Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Έλεγχος ηλεκτροπόντας με Arduino

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη SauROnmiKE
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Lightbulb Έλεγχος ηλεκτροπόντας με Arduino

    Καλημέρα σε όλους,

    Έχει αρκετά χρόνια που ο πατέρας μου είχε φτιάξει τη δική του ηλεκτροπόντα και ήθελε έναν πιο απλό και εύκολο τρόπο για να τη λειτουργεί, οπότε κι είπαμε να κάνουμε κάτι με Arduino. Όταν ξεκίνησα την κατασκευή του πρότζεκτ, δεν είχα βρει κάτι που να δίνει την ελευθερία στην επιλογή της διάρκειας των παλμών, αλλά και τον αριθμό αυτών, οπότε έκατσα να γράψω το δικό μου πρόγραμμα. Στην αρχική του μορφή, το πρόγραμμα απλά είχε τις επιλογές για τη διάρκεια του παλμού και χρόνο καθυστέρησης σε περίπτωση που επιλέξαμε να δώσουμε διπλό παλμό.

    (Η πρώτη μορφή της ηλεκτροπόντας)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  [001813].jpg Εμφανίσεις:  370 Μέγεθος:  142,7 KB

    (Αρχική μορφή με έλεγχο από Arduino)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  0-02-05-1523dd2579321736f0633b0c3ceee142d824e5891763fa06a3b2da5e0911e185_11eb1d3.jpg Εμφανίσεις:  312 Μέγεθος:  144,2 KB

    (Τρέχουσα μορφή)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20190413_162702.jpg Εμφανίσεις:  327 Μέγεθος:  157,9 KB



    Στην τρέχουσα έκδοση, χρησιμοποίησα:

    • ένα Arduino Nano
    • οθόνη LCD 20x4
    • ρολόι DS3231 (για τώρα η ρύθμιση ώρας/ημερομηνίας πρέπει να γίνει από το serial monitor του Arduino IDE)
    • Rotary Encoder που έχει και κουμπάκι για να ρυθμίζουμε τις μεταβλητές καθώς και
    • ένα κουμπί για να κολλήσουμε (ένα από τα πολλά που έχει η κατασκευή)


    Εδώ μπορούμε να ορίσουμε έως 5 παλμούς, διάρκεια παλμού από 1ms-99995ms και καθυστέρηση ανάμεσα στους παλμούς από 50ms-500ms (με βήμα 50ms). Υπάρχει και η επιλογή να έχουμε 2 παλμούς διαφορετικής διάρκειας αν το θελήσουμε (όλα τα παραπάνω με μικρές αλλαγές στον κώδικα μπορούν να αλλάξουν σε ότι θέλουμε φυσικά).

    (Η πλακέτα του πρότζεκτ και από κάτω μαζί με τα υλικά)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P3112787.jpg Εμφανίσεις:  262 Μέγεθος:  152,0 KB

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Built_Circuit.jpg Εμφανίσεις:  255 Μέγεθος:  126,0 KB


    (Σχηματικό)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  viber image 2019-04-10 , 20.16.14.jpg Εμφανίσεις:  270 Μέγεθος:  123,1 KB



    ΚΩΔΙΚΑΣ: https://github.com/SauROnmiKE/Master_Welder


    Καλοδεχούμενες όλες οι προτάσεις για βελτίωση, καλές κατασκευές!

    16 Not allowed! Not allowed!

  2. 7 μέλη ευχαρίστησαν τον SauROnmiKE για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (17-10-20), aktis (04-11-20), elektronio (17-10-20), finos (17-10-20), mikemtb (17-10-20), selectronic (17-10-20), vasilllis (17-10-20)

  3. #2
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη SauROnmiKE
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    (Το πρόγραμμα ανοιχτό)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  viber image 2019-03-06 , 19.56.18.jpg Εμφανίσεις:  161 Μέγεθος:  125,1 KB


    ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΠΟΝΤΑΣ (ΠΑΛΙΑ ΜΟΡΦΗ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SauROnmiKE για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (17-10-20)

  5. #3
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη SauROnmiKE
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΤΩΡΙΝΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.


    2 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SauROnmiKE για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (17-10-20), mikemtb (17-10-20)

  7. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη airgeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    ΜΠΡΑΒΟ ΜΙΧΑΛΗ!!!!!!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    SV2HVA

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον airgeorge για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SauROnmiKE (17-10-20)

  9. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Ο μ/σ ποσα watt ειναι και τι ταση βγαζει ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #6
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη SauROnmiKE
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μ/σ ποσα watt ειναι και τι ταση βγαζει ?
    Καλησπέρα,

    4 Μ/Σ ~1.8KW ισχύ ο καθένας και έξοδος 3V

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SauROnmiKE για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (17-10-20)

  12. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Μιχάλη ένα μπράβο και από μένα για την κατασκευή σου καθώς και για την μέριμνα να καλύψεις με πλεξιγκλάς όλα τα επικίνδυνα σημεία.

    Καλοδεχούμενες όλες οι προτάσεις για βελτίωση, καλές κατασκευές!

    Παρατηρήσεις έχω πολλές και αφού είναι καλοδεχούμενες στις γράφω, για να γίνει και συζήτηση, είναι όλες καλοπροαίρετες και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μειώσω την κατασκευή σου και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.
    1. Επειδή έχω χειριστεί διάφορες επαγγελματικές ηλεκτροπόντες συγκριτικά μου φαίνεται υπερβολικά πολύπλοκη κατασκευή σχετικά με τις επαγγελματικές και με την δουλειά που προσφέρει.
    2. Ο χειρισμός γενικά στις πόντες καλό είναι να γίνεται με το πόδι (πετάλι με πνευματικό κατέβασμα ή μηχανικό κατέβασμα) ώστε να είναι τα χέρια ελεύθερα να κρατάνε τα κομμάτια που θα κολληθούν.
    3. Απ΄ότι καταλαβαίνω (μπορεί να κάνω λάθος γιατί δεν παρακολούθησα ολόκληρα τα βίντεο) δεν πρέπει να έχεις ρύθμιση ισχύος, που το θεωρώ σημαντικό.
    4. Οι χειρισμοί λογικά θα έπρεπε να γίνονται όλοι από το arduino από ένα σημείο και όχι από διάσπαρτα control.
    5. Οι ρυθμίσεις του λογισμικού νομίζω είναι επικεντρωμένες στην συγκόλληση μπαταριών, ενώ αφήνουν εκτός τις μεγάλες μπάρες. Μου φαίνεται σαν δύο πόντες σε ένα.
    6. Η χρήση του RTC μου φαίνεται τελείως περιττή.
    7. Επίσης προσωπικά θα προτιμούσα τους μετασχηματιστές σε ένα κουτί και ένα δεύτερο με το control. Αυτή την στιγμή η κατασκευή δείχνει πολύ χύμα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SauROnmiKE (18-10-20)

  14. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Καταρχάς συγχαρητήρια για την κατασκευή!

    Έχεις ανεβάσει τα πάντα για το κομμάτι του ελέγχου, όμως που είναι το κομμάτι "ισχύος", πως ενεργοποιεί o Arduino τον μετ/στη? Βλέπω την εντολή "digitalWrite(weldOutput, HIGH)" και LOW στον κώδικα και ένα μεγάλο ρελέ στις φωτό, τα 1mS που αναφέρεις τα πετυχαίνεις με ρελέ?
    Ρωτάω γιατί θα ήθελα κι εγώ κάποια στιγμή ()να κάνω κάτι τέτοιο (τον μετ/στη τον έχω και κάθεται εδώ και χροοοοοονια) αλλά είχα σκεφτεί ότι θα χρειαζόταν να μετράω τις ημιπεριόδους του AC και να ελέγχω το πρωτεύον του μετ/στη με SCR/TRIAC (άρα ~10mS βήματα)...

    Ξανά ΜΠΡΑΒΟ για την κατασκευή!

    1 Not allowed! Not allowed!

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SauROnmiKE (18-10-20)

  16. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SauROnmiKE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    4 Μ/Σ ~1.8KW ισχύ ο καθένας και έξοδος 3V

    Η εξοδος ολη ειναι 3V η του καθε μ/σ ?
    Αν ειναι 3V συνολικα ειναι λιγο θελει παραπανω για καλυτερο αποτελεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  17. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mtzag για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SauROnmiKE (18-10-20)

  18. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη SauROnmiKE
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη ένα μπράβο και από μένα για την κατασκευή σου καθώς και για την μέριμνα να καλύψεις με πλεξιγκλάς όλα τα επικίνδυνα σημεία.

    Καλοδεχούμενες όλες οι προτάσεις για βελτίωση, καλές κατασκευές!

    Παρατηρήσεις έχω πολλές και αφού είναι καλοδεχούμενες στις γράφω, για να γίνει και συζήτηση, είναι όλες καλοπροαίρετες και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μειώσω την κατασκευή σου και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.
    1. Επειδή έχω χειριστεί διάφορες επαγγελματικές ηλεκτροπόντες συγκριτικά μου φαίνεται υπερβολικά πολύπλοκη κατασκευή σχετικά με τις επαγγελματικές και με την δουλειά που προσφέρει.
    2. Ο χειρισμός γενικά στις πόντες καλό είναι να γίνεται με το πόδι (πετάλι με πνευματικό κατέβασμα ή μηχανικό κατέβασμα) ώστε να είναι τα χέρια ελεύθερα να κρατάνε τα κομμάτια που θα κολληθούν.
    3. Απ΄ότι καταλαβαίνω (μπορεί να κάνω λάθος γιατί δεν παρακολούθησα ολόκληρα τα βίντεο) δεν πρέπει να έχεις ρύθμιση ισχύος, που το θεωρώ σημαντικό.
    4. Οι χειρισμοί λογικά θα έπρεπε να γίνονται όλοι από το arduino από ένα σημείο και όχι από διάσπαρτα control.
    5. Οι ρυθμίσεις του λογισμικού νομίζω είναι επικεντρωμένες στην συγκόλληση μπαταριών, ενώ αφήνουν εκτός τις μεγάλες μπάρες. Μου φαίνεται σαν δύο πόντες σε ένα.
    6. Η χρήση του RTC μου φαίνεται τελείως περιττή.
    7. Επίσης προσωπικά θα προτιμούσα τους μετασχηματιστές σε ένα κουτί και ένα δεύτερο με το control. Αυτή την στιγμή η κατασκευή δείχνει πολύ χύμα.


    Καλησπέρα,

    Πρώτα απ'όλα να ευχαριστήσω για τα πολύ καλά σας λόγια και για τις προτάσεις/παρατηρήσεις.

    1. Δεν κατασκευάσαμε την ηλεκτροπόντα για κάποιο σκοπό, αλλά για λόγους μάθησης, γι'αυτό και η υπερβολή
    2. Συμφωνώ, αυτός ήταν ο σκοπός, αλλά θέλαμε κάτι για να δουλέψουμε, είναι σχεδιασμένο και θα κάνω νέο post με την ανανεωμένη έκδοση.
    3. Αυτό μου ζήτησε και ο πατέρας μου, αλλά δεν ήξερα να του το κάνω και αυτό για το μέλλον.
    4. Συμφωνώ, το ίδιο με το 2
    5. Θα ήθελα παραπάνω λεπτομέρειες για αυτό, αν και όντως θέλαμε να έχουμε δύο πόντες σε ένα (μπάρες και ξεχωριστό για μπαταρίες, φωτο κάτω).
    6. Όντως, μία από τις υπερβολές!
    7. Σίγουρα, η αλήθεια είναι ότι θα ξαναφτιαχτεί από την αρχή και θα είναι κουκλί

    Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις παρατηρήσεις!


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Spider_Teeth_Front.jpg Εμφανίσεις:  152 Μέγεθος:  148,7 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος φωτισμού με το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης με χρήση arduino
    By αλπινιστης in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-20, 18:59
  2. Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-17, 20:21
  3. Αγορά Ηλεκτροπόντας
    By sparasta in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-16, 12:50
  4. ΑRDUINO- Έλεγχος ηλεκτρικού θερμοσίφωνα
    By manosss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 02:28
  5. Arduino, Έλεγχος εξόδου μετά από χρόνο
    By NIKPAPAZOGLOU in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-14, 02:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας