF / 50V Aluminium Electrolytic, Polarized
    D1 : 1N4742A (12V)

    Επίσης μπορεί κάποιος να παίξει με τον C1 και μετά με τη D1 ώστε να έχει το αποτέλεσμα που θέλει.

    Έχω κάνει το Κύκλωμα simulation και μου δίνει 12.0v, οπότε βάζω ότι Led Θέλω και υπολογίζω την αντίσταση R3 με βάση το Led που θα βάλω. Για τη δική μου περίπτωση :

    D2 : Led Blue 5mm Flat, 3.1v, 20mA
    R3 : 430 Ωhm, 1/2 Watt, 5%

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geobest : 15-10-20 στις 22:45 Αιτία: typo

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Πρώτα απ' όλα ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ 240V ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ, κυριολεκτικά σκοτώνουν!

    Το κύκλωμά σου είναι περίπλοκο χωρίς να χρειάζεται: κάνεις περιορισμό ρεύματος με τον C1, μετά πάλι περιορισμό ρεύματος με την R3, δεν χρειάζεται να κάνεις δύο φορές το ίδιο πράγμα. Επίσης 680nF είναι μεγάλος πυκνωτής για μόνο ένα LED...
    Η Ζένερ θα μπορούσε να παραληφθεί αν το κύκλωμα σχεδιαστεί σωστά, εξάλλου δεν χρειαζόμαστε σταθεροποίηση τάσης, σταθερό ρεύμα θέλει το LED. Θεωρητικά θα μπορούσες να βάλεις μόνο αντίσταση από τα 240V, απλά θα χρειαζόταν να μπει μεγάλη σε Watt, όσο μεγάλες θα ήταν και οι απώλειες, γι' αυτό και βάζουν capacitor dropper...
    Ο πυκνωτής ΟΚ, αν σε ενοχλεί το αναβόσβημα στα 50Hz.

    Την λύση του να βάλεις απλά ένα λαμπάκι νέον με μία αντίσταση την σκέφτηκες, ή θέλεις οπωσδήποτε να είναι LED το ενδεικτικό?

    Επίσης προσοχή με τις αντιστάσεις στα 240V, οι περισότερες είναι για μέχρι 200V DC οπότε ΔΕΝ αντέχουν 240Vac στα άκρα τους (~340V μέγιστη τάση), βάλε 2 ή παραπάνω σε σειρά!

    Δες κι αυτό:
    Microchip App Note AN954 - Transformerless Power Supplies: Resistive and Capacitive

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 15-10-20 στις 19:52

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    geobest (15-10-20)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη geobest
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα , Ελλάδα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα απ' όλα ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ 240V ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ, κυριολεκτικά σκοτώνουν!

    Το κύκλωμά σου είναι περίπλοκο χωρίς να χρειάζεται: κάνεις περιορισμό ρεύματος με τον C1, μετά πάλι περιορισμό ρεύματος με την R3, δεν χρειάζεται να κάνεις δύο φορές το ίδιο πράγμα. Επίσης 680nF είναι μεγάλος πυκνωτής για μόνο ένα LED...
    Η Ζένερ θα μπορούσε να παραληφθεί αν το κύκλωμα σχεδιαστεί σωστά, εξάλλου δεν χρειαζόμαστε σταθεροποίηση τάσης, σταθερό ρεύμα θέλει το LED. Θεωρητικά θα μπορούσες να βάλεις μόνο αντίσταση από τα 240V, απλά θα χρειαζόταν να μπει μεγάλη σε Watt, όσο μεγάλες θα ήταν και οι απώλειες, γι' αυτό και βάζουν capacitor dropper...
    Ο πυκνωτής ΟΚ, αν σε ενοχλεί το αναβόσβημα στα 50Hz.

    Την λύση του να βάλεις απλά ένα λαμπάκι νέον με μία αντίσταση την σκέφτηκες, ή θέλεις οπωσδήποτε να είναι LED το ενδεικτικό?

    Επίσης προσοχή με τις αντιστάσεις στα 240V, οι περισότερες είναι για μέχρι 200V DC οπότε ΔΕΝ αντέχουν 240Vac στα άκρα τους (~340V μέγιστη τάση), βάλε 2 ή παραπάνω σε σειρά!

    Δες κι αυτό:
    Microchip App Note AN954 - Transformerless Power Supplies: Resistive and Capacitive
    Γιάννη πρώτα από όλα σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες, δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά χομπίστας που όταν κατεβάσει κάτι η κεφάλα μου προσπαθώ να το υλοποιήσω. Μου αρέσει να ψάχνω, να διαβάζω, να ρωτάω και φυσικά να μαθαίνω.

    α.Ναι θέλω να βάλω οπωσδήποτε Led, το οποίο θα πάει σε μια πρόσοψη μιας κατασκευής.
    β.Οι αντιστάσεις που θα χρησιμοποιήσω έχουν Voltage Rating 40 kV.
    γ.Η Συσκευή θα παραμένει σε λειτουργία (άρα και το Led θα δουλεύει) minimum 15 μέρες οπότε θα πρέπει να είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να μην καεί.

    Η κατασκευή που είναι αρκετά ιδιαίτερη και περίπλοκη, σκέψου αποτελείται από 9 διαφορετικά Devices που θα ξηλωθούν από τα κουτιά τους θα φύγουν όλοι οι Connectors, θα καλωδιοθούν, και θα γίνουν δυο πλακέτες νέες, μια για διασύνδεση και μια για τροφοδοσία.

    Φυσικά και είμαι ανοιχτός σε κάθε οδηγία - διόρθωση - τροποποίηση γιατί όπως είπα και παραπάνω θέλω να μαθαίνω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geobest : 15-10-20 στις 20:07 Αιτία: typo

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Κοίτα, το κύκλωμα που έφτιαξες θα παίξει και αν δεν πειράζει να δώσεις μερικά λεπτά του Ευρώ παραπάνω από όσα θα έδινες για να φτιάξεις πχ το αρχικό κύκλωμα, δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Εφόσον χρειάζεσαι LED προχώρα, απλά προσοχή με τις μεγάλες τάσεις!

    btw, 40KV αντιστάσεις?

    *Στο Proteus άλλαξε το αμπερόμετρο κλίμακα (από Α στα mA) για να βλέπεις με μεγαλύτερη ακρίβεια πόσα mA περνάνε από το LED (ή βάλε ένα Current Probe)...
    "0.02 A" μπορεί να είναι στρογγυλοποίηση από τα πχ 24mA.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 15-10-20 στις 20:15

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    geobest (15-10-20)

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη geobest
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα , Ελλάδα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, το κύκλωμα που έφτιαξες θα παίξει και αν δεν πειράζει να δώσεις μερικά λεπτά του Ευρώ παραπάνω από όσα θα έδινες για να φτιάξεις πχ το αρχικό κύκλωμα, δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Εφόσον χρειάζεσαι LED προχώρα, απλά προσοχή με τις μεγάλες τάσεις!

    btw, 40KV αντιστάσεις?
    έχω βρει αυτές τις δύο (η μία λέει 40KV και η άλλη 20KV) και οι δύο 5 Watt

    https://gr.mouser.com/ProductDetail/...ItX4rHBg%3D%3D

    https://gr.mouser.com/ProductDetail/...ElngudKA%3D%3D

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    22ευρώ για μία αντίσταση, τρελός είσαι?
    Εννοείτε ότι δεν χρειάζονται 40KV αντιστάσεις που κάνουν μια περιουσία, να μία 1W που είναι μια χαρά για εσένα, αν και δεν έκατσα να υπολογίσω dissipation στο Proteus αλλά η 1ΜΩ είναι μόνο για να ξεφορτίζει τον πυκνωτή όταν δεν υπάρχει τάση και το original σχέδιο έχει 1/2W (αν και μπορεί να είναι λάθος, δεν το έψαξα), αλλιώς 2-3 κοινές 1/2W film σε σειρά (πχ τρεις τέτοιες) είναι μια χαρά και έχουν κάτω από 10λεπτά η μία!

    Υπολόγισε το μέγιστο dissipation της κάθε αντίστασης και βάλε 4x σε Watt σε >250Vac ή >450Vdc rating (αλλά όχι και KV), θα είσαι μια χαρά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    geobest (15-10-20)

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη geobest
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα , Ελλάδα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    22ευρώ για μία αντίσταση, τρελός είσαι?
    Εννοείτε ότι δεν χρειάζονται 40KV αντιστάσεις που κάνουν μια περιουσία, να μία 1W που είναι μια χαρά για εσένα, αν και δεν έκατσα να υπολογίσω dissipation στο Proteus αλλά η 1ΜΩ είναι μόνο για να ξεφορτίζει τον πυκνωτή όταν δεν υπάρχει τάση και το original σχέδιο έχει 1/2W (αν και μπορεί να είναι λάθος, δεν το έψαξα), αλλιώς 2-3 κοινές 1/2W film σε σειρά (πχ τρεις τέτοιες) είναι μια χαρά και έχουν κάτω από 10λεπτά η μία!

    Υπολόγισε το μέγιστο dissipation της κάθε αντίστασης και βάλε 4x σε Watt σε >250Vac ή >450Vdc rating (αλλά όχι και KV), θα είσαι μια χαρά.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή !!! δεν κοίταξα καν την τιμή, κοίταξα απλά να είναι 5 Watt.

    Θα το κάνω άμεσα, και θα αλλάξω τις αντιστάσεις του κυκλώματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να χρειαστείς 5W αντιστάσεις, πιστεύω () ότι με 1-2W το πολύ θα είσαι ΟΚ.
    Κάνε όμως τους υπολογισμούς για να βρεις το σωστό (είπαμε, τέσσερις φορές το μέγιστο dissipation για να μην γίνει κάρβουνο)!

    Ορίστε και 680nF 275Vac/630Vdc πυκνωτής (και πολυπροπυλενίου, λουξ):
    https://gr.mouser.com/ProductDetail/...9xRsTpDw%3D%3D

    1 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    geobest (15-10-20)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετασχηματιστης 3KW , 220v-220v / 220v-110v
    By bolsevikos in forum [Πωλούνται] Ηλεκτρονικά Εξαρτήματα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-19, 13:54
  2. Led στα 220V
    By JimKarvo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 16:39
  3. Telephone Ring LED Indicator
    By xmaze in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-11, 11:41
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-08, 13:50
  5. LED indicator για 6V (4x1.5volt) pack μπαταρια. Καμια ιδεα?
    By Gynaikas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-08, 03:55

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας