Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Πώς να μάθω να φτιάχνω κυκλώματα;

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμείς τότε είχαμε μια "Τεχνική εκλογή", "ελέκτορ" και "ηλεκτρονικές κατασκευές"
    Μη σου πω ότι κάποιοι ξεκινήσαμε με το Μικρό Επιστήμονα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    ε ναι Μικρός επιστήμονας και Popular Electronics............

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη xmaze
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    1.034

    Προεπιλογή

    Εννοειτε ξεκινάς μόνο με simulator, εχεις τέτοιο εργαλείο και θα κάνεις υπολογιμούς επι χάρτου; ή θα καις καθε τρεις και λίγο τα components; 2020 έχουμε.
    https://www.multisim.com/ Multisim Live στον web browser και έχεις αποτελεσματα σε ελαχιστο χρόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Για αρχή καλά είναι τα web sims και η απλότητά τους είναι προσόν σίγουρα, αλλά αν είναι να μάθει ένα πρόγραμμα θα ήταν καλύτερα να μάθει κάποιο με το οποίο θα μπορεί να σχεδιάσει και PCB στο μέλλον...
    Εγώ από LTSpice είχα ξεκινήσει (πολύ καλό για εξομοίωση) αλλά μετά αναγκάστηκα να μάθω άλλο πρόγραμμα από την αρχή μόνο και μόνο για την δημιουργία PCB.
    To KiCad από την άλλη είναι πολύ καλό για σχεδίαση κυκλωμάτων/PCB και δωρεάν, αλλά δεν έχει simulation :/

    Επίσης προσωπικά προτιμώ να έχω τα αρχεία μου στον σκληρό μου παρά στο cloud (αρκεί να παίρνεις και backup που και που).

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 23-10-20 στις 12:34

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Όντως στα Εργαστήρια δεν μαθαίνουμε πολλά, κυρίως εφαρμόζουμε την Θεωρία και με μετρήσεις βλέπουμε αν τα θεωρητικά αποτελέσματα μας ταιριάζουν με τις μετρήσεις. Πάντως παιδιά εμένα με αρέσει και θα ασχοληθώ!

    Soldering iron έχω, άλλα δεν αγόρασα solder (δεν ξέρω και πως λέγετε στα ελληνικά) αυτό το σύρμα που λιώνεις για να κολλήσεις. Επίσης δεν έχω ούτε αυτήν την ταινία που αποροφά το solder όταν θες να ξεκολλήσεις κάτι.
    Άνοιξα μια τηλεόραση για να πάρω κάποια εξαρτήματα και μου βγήκε η πίστη να τα ξεκολλήσω Σε ένα δεύτερο το solder ξανά γινόταν πέτρα! Τελικά τα τραβούσα με την πένσα και αν δεν χάλαγε το κρατούσα

    Τέλος πάντων, μιας και δεν έχω AC generator αλλά ούτε κανα παλμογραφάκι, θα μείνω με DC κυκλώματα για αρχή και βλέπουμε. Ελπίζω να υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορώ να φτιάξω για αρχή και όταν μάθω και μπορώ να φτιάχνω κάποια από αυτά στο breadboard τότε θα αγοράσω solder και αυτήν την απλή πλακέτα με τις τρυπούλες και θα φτιάξω κάτι για ενθύμιο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχή καλά είναι τα web sims και η απλότητά τους είναι προσόν σίγουρα, αλλά αν είναι να μάθει ένα πρόγραμμα θα ήταν καλύτερα να μάθει κάποιο με το οποίο θα μπορεί να σχεδιάσει και PCB στο μέλλον...
    Εγώ από LTSpice είχα ξεκινήσει (πολύ καλό για εξομοίωση) αλλά μετά αναγκάστηκα να μάθω άλλο πρόγραμμα από την αρχή μόνο και μόνο για την δημιουργία PCB.
    To KiCad από την άλλη είναι πολύ καλό για σχεδίαση κυκλωμάτων/PCB και δωρεάν, αλλά δεν έχει simulation :/

    Επίσης προσωπικά προτιμώ να έχω τα αρχεία μου στον σκληρό μου παρά στο cloud (αρκεί να παίρνεις και backup που και που).
    Για πρόγραμμα προσομοίωσης υπάρχει κάτι εντελώ δωρεάν πχ από την GNU? Στην σχολή μας μαθαίνουν Pspice νομίζω μια ποιο απλή έκδοση του LTspice αλλά θέλει να το αγοράσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    228

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πρόγραμμα προσομοίωσης υπάρχει κάτι εντελώ δωρεάν πχ από την GNU? Στην σχολή μας μαθαίνουν Pspice νομίζω μια ποιο απλή έκδοση του LTspice αλλά θέλει να το αγοράσεις.
    το ltspice πλεον ειναι δωρεαν και το micro-cap επισης.

    Το solder μπορεις αν το βρεις σε καταστημα ηλεκτρονικων ως κολληση η καλάι.Επισης για τις αποκολλησης μπορεις να παρεις μια τρομπα αποκολησης.Βοηθαιει και το flux στις αποκολλησης και να βαζεις καινουρια κολληση στο εξαρτημα που θες να βγαλεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sdouze για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babaliaris (24-10-20)

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xmaze Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοειτε ξεκινάς μόνο με simulator, εχεις τέτοιο εργαλείο και θα κάνεις υπολογιμούς επι χάρτου; ή θα καις καθε τρεις και λίγο τα components; 2020 έχουμε.
    https://www.multisim.com/ Multisim Live στον web browser και έχεις αποτελεσματα σε ελαχιστο χρόνο.
    Δοκίμασα το student, καλούτσικο δείχνει με κάποια μικρά προβλήματα. Έχεις δοκιμάσει το premium ;;; Αξίζει τον κόπο ή το κόστος ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πρόγραμμα προσομοίωσης υπάρχει κάτι εντελώ δωρεάν πχ από την GNU? Στην σχολή μας μαθαίνουν Pspice νομίζω μια ποιο απλή έκδοση του LTspice αλλά θέλει να το αγοράσεις.
    GNU GPL δε σημαίνει δωρεάν σε καμία περίπτωση (το ότι η πλειοψηφια των προγραμματων που υπόκεινται σε GNU public license είναι δωρεάν δε σημαίνει απολυτως τίποτα και άνετα βάλεις κατω και τα περισσοτερα προγραμματα που υπόκεινται σε EULA επισεις είναι δωρεάν, η αν όχι τα περισσοτςρα ένα τεράστιο ποσοστο). Η GNU GPL αυτο που εξασφαλίζει είναι ότι τα προγραμματα είναι ελευθέρου κώδικα, και ότι αν κάποιος κάνει αλλαγές σε αυτό τον κώδικα και φτιάξει ένα δικό του προγραμμα η εργαλείο αυτές οι αλλαγές πρεπει να είναι προαβασιμες και να δωθεί ο πηγαιος κώδικας στην κοινότητα του ελακ (χωρίς φυσικά να τον εμποδίζει να στο δώσει επί πληρωμη ), σε αντίθεση με την τελείως ελευθερη άδεια του BSD η οποία σου δίνει δικαίωμα να κάνεις κυριολεκτικά ότι θες με τον κώδικα που υπόκειται σε τέτοια άδεια (και αυτό εκμεταλευεται η apple).
    Από κει και περα, προσωπικα θεωρώ κορυφαίο το multisim της national. Άλλοι ορκίζονται στο pspice, άλλοι βολεύονται με το ltspice κτλ κτλ. Τα πτογραμματα αυτά όντως δεν είναι φθηνά και δε ξερω αν έχουν δωρεάν demo να τα δοκιμάσεις, αλλά λίγο πολυβας μη κρυβομαστε πθσω απ το δάχτυλο μας, η λογική λέει να τα δοκιμάσεις όλα και να αποφασίσεις ποιο σου κανει. Όταν το βρεις αποφασιζεις και με ποιο τρόπο θα το αποκτήσεις (δε μιλάω αποκλειστικα για πειρατεια, υπάρχει και το gray market όπου ευτυχώς βρίθει από software, αλλά όσο βέβαια είσαι φοιτητής έχεις αρκετές καβατζες να παρεις άδειες παρά πολλων προγραμματων σε τιμή χώμα)

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Πως να μάθω να φτιάχνω κυκλώματα;

    Αρχικό μήνυμα από babaliaris

    Με διάβασμα και κολλητήρι στο χέρι! Τα Ηλεκτρονικά τα μαθαίνεις κατασκευάζοντας κάποια ηλεκτρονική διάταξη. Την αρχή καλύτερα να την κάνετε μελετώντας το τρανζίστορ: τα χαρακτηριστικά του, τις λειτουργίες του, τις δυνατότητές ως ενισχυτής του ηλεκτρικού σήματος κ.λπ.
    Τα 5 βολτ του τροφοδοτικού είναι λίγα. Καλύτερα να δουλέψετε με την 9-βολτη μπαταρία. Για να μην αδειάζει η μπαταρία γρήγορα, το κύκλωμα που θα σχεδιάσετε να μην καταναλώνει ρεύμα πάνω από 10 mA.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας