Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Πώς να μάθω να φτιάχνω κυκλώματα;

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και από εμένα.
    Πέρα από το internet το οποίο είναι ανεξάντλητο, μια πολύ καλή πηγή γνώσης θεωρώ ότι είναι οι τεχνικοί στα εργαστήρια! Οι καθηγητές είναι καλοί στη θεωρία και σε μια "αφηρημένη" προσέγγιση ενός κυκλώματος, από την άλλη ο τεχνικός είναι αυτός που θα σε καθοδηγήσει στην αναζήτηση λαθών, βλαβών, κλπ. Είναι αυτοί που θα σου μάθουν να χειρίζεσαι τα όργανα στο εργαστήριο, τα προγράμματα, και ο,τι άλλο χρειαστείς.
    Και το βασικό: "Fail, and fail often" ---> Υπάρχει και σχετικό βίντεο στο youtube: https://www.youtube.com/watch?v=xhQ7d3BK3KQ
    Βρες ένα πρότζεκτ και ξεκίνα. Ο,τι και να'ναι. Κατά πάσα πιθανότητα, αν έχει πάνω από 6-7 components δεν θα δουλέψει σωστά στην αρχή. Αυτό θα είναι και το πρώτο σου μάθημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράδειγμα εξομοίωσης κυκλώματος (μιας και ανέφερες ενισχυτή) από τα tutorials του Proteus:


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Έχει τα δίκια του το παλικάρι. Επειδή το ίντερνετ έχει άπειρα και ανεξάντλητα βίντεο δεν σημαίνει ότι είναι και εύκολο να τα βρεις και να βασίζεσαι πάνω τους για να μάθεις.
    Υπάρχουν διαμάντια βίντεο αλλά και πολύ σαβούρα και για να βρεις αυτό που πρέπει και θέλεις πρέπει μα ψάξεις πολύ. Και ενώ η εντροπία του συστήματος αυξάνεται ως γνωστόν, η διαδικασία εύρεσης σωστής πηγής δυσχεραίνει.

    Πολύ σωστά επισημάνθηκε ότι πρέπει να δώσει βάρος στην σχολή, εξάλλου το Αριστοτέλειο είναι φοβερό πανεπιστήμιο και υπάρχουν Καθηγητάρες και ότι θέλεις μπορείς να το βρεις σιγά σιγά. Ρώτα και θα μάθεις και θα βρεις. Αλλά θα πρέπει όμως σίγουρα να υπάρχει η θεωρητική βάση πάνω απ όλα!
    Εγώ θα σου πρότεινα να είσαι επιμελής και σωστός σε όλα τα μαθήματα σου και ο δρόμος θα ανοίξει σιγά σιγά, αρκεί και εσύ να είσαι σταθερός στην πορεία σου. Αν το αγαπάς κιόλας θα σου είναι διασκεδαστικό.

    Δοκίμασε τα όλα. Και τα simulators και την βιβλιοθήκη της σχολής και τους καθηγητές ρώτα τους και τους βοηθούς και στο ίντερνετ και από μόνος σου ανακάλυψε τα με δοκιμή και ας κάψεις όσα τρανζίστορ θέλεις. Έχει κι άλλα... μην φοβάσαι.

    Καλό ταξίδι και προσοχή στις συμπληγάδες..

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Raitelis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (21-10-20)

  5. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Εντάξει παιδιά το έπιασα Εγω κυρίως προγραμματιστής είμαι και για να μάθω αυτά που ξέρω τώρα έριξα τρομερή δουλειά σε διάβασμα και σε εμπειρία. Άρα λογικά και εδώ το ίδιο είναι. Συν ότι οι καθηγητές δεν μου έμαθαν τίποτα, αν και στα κυκλώματα θεωρώ ότι μαθαίνω πολλά από τους καθηγητές, ειδικά αυτοί που μας κάνουν τις ασκήσεις (θεωρία).

    Για τα εργαστήρια, πιστεύω δεν μαθαίνεις σχεδόν τίποτα στην σχολή... Αντε να καταλάβεις πως δουλεύει το πολύμετρο, και ο παλμογράφος. Αφού μας δίνουν το sketch από το κύκλωμα και απλώς το φτιάχνουμε και κάνουμε μετρήσεις, δεν μας εξηγούν πως ακριβώς δουλεύει. Δηλαδή γιατί βάζουμε αυτά τα στοιχεία? Γιατί τα συνδέουμε με αυτόν τον τρόπο; Δεν μας λένε τίποτα!!! Πέρασα το εργαστήριο της ηλεκτρονικής 1 μόνο και μόνο γιατί μου είπε ότι ξέρω να μετράω ρεύμα και τάση με το πολύμετρο

    Τέλος πάτνων, πιστεύω αν πειραματίζομαι, ψάχνομαι και ρωτάω και εδώ πράμματα που δεν καταλαβαίνω, τότε θα μάθω σιγά σιγά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον babaliaris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (21-10-20)

  7. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Καλημερα εμενα η πρώτη μου κατασκευή ήταν ενα buzzer που χτύπαγε οταν έκλεινε το φως, μετά έφτιαξα το πρωτο μου τροφοδοτικό. Θα σου πρότεινα με προσοχή να φτιάξεις ενα τροφοδοτικό

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Δημήτρηςκα για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (22-10-20)

  9. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.704

    Προεπιλογή

    Ακόμα καλύτερα είναι να ξεκινήσεις με πολύ απλά κυκλωματα (για να δουλεψουν ευκολα, ή να βρουμε τις βλάβες τους πιο ευκολα!) που λειτουργουν με τασεις μπαταριας (μικροτερα μπαμ!!) και ασε τα 230 για πιο μετα.

    3 Not allowed! Not allowed!

  10. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    228

    Προεπιλογή

    Καλημέρα
    Η προσομοιωση προσωπικά με βοηθαει πάρα πολυ καθως βλεπεις πως δουλευει το κυκλωμα ειδικα αν δεν εχεις παλμογραφο μπορεις να χρησιμοποιησεις του προσομοιωτη και να δεις τι γινεται.Προσωπικα εχω το multisim.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει παιδιά το έπιασα Εγω κυρίως προγραμματιστής είμαι και για να μάθω αυτά που ξέρω τώρα έριξα τρομερή δουλειά σε διάβασμα και σε εμπειρία. Άρα λογικά και εδώ το ίδιο είναι. Συν ότι οι καθηγητές δεν μου έμαθαν τίποτα, αν και στα κυκλώματα θεωρώ ότι μαθαίνω πολλά από τους καθηγητές, ειδικά αυτοί που μας κάνουν τις ασκήσεις (θεωρία).

    Για τα εργαστήρια, πιστεύω δεν μαθαίνεις σχεδόν τίποτα στην σχολή... Αντε να καταλάβεις πως δουλεύει το πολύμετρο, και ο παλμογράφος. Αφού μας δίνουν το sketch από το κύκλωμα και απλώς το φτιάχνουμε και κάνουμε μετρήσεις, δεν μας εξηγούν πως ακριβώς δουλεύει. Δηλαδή γιατί βάζουμε αυτά τα στοιχεία? Γιατί τα συνδέουμε με αυτόν τον τρόπο; Δεν μας λένε τίποτα!!! Πέρασα το εργαστήριο της ηλεκτρονικής 1 μόνο και μόνο γιατί μου είπε ότι ξέρω να μετράω ρεύμα και τάση με το πολύμετρο

    Τέλος πάτνων, πιστεύω αν πειραματίζομαι, ψάχνομαι και ρωτάω και εδώ πράμματα που δεν καταλαβαίνω, τότε θα μάθω σιγά σιγά.
    στο συγκεκριμένο τμήμα μην περιμένεις να μάθεις να κατασκευάζεις κυκλώματα. Και τα εργαστήρια ακόμα είναι στα ράστερ και συνδέσεις με καλώδια και μετρήσεις σε παλμογράφους κτλ. Επίσης οι καθηγητές εκεί δεν μπορούν να σε μάθουν περι κατασκευής κυκλωμάτων, γιατι πολύ απλά δεν έχουν πιάσει ποτέ κολλητήρι. Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις να κατασκευάζεις και σου αρέσουν οι κατασκευές θα χρειαστεί να μάθεις μόνο σου. Εδώ στο φόρουμ υπάρχουν ηλεκτρονικοί και χομπύστες σε υψηλό επίπεδο σε κατασκευές που θα σε βοηθήσουν σε ότι χρειαστείς. Θα χρειαστείς εξοπλισμό (κολλητήρι, πολύμετρο για αρχή), μπορείς να μάθεις να σχεδιάζεις σε λογισμικό τις πλακέτες σου και να τις κατασκευάζεις μετά. Υπάρχει και πολύ υλικό στο ίντερνετ. εμείς τότε είχαμε μια "Τεχνική εκλογή", "ελέκτορ" και "ηλεκτρονικές κατασκευές"

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Δε ξέρω τα μαθήματα και πως γίνεται η παράδοση στο συγκεκριμένο τμήμα/σχολή αλλά υποθέτω θα έχετε συνεχή τριβή με κυκλώματα σε ραστερ.

    Τουλάχιστον σε εμάς στο ΤΕΙ (Αυτοματισμού), γινόταν κάποια εισαγωγή και κάποια κυκλώματα στο ράστερ μέσα στο εργαστήριο ΑΛΛΑ είχες και επιπλέον δουλειά για το σπίτι ώστε να υλοποιήσεις κάποιο επιπλέον κύκλωμα μόνος σου ή να συνεχίσεις σε επόμενο επίπεδο αυτό που έκανες μέσα στο εργαστήριο. Δηλαδή ο καθένας μας είχε δικό του ραστερ σπίτι και σε εβδομαδιαία βάση έκανε κάποιο κύκλωμα.

    Τα υπόλοιπα όπως σου είπαν και τα παιδία, για το βήμα παραπάνω θέλει ενασχόληση μόνος.

    Υ.Γ Χρόνια πίσω.. 3/4 εξάμηνο - εβδομαδιαία άσκηση για σπίτι (μόνο για 1 από τα πολλά μαθηματα)
    μΕ.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SProg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (23-10-20)

  14. #20
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο συγκεκριμένο τμήμα μην περιμένεις να μάθεις να κατασκευάζεις κυκλώματα. Και τα εργαστήρια ακόμα είναι στα ράστερ και συνδέσεις με καλώδια και μετρήσεις σε παλμογράφους κτλ. Επίσης οι καθηγητές εκεί δεν μπορούν να σε μάθουν περι κατασκευής κυκλωμάτων, γιατι πολύ απλά δεν έχουν πιάσει ποτέ κολλητήρι
    Δεν θα διαφωνήσω, η πλειονότητα είναι έτσι αλλά αυτό δεν σημάνει ότι δεν υπάρχουν και αυτοί που έχουν πιάσει και με το παραπάνω. Αν θέλεις να ασχοληθείς με αυτό σίγουρα θα βρεις και εντός σχολής τον δρόμο σου και τους κατάλληλους ανθρώπους!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας