Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Πώς να μάθω να φτιάχνω κυκλώματα;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή Πώς να μάθω να φτιάχνω κυκλώματα;

    Καλησπέρα!

    Είμαι φοιτητής στο ΗΜΜΥ του ΑΠΘ και μόλις ξεκίνησα να παίζω με ηλεκτρονικά. Από θεωρία γνωρίζω τα βασικά, μέθοδος κόμβων, βρόχων λειτουργία πηνίων και πυκνοτων σε dc μιγαδική ανάλυση κυκλωμάτων (χωρητικα, επαγωγικά, φαινόμενη ισχύς) σε AC.

    Αλλά τώρα που ξεκίνησα να παίζω κατάλαβα ότι δεν ξέρω τίποτα! Τώρα παρακολουθώ ηλεκτρονική 1 και δεν μπορώ να φτιάξω ούτε έναν amplifier με ένα τρανζίστορ σωστά...

    Ο εξοπλισμός μου είναι ένα breadboard, πυκνωτές ηλεκτρολυτικοί και κεραμικοί, καμία 40 npn τρανζίστορ (έκαψα 3) αρκετές αντιστάσεις , 4 push buttons και ένα deep switch που έχει 4 διακόπτες και καμία 10 δίοδοι. Επίσης έχω και κάτι ολοκληρωμένα, ένα 555timer, κάνα 2 and gates και not gates και xor.
    Επίσης έχω πολλά λεντακια και πολλά jumper cables.

    Για τροφοδοσία έχω μόνο ένα τροφοδοτικό 5,25vdc. Επίσης έχω και ένα πολύμετρο. Για AC generator συνδέω το κινητό μου με mini jack (έκοψα κάτι παλιά ακουστικά που είχα) και βάζω μουσική :p αλλά το πλάτος ειναι παρά πολύ μικρό. Το συνδεσα σε ένα ηχειάκι που έβγαλα από μια παλιά τηλεόραση και ο ήχος είναι πολύ χαμηλός. Προσπάθησα να φτιάξω έναν amplifier με τραζινστορ αλλά δεν δούλευε (θα ανοίξω συγκεκριμένο τοπικ για αυτό). Έβγαλα και κάνα 2 πηνία από την τηλεόραση και 3 άλλα που μοιάζουν με τρανζίστορ αλλά είναι πιο χοντρά και πιο τετράγωνα (νομίζω λέγονται regulators).

    Πώς μπορώ να ξεκινήσω να φτιάχνω και τι να φτιάξω; Δεν μπορώ να βρω τίποτα στο ίντερνετ που να βοηθάει. Υπάρχουν βίντεο που δείχνουν αλλά δεν καταλαβαίνεις πως δουλεύει το κύκλωμα... Επίσης για AC χωρίς παλμογράφο και generator πως θα παίξω;

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη babaliaris : 20-10-20 στις 23:12

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Καλώς Ηρθες.

    Είσαι σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο που γίνεται αρκετά καλή δουλειά. Οι καθηγητές είναι φίλοι σου οπότε τους ρωτά τα πάντα.
    Φτιάξε μια λίστα με τα βασικά όργανα που συναντάς στα εργαστήρια και βάλε στόχο να τα αποκτήσεις σιγά-σιγά.
    Διάβασε την θεωρία που σας λένε, κατέβασε σχετικά βιβλία και πειραματίσου στο σπίτι και μόνος σου ακόμα και με software simulator, ειδικά στην αρχή μέχρι να κατανοήσεις στην πράξη βασικές έννοιες.

    Καλή αρχή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    sw simulator, όπως electronic workbench (παλιό ίσως είναι και free) ΝΙ multisim, spice. Επίσης βιβλία ευγενίδειου, σημειώσεις εργαστηρίων, αλλά και τα εργαστήρια ηλεκτρονικής. Μπορείς ακόμα να ασχοληθείς και με κάποια κιτ, ώστε να μπεις στη λογική σχεδιο κυκλώματος - πλακέτα - συναρμολόγηση - δοκιμή. Μετά αν γλυκαθείς, συζητάμε για arduino, mcu , προγραμματισμό κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Σκέφτομαι να μην χρησιμοποιήσω simulators για αρχή, έτσι ώστε να προσπαθώ να κάνω την ανάλυση μόνος μου στο χαρτί και να το συγκρίνω με πειραματικές μετρήσεις για προπόνηση και εκμάθηση.

    Γενικά πάντως μπορώ να φτιάξω αρκετά πράγματα με αντιστάσεις, τρανζίστορ και πυκνωτές για αρχή; (σε 5vdc)

    Τώρα για Arduino σκέφτομαι αργότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Ξεκίνα να φτιάχνεις κουνουποδιώχτη που δεν χρειάζονται εξειδικευμένα όργανα.Ασε τον ενισχυτή για αργότερα. Με ένα κολλητήρι και ένα πολύμετρο είσαι μια χαρά για αρχή.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    παρε πχ 555 και ενα δυο led. «βρες το datasheet, και προσπάθησε να φφτιαξεις κάποια από τα παραδειγματα των τελευταίων σελίδων. Αντίστοιχα με κανένα τελεστικό....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Πώς μπορώ να ξεκινήσω να φτιάχνω και τι να φτιάξω; Δεν μπορώ να βρω τίποτα στο ίντερνετ που να βοηθάει. Υπάρχουν βίντεο που δείχνουν αλλά δεν καταλαβαίνεις πως δουλεύει το κύκλωμα... Επίσης για AC χωρίς παλμογράφο και generator πως θα παίξω;
    Αυτό (το τονισμένο) μπορούμε να το δούμε σαν ανέκδοτο.

    Με τις αντιστάσεις κα τα led δεν νομίζω να μάθεις κάτι που δεν ξέρεις, πρέπει να ασχοληθείς για αρχή με τρανζίστορ (και FΕΤ) και τελεστικούς.

    Αν κάνεις απλές αναζητήσεις "πως λειτουργεί το τρανζίστορ" ή "ενισχυτής με ένα τρανζίστορ" και πολλά άλλα αρκεί να έχεις όρεξη να ψάχνεις.
    Μια ιδέα είναι να βρίσκεις απλά κυκλωματάκια στο ιντερνετ (στην αναζήτηση θα βάζεις στο τέλος τη λέξη schematic για να σου φέρνει το σχηματικό διάγραμμα των κυκλωμάτων) και να τα εφαρμόζεις στο breadboard να τα αναλύεις θεωρητικά και να πειραματίζεσαι αλλάζοντας τιμές σε εξαρτήματα, π.χ. ένα απλό κύκλωμα είναι το τρανζίστορ σαν διακόπτης. Με αυτό το κύκλωμα μπορείς να κάνεις απλό διακόπτη φωτοδιακόπτη, θερμοστάτη κλπ

    3 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Σκέφτομαι να μην χρησιμοποιήσω simulators για αρχή, έτσι ώστε να προσπαθώ να κάνω την ανάλυση μόνος μου στο χαρτί και να το συγκρίνω με πειραματικές μετρήσεις για προπόνηση και εκμάθηση...
    Αυτό είναι λάθος ΙΜΗΟ, για απλά κυκλώματα ένα καλό πρόγραμμα είναι σωτήριο, εγώ ως ερασιτέχνης δεν θα μπορούσα να φανταστώ την ζωή μου χωρίς το Proteus, να πρέπει να τα κάνω ΟΛΑ στο breadboard...
    Αν δεν μπορείς να φτιάξεις ένα ενισχυτή με 1-2 τρανζίστορ που να παίζει σωστά σε simulator, νομίζεις ότι θα σου είναι πιο εύκολο να τον φτιάξεις στο breadboard? Μάλλον ανάποδα το πας και δυσκολεύεις τον εαυτό σου...

    Πέρα από αυτό, ότι είπε ο Μάρκος στο #7:
    ΤΑ ΠΑΝΤΑ βρίσκεις στο ίντερνετ και αυτό το "υπάρχουν βίντεο που δείχνουν αλλά δεν καταλαβαίνεις πως δουλεύει το κύκλωμα" δεν ισχύει, μάλλον δεν έχεις βρει τα σωστά βίντεο. Τα περισσότερα που έχω δει εγώ εξηγούν την θεωρία και δείχνουν την πράξη παρέα, seek and you shall find!


    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Πάντα ξεκινάς με κάτι απλό και μετά πας στα πιο δύσκολα. Το ιντερνετ έχει τα πάντα π.χ.
    http://www.talkingelectronics.com/te...ive_index.html
    αριστερά στην κυλιόμενη μπάρα του site υπάρχουν και βιβλία free pdf με άπειρες κατασκευές.
    Πως είναι οι γνώσεις σου στα αγγλικά;Το λέω γιατί το ίντερνετ τώρα έχει άπειρα site και χιλιάδες βιβλία κυρίως στα αγγλικά.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 21-10-20 στις 09:39

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Welcome Onboard my friend!

    Βρες ένα καλό πρόγραμμα προσομειωσης (προσωπικα δουλευω το Proteus) και παίξε με αυτό έτσι ώστε να μάθεις τις λειτουργίες του. Έτσι θα μπορείς να κάνεις κυκλώματα εκεί, να βλέπεις τα θεωρητικά αποτελέσματα και να ξέρεις τι πρέπει να περιμένεις περίπου στην πειραματική διάταξη που θα κάνεις.

    Επίσης όπως ειπώθηκε και παραπάνω, οι καθηγητές σου είναι εκεί για να σου λύσουν απορίες ή προβληματισμους καθώς επίσης και το internet έχει χιλιάδες τόνους υλικού, μην περιορίζεσαι στα ελληνικά, κυρίως στα αγγλικά θα βρεις άπειρο υλικό. (Ο ναι στην σχολή που είσαι τα αγγλικά θα σου χρειαστούν αρκετά)

    Ξεκίνα με άπλα αναλογικά κυκλώματακια και αργότερα όταν έχεις αποκτήσει κάποιες βάσεις προχωράς και σε σύνθετα όσο και σε μικροελεγκτες (άσε το arduino κατά μέρος) αλλά να ξέρεις δεν γίνονται όλα σε 10-20 μέρες ούτε σε 1-2 μήνες. Θέλει διαρκή και συνεχή ενασχόληση και το κυριότερο να το αγαπάς αυτό που θα κάνεις.

    Για τον εξοπλισμό μίλα με κάποιον καθηγητή ή κάποιον απο το προσωπικό του εργαστηρίου εάν μπορείς να πηγαίνεις στο εργ να χρησημοποιεις τον εξοπλισμό από εκεί, ίσως αργότερα σου χρειαστεί και για διπλωματική!

    Επίσης σημαντικό και προσωπική μου άποψη, ο βαθμός και η επίδοση στα ανάλογα μαθήματα ΔΕΝ έχει καμία σχέση με τις ικανότητες σου στο κομμάτι αυτό. Πόσα 9ρια και 10ρια στις ηλεκτρονικές δεν έχουν δει ούτε breadboard από κοντά...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VirusX2 : 21-10-20 στις 09:41

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας